Teraz jest czwartek, 19 kwietnia 2018, 20:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Dźwięk na sali weselnej - mikroport vs. ntg2 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Dźwięk na sali weselnej - mikroport vs. ntg2
ahoj filmowcy,

na przyszłym weselu zamierzam nagrać dźwięk z 2 źródeł - wbudowanego w kamerę ax 2000e mikrofonu oraz... no właśnie. Mam do wyboru albo bezprzewodowo podłączony rode ntg2 ustawiony na statywie w kącie sali w stronę zespołu weselnego [pytanie czy nie lepiej kierować w sufit, żeby był zbierany odbity dźwięk z sufitu, a nie z głośników, żeby uniknąć przesteru], albo przypięty gdzieś w połowie sali mikroport sennheiser ew 100 g3.
Oczywiście poziom dźwięku na kamerce ustawiony w okolicach 50 - 75% skali.

Doradźcie, który zestaw może dać lepsze efekty, ewentualnie czy dobrze obmyśliłem rozmieszczenie mikrofonu/mikroportu.

Do tej pory najlepiej mi się sprawdzał dźwięk z kamery fx1000e, która była w rękach drugiego operatora, ale w przypadku tego wesela będę pracował sam, a kamery samej na statywie raczej nie zostawię.

środa, 9 lipca 2014, 18:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Dźwięk na sali weselnej - mikroport vs. ntg2
W kacie sali możesz nagrać taki dźwięk, ze raczej go nie wykorzystasz (odgłosy bawiących się ludzi itp). Pomyśl może o rejestratorze - można nagrywać dźwięk z wbudowanych mikrofonów i jednocześnie liniowo. Masz wtedy do dyspozycji 3 ścieżki dźwiękowe zupełnie niezależnie.

czwartek, 10 lipca 2014, 11:36
Stały bywalec
Stały bywalec

tak, zakup rejestratora mam w planach, jednak jeszcze fundusze mnie trzymają. Natomiast odgłosy bawiących się ludzi są chyba dosyć naturalnym zjawiskiem [i chyba nawet pożądanym] na weselu.

Spróbuję najwyżej przybliżyć mikrofon bardziej do kolumn, wtedy powinna być większa przewaga dla muzyki, aniżeli odgłosów zabawy gości.

czwartek, 10 lipca 2014, 11:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Właśnie to miałem na myśli. Jeżeli nie mogę się wpiąć w mixer to ustawiam rejestrator blisko kolumny (lub na niej) pod warunkiem, że wszystkie instrumenty idą przez kolumny. Zresztą dla mnie to tylko uzupełnienie bo mój mikrofon jest bardzo dobrej jakości i dźwięk z niego jest znakomity.

piątek, 11 lipca 2014, 22:57
Nowy
Nowy

Ja też raczej używam swojego mikrofonu. Lepiej zainwestować w bardzo dobry mikrofon niż przejmować się w którym miejscu ustawić rejestrator.
A co do odgłosów bawiących się ludzi to jest to niemalże obowiązkowe. Widziałem kiedyś nagranie kiedy dźwięk był zastąpiony i wyglądało to nienaturalnie. Ludzie śpiewali, a wcale ich nie było słychać. Moim zdaniem całkiem dobra produkcja poszła w gromy, bo filmu nie dało się oglądać. Ale może są ludzie, którym się to podoba.

sobota, 19 lipca 2014, 20:29
Stały bywalec
Stały bywalec

Ostatecznie wyszło tak, że dźwięk z rozłożonego NTG2 na statywie w kącie sali nagrał się fajnie, ale szlag go trafił, bo za daleko był odbiornik (miałem podłączony NTG2 do kostki bezprzewodowej Sennheisera). No i sprawa taka, że co kilkadziesiąt sekund słychać trzask ;).

W każdym razie, jak zwykle niezawodny okazał się dźwięk z Soniaka HDR-1000E i wszystko gra, ale na przyszłość będę uważał.

poniedziałek, 21 lipca 2014, 21:31
Bywalec
Bywalec

Dziś idziemy na wesele z dwoma kamerami. Dwa zestawy sennheiser G2 i G3 + dwa mikrofony. Jeden zestaw liniowo pod mikser G2, drugi pod głośnik G3. Jeden mikrofon kierunkowy na kamerze i jeden na sali zbierający ogół. Wesele dość duże ok. 300 osób, sala duża także myśle ze powinno byc ok z dzwiekiem.

sobota, 27 września 2014, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wiem czy NTG2 jest dobrym mikrofonem na sale zabawną. Ja mam NTG2 i NTG 3 są to typowe mikrofony kierunkowe, które przy głośnym dźwięku dostają przesteru. Na sali używam NT 55, który nigdy jeszcze nie nagrał przesteru.
Niemniej ja na sali zawsze mam rejestrator wpięty w mikser i do tego mikrofon NT55, który rejestruje mi otoczenie sali, które potem dodaję w montażu jako miks.

Sony PXW-X320,Sony PMW300K2 , Canon C-100, Panasonic Z10000 3D, Sony A7SII
Transmisje internetowe
streaming
wideofilmowanie

czwartek, 2 października 2014, 13:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

VideoKamerowanie napisał(a):
Ja też raczej używam swojego mikrofonu. Lepiej zainwestować w bardzo dobry mikrofon niż przejmować się w którym miejscu ustawić rejestrator.

Nawet topowy mikrofon nie zastąpi rejestratora. Najlepszy efekt daje mix z tych dwóch urządzeń. Najwygodniej to się robi na rejestratorze rejestrującym równocześnie 2 linie stereo, ale mnie wystarcza sygnał z sumy wzmacniacza (miksera) na rejestrator + audio z kamery. Oczywiście najwygodniej jest filmować całe bloki taneczne bez przerwy aby zminimalizować liczbę ścieżek do synchronizacji, ale ten sposób raczej nie jest dla tych, którzy nagrywają na kasetkach.

czwartek, 2 października 2014, 13:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Star, wyjaśnij czemu nie można nagrywać całych bloków na kasetkach?

piątek, 3 października 2014, 11:16
Bywalec
Bywalec

Cytuj:
Lepiej zainwestować w bardzo dobry mikrofon niż przejmować się w którym miejscu ustawić rejestrator.
Cytuj:
Oczywiście najwygodniej jest filmować całe bloki taneczne bez przerwy aby zminimalizować liczbę ścieżek do synchronizacji

Ustawienie rejestratora to najmniejszy problem, problem zaczyna się wtedy gdy zespół muzyczny gra bardzo źle - wtedy pojawiają się schody.
Z sennheiserem nie trzeba nic synchronizować.

piątek, 3 października 2014, 12:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]