Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 19:46

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Styl montażu i filmowania 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Styl montażu i filmowania
Wczoraj, rozmawiając z ojcem o filmach, filmowaniu kolejność rzeczy zadecydowała, że temat zszedł na wesela. Osobiście zawsze podobały mi się krótkie, dwugodzinne filmy (niestety, styl filmowania i życzenia klientów z mojego regionu to zbytnio). Mojemu ojcu oczywiście się takie coś niezbyt podoba no i wytłumaczył mi, dlaczego robimy tak a nie inaczej. I doznałem oświecenia. Powiedział, że taki film ma być pamiątką na całe życie. Do dzisiaj chociażby moi wujkowie, ciocie wracają do nagrań ze ślubu aby przypomnieć sobie wszystko i wszystkich. Widziałem sporo takich "szybkich" filmów i stwierdzam, że po 5-10 latach od wesela nie byłoby do czego wracać. Oczywiście nie osądzam z góry, że każdy tak robi, ale tylko z takimi "wielkimi klipami" miałem do czynienia. Za pierwszym razem może i jest ciekawie, fajnie, cud, miód i orzeszki, ale zaraz zaraz. Po krótkie analizie po seansie ma się pewien niedosyt. Przecież nie widać cioci/babci/wójka którego widzimy raz na tysiąc lat, niektórych wcale. Taki film w pewnym stopniu nam uniemożliwia "powrót do przeszłości". Kompletnie zero wspomnień.

I jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jaki styl montażu/filmowania preferujecie?

Pozdrawiam

sobota, 18 sierpnia 2012, 15:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Styl montażu i filmowania
Taki jaki zyczy sobie klient

sobota, 18 sierpnia 2012, 15:53
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dokładnie - klient będzie chciał to zrobię 2 godzinny film, a jak się będzie upierał to zrobię i 5 godzinny. Klient płaci i klient będzie wracał do nagrania a nie ja. To prawda, że "tasiemce" ciężko się ogląda. Ale to co przy montażu bez żalu wyrzucamy, dla klienta może mieć znaczenie sentymentalne. Wszystko trzeba dogadać przy pisaniu umowy.

sobota, 18 sierpnia 2012, 18:32
Nowy
Nowy

Heh, chyba żeśmy się słabo zrozumieli (albo i sam źle przedstawiłem sprawę). Chodziło mi o wasz prywatny stosunek do montażu wesel, nie o życzenie klientów :)

sobota, 18 sierpnia 2012, 19:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No to ja ani nie krecilem ani nie montowalem swojego wesela ...wesele dla kogos robie wg widzimisie tego kogos

sobota, 18 sierpnia 2012, 20:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co prawda filmy weselne kręcę sporadycznie, ale dyskusja na temat poruszany przez Nacro była często poruszana między klientami a mną lub między nami "popełniającymi" filmy weselne.
Tak jak koledzy wyżej wspominali ostatecznie liczy się, to co klient sobie życzy, oczywiście możemy klientom radzić to i owo od siebie, moje osobiste zdanie jest takie, że najlepiej jest, aby klient miał obie wersje, czyli i krótką i dłuższą. Dłuższa jest dużo łatwiejsza w montażu. Krótsza to już nieco większe wyzwanie dla umysłu montażysty, po zmontowaniu dłuższej (pamiątkowej) można zrobić "z rozpędu" tę krótką (w pigułce), podczas montażu dłuższej będąc już w montowanym temacie tę krótszą można sobie umieścić i składać w sequence obok w tych samych projektach i cały czas sobie ją modyfikować według jej "dojrzewania" w trakcie montażu dłuższej. Wtedy klient sam sięga po tę którą chce w danym momencie. Wersja do użytku podczas krótkiej wizyty znajomych i wersja na długie zimowe wieczory i klient będzie na pewno uchachany. :D

niedziela, 19 sierpnia 2012, 22:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak się wie czego chce to można klientowi to wytłumaczyć. Przecież nam wszystkim w tym co robimy chodzi o to aby zarobić troszkę pieniążków. Powiem szczerze (mimo, że pewnie część powie inaczej), że im więcej tym lepiej. To co koledzy pisali wyżej jest fajne i jeśli w taki sposób wytłumaczymy to klientowi i za to zapłaci to właśnie o to chodzi. U mnie klient po takiej rozmowie dostaje ok 2-3 godzinny materiał (zależy od tego co chcą nagrać w kościele - kazanie, czytania - i choć im to odradzam to jednak spora grupa chce to zachować na filmie) a do tego za dodatkową opłatą całe wesele w pigułce tak około 20-30 min czasami nawet krócej i taką pigułę młodzi wręczają gościom w podziękowaniu za udział w weselu - nagrywają sobie już sami na własnych płytach a za montaż pigułki pieniążki dodatkowe. Może to i głupio brzmi ale tak jak pisałem wcześniej - ja na tym zarabiam pieniążki i im więcej ich zarobie tym lepiej. Ale nigdy nie zapominam o tym, żeby klient był zadowolony.
pozdrawiam

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 08:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
PROFART napisał(a):
moje osobiste zdanie jest takie, że najlepiej jest, aby klient miał obie wersje, czyli i krótką i dłuższą
PROFART napisał(a):
Wersja do użytku podczas krótkiej wizyty znajomych i wersja na długie zimowe wieczory i klient będzie na pewno uchachany.

Nic dodac, nic ujac. Popieram w 100% :!:

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 08:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Saper. napisał(a):
PROFART napisał(a):
moje osobiste zdanie jest takie, że najlepiej jest, aby klient miał obie wersje, czyli i krótką i dłuższą
PROFART napisał(a):
Wersja do użytku podczas krótkiej wizyty znajomych i wersja na długie zimowe wieczory i klient będzie na pewno uchachany.

Nic dodac, nic ujac. Popieram w 100% :!:

Też popieram. Tylko żeby klient chciał zapłacić za obie wersje.
Mój kolega miał kiedyś przypadek że młodzi zamówili "nowoczesny - krótki" film. Całe szczęście że opisał wszystko w umowie - po oddaniu płyty zgłosiła się mama z duuuuużą buuuuuzią że tego nie ma na filmie i tamtego nie ma.
Pokazał umowę - uswiadomił że w półtora - godzinnym filmie jaki zażyczyli sobie młodzi, nie da się zmieścic wszystkiego.
Ważna jest umowa, żeby w razie problemów mieć "czarne na białym"

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 19:08
Bywalec
Bywalec

w godzine mozna sie zmieścić spokojnie wszystko zalezy od umiejetnosci montazu i kreatywnosci.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:08
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

kubaszew chciałbym Cię, a raczej Twój film z wesela zobaczyć skoro z taką pewnością piszesz o godzinnym filmie. Sama przysięga Młodych to jakies 5 minut. jakiś pierwszy taniec, jakaś zabawa, oczepiny, tort, trochę kścioła, podziękowania dla Rodziców, ubieranie. Gratuluję jeśli umiesz to zmieścić w godzinie - brzydko mówiąc - nie wypieprzając wszystkiego. Godzinny mogę zrobić skrót, ale sam takiego filmu jako jedynego nie chciałbym dostać.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mcx- ale dlaczego kopiuja sobie sami? przygotuj ladna okladke, nadruk na plyte a zarobisz dodatkowo na kopiach, u mnie tak to funkcjonuje. W moim regione zreszta panuje zwyczaj, ze goscie sami sobie zamawiaja plyty na weselu plus mlodzi dla rodzicow itd, wiec okladke i naduk musze miec profesjonalnie zrobione (robi to moj fotograf) i mimo, ze mogli by sami kopiowac jak potrzebuja dodatkowe plyty wracaja do mnie, a kasa z kopii wcale nie mala wpada.

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 21:23
Bywalec
Bywalec

Ile można dawać tych tańców. U mnie młodzi na sale wchodza to jest 17-20 minuta filmu. Wiec 40 minut zostaje na wszystko to co dzieje sie na sali toast pierwszy taniec tort rodzice zdjecie grupowe oczepiny teledysk. Trzeba kombinowac. Mlodzi godzinny film zobacza 100 razy a 3 godzinny raz czy dwa bo beda znali kazde ujecia i nic ich nie zaskoczy. Nikomu nie przykazuje robic godzinnych lub krotszych filmow. Kazdy robi tak jak chce tego klient. Jeszcze rok temu robilem 2,5h ale z dnia na dzien skrocilem bez wiedzy klientow i kazdy jest zadowolony. Ludzi trzeba uczyc i pokazywac im co dobre

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 23:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Ludzi trzeba uczyc i pokazywac im co dobre" - no tak czyli to co ty robisz - to jest dobre....

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 23:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jacekxyz-kopiują sami bo szkoda im kasy :) Oczywiście, że są też tacy co chcą z nadrukiem i za to płacą :). Ja przedstawiłem taka tańszą opcję :). A mam pytanie do kolegi co robi film w godzinę....;) Wstęp, kościół (tu obowiązkowo kazanie bo młodzi tak chcą oraz czytanie bo akurat to oni czytali) powitanie chlebem pierwszy taniec, przedstawienie gości, jakiś skrót z szaleństw na sali, podziękowania dla rodziców, oczepiny, z 2 zabawy (oczywiście bez chusteczki) jakieś podsumowanie... Wybacz ale robienie tego w godzinę to jest albo mistrzostwo świata w montażu albo mistrzostwo świata we wciskaniu kitu młodym :). Dobry bajarz wszystko może sprzedać :) Owszem można tak pokierować młodymi i od początku kręcić tylko pod godzinny film ale po co. Wydaje mi się, że opcja dwóch wersji jest najlepszą (ale to tylko moje zdanie). Chcesz pośmiać się ze znajomymi przy flaszce - krótka wersja, chcesz powspominać z żoną przy świecach i winie czy też z rodzinką przy kolacji - dłuższa. Przecież dłużą wersję można skrócić przeskakując niechciane w danym momencie sceny. Krótszej się nie wydłuży. Choć mam wrażenie, że niektóre osoby które robią te krótsze wersje to mistrzowie DSLR, którzy z przyczyn wszystkim znanych, fizycznie nie są w stanie nakręcić więcej materiału nadającego się do montażu. Tu przepraszam wszystkie osoby, które poczuły się dotknięte a których ta dygresja nie dotyczy. Wiem, że są wśród nas mistrzowie obiektywów i potrafią czarować (każdy kto czyta więcej postów wie o kim mowa). A skąd taka opinia? Otóż kiedyś przez przypadek miałem możliwość obejrzenia materiału nagranego przez gościa który twierdził, że tylko lustrzanką (jedną) można kręcić filmy na miarę kina amerykańskiego :) Oczywiście słaba ergonomia, dynamiczne ujęcia brak follow focusa, o monitorze czy statywie już nie wspomnę spowodowało, że 90% materiału była rozmyta, z pozostałych 10% ledwo udało mu się zrobić.... godzinną wersję. Nie muszę dodawać, że zapytany wciskał kit, że krótka wersja jest lepsze bo to czy tamto. Szkoda tylko, że wcześniej zapomniał wywalić materiał z dysku przenośnego :)
Montuje się dla klienta. Można mu podrzucić swoje pomysły ale ostateczna decyzja należy do PŁACĄCEGO. To tak jakby płacić za merca a sprzedawca wciska kit, że maluch lepszy bo mniej miejsca zajmuje w garażu :)
Pozdrawiam

poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 23:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona