Teraz jest środa, 26 września 2018, 03:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Opłaty ZAIKS 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Opłaty ZAIKS
Witam.
Jestem na etapie otwierania firmy zajmującej się usługami wideofilmowania, przekopałem masę artykułów nt plusów i minusów podpisania umowy z Zaiks-em, jednak wciąż męczy mnie kilka niejasności:
- po pierwsze wiem że opłata za jeden pełny montaż to 8% i nie mniej niż 40zł, lecz czy w tym zawiera się nagranie materiału na płytę DVD bądz Blu-ray?
-6% i nie mniej niż 2.5zł za każdą kopię tyczy się jednej płyty czy całej kopie danego materiału np. jeden film
=3DVD?
-czy umowa może być podpisana w formie elektronicznej bądź listowo? apropo czy ktoś z was oriętuje się czy w rejonie nowego sącza znajduję się jakiś oddział Zaiksu, czy z podpisaniem umowy trzeba gnać np. do Krakowa?
-gdy umowa będzie już podpisana, czy utwory można pobierać z obojętnie jakich stron z muzyką jak np. Wrzuta?
- i ostatnie pytanie co jeśli w ciągu jednego kwartału nie mamy żadnych dochodów tj. nie wykonujemy usług wideofilmowych, czy do Zaiksu wysyłamy jakąś informację kwestii nie użytkowania utworów audio?

Serdecznie dziękuje za odpowiedzi i gorąco pozdrawiam.

sobota, 22 grudnia 2012, 16:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Opłaty ZAIKS
jakubmichalik91 napisał(a):
Witam.
- po pierwsze wiem że opłata za jeden pełny montaż to 8% i nie mniej niż 40zł, lecz czy w tym zawiera się nagranie materiału na płytę DVD bądz Blu-ray?

W tym zawiera się to co skasowałeś za całą usługę w umowie jest paragraf że mogą sobie obejrzeć Twoje księgi skarbowe

Cytuj:
-6% i nie mniej niż 2.5zł za każdą kopię tyczy się jednej płyty czy całej kopie danego materiału np. jeden film
=3DVD?

Płacisz od kopii filmu czyli jak 1 film na 3 płytach to każda kopia filmu to kolejne 3 płyty
Cytuj:
-czy umowa może być podpisana w formie elektronicznej bądź listowo? apropo czy ktoś z was oriętuje się czy w rejonie nowego sącza znajduję się jakiś oddział Zaiksu, czy z podpisaniem umowy trzeba gnać np. do Krakowa?

Wszystko załatwia się pocztą - list polecony oddziały znajdziesz w Necie.
Do jakiego masz się zgłosić zadzwoń do ZAiKSu

Cytuj:
gdy umowa będzie już podpisana, czy utwory można pobierać z obojętnie jakich stron z muzyką jak np. Wrzuta?

Nie - muzykę powinieneś mieć kupioną na oyginalnych nośnikach

Cytuj:
- i ostatnie pytanie co jeśli w ciągu jednego kwartału nie mamy żadnych dochodów tj. nie wykonujemy usług wideofilmowych, czy do Zaiksu wysyłamy jakąś informację kwestii nie użytkowania utworów audio

Nic nie piszesz - chociaż takiej sytuacji nie miałem - nie jestem pewien.

ZAiKS reprezentuje interesy autorów tekstów i muzyki, a w utworze mamy jeszcze wykonawcę i producenta nagrania.
Troszkę podzwoniłem jakieś 10 m-cy temu i dowiedziałem się że są organizacje reprezentujące wykonawców STOART ZPAV SAWP . Całe szczęście że nie zrzeszają one wszystkich wykonawców - jeżeli użyjemy muzę z wykonawcą który nie jest na liście u nich to nie musimy płacić. Było to ok rok temu. Wszystko chore, bo taki fryzjer itp. mający w zakładzie radio powinien płacić wszystkim, bo muza leci różna. My też, wychodząc z chorego założenia ZAiKSu, że jak kapela gra jakąś muzę to my też od niej powinniśmy płacić, bo ona uatrakcyjnia nasze nagranie.

Jestem za tym żeby ktoś zdolny kto skomponuje muzykę, napisze tekst na tym zarabiał, ale 8% od przychodu brutto to przegięcie. Gdzie amortyzacja sprzętu, czas itd. Ciekawe ile trafia z tych 8% bezpośrednio do kieszeni twórcy?

Siostra organizowała kiedyś festyn charytatywny na którym grała Eleni z ekipą. Trzeba było odpalić niezłą sumkę ZAiKSowi pomimo że grali swoje kawałki, a ich autor Costas był na scenie :( - chore to.
Idiotyzm goni idotyzm, a idioci siedzą na wysokich stołkach i udają mądrych. Kolejni idioci na nich głosują :(
Kółko się zamyka.

sobota, 22 grudnia 2012, 16:51
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuje Jendruś za szybką odpowiedz:), lecz jednego nie rozumiem: Jeśli biorę za usługę powiedzmy 1500zł plus 20zł za jedną kopię, wykonuję 3 kopie czyli razem za film kasuję 1560zł. I teraz do Zaiksu idzie:
- po 2.5zł za każdą kopię czyli 7.5zł
- oraz 8% od 1560zł tj. 124,8zł??? za kopię pobierają mi jakby dwa razy???
- czyli razem płacę ZAIKSOWI za pełną usługę 7,5zł+ 124,8zł=132,3zł :000

Do tego jeszcze muszę kupić muzykę na oryginalnych nośnikach, to wszystko jest chore!!!

niedziela, 23 grudnia 2012, 13:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dziękuje Jendruś za szybką odpowiedz:), lecz jednego nie rozumiem: Jeśli biorę za usługę powiedzmy 1500zł plus 20zł za jedną kopię, wykonuję 3 kopie czyli razem za film kasuję 1560zł. I teraz do Zaiksu idzie:

Do tego jeszcze muszę kupić muzykę na oryginalnych nośnikach, to wszystko jest chore!!!

Nie - 1500 x 8% + 23%VAT
i 60zł x 6% + 23%VAT
To nie jest chore - to polska rzeczywistość :(

niedziela, 23 grudnia 2012, 15:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jendruś napisał(a):

To jest chore.

I przy okazji - w "umowie" z ZAiKS nie ma nic o konieczności posiadania oryginalnych nagrań - nie za bardzo by to miało sens gdyż oryginalne nagrania "konsumenckie" i tak nie uprawniają do odtworzeń publicznych. Ich posiadanie (bądź nie), nie ma nic wspólnego z wykupieniem (opłaceniem) prawa do użycia utworu (dzieła) w celu uzyskania korzyści majątkowych. Utworu a nie nagrania!

niedziela, 23 grudnia 2012, 16:02
Stały bywalec
Stały bywalec

Czy 23% vatu również mnie obowiązuje jeśli prowadząc firmę nie będę płatnikiem VAT?

niedziela, 23 grudnia 2012, 16:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

romanek11 napisał(a):
Jendruś napisał(a):

To jest chore.

I przy okazji - w "umowie" z ZAiKS nie ma nic o konieczności posiadania oryginalnych nagrań - nie za bardzo by to miało sens gdyż oryginalne nagrania "konsumenckie" i tak nie uprawniają do odtworzeń publicznych. Ich posiadanie (bądź nie), nie ma nic wspólnego z wykupieniem (opłaceniem) prawa do użycia utworu (dzieła) w celu uzyskania korzyści majątkowych. Utworu a nie nagrania!

Może i nie ma, ale skąd je masz - ściągnąłeś z chomika, czy wrzuty????

Różnica między Vatowcem, a nieVatowcem polega na tym że VAT płacą i ten i ten tylko Vatowiec może VAT odliczyć - nieVATowiec nie.

niedziela, 23 grudnia 2012, 17:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jendruś napisał(a):

Zleceniodawca dostarczył...

Pisałem długi wywód ale chyba to wystarczy...

niedziela, 23 grudnia 2012, 18:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

romanek11 napisał(a):
Jendruś napisał(a):

Zleceniodawca dostarczył...

Pisałem długi wywód ale chyba to wystarczy...

Wytłumaczenie przyjęte - nie jest pan ciągany po sądach :) :)
Można i tak. Najważniejsze żeby mieć dobrą odpowiedź na zadane pytanie ;)
Podstawowa zasada jest taka jak im już płacisz haracz to nie czepiają się szczegółów. Jesteś cool bo regularnie płacisz. Ja mam z tym problemy bo zawsze zapominam :), ale nie straszą odsetkami :)

niedziela, 23 grudnia 2012, 19:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jendruś napisał(a):
Najważniejsze żeby mieć dobrą odpowiedź na zadane pytanie ;)

I tu właściwie (ten) temat się wyczerpuje ;p
A teraz tak zupełnie na poważnie: jest na forum wątek równoległy (były też inne) - sprawa praw autorskich, opłat, powinności i możliwości jest bardzo rozległa, skomplikowana i - niestety - niejasna. Machina urzędniczo-prawna przeciw zwykłym ludkom. Ot, życie.
Jako nieVatowca dotknął mnie wątpliwej urody zaszczyt płacenia Vat'u od płacenia opłat ZAiKS (sic!). Wiem, wiem - prawo... ble, ble, ble... Ale pomyślcie sami: płacę "opłatę" i do tego jeszcze "opłatę od tej opłaty"! No. Masakra.

niedziela, 23 grudnia 2012, 20:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A kto Wam każe płacić tantiemy od całej kwoty usługi. Co , od kosztów dojazdu, amortyzacji środków trwałych, kosztów płyt okładek etc...
Piszcie w umowie wyraźnie udźwiękowienie materiału 500zł, koszt nagrania i obróbki 1000zł. Tantiemy liczysz od udźwiękowienia.
A jak w usłudze masz foty to co też zapłacisz tantiemy do zaiksu?
:mrgreen:

niedziela, 23 grudnia 2012, 23:22
Stały bywalec
Stały bywalec

Tak, tylko dlaczego akurat udźwiękowienie 500zł? a dlaczego nie 200zł, a 1300 reszta? Nikt się do tego nie doczepi że akurat wg ciebie udźwiękowienie określasz jako 500zł?

niedziela, 23 grudnia 2012, 23:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z prostej przyczyny .
Jeśli dam 200zł to te 8% z 200 to będzie 16zł
8% z 500zł to jest 40zł. A w umowie z zaiksem wyraźnie zaznaczono że 8% ale nie mniej niż 40zł. Tak więc możesz napisać i 200zł, ale i tak od tego zapłacisz 40zł. Więc piszę 500zł.
A co ma się doczepić to ty kalkulujesz koszty a nie zaiks, lub ktokolwiek inny.
To twoja firma a nie jakiegoś urzędnika. To ty musisz utrzymać rodzinę i siebie, a nie urzędnika.
:wink:

poniedziałek, 24 grudnia 2012, 01:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witajcie !

Na moje odczucie nie wiem czy zgodne z zapisami ZAiKS, to kazikmaly ma dobre rozwiązanie aby umowa zawierała zapis udźwiękowienie bo to powinno tylko ich interesować i rozpisanie kosztów co za ile nie jest złe, przecież opłatę za wynajęcie kamery nie powinni brać pod uwagę jak i wynajęcie kamerzysty, kto będzie sprawdzał kto w danym dniu filmował !!

A tak z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkiego dobrego i najnowszych kamer pod choinkę!

poniedziałek, 24 grudnia 2012, 10:25
Stały bywalec
Stały bywalec

Rozwiązanie jest bardzo dobre:) raczej jak sobie sami nie kupimy nowych kamer to nikt nam ich nie kupi;)))
Wesołych Świąt!!!

poniedziałek, 24 grudnia 2012, 11:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona