Teraz jest wtorek, 18 grudnia 2018, 13:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Jak legalnie filmować komercyjnie lustrzankami i kamerami? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak legalnie filmować komercyjnie lustrzankami i kamerami?
Witam,

W instrukcji Nikona D5300 znalazłam taki zapis:

Produkt ten jest objęty licencją w ramach AVC Patent Portfolio License na osobiste i nie komercyjne wykorzystanie przez użytkownika w celu kodowania obraz wideo zgodnie ze standardem AVC (obraz wideo AVC) obraz/lub dekodowania obrazu wideo AVC, który został zakodowany przez użytkownika na potrzeby osobiste nie komercyjne oraz/lub został uzyskany od dostawcy obrazu wideo, który posiada licencje umożliwiającą udostępnianie obrazu wideo AVC. Nie udziela się licencji wyraźnej ani dorozumianej na jakiekolwiek inne formy użytkowania. Dodatkowych informacji udziela MPEG.LA

Inne lustrzanki i nie które kamery też mają podobny zapis.

Czy można legalnie filmy konwertować na inny format np. Quick Time Photo Jpg? Nie wiem czy kodowanie i dekodowanie w instrukcji oznacza, że nie można legalnie konwertować filmu na inny format, żeby można było sprzedać film swojego autorstwa?

piątek, 31 października 2014, 14:58
Moderator
Moderator

Post Re: Jak legalnie filmować komercyjnie lustrzankami i kamerami?
Z tego co wiem to Movie mają również licencję pełną, czyli można zarabiać, tylko z AVC są problemy:
http://www.mpegla.com/main/programs/avc/Documents/avcweb.pdf
http://www.mpegla.com/main/programs/avc/Documents/AVC_TermsSummary.pdf
a w ogóle to http://www.mpegla.com/main/default.aspx
podobno.

Quick Time Pro powinien być zawarty w programie. Z czasem pojawi się komunikat o możliwości aktualizacji Quick Time. Zignoruj go, bo aktualizacja (darmowa) usuwa z niego atrybuty wersji Pro. Możesz wtedy jedynie przywrócić starą wersję, lub kupić nową: https://www.apple.com/quicktime/extending/

PS http://sonyvegas.info/archive/index.php/thread-8447.html
http://forum.nikoniarze.pl/archive/index.php?t-249804.html...

PS 2 Odpowiedź dotyczy również jak widać Twojego poprzedniego posta.
create napisał(a):
Witam,

Kupiłam przez internet oprogramowanie w pudełku Sony Vegas Movie 12 Platinum Suite za ponad 100zł. Mam zamiar edytować filmy i wysyłać na różne strony bankowe footage. Czy to oprogramowanie ma różne licencje? Jak sprawdzić czy jest to wersja komercyjna? Na pudełku i papierach nigdzie nie jest napisane w eula też. W salonach Sony nie potrafili mi powiedzieć do jakich celów jest to oprogramowanie. Potrzebuje filmy zapisywać w formacie Quick Time z kodowaniem Photo Jpg takie są wymagania banków footage. Czy na ten plugin Quick Time Photo Jpg też muszę wykupić oddzielną licencję komercyjną? Jak sprawdzić czy jest to darmowy kodek do użytku komercyjnego?

Z góry dziękuje za pomoc

piątek, 31 października 2014, 15:29
Nowy
Nowy

Czyli użytkownik końcowy musi opłacić licencje. Jak wyśle filmy do wideo banków i coś sprzedam to jestem ostatnią którą zarobiła i muszę opłacić licencje dla MPEG.LA jak z każdym kto sprzeda swój film nakręcony. Bez sensu

piątek, 31 października 2014, 15:43
Moderator
Moderator

create napisał(a):
Czyli użytkownik końcowy musi opłacić licencje...

Zdaje się że chodzi o liczby odbiorców których nie przekroczysz. Poczytaj dokładnie. W praktyce zdaje się że nie płacisz nic. Chyba że się mylę co do rozmachu Twojej działalności. :wink:

PS Poza tym, końcowy efekt Twojej pracy ma zdaje się być zapisany w Quick Time, więc w czym problem?

piątek, 31 października 2014, 15:52
Nowy
Nowy

Chodzi mi o filmowanie stockowe tak jak fotografia stockowa. Nie wiem czy własne portfolio można zaliczyć do dystrybucji. Czasem klient może kupić rozszerzoną Elkę np. za 200$ na 100 tysięcy kopii filmu.

piątek, 31 października 2014, 16:03
Moderator
Moderator

Moja odpowiedź nie ma mocy porady prawnej, ale:
Jeszcze raz - Twoja praca zapisana będzie w Quick Time Jpeg, prawda?
Problem dotyczy zaś kontenera AVC i kodeka H/264.

piątek, 31 października 2014, 16:14
Nowy
Nowy

Tak prace mają być zapisane w Quick Time Photo Jpg po konwersji z AVC/H.264. Czy dekodowanie i kodowanie AVC/H.264 to jest konwertowanie?

piątek, 31 października 2014, 16:58
Moderator
Moderator

create napisał(a):
...Czy dekodowanie i kodowanie AVC/H.264 to jest konwertowanie?

Nie wiem. W Twoim przypadku następuje jednak konwersja z AVC do Quck Time na przykład.
Dlaczego pytasz?
Jeszcze cos o licencjonowaniu H264 (to jeden z kodeków AVC) LINK.

piątek, 31 października 2014, 23:00
Nowy
Nowy

Dzięki za linka. Nie rozumiem co oznacza zdanie kodować lub dekodować. Myślę, że nie można konwertować na inny format czy kodek czyli naruszać materiał AVC jeśli chodzi o komercje.

sobota, 1 listopada 2014, 12:17
Moderator
Moderator

create napisał(a):
Dzięki za linka. Nie rozumiem co oznacza zdanie kodować lub dekodować.

Ban na Google? Pierwszy z brzegu przykład: http://planetawideo.pl/polecane/kompresja-wideo-kodeki-i-kodowanie/
Film jaki dostajemy z kamery jest zazwyczaj zapisany już przez nią w jakimś kodeku. Czasem musimy po edycji materiału konwertować go do innego kodeka, bądź kontenera, lub po prostu chcemy skompresować, aby jeszcze zmniejszyć plik wynikowy. Wszystko to wiąże się ze strata jakości oczywiście.

PS Skąd wzięłaś to zdanie, jest ważne?

create napisał(a):
Myślę, że nie można konwertować na inny format czy kodek czyli naruszać materiał AVC jeśli chodzi o komercje.

Nie filmuję profesjonalnie, żyję z czegoś innego i nie jestem specjalistą od praw autorskich, ale według mnie wyciągając z filmu zapisanego pierwotnie przez kamerę do AVC potrzebne Tobie materiały nie naruszasz praw patentowych, bo zapisujesz do formatu na który masz wykupione prawa. Gdybym się mylił, to nastaw kamerę tak, żeby zapisywała do mp4 na przykład.

sobota, 1 listopada 2014, 17:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Poważna sprawa z tą instrukcją, wg niej np. nie można sfilmować scen z użyciem monet 1-groszowych ("Nie wolno kopiować ani powielać banknotów, monet...").
Cytowana licencja dotyczy użytkowania aparatu, więc to enkodowanie i dekodowanie z cytatu dotyczy użytkowania Twojego Nikona, a nie tego co z plikami zrobisz później wg innych licencji (na innych urządzeniach, za pomocą jakiegoś software'u i jakichś kodeków).

sobota, 1 listopada 2014, 19:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]