Teraz jest piątek, 20 kwietnia 2018, 14:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Działalność gospodarcza z zakresu wideofilmowanie. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Działalność gospodarcza z zakresu wideofilmowanie.
Witam serdecznie jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość. Zamierzam założyć dg z zakresu wideofilmowanie i fotografia. Mam w związku z tym mnóstwo pytań.Zacznę od początku :
Jestem osoba zatrudnioną w pełnym wymiarze godzin , jak mam zacząć przygodę z dg ?Rejestruje firmę wniosek o wpis do ewidencji,
wniosek o nadanie numeru REGON,
zgłoszenie do urzędu skarbowego,
zgłoszenie do ZUS lub KRUS.
Jak najlepiej się rozliczać z Urzędem skarbowym (książka przychodów czy ? )
Jeśli jestem zatrudniony na stałe i pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie to jakie składki mam płacić w zus. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

sobota, 20 października 2012, 21:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Działalność gospodarcza z zakresu wideofilmowanie.
Wszystko jak napisałeś. KRUS to tylko jak jesteś rolnikiem.
Będziesz płacił do ZUS składkę zdrowotną, którą się odlicza od płaconego podatku prawie w całości, albo trochę mniej niż "prawie w całości" :)
Dla wideofilmowania nie ma alternatywy - tylko Księga Przychodów i Rozchodów. Jeżeli będziesz wykorzystywał do oprawy filmów muzę niezwolnioną z praw autorskich to sugerowałbym podpisanie umowy z ZAiKSem. Moim zdaniem ZAiKS to złodzieje, biorą 8% od przychodu brutto (chore) + 22% VAT od kwoty z zestawienia (3 miesiące)
ZAiKS wychodzi z "chorego" założenia że nawet jak używasz do oprawy muzę wolną od ZAiKS, to w przypadku wesel czy Studniówek nagrywasz muzykę która od opłat nie jest zwolniona. Chyba że kapela grałaby kawałki wolne od praw autorskich. :)

niedziela, 21 października 2012, 14:14
Nowy
Nowy

A jakie kody PKD mam ująć ?
Jest tak dużo tego że się pogubiłem

niedziela, 21 października 2012, 20:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja mam
59.11.Z Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
74.20.Z Działalność fotograficzna

niedziela, 21 października 2012, 20:15
Nowy
Nowy

ok to już ostanie pytania czy zakładając dg można starać sie równocześnie o dofinansowanie z UE?
Oraz jaką kwotę odprowadzam w ramach zus( tylko świadczenie zdrowotne czy coś jeszcze- jestem zatrudniony na stałe w firmie gdzie pracodawca odprowadza składki).
A co do zaiksu o jakiej kwocie mowa w skali roku ?

niedziela, 21 października 2012, 20:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pewnie że możesz się starać o dofinansowanie z UE. Nie wiem dużo w tej dziedzinie, ale jest chyba warunek że dostaniesz kasę, ale zatrudniasz pracownika. Im więcej zatrudnisz tym więcej dostaniesz kasy.
Jeżeli mieszkasz na wsi to możesz też jakąś kasę wyrwać na założenie firmy. Wtedy chyba jest łatwiej, jak pisałem - nie wiem - polecam Google :)
Co do składek zdrowotnych - Google kolego :)
http://www.vat.pl/aktualnosci-podatkowe ... 2012-7989/
ZAiKS w skali roku? Oblicz sobie - jak pisałem 8% przychodu brutto + od tej kwoty 22% VAT - złodziejstwo. Jeżeli robisz kopie to za każdą kopię dodatkowo parę złotych.

poniedziałek, 22 października 2012, 00:42
Stały bywalec
Stały bywalec

Jendruś napisał(a):
Pewnie że możesz się starać o dofinansowanie z UE. Nie wiem dużo w tej dziedzinie, ale jest chyba warunek że dostaniesz kasę, ale zatrudniasz pracownika. Im więcej zatrudnisz tym więcej dostaniesz kasy.

Obecnie są jeszcze prowadzone programy, które umożliwiają zdobycie 40 000 zł na działalność gospodarczą + wsparcie finansowe i doradcze na okres min. pół roku z możliwością przedłużenia do roku. Przy odrobinie gimnastyki umysłowej, można również wyciągnąć ten cash na wideofilmowanie, aczkolwiek odradzałbym używania tego słowa w jakichkolwiek formularzach, bo można być pewnym, że wniosek poleci.

Nie trzeba natomiast gwarantować zatrudnienia żadnych pracowników. Nie jest to kryterium w rozdziale funduszy. Przynajmniej nie w programach, które mam na myśli. Szukajcie programów z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie", lub programu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”, o ile jeszcze są nabory.

środa, 24 października 2012, 17:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]