Teraz jest środa, 19 września 2018, 17:33

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Balans bieli 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Balans bieli
Cześć,

mam do Was takie pytania, które wynikają w sumie z mojej ciekawości. Niektórzy myśląc o balansie bieli korzystają z automatu, inni mają presety, a jeszcze inni balansują się za każdym razem, gdy zmieniają się warunki oświetleniowe.

Stąd moje pytania:

1. Jakie są Wasze doświadczenia z balansem bieli? Jaki styl pracy w tym aspekcie u Was dominuje?

2. Czym się różni biała karta od szarej karty i do której lepiej się balansować?

Pozdrawiam i czołem pracy ;).

środa, 10 czerwca 2015, 13:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Balans bieli
Za każdym razem i wszystkie kamery jednocześnie. Nie jest ważne czy masz próbnik(za grubą kasę), czy białą kartkę z zeszytu. Ważne jest by balans zrobić w tym samym oświetleniu, a tak naprawdę miejscu. Montuje cudze filmy i widzę jak koledzy strzelają presetami w trakcie.
Uwierz mi że kosztuje mnie to mnóstwo pracy, by powyciągać takie strzelanki...

środa, 10 czerwca 2015, 16:04
Stały bywalec
Stały bywalec

Ok, to wracając do realiów naszej pracy,

jak balansować się w kościele, gdzie często jest ciemno i przykładowo jesteście jedynymi operatorami?

środa, 10 czerwca 2015, 16:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli jest ciemno to trzeba użyć lampy.... Ja balansuję w miejscu, w którym dzieje się największa część filmu czyli tam gdzie siedzą młodzi. Jeżeli zmieniam miejsce i światło ma inną barwę, poprawiam w komputerze. Jeżeli różnice w oświetleniu są duże balansuję w każdym miejscu, z którego filmuję. Poprawianie zwalonego balansu jest bardzo pracochłonne i dla mnie zawsze efekt jest nie do końca zadowalający.

środa, 10 czerwca 2015, 16:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Snake napisał(a):
Ok, to wracając do realiów naszej pracy,

jak balansować się w kościele, gdzie często jest ciemno i przykładowo jesteście jedynymi operatorami?

Tak jak w innych miejscach. A co to za różnica? Jak jedziesz na kilka kamer to każdą balansujesz dla miejsca gdzie "patrzy". W ekstremalnych warunkach można w kamerze zapisywać ustawienia dla poszczególnych miejsc (ołtaż inne światło, wejście inne) albo sie przełączać na szybko sterując ręcznie temp. barwową. Albo na automacie i walczyć później w postprodukcji jak pisał wcześniej robertnik. Każdy ma jakiś swój sprawdzony sposób... Musisz sobie sam wypracować dla ciebie najwygodnieszy :-)

środa, 10 czerwca 2015, 16:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najpierw staram się trafić w dobry balans ustawiając temperaturę w kelwinach i to w większości przypadków wystarcza. Dodatkową zaletą jest, że można ją dokorygować już w trakcie nagrywania.
Czasem zdarza się, że kamera mimo to wpada w "dziwny" odcień i dopiero wtedy szukam czegoś do zbalansowania.

środa, 10 czerwca 2015, 17:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kościoły to nie studia filmowe, są bardzo ciężkie do balansowania. Często pół metra dalej cały balans można wywalić. Taki to urok kościoła.
Najlepiej balansować raz na początku i go nie ruszać, ale nie zawsze się tak da. Ołtarze przeważnie są prześwietlone. Jak nie zmienisz to złoty ksiądz zleje się z żółtą ścianą(kto wymyślił taką kolorystykę). Jak ksiądz wyrozumiały i pozwala na krzątaninę filmuj go nie na tle ściany, tylko czymś co da kontrast.
Drugą kamerę na ludzi, tu jest ciemniej, choć przez witraże potrafi być kolorowiej...
Nie strzelaj presetami w kluczowych momentach i będzie dobrze. Na lustro załóż najjaśniejsze szkło.

środa, 10 czerwca 2015, 17:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Od kiedy mam Var w kamerze (regulacja w kelwinach) tylko z niego korzystam, w roznych miejscach kosciola jest rozne swiatlo, takie ustawienie pozwala mi korygowac balans w czesie rzeczywistym

środa, 10 czerwca 2015, 18:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak zaczniesz montować z dwóch źródeł to zmieni Ci się i podejście do korygowania w czasie rzeczywistym.
Tak samo, ale źle jest łatwiejsze do wyciągnięcia niż strzelanki co chwilę i widać to niestety na końcu. Trzeba też znać i sprzęt i warunki(unikać filmowania np pod silnie oświetlony witraż, czy nisko wiszącą lampę). Mniej zmian lepszy końcowy obrazek. Automat oczywiście wyłączony. Operator nie jest statywem, wyłącznie od trzymania kamery, no chyba że charytatywnie to trudno się mówi, a właściwie zagryza zęby ;)

środa, 10 czerwca 2015, 18:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Logiczne jest, ze chodzi o jedna kamere, znam i sprzet i wiekszosc kosciolow w okolicy,wiec wiem gdzie i jakiego swiatla sie spodziewac, nie zgodze sie ze mniej zmian to lepszy obrazek, wlasnie takie delikatne, bierzace korekcje powoduja, ze obraz jest bradziej dopasowny, przeciez wiadomo, ze nie robi sie skokow od 2400-5000. Dla mnie taki system pracy z balansem sie sprawdza i z efektu jestem zadowolony, tak w ogole nie wiem co chciales w tym poscie przekazac?

środa, 10 czerwca 2015, 19:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]