Teraz jest niedziela, 16 grudnia 2018, 06:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Początki młodego filmowca 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Początki młodego filmowca
Witam,

Szukając informacji nt filmowania trafiłem tutaj, co nieco poczytałem, zacząłem wgłębiać się w temat. Postanowiłem zaczerpnąć nieco porad.

Od pewnego czasu bardzo poważnie się zastanawiam nad założeniem działalności związanej z nagrywaniem filmów(imprezy, amatorskie teledyski, reklamy ogólnie wszystko na co uda mi się załapać). Jeżeli chodzi o moje umiejętności, na pewno mocną stroną będzie montaż, zajmuję się tym od jakiegoś czasu, może nie w jakimś mocno zaawansowanym stopniu, ale dla własnego użytku i jeśli chodzi o poskładanie jakiegoś materiału to myślę, że wychodzi mi to całkiem znośnie. Moje obawy jednak wiążą się z samym nagrywaniem, nigdy się tym nie zajmowałem na tyle i stąd moje wątpliwości czy jako laik w tym temacie jestem w stanie stworzyć coś co zadowoli mnie i ewentualnego klienta. Stąd pierwsze pytanie czy jako osoba, która nigdy się tym nie zajmowała jestem w stanie nauczyć się tego do tego stopnia by było to po prostu przyjemne dla oka?

Kolejne pytanie będzie dotyczyło sprzętu, poczytałem dzisiaj trochę i szczerze mówiąc mam jeszcze więcej wątpliwości niż wcześniej. Mianowicie co będzie lepszym rozwiązaniem aparat czy kamera cyfrowa? Może jedno i drugie? Oczywiście zdaje sobie sprawę, że odpowiedni osprzęt jest niezbędny, mikrofon, statyw, szereg obiektywów. Nie wiem również jak poradzić sobie z oświetleniem, jeśli chodzi o śluby i inne imprezy wiadomo, że na światło dzienne nie ma co liczyć, ale tez nie wyobrażam sobie rozstawiać lamp na środku parkietu :P Czy oświetlenie wbudowane w kamerę będzie wystarczające?

Jeżeli zaś chodzi o sprzęt do montażu, myślę że z tym nie będzie problemu bardziej martwi mnie odpowiednie oprogramowanie, zawsze kiedy potrzebowałem korzystałem z Sony Vegas(najczęściej z triala, kiedy coś potrzebowałem zmontować), kiedy sprawdzałem cenę trochę mnie zamurowało 2 tys to całkiem wysoka kwota, jest ktoś kto może używa/używał tego programu i ma jakieś doświadczenia, ewentualne zamienniki?

Cóż to chyba tyle jeśli chodzi o pierwsze i palące kwestie, na pewno dostanę masę dokładniejszych pytań na które postaram się odpowiedzieć, liczę na odzew i pozdrawiam serdecznie :)

środa, 2 kwietnia 2014, 15:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Początki młodego filmowca
Gratuluję odwagi - rozpoczynanie obecnie tej działalności (kryzys) wymaga nie tylko odwagi ale sporo wiedzy i umiejętności, sprzętu i cierpliwości. Poza obsługą kamery (czy aparatu) musisz się nauczyć również obsługiwać kilka programów (edycja, grafika, audio). Czeka cię więc dużo nauki i wydatków. Życzę powodzenia!

czwartek, 3 kwietnia 2014, 11:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Lustro i kamera to podstawa. Do tego dojdzie tobie masę akcesoriów, np. stabilizator obrazu, statywy, dobry mikrofon.
Oświetlenie zewnętrzne przydaje się czy to do aparatu czy do kamery. Podobnie z mikrofonem do aparatu. Chyba że dodatkowo mamy urządzenie, które nagrywa osobno.

Jeżeli żal ci 2 tysiaki na Sonego to co będzie jak zaczniej kupować wszystko.
Do tego musisz znać podstawy nie tylko montażu, ale programów graficznych. Jest ich kilka i coś do obróbki audio. Powiem, że mój kumpel z Sonego przeszedł na Adobe bo niby w Sony wiele rzeczy się zrobi. Udowodniłem jemu że się da. Kwestia dodatkowych wtyczek, czy kreatywności.

Czeka ciebie dużo pracy, ciężko od tak się wbić. Pomijam naukę i problemy które napotkasz.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 14:27
Nowy
Nowy

Hej, dzięki za odpowiedź

Zdaję sobie sprawę, że wiele pracy przede mną, nauki itd zresztą jak pisałem przymierzam się póki co do tego i zastanawiam dlatego chce rozważyć wszystko co jest z tym związane.

Poczytałem co nieco, trochę się podowiadywałem myślę, że na początek w miarę optymalnym zestawem byłoby połączenie lustrzanka na statywie + kamera cyfrowa w ręce, aby uzyskać nieco różnorodności w ujęciach. Nie wspomniałem chyba o najważniejszym, mój budżet oscylowałby w okolicach 20 tys, na tą kwotę liczę wszystko tj, komputer i osprzęt oraz program.

Czy połączenie Panasonic GH3 i SONY HDR CX-560 na początek + odpowiednie obiektywy, mikrofony itd byłoby rozwiązaniem optymalnym? Myślałem również nad osobnym mikrofonem, którego umieszczałbym w niewielkiej odległości od kolumn np, żeby dźwięk był ciągle na tym samym poziomie.

Co do programu to cóż, chciałem się po prostu dowiedzieć czy są jakieś alternatywy, Sony Vegas jest o tyle dla mnie atrakcyjny, iż jest to środowisko w którym wcześniej miałem już okazje w jakimś stopniu pracować i choć trochę je znam :)

I wiem, że może się wydawać, że jestem osobą która się na to napaliła i myślała, że kupi sobie kamere zacznie coś nagrywać, a zlecenia polecą potokiem. Bardzo poważnie do tego podchodzę i chciałbym zaczerpnąć nieco wiedzy u osób, które się na tym znają :)

Pozdrawiam

czwartek, 3 kwietnia 2014, 17:21
Stały bywalec
Stały bywalec

Jeśli lubisz pracę w środowisku Sony Vegas, to ciekawą alternatywą ekonomiczną może być dla Ciebie ten program: SONY Movie Studio Platinum. Taka okrojona wersja Vegasa. Ściągnij triala i potestuj.

Co do Twojego combo aparat + kamera. Mam mieszane uczucia. Mnie osobiście wkurza różnica w zarejestrowanym obrazie z dwóch różnych kamer, a co dopiero jeśli na jednym filmie na przemian zobaczę obrazek z aparatu i kamery. Różnica może być miażdżąca i przez to widz zamiast wczuć się w klimat filmu, będzie się przesadnie skupiał nad formą. W mojej opinii należałoby się zdecydować albo na to, albo na to.

Jeśli chodzi o samą branżę - jest nieprzewidywalna. Jeśli nie należysz do tej grupy firm trudniących się produkcją filmową, która ma swój program w ramówce którejś z telewizji, to możesz mieć problem z utrzymaniem płynności zleceń. Będą miesiące takie, że nie wystawisz żadnej faktury, a będą takie, że znów pomyślisz, że robisz dobry biznes ;).

Przez pierwsze 2 lata, to jeszcze nie jest najgorzej, bo masz te 4 stówki ZUSu i jakoś walczysz, ale potem, jak nie uzyskasz tej płynności, to już nie jest tak prosto. Być może dobrą opcją dla Ciebie byłoby przetestowanie biznesu w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Płacisz tam miesięcznie ok. 200 zł i bazujesz na ich osobowości prawnej. Ma to swoje plusy i minusy, ale na początek czemu nie? O ile oczywiście w Twoich okolicach coś takiego funkcjonuje ;).

czwartek, 3 kwietnia 2014, 18:43
Nowy
Nowy

No dobra, ale posiadanie jednego sprzętu w tym wypadku np kamery cyfrowej, która będzie o wiele bardziej mobilna no i ostrość łatwiej złapać nie przełoży się na mało różnorodny materiał? Wiadomo nie stał bym z nią w jednym miejscu, ale mimo wszystko nie mogę być wszędzie :) Jak to u was wygląda, bo chyba nie ograniczacie się do jednego sprzętu.

Co do Inkubatorów, to tak istnieje coś takiego w moim mieście, ale ja planuje założyć firmę przez UP i stąd owe 20 tys pozyskać(na założenie działalności indywidualnej) i tak ZUS na chwilę obecną to 400zł, ale z tego co się orientuje to jest możliwość, że dla takich własnie osób ZUS ma być jeszcze mniejszy.

Co do sprzętu to te podane przeze mnie są ok, kiepskie, marne? Chciałbym mieć jakiekolwiek rozeznanie, a może każdy jest dobry, tylko ręki wprawnej potrzeba :)

czwartek, 3 kwietnia 2014, 18:51
Stały bywalec
Stały bywalec

Axtezim napisał(a):
No dobra, ale posiadanie jednego sprzętu w tym wypadku np kamery cyfrowej, która będzie o wiele bardziej mobilna no i ostrość łatwiej złapać nie przełoży się na mało różnorodny materiał? Jak to u was wygląda, bo chyba nie ograniczacie się do jednego sprzętu.

No właśnie może się okazać, że materiał będzie przesadnie różnorodny. Ja na przykład mam 2 kamery dające obrazek porównywalnej klasy, ale chciałbym się dosprzętowić i kupić lustrzankę żeby nią móc kręcić. Najlepiej byłoby dwie.

W ogóle ideałem byłoby nauczyć się robić całe wesele na dwóch lustrzankach. Podziwiam osoby, które to ogarniają, bo efekt później jest piorunujący. Póki co jednak, zostawiłbym sobie lustrzanki na realizowanie produkcji, przy których można robić duble, a jak wiadomo na ślubie dubla nie zrobisz ;].

Axtezim napisał(a):
ZUS na chwilę obecną to 400zł, ale z tego co się orientuje to jest możliwość, że dla takich własnie osób ZUS ma być jeszcze mniejszy.

Nie ma opcji żeby ktoś Ci zmniejszył składki ZUSowskie z uwagi na to, że bierzesz dotację z UP (chyba, że o czymś nie wiem). Jedynie istnieje możliwość, że razem z dotacją dostajesz wsparcie pomostowe na jakiś okres czasu (np. pół roku), z którego opłacasz sobie ten ZUS i inne opłaty stałe związane z działalnością gospodarczą.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 18:58
Nowy
Nowy

Jeśli chodzi o ZUS to po prostu jakiś czas temu czytałem, że dla osób rozpoczynających taką działalność składki mają zostać obniżone, nie na drodze specjalnego wyjątku a dla wszystkich :)

Co do lustrzanek to lepiej nimi jednak nagrywać? Myślałem, że sprawdzają się lepiej w statycznych ujęciach, ale nawet jeśli to GH3 byłby dobrym wyborem na start?

czwartek, 3 kwietnia 2014, 19:05
Stały bywalec
Stały bywalec

Axtezim napisał(a):
Jeśli chodzi o ZUS to po prostu jakiś czas temu czytałem, że dla osób rozpoczynających taką działalność składki mają zostać obniżone, nie na drodze specjalnego wyjątku a dla wszystkich :)

W życiu Warszawy w to nie uwierzę, więc lepiej dokładnie sprawdź źródła;).

Axtezim napisał(a):
Co do lustrzanek to lepiej nimi jednak nagrywać? Myślałem, że sprawdzają się lepiej w statycznych ujęciach, ale nawet jeśli to GH3 byłby dobrym wyborem na start?

Jak ja widzę co moja kamera za 12k filmuje i widzę, jak filmują lustrzanki za 5k, to nie mam żadnych wątpliwości, że to drugie daje zdecydowanie lepszy i bardziej plastyczny obrazek. Ale już ta sama lustrzanka nie jest tak mobilna i praktyczna w obsłudze, jak kamera. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

Tyle, że dla klienta z branży weselnej na przykład, liczy się efekt ostateczny, a więc jakość. Jak ma do wyboru to albo to, to jasne, że wybierze jakość lustrzanki. Sam bym wybrał.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 19:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Snake napisał(a):
Axtezim napisał(a):

W życiu Warszawy w to nie uwierzę, więc lepiej dokładnie sprawdź źródła;).

Dla wszystkich rozpoczynających działalność składki są niższe przez 2 lata.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 19:37
Nowy
Nowy

Snake napisał(a):

Jak ja widzę co moja kamera za 12k filmuje i widzę, jak filmują lustrzanki za 5k, to nie mam żadnych wątpliwości, że to drugie daje zdecydowanie lepszy i bardziej plastyczny obrazek. Ale już ta sama lustrzanka nie jest tak mobilna i praktyczna w obsłudze, jak kamera. Przynajmniej tak wynika z moich obserwacji.

Tyle, że dla klienta z branży weselnej na przykład, liczy się efekt ostateczny, a więc jakość. Jak ma do wyboru to albo to, to jasne, że wybierze jakość lustrzanki. Sam bym wybrał.

No tak, a powiedzmy wyposażenie się w dwie takie lustrzanki miałoby sens? Wtedy jedna jest na statywie i rozkładam sobie go i ewentualnie przemieszczam tam gdzie będą mi potrzebne dane ujęcia, natomiast następna byłaby przy mnie + oczywiście stabilizator. Czy takie rozwiązania są stosowane? Jak się sprawdzają? No i czy ten Panasonic GH3 to dobry wybór? Może coś innego, żebym miał przynajmniej w czym wybierac :)

Pozdrawiam

czwartek, 3 kwietnia 2014, 19:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale zacznijmy od tego, ze z tego co piszesz nie masz zadnego doswiadczenia, ani w fotografii ani w filmowaniu, nie pakuja sie w lustrzanki bo skonczy to sie porazka, to nie jest taka prosta sprawa, zacznij od kamery, jesli biznes sie rozkreci wtedy ewentualnie pomyslisz o lustrach. W ogole zrobiles rozeznanie na swoim "podworku" czy jest miejsce dla ciebie? w tej chwili raczej panuje regres w branzy i np u mnie (20 tys miescina) pakowanie sie w tej chwili w taki biznes to samobojstwo, praktycznie wszystkie firmy, otwarte z dotacji po roku znikaja (oczywiscie mowa o naszej branzy). Nie zebym chcial cie zniechecic, ale u mnie takie sa w tej chwili realia.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 21:14
Nowy
Nowy

Zdaje sobie z tego sprawę, ale z drugiej strony jeśli mogę zainwestować a jak wiadomo przy takiej dotacji najlepiej wykorzystać całą kwotę to chyba lepiej nawet kupić coś czego nie wykorzysta się w pełni, ale z czasem się tego nauczy?

Co do branży to cóż, mieszkam w większym mieście, ale jakiekolwiek nawet orientacyjne rachunki chyba nie wchodzą w grę, skoro zapewne większość są to firmy jedno osobowe, a takich większych jest zapewne kilka.

Jak cały czas mówię i powtarzam, nie wybieram się jutro do sklepu i nie kupuję sprzętu, którego nie potrafiłbym użyć, ale chciałbym powoli oswajać się z tematem.

czwartek, 3 kwietnia 2014, 21:30
Bywalec
Bywalec

całkowicie zgadzam się z tym co napisał wyżej jacekxyz. Branża wideo jest bardzo przesycona osobami, którym wydaje się, że coś umieją, nakupują sprzętu spieprzą kilka wesel (bo raczej innych rzeczy nie robią) i po interesie. Filmowanie to rzemiosło, a do każdego rzemiosła żeby je dobrze wykonać potrzebny jest fachowiec. Ja zaczynałem od handycama sonego i od pinnacla wszystko powoli łapałem, potem warsztaty, kursy, zmiana sprzętu i dopiero po ponad 3 latach odważyłem się komuś samodzielnie coś nakręcić oczywiście za tzw. przysłowiową jałomużnę.

Wiadomo, rynek nie jest otwarty, ale jeśli ktoś jest specjalistą to myślę, że nie ma problemu ze znalezieniem zleceń, a i jest polecany. W przeciwnym razie nie widzę sensu rozpoczynać działalności, płacić przez rok "na państwo" i po 12msc zamknąć firmę. Potem już w swoim mieście jesteś spalony, bo będą kojarzyli, że taki gość miał firmę i słabo tworzył.

Najlepszym sposobem na początek - jeśli już chcesz iść po dotację i zakładać działalność - moim zdaniem jest dogadanie się z kimś lepszym i u niego filmowania np. jako 2 kamera, lub pomoc przy montażu. Na zusy zarobisz, doświadczenie zdobędziesz, a i może jakichś klientów, którzy będą Ciebie kiedyś mogli polecić

czwartek, 3 kwietnia 2014, 23:14
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Niejeden w życiu by się nie wziął za ten czy inny biznes,ale dotacje kuszą.
Prawdę mówiąc to żadne ryzyko.po 2 latach firmę likwiduje i nic nie traci.
Większość mówi tak: są pieniądze do wzięcia.Na co by tu wziąć.Może na filmowanie.To można robić w domu.Jest to złudna łatwizna.

piątek, 4 kwietnia 2014, 10:31
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona