Teraz jest środa, 19 września 2018, 23:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Wykorzystanie okładki tabloidu w teledysku 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Wykorzystanie okładki tabloidu w teledysku
Witam. Mam pilne pytanie odnośnie praw autorskich a nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.
Jestem w trakcie realizacji (obecnie na końcowym etapie montażu) teledysku dla pewnego polskiego wykonawcy/piosenkarza. W klipie, w jednej scenie, chciałbym wykorzystać okładkę popularnego w naszym kraju tabloidu, na której jest zdjęcie tego właśnie artysty.
Skan gazety otrzymałem od artysty. Oprócz zdjęć wykonawcy, dużego krzykliwego hasła i tytułu pisma nie ma na okładce innych zdjęć, ani wizerunku innych osób. Okładka pochodzi z 2008 roku.
Czy mogę ją wykorzystać (tzn pokazać okładkę na ekranie przez 2 sekundy - tak przewiduje scenariusz)? Czy potrzebna jest jakaś zgoda, np wydawcy pisma?
Mam sprzeczne informacje - podobno w przypadku oficjalnie wydanych gazet, tabloidów itp nie jest potrzebna żadna zgoda (jeśli nie ingeruje się np Photoshopem w wygląd okładki), ale też usłyszałem, że należy posiadać zgodę na piśmie? Co jest prawdą?
Można również zupełnie "bezpiecznie" zamazać tytuł gazety, ale nie o to mi chodzi - tytuł w tym wypadku jest właśnie b. ważny bo podkreśla autentyczność użytej publikacji. Jeśli miałbym zamazać tytuł to pokazywanie okładki nie ma sensu. Dodam, że kontekst w jakim chcę jej użyć nie jest dla tej gazety negatywny, raczej neutralny.
Jeśli ktoś wie jak to jest z prawem autorskim w takim wypadku, bardzo proszę o info.

czwartek, 6 czerwca 2013, 01:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Wykorzystanie okładki tabloidu w teledysku
Nie lepiej napisać do wydawcy i mieć to z głowy? Takie tematy są strasznie śliskie, jeśli klip stanie się popularny, to wydawca na pewno sam was znajdzie i na pewno będzie łasy.

czwartek, 6 czerwca 2013, 12:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]