Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 17:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kurs koościelny pozwolenie na filmowanie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kurs koościelny pozwolenie na filmowanie
Witam! Czy orientujecie się gdzie mogę zrobić taki kurs? Jestem z małego miasta Złotów (północna Wielkopolska) więc pewnie będę musiał gdzieś dojechać im bliżej Złotowa tym lepiej. Pozdrawiam

środa, 12 marca 2014, 14:07
Bywalec
Bywalec

Post Re: Kurs koościelny pozwolenie na filmowanie
a czy taki kurs jest właściwie do czegoś potrzebny?

środa, 12 marca 2014, 20:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

grzegorzmh - jak trafisz na upierdliwego ksiedza, to bez papierka moze ci nie zezwolic na filmowanie czy fotografowanie (znam kilku takich) i masz problem, znam tez przypadek, kiedy jeden fotograf wdal sie w polemike z ksiedzem(gosc mial papierek, ale nie przy sobie), ten sie wkur... zawolal policje i bylo po zawodach, wiec wiesz...

Pierdyl - kurs robisz w Poznaniu, w linku info i wymagania z zeszlego roku (chyba jeszcze nie ma terminu na ten)
http://www.archpoznan.pl/content/view/1410/202/

środa, 12 marca 2014, 20:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Papierek jest koniecznie potrzebny około 20% księży stanowczo go wymaga

środa, 12 marca 2014, 21:34
Nowy
Nowy

Ok dzięki wielkie. Na to wygląda że się trochą spóźniłem z tym kursem skoro są one organizowne pod koniec roku a na ten sezon mam kilka wesel...

piątek, 14 marca 2014, 11:34
Nowy
Nowy

Wiem, że już późno na odpowiedź ale może ktoś bezie jeszcze potrzebował odpowiedzi. Ja załatwiłem to tak: wszedłem na stronę kurii diecezjalnej, odpowiedniej dla mojego terenu, i tam znalazłem informacje o kursach. Przypuszczam, że w każdej diecezji takie kursy się odbywają i tam trzeba szukać informacji na ten temat. W moim przypadku było tak, że kurs był organizowany wtedy, gdy uzbierała się grupa kilkunastu osób chętnych (kuria prowadziła zapisy). Nie było sztywnych terminów ani określonej ilości takich kursów w roku. Pamiętam, że nawet obdzwoniłem kilku znajomych żeby szybciej zebrała się grupa (w sumie chyba było 12 osób z czego ze mną 4:)). Aha, w naszej kurii wymagali zaświadczenia od proboszcza z parafii do której się należy:) Kurs był jednodniowy i od razu po zajęciach dostaliśmy odpowiednie licencje-identyfikatory ze zdjęciem (koszt ok. 100 zł od osoby - chyba w 2009 roku).

Ps. Przeczytałem właśnie info z Poznania. U nas licencje ważne są bezterminowo!!!:)

piątek, 11 lipca 2014, 16:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Możesz spróbować dzwonić do kurii częstochowskiej, ks. Bełkota. Ja u niego załatwiałem kwit - najpierw krótkoterminowy (na chyba 3 lata) bo nie był na kursach, tylko taki na pogadance, ale potem byłem "po bożemu" na kursie i dostałem na 10 lat :)
Tylko taki trochę niedorobiony, bo bez zdjęcia ani niczego, taki imienny wydruk a5 - ale to w sumie nie jest mój problem, pieczęć jest, wszystko jest i jak chcą dochodzić oryginalności, to niech sobie dzwonią i załatwiają :)

piątek, 11 lipca 2014, 16:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pawewas napisał(a):
...Aha, w naszej kurii wymagali zaświadczenia od proboszcza z parafii do której się należy:).....

Czyli jeżeli ktoś nie wierzący albo innego wyznania to kursu nie zaliczy? :mrgreen:
Swoją drogą czasowe pozwolenie to też dziwna sprawa, przecież kanony kościelne oraz celebracja nie ulegają zmianie od wieków (no może te drugie z drobnymi kosmetycznymi zmianami) :lol:

piątek, 11 lipca 2014, 20:35
Nowy
Nowy

Nie tylko... Znam historię, która rozszerza przeciwwskazania. Możesz być wierzący, chodzić do kościoła itd. Mój znajomy poszedł po takie zaświadczenie i nie dostał bo nie przyjął księdza "po kolędzie". Nie ważne, że akurat wtedy jego żona (chora na serce) była w szpitalu i nikogo nie było w domu, w tym czasie jak sobie ksiądz wyznaczył wizytację:S Znam jeszcze wiele innych ciekawych przyczyn odmowy takich zaświadczeń...
Aha, u nas (tereny graniczne Mazowsza i Podlasia) ponad 50% księży nawet nie chce słuchać o filmowaniu w kościele bez licencji !!!

sobota, 12 lipca 2014, 10:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No ok, ale twierdzisz, ze nie przyjecie ksiedza jest przeciwwskazaniem? to raczej zlosliwosc ksiedza, trzeba by udezyc bezposredni do kurii z taka sprawa. A co z rozwodnikami czy zyjacymi bez slubu? Znam kilku gosci ktorzy ze wzgl. na podobne problemy (jeden jest buddysta) po prostu zeskanowali sobie takie pozwolenie, wpisali swoje nazwiska i tyle, nikt tego nie kontroluje, a nasze sa bez zdjecia.

sobota, 12 lipca 2014, 15:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ten papierek to nie jest żadne pozwolenie ,ale zaświadczenie o przebytym kursie , a jak ksiądz będzie upierdliwy to i 100 zaświadczeń nie pomoże.Pisałem już raz na tym forum jak poszedłem do księdza to pierwsze jego słowa były takie żebym dał na tacę parę groszy,ja na to że młody już wszystko uzgodnił i opłacił (mszę),ksiądz na to że ( dosłownie ) młody go nie interesuje, Pan robi swoje ja swoje a jak nie to nie pozwoli filmować,tak czy siak musiałem mu dać na tace ( do niczego się nie przyczepiał ,nawet jak się przemieszczałem nie zwracał mi żadnych uwag ),ale fotograf który nie był przed ślubem u niego miał przerąbane ,nie dopuścił go do młodych,a jak będzie robił problemy to powiedział że przerwie mszę.Tak że lepiej przed każdą ceremonią zawarcia małżeństwa pokazać się księdzu i uzgodnić z nim szczegóły bo kurs kościelny a rzeczywistość to dwie różne rzeczy.

sobota, 12 lipca 2014, 16:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pokazac sie, obowiazkowo, w moim rejonie nie o ta kase nawet chodzi, ale niektorzy ksieza lubia czuc sie wazni i czesto jakies tam uwagi maja (oczywiscie nie ma reguly, roznie bywa). Zdazylo mi sie kilka razy nie pojsc, ze wzgl na opoznienia, brak czasu i skutkowalo to potem jakimis glupimi uwagami w trakcie mszy. Na kursie gosc mowil - jest tak i tak, mozecie to i to, ale ostatnie slowo i tak zawsze nalezy do proboszcza, wiec jesli nie jestes na swoim podworku trzeba sie pokazac bo nigdy nie wiesz na kogo trafisz. Znam przypadek, kiedy jeden notabene dosc nawiedzony fotograf wdal sie w pyskowke z ksiedzem i skonczylo to sie wezwaniem policji oraz zakazem wstepu do tegoz kosciola.

sobota, 12 lipca 2014, 17:03
Nowy
Nowy

Nie oszukujmy się, ale taka jest prawda. Nie jesteś na swoim podwórku to powinieneś uważać. Pokazać się księdzu trzeba. Na moim kursie też mówili, że kurs OK, ale zawsze trzeba porozmawiać z księdzem. Kiedyś spotkałem się nawet z prośbą od księdza, żeby nie nagrywać kazania, bo sobie tego nie życzy. Różnie bywa i jeśli chcemy swoje zadania wykonywać jak należy to trzeba się liczyć i z księdzem, i z obsługą sali i wszystkimi, z którymi musimy współpracować.

sobota, 19 lipca 2014, 19:52
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

VideoKamerowanie napisał(a):
Nie oszukujmy się, ale taka jest prawda. Nie jesteś na swoim podwórku to powinieneś uważać. Pokazać się księdzu trzeba. Na moim kursie też mówili, że kurs OK, ale zawsze trzeba porozmawiać z księdzem. Kiedyś spotkałem się nawet z prośbą od księdza, żeby nie nagrywać kazania, bo sobie tego nie życzy. Różnie bywa i jeśli chcemy swoje zadania wykonywać jak należy to trzeba się liczyć i z księdzem, i z obsługą sali i wszystkimi, z którymi musimy współpracować.

Trzeba liczyć się i robić swoje.

niedziela, 20 lipca 2014, 11:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio w pewnej parafii w okolicach Nowego Miasta Lub. zapomniałem i zostawiłem mikroport Senka przypięty do kolumienki - zajarzyłem dopiero na sali. Nie robiłem z tego problemu bo przecież został w kościele. Na drugi dzień wysłałem kuzyna żeby zdjął Senka, a tu ZONK 8O - mikroportu brak. Kuzyn był u księdza - nikt nic nie wie. W poniedziałek sam wybrałem się do proboszcza pytam czy nic nie wie we wiadomej sprawie, a ksiądz do mnie z pretensjami że gdybym zgłosił że coś takiego wieszam, to byłoby inaczej. No byłem w szoku!!! Gdybym zgłosił to złodziej by nie ukradł???? Zamiast przejąć się problemem że ktoś kradnie w jego kościele to zaczął mi wypominać. Sory ale ja nie zgłaszam księżom że wieszam mikroport, że mam statywy, sleda itd. bo to ich nie interesuje. Kolega był się zameldować że będziemy filmować i czy nie ma jakiś życzeń to przerwał mu tekstem - ...żebyście nie wchodzili na ołtarz i księdza nie przewrócili podczas filmowania, a teraz jakieś dziwne pretensje. Podejrzewam że gdyby nawet mikroport się znalazł to i tak by go nie oddał :( Coraz mniej zaczynam się dziwić ludziom odchodzącym od kościoła - mnie to nie ruszy, ale....

niedziela, 20 lipca 2014, 12:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona