Teraz jest środa, 25 kwietnia 2018, 00:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Przysłona, migawka, iso etc 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Przysłona, migawka, iso etc
Witam, zobowiązałem się zarejestrować koledze wesele, dotychczas filmowałem czysto amatorski, bez spiny nad jakością materiału.
Teraz wielkie wyzwanie przede mną w związku z czym mam kilka pytań.

Wyczytałem na innych postach / forach że dobrą praktyką jest filmowanie w trybie video M - ja zwykle filmowałem w trybie A gdzie wartość migawki ustawiana jest automatycznie.
Wyczytałem że migawka powinna być ustawiona na 1/60
Dziś testowałem podczas słonecznego dnia i przy migawce 1/60 i przysłonie 2,8 mam i iso 125 prześwietlony obraz.
W trybie A migawka ustawiana była przez aparat przeważnie 1/1000.

Filmuje sony rx10
proszę o jakieś rady i uwagi z tym związane. Bo jakoś tego nie czuje. Dlaczego ktoś pisał że migawka ma być "zawsze 1/60" i że powinno się filmować w trybie M jasnośc korygować iso i przysłoną

niedziela, 1 maja 2016, 19:44
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Re: Przysłona, migawka, iso etc
Nagraj wszystko na auto i po problemie.

niedziela, 1 maja 2016, 20:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

S-i-R-o napisał(a):
Dlaczego ktoś pisał że migawka ma być "zawsze 1/60"

Bo to specjalista jak z koziej dupy trąba. Jak się bierzesz za filmowanie, to wypadałoby poznać chociaż trochę teorii:
http://www.spidersweb.pl/2014/12/dlacze ... 0-fps.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_disc_shutter
https://vanillavideo.com/blog/2012/shut ... -explained
Cytuj:
Chcąc otrzymać tzw. “film-look”, powinniśmy używać migawki o kącie 180 stopni. W tym artykule nie będziemy zagłębiać się w budowę migawki filmowej, warto pamiętać, że wspominane 180 stopni można wyrazić taką definicję czasu migawki, która jest odwrotnością podwojonej szybkości filmu. Przy 30 kl/s będzie to 1/60 s, przy 50 kl/s - 1/100 s. Takie parametry powodują, że aparatem FZ1000 trudno będzie filmować podczas słonecznego dnia. Nagrywając w trybie 24p przy nastawie f/8, 1/50 s i ISO 125 (najniższa natywna wartość), musimy być przygotowani na to, że rejestrowany obraz będzie przepalony.Problem ten rozwiąże zastosowanie zewnętrznego filtra ND - obiektyw wyposażony jest w gwint o rozmiarze 62 mm.

http://www.optyczne.pl/376.1-artyku%C5% ... Cdego.html

niedziela, 1 maja 2016, 20:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pinto wg ciebie ten cytat z optycznych to co? jak mam to rozumiec?

Wydaje mi sie, ze to troche przesada, jesli chodzi o iso wiadomo, przyslona - kazdy obiektyw ma optymalny zakres pracy np po przekroczeniu pewnej wartosci spada ostrosc itd ale o kacie migawki 180 stopni pierwsze slysze.
Cos tam na szybko doczytalem, to sie tyczylo kamer analogowych, w cyfrowych to chyba troche nadinterpretacja, trzymanie tego parametru na sile uwazam za bezsensowne.(ale moze sie myle)

niedziela, 1 maja 2016, 22:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jacekxyz napisał(a):
Pinto wg ciebie ten cytat z optycznych to co? jak mam to rozumiec?

Rozumieć jako krótki poradnik odnośnie stosowania czasu migawki :)
jacekxyz napisał(a):
trzymanie tego parametru na sile uwazam za bezsensowne

Nikt nie powiedział, że trzeba się tego sztywno trzymać, wszystko zależy od tego, co chcemy uzyskać.
Cytuj:
Aby uzyskać typowy filmowy look, czas migawki powinien być dwukrotnie niższy, niż wartość klatkażu. Jeżeli nagrywamy z prędkością 30 kl/s, klasyczny filmowy wygląd da nam czas migawki 1/60 s, zaś dla filmów w 50 kl/s powinniśmy ustawić czas 1/100 s. Oczywiście znajdą się osoby, które tę zasadę złamią, tworząc dzięki temu nowe środki wyrazu. W końcu gdy wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, przychodzi ktoś kto o tym nie wie i to robi. Jednym z pierwszych spektakularnych przykładów złamania powyższej zasady był film Szeregowiec Ryan. W początkowych scenach rozgrywanych na plaży Omaha przedstawiających operację D-Day, operator kamery zastosował znacznie krótsze czasy, niż wynikałyby z klatkażu. Zaowocowało to specyficznym wyglądem sceny i zwiększeniem dynamizmu. Operatorem tym był nota bene nasz rodak, Janusz Kamiński. Efekt tego zabiegu był taki, że scena przeszła do historii kinematografii, Kamiński dostał za film Oscara za najlepsze zdjęcia, a specyficzny, strobbingowy look uzyskany poprzez skrócenie czasu od tej pory nosi nazwę „efektu Szeregowca Ryana”. Obecnie efekt ten jest powszechnie stosowany w filmach akcji, zwłaszcza w najbardziej dynamicznych scenach.

http://www.spidersweb.pl/2013/03/filmow ... nka-2.html

poniedziałek, 2 maja 2016, 00:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]