Teraz jest niedziela, 22 kwietnia 2018, 14:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dźwięk -potrzebna pomoc. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Dźwięk -potrzebna pomoc.
Witam. Potrzebuję pilnie pomocy w poprawieniu/ uratowaniu dźwięku. Podczas pracy ktoś trącił mi kamerę tak nieszczęśliwie, że uszkodził kabel XLR. To bardzo ważna częśc góralskich oczepin, więc będę wdzięczny za pomoc. próbka jest tu:

https://www.dropbox.com/s/d8dsu9wiofsc9 ... a.wav?dl=0

Czy da się cokolwiek z tym zrobić? Nie jestem z edytorami audio zaprzyjaźniony,więc nie wiem w co ręce włozyć, aby choć troszeczkę poprawić to nagranie. Gdyby ktoś mi to pomógł uratować... Ehhh nawet nie wiem co byłbym gotów zrobić. Proszę o pomoc.

poniedziałek, 12 października 2015, 20:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Dźwięk -potrzebna pomoc.
https://www.izotope.com/en/products/audio-repair/rx/

poniedziałek, 12 października 2015, 23:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Izotope nic nie pomoże.
Zniekształcenia są w całym paśmie częstotliwości. To nie jest jakiś dodatek do dźwięku jak szum zajmujący większy zakres pasma ale o niskiej energii, czy brzęczenie zajmujące pewne wąskie zakresy pasma o różnej rozpiętości energii. To jest cały dźwięk przepuszczony przez kruszarkę.
Jednak coś da się zrobić bo najgorszy syf jest w górze pasma (tak powyżej 5000 Hz) więc tutaj filtr EQ zrobi najwięcej dobrego. Ja bym jeszcze proponował założyć kompresor żeby nie było żadnych skoków w sile dźwięku czyli go jeszcze wygładzić. Za wzór weź ustawienia ze skrina.
Kolejna rzecz jaką należałoby zrobić to obniżenie poziomu tego skopanego fagmentu w stosunku do całej reszty o kilka decybeli (tylko pamiętaj, że jak masz kompresor w efetach to regulujesz volume a nie gain).
Nie wiem Najrad na czym montujesz, skrin jest z Audition, Premiera też ma oba ww. filtry, ale EQ ma mniejszy zakres decybeli i całego niechcianego pasma tym nie usuniesz (więc trzeba by jeszcze użyć low pass filter ustawiony na jakieś 6500 Hz żeby wyszło mniej więcej to samo co na skrinie).

plik po przejechaniu filtrami wg skrina:
http://wyslijto.pl/files/download/j937j31pzo

Załącznik:
najrad_probka_EQ&Compr.jpg
najrad_probka_EQ&Compr.jpg [ 298.41 | Przeglądane 95 razy ]

wtorek, 13 października 2015, 04:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

całości izotope automatem nie zrobi ale poprawić można w znacznym stopniu ten materiał a podejrzewam, że każdy % się liczy w tej sytuacji, podobną robotę można robić w audition ale podobno (sam nie używam obu do tego zastosowania to cytuję) to inna półka oprogramowania

wtorek, 13 października 2015, 09:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Musiałem się przespać dwie godzinki.Degenerado pobrałem demo RX5, ale tu trzeba czasu żeby nauczyć się samego softu - dla mnie to strasznie skomplikowane. Masz rację w jednym, chodzi o każdy procent. grabos - mam Audition, istotnie filtr FFT z Twoimi ustawieniami daje jakąś poprawę.
Mógłbyś podesłać screeny z ustawieniami low pass ? Wstyd powiedzieć ale nie mogę znaleźć :oops: :oops:

wtorek, 13 października 2015, 10:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

może YT coś podpowie, cos takiego wyskakuje

https://www.youtube.com/results?search_ ... ral+repair

wtorek, 13 października 2015, 10:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dzięki Deg, przerobiłem kilka tutków i Dekonstruktor poprawił przynajmniej muzykę. Teraz pora na przyśpiewki :(

wtorek, 13 października 2015, 14:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie znam się na obróbce dźwięku ale zniekształcenie wokalu przypomina mi trochę przepuszczony dźwięk przez vocoder i może użyj tego typu pluginu po prostu, żeby zniekształcić dźwięk w drugą stronę a nóż, widelec znowu coś się wyciągnie.

p.s. na videodslr tez Ci koles odpisal, masz kilka rozwiązań z których, każde działa trochę w inny sposób, spróbuj potem wynikowe sample połączyć używając operacji matematycznych , chyba da się w audiotion, coś jak mieszanie materiałów video z różnymi parametrami typu add,substract itp.

wtorek, 13 października 2015, 15:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najrad, źle mnie zroumiałeś z lowpass. Do audition nie potrzebujesz już lowpass. Na myśli miałem lowpass jako dodatek do EQ w premierce żeby osiągnąć podobny efekt co przez sam FFT w Audition.
(wysłałem Ci też odp. na priva)

a na przyszłość jakbyś nie mógł znalazeźć Lowpass w Audition (bo go chyba nie ma), a był potrzebny, to proponuję takie coś:
Załącznik:
najrad_probka_FFT-lowpass.jpg
najrad_probka_FFT-lowpass.jpg [ 397.51 | Przeglądane 80 razy ]

A'propos Spectral Repair w Izotope.
To narzędzie nie nadaje się do tego przypadku ponieważ cały dźwięk jest zniekształcony, a Spectral Repair jest czymś w rodzaju klona w afterze czy photoshopie więc do naprawy jakiejś partii materiału potrzebny jest inny fragment w dobrym/idealnym stanie. Nie mówiąc już o tym, że przy tak kompleksowym dźwięku jak tutaj, nawet gdyby pewien fragment nagral się dobrze. naprawa nawet kilku sekund wydaje mi się nieosiągalna (jeśli mówimy o korekcie pełnego zakresu częstotliwości). Ogólnie rzecz biorąc z mojego doświadczenia wynika, że Spectral Repair to narzędzie do korekt krótkich fragmentów (dłuższe po prostu skutkują słyszalnymi artefaktami i zniekształceniami) jak np: stuknięcie w mika, "dziura", trzask, jakiś fragment gdzie limiter udusi dźwięk na chwilę i tego typu problemy. Najlepiej też nie operować na całym zakresie częstotliwości nawet na krótkich fragmentach (o ile zależy nam na "czystej" naprawie). Oczywiście to są reguły "mniej więcej".

wtorek, 13 października 2015, 20:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wrzucam skrina bo to dość nietypowy przypadek zniekształceń (przynajmniej dla mnie). Na górnym waveformie widać cykliczne zakłócenie (żółte poziome paski) trwające ok 10 sampli (czyli przy 48kHz to ok. 1/5000 sekundy), które prasuje dźwięk w odstępach ok 50 sampli (ok. 1/1000 sekundy). Dodatkowo cały obrys jest poszarpany, ma bardziej strome wzniesienia i spadki oraz większe skoki dynamiki (czasem wchodzące w przester).
Poradziliśmy sobie jakoś (obiektywnie to dalej kwas, ale nie ma pierdzenia i właściwy dźwięk nie jest tak irytujący) - widać to na dolym wave.

Zestaw małego majsterkowicza:
- Declipper, Declicker i Decrackler w Izotope
- Obcięcie górnego pasma mniej więcej jak na pierwszym skrinie powyżej w trzecim poście
- Interpolacja dźwięku kilkoma filtrami (center/side, stereo, delikatny "analogowy" modulator z deleyem)

Załącznik:
przed i po.jpg
przed i po.jpg [ 595.28 | Przeglądane 67 razy ]

środa, 21 października 2015, 02:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

hmmmmm pacz pan a wcześniej napisałeś, że "Izotope nic nie pomoże."...

Z tych śmieszniejszych... to któryś z kolei raz słyszę, że się nie da a jednak jak się pokombinuje to coś tam się uratuje. Ot taki wierszyk z rana :)

środa, 21 października 2015, 02:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no źle napisałem... i sumienie mnie gryzło więc trzeba było Izotopa zrehabilitować

środa, 21 października 2015, 04:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

" Poradziliśmy sobie..." no ... ja głównie skamlałem i machałem rękami, grabos sobie poradził, a ja dostałem gotowca i trochę literatury do przyswojenia ( dzięki za materiały).

środa, 21 października 2015, 21:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no i super, wiemy gdzie uderzać jak się trafi jakaś podbramkowa sytuacja z dźwiękiem

środa, 21 października 2015, 21:45
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"wiemy gdzie uderzać jak się trafi jakaś podbramkowa sytuacja"

zapraszam, zrobimy jakieś fajne skriny i po kłopocie :)

czwartek, 22 października 2015, 03:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona