Teraz jest czwartek, 20 września 2018, 00:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Filmowanie będąc już zatrudnionym 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Filmowanie będąc już zatrudnionym
Pracuje w przedsiębiorstwie państwowym na cały etat na stałe. Muszę zakładać działalność gospodarczą chcąc filmować po godzinach i odprowadzać składkę zdrowotną co miesiąc czy umowa o dzieło wystarczy?? Proszę o wyjaśnienie POZDRAWIAM Paweł

wtorek, 17 stycznia 2012, 23:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Filmowanie będąc już zatrudnionym
Musisz założyć działalność, nie musisz być watowcem, ale musisz mieć kasę fiskalną.

środa, 18 stycznia 2012, 08:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pablo998 napisał(a):
Pracuje w przedsiębiorstwie państwowym na cały etat na stałe. Muszę zakładać działalność gospodarczą chcąc filmować po godzinach i odprowadzać składkę zdrowotną co miesiąc czy umowa o dzieło wystarczy?? Proszę o wyjaśnienie POZDRAWIAM Paweł

Kwestie dot.zawierania umów o dzieło regulują przepisy kodeksu cywilnego /art 627/gdzie ustawodawca dopuścił możność zawierania takich umów.Przechodząc natomiast na grunt podatkowy należy zauważyć przepis art 13 ustawy.-za przychody z tyt.wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło uważa się przychody wyłącznie od DG.
Natomiast przychody uzyskane z tyt.realizacji dzieła od osoby fizycznej stanowią przychody z innych źródeł.W konsekwencji na zleceniodawcy nie ciąży obowiązek płatnika w rozumieniu ustawy.Obowiązek wpłacenia zaliczki na podatek w trakcie roku nie obciąża także zleceniobiorcy,dopiero w zeznaniu rocznym zleceniobiorca jest zobligowany wykazać dochód z tego tytułu i zapłacić podatek.
Jednocześnie podkreślam,że w sytuacji gdy działalność jest wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły,prowadzona jest we własnym imieniu i na własny rachunek to mamy do czynienia z pozarolniczą
działalnością gospodarczą. I wtedy kłania się US i ZUS ....

środa, 18 stycznia 2012, 09:55
Bywalec
Bywalec

Star od kiedy musimy mieć kasę fiskalną prowadząc działalność gospodarczą związaną z wideofilmowaniem ?

środa, 18 stycznia 2012, 10:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mirek11 napisał(a):
Star od kiedy musimy mieć kasę fiskalną prowadząc działalność gospodarczą związaną z wideofilmowaniem ?

To nie masz kasy fiskalnej ?!

Kto musi mieć kase:

http://vat.wieszjak.pl/kasy-fiskalne/78 ... kalna.html

środa, 18 stycznia 2012, 10:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie musisz mieć, jeżeli przychody nie przekroczą 40tyś na koniec roku, do tego, dla spokojności, jakiś rachunek dla firmy lub innej instytucji za film/foto reklamowe i śpisz spokojnie :mrgreen:

środa, 18 stycznia 2012, 13:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No właśnie - kto musi ? Jeśli opierasz się na punkcie 7 to nie masz racji . Nie sprzedaję nagranych płyt DVD . Świadczę usługę filmowania a że wynikiem jest płyta DVD to nie ma znaczenia. Zwróć uwagę na warsztaty samochodowe - jak montuje część w naprawianym samochodzie to nie musi mieć kasy ale jeśli sprzedaje część to musi. Ja płyt nie sprzedaję .
Pytałem w moim US i powiedziano mi że nie muszę mieć kasy .

środa, 18 stycznia 2012, 14:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mirek11 napisał(a):

Kasę mam od wtedy, kiedy weszły nowe przepisy, i udałem się do urzędu skarbowego z taką wątpliwością. Dostałem jednoznaczną odpowiedź - osoba prowadząca działalność gospodarczą w zakresie videofilmowania musi mieć kasę fiskalną. Kupiłem i stosuję.

Nie chciałbym być w Twojej skórze jak zawita do Ciebie kontrola skarbowa :D

środa, 18 stycznia 2012, 14:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przychodzi Pan Wyspiański do Pana Wajdy i pyta: napisałem Wesele, czy może Pan sfilmować? Pan Wajda odpowiada: tak, niech ktoś napisze scenariusz, ja dobiorę obsadę, zrobimy film nagramy na płyty DVD i jeszcze na tym zarobimy.
Przychodzi Pan Wyspiański do Pana Wajdy i pyta: mój kolega ma wesele. Czy może Pan sfilmować? Pan Wajda odpowiada: tak zrobimy film, nagramy na płytę DVD i będziecie Państwo mieli wspaniałą pamiątkę, a ja zarobię.
Czy w tych zdarzeniach widzi ktoś różnicę?

Zbieżność nazwisk przypadkowa :D

Ostatnio edytowano środa, 18 stycznia 2012, 14:59 przez panjacek, łącznie edytowano 3 razy

środa, 18 stycznia 2012, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MMirek napisał(a):
No właśnie - kto musi ? Jeśli opierasz się na punkcie 7 to nie masz racji . Nie sprzedaję nagranych płyt DVD .

A czy sprzedajesz czyste DVD ? Nie - oczywiście że nagrane.
Ja przedstawiłem w US taki sam tok myślenia jak Ty, i zostałem jednoznacznie uświadomiony. Ja tam wolę spać spokojnie, a Ty bardzo ryzykujesz. Czy naprawdę wierzysz, że przekonasz urzędnika kontroli skarbowej ? :D

środa, 18 stycznia 2012, 14:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W US pokazuja paragraf kto musi posiadac, video filmowanie zalicza sie do niego, bez znaczenia na przychody czy obrot roczny.
Przepisy sie zmieniaja, urzedy nie informuja na biezaco a ludzie nie wnikaja juz po zalozeniu dzialalnosci.
Przedstawiona koncepcja tylko video uslugi bez sprzedarzy nosnikow pamieci nie ma miejsca bytu w rozumieniu przepisow US, na co pani w US pokazuje palcem paragraf i mowi, masz wolny wybor. Kupujac kase otrzymasz zwrot z US do 700zl ze wzgledu na dotacje unijne z warunkiem iz dzialalnosc musi byc prowadzona przynajmniej przez 3 lata. Jesli dzialanosc bedzie prowadzona krocej, 700zl bedziesz musial zwrocic. Nie pamietam tylko jakie warunki trzeba spelnic zeby dostac ten zwrot i czy nalezal sie on kazdemu. Czy ten przepis o zwrotach nadal istnieje? O to trzeba sie zapytac w US, bo jak mowilem wczesniej, przepisy sie zmieniaja a prawo w Polsce mowi, ze niewiedza nie usprawiedliwia od odpowiedzialnosci.

środa, 18 stycznia 2012, 16:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Star napisał(a):
MMirek napisał(a):
No właśnie - kto musi ? Jeśli opierasz się na punkcie 7 to nie masz racji . Nie sprzedaję nagranych płyt DVD .

A czy sprzedajesz czyste DVD ? Nie - oczywiście że nagrane.
Ja przedstawiłem w US taki sam tok myślenia jak Ty, i zostałem jednoznacznie uświadomiony. Ja tam wolę spać spokojnie, a Ty bardzo ryzykujesz. Czy naprawdę wierzysz, że przekonasz urzędnika kontroli skarbowej ? :D

Pytałem w US i otrzymałem jednoznaczną odpowiedź- nie muszę posiadać kasy fiskalnej i kropka.

A teraz cytat z linku
Cytuj:
Warsztaty samochodowe nie muszą mieć kas fiskalnych gdy sprzedawane towary są montowane przez nich w samochodzie, ponieważ w takim przypadku świadczą usługę, a nie sprzedają towary. Urzędy skarbowe wymagają aby na fakturze za usługę naprawy, nie wyszczególniać sprzedawanych części samochodowych, aby nie utracić prawa do zwolnienia.

Ja pisze na fakturze -Realizacja filmu -
Są Urzędy w których panie z okienka dla bezpieczeństwa swojej skóry mówią tak trzeba kasę.
W miom urzędzie mówią NIE i na tym się opieram

Na tym kończę
Amen

środa, 18 stycznia 2012, 17:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

MMirek napisał(a):
Pytałem w US i otrzymałem jednoznaczną odpowiedź- nie muszę posiadać kasy fiskalnej i kropka.

Mam nadzieję, że masz odpowiedź na piśmie ? :wink:

środa, 18 stycznia 2012, 18:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No tak, przy realizacji filmu zgoda. Jednak tutaj mamy do czynienia z reportażem. Przecież nie masz scenariusza, nie dobierasz aktorów, nie dajesz im ról i nie sprzedajesz zrealizowanego materiału dowolnym nabywcom na tysiącach płyt. Rejestrujesz jedynie zdarzenia zastałe, łącznie z dźwiękiem (ZAIKS, muzyka). Jeśli chodzi o ścisłość, to możesz się umówić ze zleceniodawcą, że reportaż może obejrzeć w sieci np. po udostępnieniu hasła, pobrać z serwera FTP bądź wyślesz mu e-mailem. nie musi być na płycie DVD.
Właśnie w tym kontekście należy zadawać pytania w Urzędzie Skarbowym.

środa, 18 stycznia 2012, 18:11
Bywalec
Bywalec

Popieprzone przepisy :twisted: a panienki w Us interpretują jak im się chce :lol:
U mnie nie obowiązuje kasa (duże miasto).panienki są kumate.
Masz wątpliwości to dzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej :idea:

środa, 18 stycznia 2012, 18:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona