Teraz jest niedziela, 26 maja 2019, 01:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Jak nagrywać kamerą? Jakie tryby najlepiej stosować? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak nagrywać kamerą? Jakie tryby najlepiej stosować?
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Czy jest tu ktoś kto zechciałby się podzielić wiedzą, doświadczeniem w kwestii filmowania? ( Jestem amatorem i robię wszystko głównie na własny użytek ). Moja wiedza w tej kwestii jest raczej kiepska dlatego chciałbym się Was doradzić jak to powinno wyglądać aby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Mam 3 kamery: Canon Legria HF R67, oraz dwie kamery sportowe SJCAM M20 i Eken H8 Pro.

Chcę te kamery wykorzystać do nagrań prezentacji swojego zespołu, nagrania będą w pomieszczeniu głównie przy średnim i słabym oświetleniu ( wiem że jakoś nie będzie powalała ) potem chciałbym zmontować z takiego materiału film w jakości Full HD z zastosowaniem czasem Slow-Motion. Jeśli chodzi o sklejanie, wycinanie itp. to jakoś sobie z tym radzę, potem ma to być opublikowane na kanale YT. Co do dźwięku to będzie dźwięk cyfrowy prosto z miksera, do tego delikatnie chciałbym też wkomponować dźwięk z Canona aby dodać nagraniom więcej naturalności.

Specyfikacja tych kamer w kwestii rozdzielczości:

SJCAM M20:
4K @24fps (3840*2160)
2K @30 fps (2560*1440)
1080P @60fps (1920*1080)
720P @120fps (1280*720)

Eken H8 Pro
4K @ 30fps (3840*2160 pikseli)
2.7K @ 60fps (2704*1524 pikseli)
1080p @ 120fps (1920*1080 pikseli)
1080p @ 60fps (1920*1080 pikseli)
720p @ 200fps (1280*720 pikseli)

Canon Legria HF HR67
1920 x 1080 (35 Mb/s) MP4 (H.264)
1920 x 1080 (28 Mb/s) AVCHD
1920 x 1080 (24 Mb/s)
1920 x 1080 (17 Mb/s)
1440 x 1080 (5 Mb/s)
1280 x 720 (4 Mb/s)

Teraz pytania :)

1. Czy w kamerach sportowych lepiej wybrać format MOV czy MP4?
2. Który tryb dla kamer sportowych będzie lepszy do późniejszej obróbki? Np. M20 - 1080p - 60fps / H8 Pro 2.7K - 60fps?
3. W canonie lepiej stosować AVCHD jeśli to ma być poddane później obróbce?
4. Jakieś podstawowe rady o których powinienem wiedzieć? :)

Mam nadzieje, że znajdzie się ktoś, kto doradzi mi w tych kwestiach bo są to chyba podstawowe zagadnienia i ktoś kto ma styczność z takimi urządzeniami na pewno wie co dla mnie byłoby dobrym rozwiązaniem.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

niedziela, 21 kwietnia 2019, 00:24
Moderator
Moderator

Post Re: Jak nagrywać kamerą? Jakie tryby najlepiej stosować?
Na początek - chcę uniknąć odpowiadania na Twoje pytania, mimo miłej świątecznej atmosfery, :D i zaraz wyjaśnię dlaczego:
Pytania 1, 2, 3, sam wypróbuj na małych minutowych próbkach. Zajmie to wraz z zastanawianiem się pewnie z godzinę, góra dwie, a rozwiążesz przy tym wiele problemów. Dobierzesz formaty (kontenery i kodeki) do posiadanego komputera i przede wszystkim programu do montażu. Dobierzesz wstępnie, lub chociaż zauważysz potrzebę doboru ustawień kamery / koniecznej korekty w programie, aby obraz z kilku kamer nie kłócił się, nie raził kolorystycznie. Zobaczysz co lepiej się ogląda jeżeli chodzi o klatkarz: 60 FPS bo to lepiej wygląda na monitorze 60Hz, czy 50 FPS, bo to zgodne z częstotliwością prądu w Europie (stąd standard PAL), sztuczne światło nie "mruga". W zależności od posiadanego programu i jego cech, ujednolicenie filmu z poszczególnych kamer dokonasz przed montażem, konwertując obraz z tej (tych) kamer, który może ponieść lekką stratę jakości podczas konwersji, lub ujednolicenie filmu nastąpi dopiero przy eksporcie, jeżeli program radzi sobie z różnymi formatami wsadowymi. W każdym wypadku wypada przemyśleć parametry projektu w programie do montażu. To że ma to być 1080 to już określiłeś. To że 1080p jak się da, to ja podpowiadam, ale dalej? Jak dokonasz podstawowych prób, albo i wcześniej, gdy będziesz miał jakieś pytanie, to śmiało. :wink:

PS
Przegapiłem pytanie numer 4 - pamiętaj o podstawach sztuki operatorskiej: plany filmowe, kolejność ich zmian, tak aby nie raziło, kadrowanie, nie przekraczanie osi, ot standard, ale ważne, bo się potem film tak nakręcony lepiej ogląda. Z innej beczki: Przemyśl czy jakoś nie "przemycić" na salę dodatkowego oświetlenia. Radykalnie podniesiesz jakość filmu. Jak się da oczywiście. To znaczy jak się da uzasadnić przed kolegami, :D a warto.

niedziela, 21 kwietnia 2019, 07:07
Nowy
Nowy

Dziękuję za rady. :) czasu mam zbyt mało bo oficjalne pierwsze kręcenie za tydzień, ale postaram się zrobić takie próbki i samemu ocenić. Jeśli chodzi o program, to działam w Sony Vegas chyba wersja 13.

Skoro metoda prób i błędów nauczy mnie na tym etapie najwięcej to zapytam chociaż czy ma to znaczenie, przy późniejszym montażu że na jednej kamerze będzie np. 120fps a na drugiej 60fps? Lub na jednej 4k a na drugiej 1080p? Czy tym mam się nie przejmować i dobrać po prostu najlepsze ustawienia według mnie dla każdej z kamer?

niedziela, 21 kwietnia 2019, 08:39
Moderator
Moderator

Nie pamiętam teraz jak Vegas traktuje różne materiały źródłowe w jednym projekcie. :oops: Poczekajmy na któregoś z kolegów będących na bieżąco z Vegasem. W najgorszym razie dokonaj konwersji do wybranej jednej formy, takiej jak projekt w Vegasie. 120 / 60 FPS to mały kłopot, bo są to krotności. Gorzej jest z połączeniem 60 i 50 FPS, albo 50 i 30 FPS. Poczekajmy jednak na kogoś kto aktualnie z Vegasa korzysta. Ja jestem na Święta poza domem i mogę pomóc zrobić próby dopiero po Świętach.

niedziela, 21 kwietnia 2019, 10:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Największym błędem jest mieszanie różnych klatkaży. nie piszę tu o łączeniu 25p z 50p ale np 30p z 25p lub 50p. To nigdy nie będzie dobrze wyglądało. Więc na początek musisz zdecydować się jak ustawić wszystkie kamery. Upraszczając - ustawiasz na NTSC lub Pal.
Pal ma taki zapis:
- 25 k/s
- 50 k/s
NTSC
- 30 k/s
- 60 k/s

Jeżeli wszystkie kamery mają możliwość nagrywania w 50p to tak je ustaw. Jeżeli jakaś nie ma takiej możliwości to ustaw w 25p. Bez problemu połączysz to z 50p. 50p możesz wykorzystać do zwolniej. Bez problemu płynnie zwolnisz materiał 2x. Najlepiej wszystko robić w projekcie 25p w 1080p. Jak kamera umożliwia zapis w wyższej rozdzielczości to możesz tak nagrywać jednak pamiętaj by mogła zapisywać w 25 lub 50 k/s. Całkowicie zignoruj zapis w 720p.

Jeżeli jednak zechcesz nagrywać w 30/60p to obowiązują takie same zasady. Co można to w 60p a co nie w 30p. Z opisu widzę, że Eken H8 Pro ma możliwość zapisu w 120 k/s. Można ją tak ustawić dla uzyskania lepszego zwolnienia. 2,7K i 4K też możesz spokojnie wykorzystać. Całość oczywiście montujesz w projekcie 30p.

Teraz pytanie. Czy można wszystkie kamery ustawić w klatkażu 25/50p lub 30/60/120 ? Jeżeli nie to musisz zdecydować się, która kamera będzie wiodącą - czyli najwięcej ujęć będzie z tej jednej kamery. Wybierz taką, która zapewnia najlepszą jakość do warunków w jakich będziesz nagrywać. Ujęcia z kamer, które nagrywają "inaczej" niech będą krótkie by nie dostrzec różnicy w ilości klatek 25 vs 30. W projekcie 25p gdy wstawisz materiał 30/60p to pewne klatki pójdą do kosza i pojawią się nieprzyjemne szarpnięcia. Podobnie będzie gdy do projektu 30p wstawisz zapis 25p. Program musi sztucznie "dorobić" brakujące klatki. Nigdy nie wygląda to dobrze,

Na koniec coś o naszej sieci energetycznej i dla czego 30/60/120p jest złym wyborem przy sztucznym oświetleniu :) "W gniazdku masz" 50 Hz a więc naturalnym zapisem dla naszego kraju jest 25p lub 50p. Żarówka też miga w 50 Hz. Jeżeli będziesz nagrywał inaczej to na obrazie mogą pojawić się fale i migotanie obrazu. Z prostej przyczyny. Migawka nie jest zsynchronizowana z częstotliwością sztucznego oświetlenia.

To tyle teorii. Jednak nie ma co się na początku martwić. Człowiek uczy się na błędach i jeżeli coś ci za pierwszym razem nie wyjdzie to "walcz" dalej. Lepszej szkoły niż nauka na własnych błędach na forach nie znajdziesz. Zrób testy przed nagraniem. Do boju.

niedziela, 21 kwietnia 2019, 14:59
Nowy
Nowy

Nim nagram jakieś próbki do testów to sprawdzę czy w kamerach dam rady zrobić te same ustawienia.

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jak np. Canon ma ustawienie 1080p 50p i jest zapis ustawiony na PAL to nagrywa w 50 k/s a jak ustawie NTSC to będzie nagrywał już w 60k/s tak?

Analogicznie w pozostałych kamerach gdzie jest np 1080p 120k/s to przy ustawieniu zapisu w PAL będzie to 100k/s?

Dziękuje wam za zainteresowanie tematem, wydawało mi się to wszystko takie proste a jednak takie nie jest i trzeba na to chwilę poświęcić by to wszystko było że sobą zgodne.

poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 06:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jak np. Canon ma ustawienie 1080p 50p i jest zapis ustawiony na PAL to nagrywa w 50 k/s a jak ustawie NTSC to będzie nagrywał już w 60k/s tak? Analogicznie w pozostałych kamerach gdzie jest np 1080p 120k/s to przy ustawieniu zapisu w PAL będzie to 100k/s?

Dokładnie tak. Tylko nie każda kamera daje taką możliwość. Jeszcze gorzej jest z kamerami sportowymi. Tam może nie być żadnego wyboru.

Wybierz jedną kamerę jaką główną np. Canon Legria HF HR67. Nią nagraj najwięcej. Możecie przecież nagrać kilka dubli by zróżnicować ujęcia. Raz nagrywasz cały zespół, za drugim razem wokalistę, trzecim basistę itd. Te sportowe wykorzystujesz jako dodatek by mieć super spowolnienie. Nawet nie musisz nagrywać całego klipu. Wystarczy fragment gdzie np. robicie jakieś ewolucje. później w montażu sobie to odpowiednio wkleisz. Jak nawet coś tam będzie migać/pulsować to będzie to na tyle krótkie ujęcie, że może nie być tego widać.

Cytuj:
Dziękuje wam za zainteresowanie tematem, wydawało mi się to wszystko takie proste a jednak takie nie jest i trzeba na to chwilę poświęcić by to wszystko było że sobą zgodne.

To jest proste tylko wygląda na skomplikowane :) Tylko pamiętaj jeszcze o dźwięku by nie mieć problemów z synchronizacją przy montażu. Zazwyczaj kamery nagrywają z częstotliwością 48 kHz i taki materiał jest wskazany przy synchronizacji. Czyli oryginalna ścieżka dźwiękowa najlepiej jak by była w takiej częstotliwości. Najlepiej wav a nie jakieś mp3 z dziwnym zmiennym bitrate. Jak tego nie dopilnujesz to montaż będzie koszmarem. Nie zsynchronizujesz obrazu z dźwiękiem.

poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 12:35
Nowy
Nowy

Jestem po pierwszych testach i chyba nie mam zbyt dobrych wieści :( Tak przynajmniej mi się wydaję analizując wcześniejsze porady.

Więc po kolei aby nie było bałaganu :)

1. Kamera Canon nagrywa niestety w PAL ( nie doszukałem się opcji zmiany) Zrobiłem test MP4 / AVCHD i mimo większego bitrate dla MP4 mam wrażenia że są większe szumy w ciemniejszych scenach - możliwe to?
Różnice nie są drastyczne ale jednak są. Kamera dźwięk nagrywa 48kHz PCM AC-3 i nagrywa z prędkością 50k/s.

2. SJCAM M20 - ma dwie opcje nagrywania - MP4 i MOV Osobiście nie dostrzegam jakiś szczególnych różnic w jakości Video. Różnica jest w dźwięku MOV nagrywa dźwięk 512kb/s 32kHz PCM zaś przy formacie MP4 nagrywa 96kb/s 32kHz AAC LC.

Kamera nie ma opcji wyboru PAL i NTSC ale jest coś takiego jak częstotliwość 50Hz i 60Hz lecz po wybraniu 50Hz kamera i tak nagrywa 30 lub 60k/s ;(

Test zrobiłem w 3 trybach: 2.7k / 1080p 60 klatek / 1080p 30 klatek i wszystkie są zbliżone do siebie, choć 2.7k 30k/s wydaje mi się najlepszy.

3. Eken H8 Pro - Tutaj mamy tylko MP4 a dźwięk mamy w jakości 768kb/s 48kHz PCM.
Jest opcja zmiany częstotliwości 50Hz / 60Hz lub Auto lecz po ustawieniu 50Hz i tak mi nagrywa 30/60/120 klatek :(

Test zrobiłem na 4k / 2.7k 60k/s / 1080p 120k/s / 1080p 60k/s
Odczucia mam takie, że najlepiej wypada tryb 4k i 2.7k. Przy 1080p jest duży spadek jakości, a przy 1080p 120k/s scena robi się bardzo ciemna i jest wiele szumów, więc w pomieszczeniu ten tryb chyba się w ogóle nie sprawdzi... ( Testowane w pokoju z przeciętnym światłem ).
2.7k 60k/s wydaje mi się tutaj optymalnym wyborem.

4. Co ja teraz mam zrobić? :) Wyrzucić te kamery do kosza lub kupić zamiast Canona coś co nagra też w NTSC?
Nie ukrywam, że się lekko załamałem, nie wiedziałem że to ma takie znaczenie...

5. Co do kwestii nagrywania żebyśmy się dobrze zrozumieli @fransua - kamery mają rejestrować obraz z imprez Live, więc tutaj jest dodatkowy problem, bo nie będą to "zaaranżowane" ujęcia zrobione typowo pod reklamę tylko po prostu z materiału powiedzmy 1.5h na każdej z kamer osobno ma być zmontowany jakiś klip kilku minutowy z wykorzystaniem właśnie tych 3 kamer.

Wcześniej robiłem to jedną kamerą Sony CX220E ale nie satysfakcjonuje mnie to, bo na filmie z jednej kamery niewiele się dzieje. Czasem co prawda było kręcone ze statywu + coś z ręki ale chcielibyśmy coś więcej pokazać / przekazać odbiorcą.
Dźwięk będzie w całości już raczej z miksera on chyba nagrywa 48kHz jeszcze sprawdzę i jeśli będę go łączył z dźwiękiem kamery to tylko Canona bo dźwięk z tych kamer sportowych to porażka raczej :)

Mam nadzieje, że pomożecie znaleźć mi teraz wyjście z tej całej sytuacji

poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 22:32
Moderator
Moderator

Obraz
1 Przeszukaj instrukcję jeszcze na wszelki wypadek, ale chyba faktycznie Canon odpada z gry, lub przeznaczysz go na przebitki na publiczność, czy inny mniej ważny temat, gdzie zamiana w montażu 50 klatek na 60, nie będzie potem docelowo tak widoczna. Szkoda.
2 Wybierz wspólny mianownik - MP4.
Tryb 50Hz to być może dostosowanie kamery do europejskiego oświetlenia mimo 60 klatek. Pewnie niewiele zmienia, ale stosuj jak jest.
4K, 2,7K, 1080p - no jasne że więcej szczegółów masz na większej rozdzielczości, najbardziej jest to widoczne na monitorze / TV o większej rozdzielczości, niż FullHD.
Klaki na sekundę - 60FPS płynny ruch na ekranie, 30 FPS mniej, 24 FPS to już jeden ze składników tradycyjnego filmlook. To piękna sprawa, ale na razie chyba odpuść, żeby wrócić do tematu z większą wiedzą.
Dźwięk
Też sprowadź do jednego mianownika. Tu się pobaw. Do montażu zamień na wav, można na PCM, tylko tu komputer musi mieć większą przepływność. Do eksportu spróbuj skompresować dźwięk, dostosowując kodek do standardu w jakim zapisujesz obraz. Zachowuj wszędzie 48 kHz w miarę możliwości.

Poczytaj w wolnej chwili:
https://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=26&t=43430
Podglądaj szkoleniowo dostępne pliki filmowe pod kątem użytych kodeków we właściwościach Vegasa, albo https://www.dobreprogramy.pl/MediaInfo,Program,Windows,13099.html, czy innym z programów.

PS
Na razie na wszelki wypadek - nie instaluj w komputerze paczek kodeków. Potrafią się "gryźć" z tymi zawartymi w programie do montażu. Można dodać obce kodek, ale dysponując dużą wiedzą, a jeszcze lepiej czasem na próby. Czasem którego na razie nie masz. :wink:

wtorek, 23 kwietnia 2019, 10:35
Nowy
Nowy

Dziękuję za te rady. Sprawdzę jeszcze raz ale raczej na pewno nie da się zmienić tych ustawień na żadnej z kamer.
Chciałem Canona wykorzystać na zespół bo lepsza jakość ale skoro będzie lepiej na przebitki na tańczących ludzi to tak zrobię a te małe kamerki na nas.

Mam takie pytanie jeszcze - żeby wyrównać ekspozycję / jasność, to lepiej rozjaśnić np. Na jednej z kamer czy ściemnić na dwóch pozostałych? Na mikserze jest złota zasada, że lepiej ujmować niż dodawać :) ale nie wiem jak to jest w przypadku wideo.

wtorek, 23 kwietnia 2019, 13:24
Moderator
Moderator

Może się dorobisz drugiej kamery PAL, lepszej nawet, zobacz na forum teraz jest oferowana. Tak tylko mówię, żebyś się o nią nie potknął a miał nie zauważyć. :wink:
https://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=4&t=43538
- przewiń na post kolegi Najrad.
Wtedy małe były by pomocnicze.

wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:54
Nowy
Nowy

Mam jeszcze tego Sony Cx220e... Tylko że kupiłem za niego tego Canona bo chce mieć obsługę przez WiFi z pilota bo tak łatwiej sterować podczas grania. Ja tego Canona kupiłem za śmieszne pieniądze bo 300zl. Za te małe kamerki też dałem nie wiele. Na razie będzie tak a będę rozglądał się się za czymś małym z zapisem PAL. Szkoda że wcześniej o tym nie pomyślałem :(

EDIT:

Znalazłem w SJCAM M20 ustawienie TV Mode:

Cytuj:
Options are NTSC or PAL. The color encoding and Frame rate for video recording. Users in the US and Asia use NTSC (60Hz), most other countries is PAL (50Hz) and is the camera's default. Please check what you use in your country.

Lecz po zmianie na PAL i wrzuceniu w MediaInfo nadal mam 30k/s - o co to chodzi? To tylko ustawienie dla odtwarzania bezpośrednio na TV przez HDMI?

EDIT2:

Na SJCAM M20 Mamy To! Jest 1080P 50k/s :) Należało wgrać najnowsze oprogramowanie :x Eken niestety ma najnowsze chyba, choć nawet nie udało mi się znaleźć info jak dokonać na nim aktualizacji.

EDIT3:

Żeby było śmieszniej - EKEN H8 Pro nagrywa w 2.7K 50k/s i 1080P 100k/s przy użyciu aplikacji która łączy się z nim przez WiFi. Normalnie taka opcja jest niedostępna. Czyli jakiś kompromis już mamy :)

wtorek, 23 kwietnia 2019, 16:25
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]