Teraz jest poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 21:34

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 rejestrator czy zestaw bezprzewodowy 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post rejestrator czy zestaw bezprzewodowy
Zastanawiam się jak najlepiej nagrać dźwięk z sali na weselu? Lepiej podłączyć np zoom h4n do zespołu i później synchronizować? Czy lepiej zestaw bezprzewodowy podpiąć i od razu żeby dźwięk leciał do kamery. wydaje się to prostszym sposobem bo nie trzeba później synchronizować. Na jednym kanale nagrywa się z mikrofonu zewnetrznego a na drugim z zestawu bezprzewodowego i później można miksować. Mimo to widzę po forach że większość podpina pod zespół rejestrator. Więc jaki jest lepszy sposób? rejestrator czy zestaw bezprzewodowy?

czwartek, 11 grudnia 2014, 16:07
Nowy
Nowy

Post Re: rejestrator czy zestaw bezprzewodowy
Osobiście stosuje rejestrator zoom H4n, wydaje mi się że to pewniejsze rozwiązanie. Mamy dźwięk na kolejnym nośniku. Co do bezprzewodowych istnieje możliwość zrywania dźwięku. Ja niestety nie mam mikroportu nadającego a sam mikrofon (sennheiser ew 100) i na szczęście nie miałem takich problemów.

czwartek, 11 grudnia 2014, 17:03
Stały bywalec
Stały bywalec

No właśnie, a da się jakoś podłączyć do konsoli nadajnik EW 100 G3 żeby wysyłał dźwięk na jeden kanał bezpośrednio do kamery?

sobota, 13 grudnia 2014, 21:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Snake napisał(a):
No właśnie, a da się jakoś podłączyć do konsoli nadajnik EW 100 G3 żeby wysyłał dźwięk na jeden kanał bezpośrednio do kamery?

A czemu miałoby się nie dać :) Z konsoli wychodzisz przewodem zakończonym dużym jackiem nap. z wyjścia słuchawkowego. Przy nadajniku mały jack i jazda. Robiłem tak wiele lat temu. Teraz dźwięk idzie na rejestrator. Rozwiązanie z nadajnikiem jest łatwiejsze - nie potrzeba nic synchronizować - wszystko w jednym pliku, ale........... Podstawowy problem jest taki że masz wtedy mono. Jeden kanał z mikrofonu i jeden z odbiornika. Panorama na środek i wszystko w mono :( Dlatego używam rejestratora. Wyjątek to kościół, ale tam zawsze idą dwie kamery. Z jednej przestrzeń - z drugiej czysty dźwięk z mikroportu podpiętego do głośniczka.

niedziela, 14 grudnia 2014, 17:12
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ale czy ten dźwięk stereo jest aż tak bardzo ważny przecież jeden kanał można zdublować na drugi i przy głośnikach nie będzie to nawet słyszalne że dźwięk jest mono a nie stereo. Myślę że dopiero przy wysokiej klasie sprzętu albo dobrych słuchawkach byłoby to słyszalne. Mikrofony audio technica też są mono ludzie ich używają i jest OK. Dlaczego to stereo jest aż tak bardzo ważne?

wtorek, 16 grudnia 2014, 08:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mikrofony monofoniczne to przede wszystkim (najczęściej) mikrofony kierunkowe i służą do, jak nazwa wskazuje, kierunkowego nagrywania. Sam z takich korzystam. Włącz sobie nagranie stereo i przełącz na mono. Jeżeli dla Ciebie nie ma różnicy to odpuść sobie. Dla mnie stereo to minimalna norma. Do odróżnienia dźwięku stereo & mono wystarczą zwykłe chińskie głośniki komputerowe - problem nie polega na jakości dźwięku tylko na słyszeniu dwóch różniących się dźwięków z lewej i prawej strony :) Czasami - jak klient sobie życzy - robię 5.1 i tam dopiero jest fajny efekt.

Edit. Częściowo masz rację, jeżeli ktoś będzie odtwarzał nagrany przez ciebie materiał na małym jednogłośnikowym telewizorku, albo na jakimś super cienkim LEDzie z większej odległości, to różnica będzie niezauważalna. W/g mnie nie można zaniżać jakości dźwięku. Bo jeżeli ktoś odtworzy to w średniej jakości kinie domowym to będzie już duża różnica. Są klienci którzy przywiązują do tego wagę inni nie. Jeden córkę - drugi teściową :)

wtorek, 16 grudnia 2014, 09:17
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja myślę zakupić Audio Technice 2031 i on jest chyba mono będzie nagrywał jeden kanał a drugi z kanał będzie nagrywał mikrofon kamery. I dodatkowo myślę zoomem h4n podpinać się do miksera zespołu i postawić go przy kolumnie i nagrywać też z jego mikrofonów. Myślę że odpowiedni mastering i miks tych ścieżek powinien dać fajny efekt. Kusi mnie nieco użycie bezprzewodowego zestawu ale nie chce wydawać tyle pieniędzy na senheisera i jakość będzie gorsza niż z rejestratora.

PS Na ostatnim weselu na jakim byłem zoom H4n był ustawiony przed kolumną i podłączony do zespołu ale przez zestaw bezprzewodowy senhaiser.

wtorek, 16 grudnia 2014, 10:04
Stały bywalec
Stały bywalec

"Ale czy ten dźwięk stereo jest aż tak bardzo ważny"

xx737 - idąc tym tropem to zrezygnuj całkowicie z dźwięku. Będziesz na topie robiąc filmy nieme. Balans bieli też możesz sobie podarować bo nieme filmy były czarno-białe. :)

Nie przyjmuj tego jako złośliwości ale taka pierwsza myśl naszła po przeczytaniu twojego wątku. Możesz iść w artyzm i robić np: kino nieme lub inne wysokich lotów, ale najpierw ukradnij pierwszy milion( walutę wybierz sam). Nie licz wtedy na wesela. Jeśli sala weselna to minimum jest stereo. Mono zdublowane to efekt czystego dźwięku z jednego kanału i kupy hałasu z drugiego. I musisz się nieźle namęczyć aby podczas oglądania wytrzymać do końca.

Ale jak pisał Jędruś jeden córkę- drugi teściową.

Życząc dobrej drogi i wesołych Świąt BN pozdrawiam.

wtorek, 16 grudnia 2014, 10:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Łączenie dwóch różnych mikrofonów z sygnałem monofonicznym nie ma sensu. Wykorzystujesz na obu kanałach albo jeden albo drugi. Jeżeli będziesz nagrywał na H4N i kamerę to w/g mnie nie ma sensu wydawać kasę na dodatkowy mikrofon. U mnie jest tak - rejestrator + mik kamery. W moim Panasiu 160 jest mik, który powszechnie uchodzi za kiepski (po odpowiedniej korekcji ma duży potencjał) Daję 70 - 80% z miksera i resztę z mika kamery, żeby było małe tło - hałasy weselne. Nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Kierunkowy mono wykorzystuję jak robię 5.1 - daję z niego dźwięk w głośnik centralny, żeby było słychać jak ciotka krzyczy do kamery. Co do H4N "zjadłem na nim zęby" - czasami był z nim problem że sygnał z miksera był zbyt duży i H4N nie był w stanie tego stłumić. UWAŻAJ NA TO!!! Możesz mieć przester. Dokupiłem mały mikserek, przez który przepuszczałem sygnał. Teraz mam Rolanda i nie muszę już kombinować. Polecam!

wtorek, 16 grudnia 2014, 10:27
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Kolego azj studio napisałeś dużo ale niewiele wnosi to do sprawy. Kolega jendruś pisze bardzo fachowo i pomocnie. Ja będę filmował AG-AC130 kolego jendruś mógłbyś napisać ustawienia tego mikrofonu w ag-ac130? Prawdę mówiąc też słyszałem że ten mikrofon jest do niczego stąd pomysł na zakup Audio Techniki 2031. I w razie problemów z H4n żebym miał niezły dźwięk z kamery. Ja myślałem o zakupie di-boxa do H4n ale może mały mikserek to też dobry pomysł. Jaki masz model tego mikserka? AUdio technica 2031 podobno daje ładną barwę dźwięku i nieźle sobie radzi na sali weselnej znaczy jest dookólny i dlatego chciałem go kupić. A z mikrofonu AG-AC130 jak chodzisz po sali dźwięk jest w miarę równy?

PS. Obecnie mam AG-AC8 i jak nagrywałem nim imprezę z dodatkowym mikrofonem dołączonym do tej kamery na mini jack to dźwięk był bardzo ładny jak na tą klasę kamery.

wtorek, 16 grudnia 2014, 11:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Piszę fachowo - bo jestem fachowcem i wszystko wiem i jestem cool i naj itd. :) Teraz na poważnie. Jezeli chodzi o ustawienia mika do 130/160 to niestety niewiele pomogę :( Oczywiście wszelkie działania tylko w postprodukcji. We wcześniejszej wersji Edka był dołączony soft z 31 torowym equalizerem. Dostałem wtedy preseta od kolegi z forum i dźwięk zdeeecydowanie "ożył". Teraz Mam Edka 6.5 i wspomniany soft "wyleciał" Nie jest to jednak katastrofa. Teraz tylko lekko wyostrzam i jest OK bo i tak głównym dźwiękiem jest dźwięk z miksera. Fakt - w przypadku problemów z rejestratorem, trzeba "podkręcić" mika kamery. Temat Di-boxów też przerabiałem :) Wszystko było OK do momentu, kiedy nie dały rady z jedną kapelą - już nie pamiętam jakie były okoliczności. Dobrze że miałem z sobą mikserek - http://muzyczny.pl/111070_Soundcraft-Co ... fonii.html
Wtedy "uratował mi tyłek"
Dźwięk z mika Panasia 160 jak chodzę po sali ma równy poziom - zostawiłem go na auto, ale nie jest równy pod kątem tego co nagrywa i nie może być - ma charakterystykę kardioidalną czyli nagrywa przód i boki, mniej tył. Nie chcę mieć dźwięku dookólnego!!! Chcę rejestrować to co się dzieje przed kamerą - nie za. To co jest za kamerą ma mało wspólnego z rejestrowanym obrazem. Mam przecież czyste audio z miksera nagrane rejestratorem. Chodzi o jak najmniej śmieci dźwiękowych. Jeżeli ktoś nagrywa bez rejestratora to jak najbardziej mik dookólny na salę weselną. Mam Rode NT-55 jak się mu założy dookólną kapsułę to można "gadać do kabla" a i tak, tak samo słychać jak do samego mikrofonu :)
Jak będziesz miał jakieś wątpliwości to pytaj śmiało. Mam konika na punkcie dźwięku. Zaczynałem kombinować łaaaadnych parę lat temu, w czasach, kiedy koledzy z branży patrzyli na moje kombinacje z politowaniem. :) Teraz rejestratory audio mają wszystkie, albo prawie wszystkie, liczące się firmy na rynku.

wtorek, 16 grudnia 2014, 12:14
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Kolego Jendruś doceniam twoją fachową wiedzę oraz to że chcesz pomóc. Chwała ci za to. Wiec na pewno zakupie zooma H4n. Roland R26 jest fajny ale trochę drogi. Do tego zakupie mikser nie wiem czy akurat ten model może znajdę coś fajnego i tańszego. A mikrofon ze 130 nie robi przesterów? Bo gadałem na weselu z jednym gościem to mówił że daje radę ale na manualu. Na mikserze regulujesz tylko siłe sygnału czy coś jeszcze? Wiem ze temat już gdzieś był ale jaki masz zestaw kabli do zooma i miksera? I zooma oczywiście na manual dajesz czy na automat?

Rozumiem że do kamery jak bym chciał jakiś mikrofon to tylko jakiś stereofoniczny?

wtorek, 16 grudnia 2014, 17:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli nie kupiłeś jeszcze rejestratora to spręż się i kup Rolanda - zuuuupełnie inna liga. Używam innego Rolanda - Edirol R-4 zapis z Time Code i inne bayery - kosztował kooosmiczne pieniądze i chyba nie ma go już w sprzedaży
Rejestrator ustawiam na manual i co jakiś czas kontroluję, czy kapela się nie podkręciła.
Macałem u kolegi Rolanda R26 i to w tym segmencie jest lider.
Ma dobre przedwzmacniacze - nie musisz mieć już di-boxów, mikserka. Ma bardzo dobre mikrofony na pokładzie i co w/g mnie bardzo ważne na komplecie aku AA spokojnie zrobisz całe wesele. W kościele od samego początku - pewnie do samego końca :) będę korzystał z mikroportu "Zenka". Kiedyś naszło mnie na eksperymenty i niestety ZOOM na kpl aku nie zrobił nawet kościoła :( Także niestety prawie cały czas na zasilaczu.
Sory ale za H4N w/g mnie szkoda kasy.
Jeżeli chodzi o przestery w 160 - jak "wejdziesz" w kolumnę to żaden nie wytrzyma. Jak będziesz już miał kamerę to się odezwij - podam swoje ustawienia. Panaś to niestety bardzo "manualna" kamera - ekspozycja obowiązkowo na manualu i przesłona nie mniejsza niż 2.0. Balans bieli - manualny, ale to we wszystkich kamerach tak jest. To po co sobie komplikować życie jeszcze z dźwiękiem manualnym - w/g mnie działa wystarczająco.
Niestety kabli musiałbyś mieć minimum 3 kpl - różnie kapele mają z wyjściami. Najczęściej można dostać sygnał po chinchu, może być po XLR raczej damskim i po dużych jackach - dobrze mieć też kabel zakończony jackiem stereo i "łapać" sygnał z wyjścia słuchawkowego. W tym przypadku trzeba uważać, bo kapelmajster może wcisnąć guzik od odsłuchu kanału i na słuchawki idzie tylko ten kanał - nap. wokal :(
Jak wejdziesz w Zooma, którego nie polecam to jeszcze kable między Twoim mikserkiem, a rejestratorem. Do tego jeszcze zasilanie do jednego i drugiego - dla mnie UTOPIA!! :)

Wszystko jest pięknie jak kapela siedzi w jednym mikserze. Bywa że nie i wtedy dopiero jazda :) Pisałem o tym chyba trochę wyżej :)

wtorek, 16 grudnia 2014, 18:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Hmm w sumie twoim sposobem gdybym zakupił Rolanda r26 i odpuścił sobie mikrofon dodatkowy i jeśli nie potrzebny by mi był mikser i di-box to wtedy ten roland r26 by się opłacał. Bo na tego zooma H4n rzeczywiście wszyscy narzekają. Ale że nie starczy mu akumulatora na nagranie samego kościoła to lekka przesada, niby ma to być sprzęt profesjonalny. A jesteś pewien że ten roland r26 nie będzie robił przesterów i będzie dobrze działał z mikserem bez di-boxów i mikserów?

wtorek, 16 grudnia 2014, 20:27
Stały bywalec
Stały bywalec

skoro chcesz na temat:
R-26 przy czarnych enelopach nagra ok 10h. Zasilacz w zestawie też ratuje tyłek. Kanały ustawiasz jak chcesz , funkcji od groma. Przestery też nie problem bo jest bdb automatyka pracująca do zadanego poziomu ( mierzy poziom sygnału i tak zostawia całosć nagrania) jak i manual. Na każdy kanał potencjometr do regulacji. Przed R-ką kupiłem tascama-40 i był problem z synchronizacją (inne zegary taktujące) o czym możesz przeczytać na tym i innych forach. Kable podstawowe jacki i czincz w zależności od miksera orkiestry.

wtorek, 16 grudnia 2014, 22:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona