Teraz jest piątek, 21 września 2018, 06:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kino VHS - czyli jak to kiedyś się nagrywało. 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Kino VHS - czyli jak to kiedyś się nagrywało.
Panowie, ostatnio mam kilka zleceń na zgranie kaset imprez nagranych na VHS. Podczas zgrywania czasem sobie zerknę, masakra jak dla mnie. Zgrywałem nie raz materiały to z balu myśliwskiego, to z polowania. Fajnie jest obejrzeć coś takiego, mimo słabej jakości.
W tej chwili zgrywam jakiś materiał z balu z 1997 roku, bal pracowników w sektorze rolnictwa. Zastanawia mnie czemu koleś dawał dzikie ramki, efekty specjalne typu przejścia są powalające. Efekt małego podglądu czy przebitki też są dość śmieszne.
Oczywiście doświetlał się choć było bardzo widno. Wiele takich kaset widziałem. Dzisiaj można pracować przy bardzo małym świetle.
Spotkałem się z mikserami audio-video z lat 90 tych. Nawet je używałem, ale bardziej do muzyki.

Panowie jak to w tedy się składało. Macie może jakieś ciekawe linki z informacjami ? Jakieś tam pojęcie mam. Kiedyś gadałem z facetem, wszelkie efekty nakładał na Amidze, montował poprzez mikser. Powiedział, że dzisiaj byle lepszy program potrafi zdziałać cuda. Dla tego starych wyjadaczy. Jak to się montowało na VHS, jak przegrywało ? Co człowieka potrafiło wk... bo coś jemu nie wyszło. Jak klienci odbierali gotowy film. Jeżeli popatrzymy na współczesnego składacza filmów weselnych, mamy niebo a ziemię. Postęp jest ogromny, jakość, technika i technologia.

Jeżeli macie jakieś ciekawe kwiatki, podzielcie się nimi.

czwartek, 9 stycznia 2014, 12:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kino VHS - czyli jak to kiedyś się nagrywało.
Mam paru starszych kolegów, którzy kręcili chyba zanim się urodziłem ;D wspominają, że czasy VHS były cudowne a klient zupełnie niewymagający. Człowiek z kamerą i halogenem 10-minutowym był panem a po weselu wyciągał po prostu kasetę i oddawał. Montażu zwyczajnie nie było. Balansem nikt się nie przejmował, bo raz - nie było kolorowych wizjerów, a dwa, klient nie wybrzydzał. Kasety longi 180-240 minut. Te "lepsze" VHSy miały już efekty o których mówisz - to jest dopiero wesołe, gdy 2 minutowy fragment jest nagrany np. w lustrzanym odbiciu, czy jakimś pokracznym chroma keyem i oczojebnym zielonym czy żółtym tłem. A klient się cieszył, że "efekty som".
Chociaż jest to naturalnie pewna małomiasteczkowa (czy nawet wiejska) specjalność, która aż tak się wiele nie zmieniła u niego :)

A tak naprawdę, to myślę, że za 20 lat my sami na obecne produkcje będziemy pewnie patrzeć z politowaniem "że tak się kiedyś robiło".

czwartek, 9 stycznia 2014, 12:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moją pierwszą kamerą był Panasonic M-7 VHS. Filmu się nie montowało więc trzeba było sensownie filmować. Pierwsze czołówki robiłem na Amidze. Były to animowane napisy na odpowiednim tle. Czołówka miała swoją długość np. 1min 15s, więc po włożeniu kasety VHS do kamery i przed filmowaniem właściwym nagrywałem byle co (czarny obraz) o długości czołówki. Następnie cofałem taśmę i wgrywałem czołówkę funkcją Insert - obraz z Amigi. Każda pomyłka i konieczność ponownego wgrywania Insert wiązała się z pogorszeniem jakości obrazu, czterokrotne wgranie na tym samym śladzie praktycznie dyskwalifikowało nagranie. Następnie należało wgrać podkład muzyczny. Znowu cofałem kasetę do początku i wgrywałem audio pod czołówkę z wieży Hi-Fi - magnetofonu kasetowego. Musiałem precyzyjnie uruchomić magnetofon i wgrywanie audio w kamerze aby prawidłowo wgrać dźwięk. Z dźwiękiem nie było takiego problemu jak z obrazem - można było powtórzyć bez pogorszenia jakości. Robiłem też prezentacje zdjęć, miałem jakieś urządzenie do digitalizacji i odpowiedni soft. To były jakieś śmieszne rozdzielczości zdjęć (niskie) rzędu 320 x 250 pikseli w 256 kolorach - jedno zdjęcie przechwytywał nawet pół minuty. Korzystałem z programu do prezentacji zdjęć na Amigę - Scala - tak wyglądał http://www.youtube.com/watch?v=wAD-riLVZ2c
Jak widać przy przejściach między zdjęciami traciły jakby kolory - było to związane z ograniczeniem przestrzeni barwnej do 256 kolorów. Pierwsze zdjęcie miało swoje 256 kolorów a drugie swoje czyli przejście wymagałoby 512 kolorów minus kolory wspólne a musiało niestety ograniczyć się do 256.
Jak czasy się zmieniły - a teraz Adobe Production Premium i komp z i7 :D

czwartek, 9 stycznia 2014, 12:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przyznam, że ten wątek przywołał moje wspomnienia. Teraz w dobie kompów z pamięciami RAM 32GB, zegarami procesorów wielordzeniowych 4 x 3,8GHz lub więcej warto może napisać jakie były początki. Moim pierwszym komputerem był Sinclair ZX Spectrum - ten bardziej rozbudowany z 48kB RAM :D

Programy wgrywało się z kaset magnetofonowych. Czy na taki komputer z 48kB RAM można było napisać sensowną grę ?
Otóż tak, przebój tamtych czasów - Night Lore którego zadaniem było przejść w ograniczonym czasie 100 komnat zamku, zebrać wszystkie skarby i nie dać się zabić przez umieszczone w komnatach pułapki. Bohater gry Sabreman, jest obarczony klątwą, powodującą jego nocne przemiany w wilkołaka. Ma 40 dni na spenetrowanie pomieszczeń zamku Knight Lore i odnalezienie składników magicznego napoju, który ma zdjąć z bohatera klątwę. Poruszał się w trzech wymiarach:
https://www.youtube.com/watch?v=7n7qtErhF-A

A wszystko na 48kB RAM :wink:

Załączniki:
ZX Spectrum.jpg
ZX Spectrum.jpg [ 28.91 | Przeglądane 178 razy ]

czwartek, 9 stycznia 2014, 13:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pierwszy trojwymiarowy symulator stworzono na zxa (oczywiscie na drutach) i miescil sie chyba w 8-16 kb (dokladnie nie pamietam, moze ktos sprawdzi)

sprawdzcie jakie mocarne kompy uzywalo nasa przy wysylaniu ekipy na ksiezyc :)

czwartek, 9 stycznia 2014, 13:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ja do pierwszych napisów używałem Atari 800 XL(Miało modulator).Potem oczywiście Amiga ze Scala.udało mi się ją dobrze sprzedać i kupić pierwszego peceta/Potem była karta dc30 z Premiere 4,2 i dvd Master-1 sprzętowy dekoder Mpeg2.Możliwości dysku i kompa pozwalały na 5-cio minutowe klipy.Dvd master pozwalał już na wgranie i zmontowanie całego wesela w mpeg2.Ponieważ miałem Panasonic MS5 sVHS Jakość kopi była bardzo dobra.Zhakowanie dc10 Pinnacle pozwalało na wgranie i zmontowanie całego wesela w mjpg za pomocą Premiere 5 oraz szybkie zdekodowanie do mpeg2.W 2000 roku kupiłem pierwszą nagrywarkę dvd- Pionier A01 za cenę dobrej kamery(5400) z 3 płytami dvd po 100 zł.
OCZYWIŚCIE I DC30 I DC10+ I DVD MASTER padły bo tak kondesatory siadają ale sprzęt był super

czwartek, 9 stycznia 2014, 14:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja miałem później kartę Pinnacle DV 500 z Premiere 5, a potem przyszedł czas na coś lepszego - Canopus DV Raptor z Premiere 6,5 - widzę, że nawet teraz jest na Allegro :lol:
http://allegro.pl/canopus-dvraptor-prof ... 32841.html

czwartek, 9 stycznia 2014, 15:39
Moderator
Moderator

Star napisał(a):
warto może napisać jakie były początki. Moim pierwszym komputerem był Sinclair ZX Spectrum

ja eksplorację świata komputerów zacząłem od Timex 2048. następny był Commodore 64. jego możliwości były o wiele większe niż innych ośmiobitowców. niemożliwie się w to wkręciłem i zmieniło to moje życie. a co robiłem na C64 jakieś 20 lat temu?
takie coś...
http://www.youtube.com/watch?v=flW8u-AhAcY

ciekawostka - wszystko pisane w assemblerze, ale niektóre programy w assemblerze były napisane przez program w BASICu (np. kula ziemska). rany, co to były za czasy... mieliśmy nawet cos w rodzaju internetu - wysyłało się pocztą dyskietki 5.25''. ach...

stamps back! :wink:

czwartek, 9 stycznia 2014, 16:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

to należałeś do przeciwnego klubu :lol: zazdrościłem Comodorowcom możliwości muzycznych ich komputerków.Kiedy mieszkałem na Śląsku prezentowałem po klubach możliwości komputerów.Już były modemy,samplery, dygitalizery i skanery oraz pierwszy syntezator mowy... oczywiście sprzętu nie miałem ale na atarii robiłem pierwsze prezentacje komputerowe więc komputerek się szybko zwrócił.na giełdę komputerową jeździło się do Krakowa albo do Warszawy.
clearski- kasetę rano wyjmowało się z kamery i inkasowało kasę- było to bardzo miłe :mrgreen: zwłaszcza że moja pierwsza kamera Panasonic MS1 należała nie do mnie ale do kopalni w której pracowałem

czwartek, 9 stycznia 2014, 18:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Fajne animacje robiłeś Grass, zostało Ci to do dziś :lol:

czwartek, 9 stycznia 2014, 18:43
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Dzięki za taki odzew, nie spodziewałem się takowego.

Pierwszy mój komputer to C-64 i kasety pirackie gry kupowane w sklepie. Czytałem opisy tytułów, nagrania po obu stronach. Kosztowały takie kasety 3500 zł. Na C-64 nauczyłem się programować i produkować muzykę ;]. Przyznam się, mam kasety z moimi wypocinami. Przegrać kasetę, jaki problem. Mój pierwszy PC był kupiony pod koniec 1997 roku. Intel Pentium 166 MX 16 MB ram, dysk 2.5 GB z S3 Trio 3D 2 MB. Po jakimś czasie dokupiłem ram, sprzedałem simy i przesiadłem się na Sdram 32 oraz kupiłem kartę Riva 128 3D, burżuj byłem. Oczywiście ze swojej kieszeni a byłem nastolatkiem. Fakt nauczyłem się programować, nie wiem czemu zrezygnowałem z tej pasji. Chyba przez kobiety. Z racji że dostęp do neta miałem przez modem jak to w latach 90 tych. Do gier był cienki. Nauczyłem się crakować. Wyszedł Star Craf, nikt nie miał dojścia do przegrania płyty. Był taki program 15 dniowy w Gamblerze, emulował obraz. Udało mi się go skrakwoać, mój pierwszy crack i pełna wersja. Na wsi i brak dostępu do nowości, czy netu. Pierwsza nagrywarka 2000 roku. Byłem panem okolicy, jak to bywa na wsi. Nie jedno złamałem zabezpieczenie. Ktoś z was pamięta Star Force, zabezpieczenie ?
Filmować zawsze lubiłem, któryś z kolegów miał kamerę to zaraz miałem ją w łapie. On mógł się bawić a ja w akcji. Mamy taki jeden film z 18 nastki kolegi. Jakiś czas temu odpaliliśmy, było wesoło.

Wiecie, lubię czytać, słuchać takie opowieści. Np. starszy kolega. Czasem przy piwie opowie coś ciekawego. Jak w latach 80 tych nagrywał muzykę, jaki sprzęt miał itp. Ja np. miałem wierzę Osaka. Dość cicho grała. Sprytnie znalazłem kanały w budowanym wzmacniaczu, sygnał był zawsze taki sam. Przylutowałem kabelki. Miałem dwa radia made in prl. do tego kolumny. Nie dość ze regulowałem sobie głos na wierzy i głośnikach, to mogłem jeszcze robić osobno w radiach. Była moc. Teraz byle sprzęt można kupić na allegro. Wystarczy parę złoty. Nie będzie to sprzęcik HIFI ale na imprezie zagra.

Teraz na wsi mam świetny net, kompa i dostęp do do rzeczy jakie chce. Nie wychodząc z domu kupię to co chce. Muzyka, wchodzę na BP, opcja kup i mam kawałek jaki chce.

Tamte czasy miały swój klimat.

Produkcja muzyki, wystarczy dobry komp, karta muzyczna, klawiatura midi i program. Małe studio można zbudować za nie wielkie pieniądze. Sam mam takowe w domu.

Jak otworzono granicę. Mój znajomy pierwszy raz pojechał. Doznał szoku, kasety chromowane w 3 paku mógł kupić za grosze. Gdzie za komuny musiał wyrzucić 1/3 pensji. Np. takie kasety mógł kupić w sklepie metalicznym.

czwartek, 9 stycznia 2014, 19:39
Moderator
Moderator

ClearSky napisał(a):
...Mój pierwszy PC był kupiony pod koniec 1997 roku. Intel Pentium 166 MX 16 MB ram, dysk 2.5 GB...

Ja taki miałem w pracy, nieco wcześniej, gdzieś tak w 1994/95?, ale do domu koputer zawitał dopiero w 2000 roku. Athlon 1800, na Gigabyte 7VAXP z 256 (szybko zmienione na 0,5 GB) RAMu, dyskiem 40 GB, (potem drugim), Radeonem 9100 i Pinnacle 8.
Pierwsze montaże były jednak wcześniej. Bez komputera. Do wideo podpinałem kamerę, pożyczony odtwarzacz i powstawał w ten sposób film z dwóch kamer. :) Efekty o ile chciało się je mieć, można było wywołać w trakcie nagrywania z kamery. Potem w Pinnacle na jednej ścieżce, też spokojnie robiłem film z dwóch kamer, z podkładaniem i synchronizacją dźwięku.

piątek, 10 stycznia 2014, 00:17
Bywalec
Bywalec

Knight Lore-też pamiętam na ZX Spectrum, potem słynny Robbo na Atari 130 wgrywał się ze 30 minut...A komputer nie wyłączany kilka dniówek:)to dopiero była frajda.

piątek, 10 stycznia 2014, 00:20
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

kotin napisał(a):
Ja taki miałem w pracy, nieco wcześniej, gdzieś tak w 1994/95?, a

Pierwsze MMX pojawiły się 96 roku. Przypomina mi się, że odkupiłem za grosze 200 MMX i podkręciłem o 25 Mhz. Śmieszne jest to, że gdzieś leży w piwnicy u moich rodziców. Doszedł dysk 10 GB i umarł z 96 ram. Jak bym go odpalił pewnie by ruszył z kopyta ;]. Windows 95 czy 98, to były czasy niebieskiego tła. Gdzieś tam był komputer z Windows 3.11, ale to u kogoś i sporadycznie, min. u pracy ojca. Kupili komputer a i tak liczyli ręcznie. Służył im do gier. Maca miałem w szkole, na dodatek były mega stare.
Potem był Intel Celeron II A 300 mHz. Udało mi się jego podkręcić do 667 mHz. Piękne czasy nocnego crakerstwa, piwa i papierosów. Piękne czasy młodości.

piątek, 10 stycznia 2014, 00:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tak sobie myślę że że to technika się starzeje a my musimy się uczyć ciągle czegoś nowego więc jest ok... nie starzejemy się tak szybko jak nasz sprzęt

piątek, 10 stycznia 2014, 01:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona