Teraz jest wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Ilosć klatek a migawka 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Ilosć klatek a migawka
Witam wszystkich , jestem na kolejnym etapie zdobywania wiedzy , trafiłem do etapu ilość klatek a migawka , tryby 50i czy też 25 p s mi już znane i wiem co powodują :-) ale teraz do tego dochodzi nam migawka , doczytałem i sprawdziłem że mniej niż 1/50 powoduje nie płynny obraz wiem co jak jest ich mniej pytanie moje brzmi :co daje mi zwiększenie wartości migawki zauważyłem że obraz ciemnieje przy większej wartości na co jeszcze to wpływa oprócz ciemniejącego obrazu.

Czy może się ktoś podzielić ustawieniami , doczytałem że wartość migawki musi być dwa razy większa w stosunku do klatki.

Pozdrawiam

niedziela, 16 lutego 2014, 13:39
Bywalec
Bywalec

Post Re: Ilosć klatek a migawka
Czas otwarcia migawki - czyli czas naświetlania.
Im krótszy czas naświetlania tym mniej światła trafi na matryce (dla tego jest ciemniej) ale to też powoduje mniej rozmazany ruch.

niedziela, 16 lutego 2014, 15:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jaromirek23 napisał(a):
zauważyłem że obraz ciemnieje przy większej wartości

Mniejszej.

niedziela, 16 lutego 2014, 15:51
Stały bywalec
Stały bywalec

O już jasna sprawa , czy dobrze rozumiem że np. jazdę samochodem w dzień lepiej robić na na mniejszej wartości to będzie obraz bardziej ostry nie rozmazany . Wiem że to kwestia prób ale dobrze wiedzieć czym wystartować .

niedziela, 16 lutego 2014, 16:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Im krótszy czas tym lepiej ale musisz pamiętać, że ilość rejestrowanych klatek też ma wpływ - ogólnie mówiąc - na jakość.

niedziela, 16 lutego 2014, 19:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mstmst napisał(a):
Im krótszy czas tym lepiej(...)

Zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Im krócej, nie znaczy tym lepiej.

niedziela, 16 lutego 2014, 20:11
Stały bywalec
Stały bywalec

Może trochę mało precyzuję co chcę uzyskać ! Reportaż ślubny wchodzi w grę i ujęcia z nim związane .Czy mogę prosić o sugestie dla ruchu oraz ujęć zastanych . Interesuje mnie głównie podczas jazdy samochodu jak np. mijamy młodych , w odpowiedziach im więcej tym lepiej i nie koniecznie trudno mi wywnioskować na razie póki co pogoda jest do bani i ciężko o testy na własnej skórze.

niedziela, 16 lutego 2014, 20:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pinto napisał(a):
mstmst napisał(a):
Im krótszy czas tym lepiej(...)

Zależy jaki efekt chcemy uzyskać. Im krócej, nie znaczy tym lepiej.

Znaczenie ma tu cała wypowiedź a nie ten mały wycinek :wink:

poniedziałek, 17 lutego 2014, 14:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jaromirek23 napisał(a):
Może trochę mało precyzuję co chcę uzyskać ! Reportaż ślubny wchodzi w grę i ujęcia z nim związane .Czy mogę prosić o sugestie dla ruchu oraz ujęć zastanych . Interesuje mnie głównie podczas jazdy samochodu jak np. mijamy młodych , w odpowiedziach im więcej tym lepiej i nie koniecznie trudno mi wywnioskować na razie póki co pogoda jest do bani i ciężko o testy na własnej skórze.

No i tu trzeba połączyć moją wypowiedź z Pinoto :) Krótszy czas powoduje lepsze "zamrożenie ruchu". Daje nam to większą ilość szczegółów w obrazie. Obraz jest mniej rozmyty. Można to zaobserwować np. na stopklatce. Pinto słusznie zauważył, że nie zawsze krótszy znaczy lepszy. Skracanie czasu zwiększa efekt tzw. strobo. Wyjdzie coś podobnego jak w obrazie 25p.
Moja wypowiedź - ogólna
Cytuj:
Im krótszy czas tym lepiej ale musisz pamiętać, że ilość rejestrowanych klatek też ma wpływ - ogólnie mówiąc - na jakość.
odnosiła się do możliwości rejestracji obrazu z większą ilością k/s np. 50p (albo i więcej) gdzie stosowanie krótszych czasów da lepszy efekt niż 25p/50i. Teraz wracając do sedna - do jazdy samochodem przy standardowej ilości klatek. Ujęcie jest na tyle krótkie, że możesz użyć stosunkowo krótkich czasów. Nada to scenie większej dynamiki. Scena dzieje się na zewnątrz więc światła mamy sporo. Na sali trzymałbym się standardowych czasów 1/50s

poniedziałek, 17 lutego 2014, 14:56
Stały bywalec
Stały bywalec

ok , dzięki za odp. pozostaje mi tylko jedna kwestia , myślę że zrozumiałem wszystko ale dla upewnienia bo dla was niektóre rzeczy są oczywiste .

Rozumiejąc że wartość migawki musi być dwa razy mniejsza to dla wartości 50i musimy dać wartość dla migawki 1/100 ?

Dzięki za łopatologię ale wolę mieć pewność że wszystko ok będę robił , trochę jest tych wszystkich definicji na początku do pojęcia i momentami mi się to miesza ....

wtorek, 18 lutego 2014, 23:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

50i zawiera 25 klatek, które zapisane są w przeplocie więc czas 1/50.

środa, 19 lutego 2014, 00:11
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuję bardzo wszystko jasne .Piwo się należy ale takie nie zwisajace w dół .:P

środa, 19 lutego 2014, 13:49
Bywalec
Bywalec

Proszę o utwierdzenie mnie czy dobrze rozumiem?
Zwiększając shutter speed np z 1/50 na 1/100 zmniejszam ilość wpadającego światła ( które rekompensuję zwiększeniem ISO lub podbiciem GAIN ) na matrycę a więc zwiększam szumy i jednocześnie obraz ruchomy staje się bardziej ostry, tak ?

piątek, 13 kwietnia 2018, 10:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dokładnie tak jak piszesz. Przeskok z 1/50 na 1/100 to zmiana jednej "działki" np. masz ISO 200 to by uzyskać taką samą ekspozycję przy czasie 1/100 zwiększasz ISO na 400.
W filmie jest identycznie jak w fotografii. Tu i tu robisz zdjęcia :D Im krótszy czas tym zdjęcia są bardzie "zamrożone, ostre".

piątek, 13 kwietnia 2018, 11:18
Bywalec
Bywalec

Dziękuje za informacje. Co stanie się zatem gdy złamię regułę która mówi iż czas migawki ustawiam na dwukrotnie niższą wartość klatkażu, a więc np w przypadku 1080 50i zamiast 1/50s (bo mamy 25 kl) powiedzmy na 1/80s ? Obraz będzie bardziej płynny przy dynamicznych scenach np. tańca czy też będzie to niezauważalne ?

piątek, 13 kwietnia 2018, 13:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona