Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 10:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 nagrywanie dźwięku oddzielnie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post nagrywanie dźwięku oddzielnie
Witam serdecznie, zarejestrowałem się tutaj ponieważ mam kilka pytań a nie jestem zbyt obeznany w nagrywaniu obrazu.

Otóż mam do wykonania pewien filmik ~7 - 10 min. Jest to projekt szkolny, ale ważny bo na zaliczenie semestru z przedmiotu więc muszę zrobić to porządnie. Jeśli chodzi o same kwestie filmowania czy montażu to ok, w internecie jest dużo informacji na ten temat i jakoś damy sobie radę. Problem pojawia się przy rejestracji dźwięku. Mam pewną koncepcję tego filmiku, będzie on oparty głównie na krótkich wywiadach. I właśnie w tym problem, wywiad musi być dobrze słyszalny, jednak często materiał będzie nagrywany w hałaśliwym otoczeniu jak ulica czy głośny korytarz. Niestety nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem nagrywającym, mamy amatorskie kamery "kompakty", i niestety nie da się do nich podpiąć zewnętrznych mikrofonów aby dobrze i czysto zbierać ten dźwięk. Jednak z racji tego, że interesuję się i jestem mocno zaangażowany w rejestrację dźwięku, ogólnie różne prace w studiu nagraniowym, mam dostęp do dobrego sprzętu rejestrującego dźwięk. I tu pojawia się moje pytanie, czy gdybym nagrał oddzielnie obraz i ścieżkę dźwiękową to dałoby się to jakoś przyzwoicie złożyć tak aby dźwięk pokrywał się z ustami, gestami rozmówców? Czy w popularnych programach do montażu wideo możliwe jest zrobienie czegoś takiego i czy jest to bardzo trudne?

Rozważaliśmy też wynajem półprofesjonalnego sprzętu, ale jak na projekt szkolny to wychodzi zbyt drogo.

Nie wiem czy dobry dział wybrałem na ten temat, jeśli nie to przepraszam.

Pozdrawiam.

czwartek, 7 kwietnia 2011, 20:03
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: nagrywanie dźwięku oddzielnie
Polecam nagrać wypowiedź na przykład na dyktafon, wcześniej klasnąć żeby się łatwiej montowało, a potem na montażu to kwestia paru minut i powinieneś sobie już wszystko ładnie dopasować ;). Sprawdzona metoda.

czwartek, 7 kwietnia 2011, 23:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Broń boże dyktafon, bo dyktafony oferują zazwyczaj fatalną jakość. Jeśli masz możliwość to zorganizuj rejestrator cyfrowy lub mikrofon kierunkowy na tyczce. Dopasowanie zewnętrznego audio do wideo z kamery nie jest wielkim wyzwaniem nawet jak nie ma klapsa czy innego punktu synchronizującego (np. jeśli się robi dokument to w wielu sytuacjach klaskanie jest delikatnie mówiąc słabym pomysłem). Byle na kamerze był rejestrowany dźwięk czyli punkt odniesienia. Kamerzysta i mikrofoniarz włączają nagrywanie mniej więcej w tym samym czasie i tyle samo razy. Potem w programie do montażu wrzucasz pliki z kamery i rejestratora (nagrywasz w wav, 16bit, 48 khz). Pierwszy plik z kamery wrzucasz na timeline, pod spód kładziesz pierwszy plik z rejestratora, potem drugi plik z kamery i rejestratora itd. Powiększasz wysokość ścieżek audio aby dobrze widzieć przebiegi wavform, nastawiasz uszy i synchronizujesz na postawie podobieństw w odsłuchu i kształtu waveform. Jak się pokryją nagranie z kamery i rejestratora (tak, że nie będziesz słyszeć echo) to wyłączasz dźwięk z kamery i gotowe. Przesunięcia rzędu 1-4 klatek klatek nie są do uchwycenia dla widza czyli synchronizacja jest ok nawet wtedy, gdy nagrania z kamery i rejestratora nie pokryją się idealnie. Jednak zrób to co do klatki bo to żaden kłopot. Nois z kamery możesz użyć jako tło (bo na kamerze z wbudowanym w korpus mikrofonem słychać najlepiej otoczenie, oczywiście słychać też niemal wszystko co robi kamerzysta; dobrze więc go uprzedzić, aby nie powodował łomotu na obudowie). Tło wprowadzone pod koniec pierwszej wypowiedzi i wyciszone wkrótce po rozpoczęciu drugiej pozwoli Ci "miękko" łączyć kolejne wypowiedzi (szczególnie jak nie ma muzy). Oczywiście przejścia za pomocą tła nie są niezbędne.

piątek, 8 kwietnia 2011, 03:17
Bywalec
Bywalec

Bar4dzo ważne jest to, aby w czasie nagrywania, urządzenie od dźwięku nie było w trybie automatu. Automat w warunkach hałaśliwego otoczenia głupieje, i wygłaśnia otoczenie w czasie przerw między zdaniami. Makabrycznie to brzmi i nie bardzo jest co z tym potem zrobić.
Zwykły dyktafon nie nadaje się do tego celu, chyba, że z wyższej półki, który oferuje szerokie pasmo. Podstawowe dyktafony nagrywają z jakością telefonu komórkowego.
Pozdrawiam serdecznie kamerzysta na wesele

Ostatnio edytowano wtorek, 31 maja 2011, 18:49 przez fan Roberta, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 20:13
Stały bywalec
Stały bywalec

grabos napisał(a):
Broń boże dyktafon, bo dyktafony oferują zazwyczaj fatalną jakość.

Fakt, wyraziłem się dosyć nieprecyzyjnie... W zamyśle chodziło mi o mikrofon kierunkowy podpięty pod cyfrowy dyktafon, wtedy jakość dźwięku (przynajmniej na tym sprzęcie, którego używałem) jest jak igła. W przypadku braku takiego mikrofonu nagrywanie samym dyktafonem faktycznie przypomina rejestrację dźwięku za pomocą telefonu...

środa, 13 kwietnia 2011, 20:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]