Teraz jest poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 08:32

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Jak pokać w filmie PRAWDZIWĄ WYSOKOŚĆ góry, STROMIZNĘ stoku 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Jak pokać w filmie PRAWDZIWĄ WYSOKOŚĆ góry, STROMIZNĘ stoku
J.W. Często filmuję, fotografuję wysokie góry, jednak na filmie czy zdjeciu nie są one tak wysokie jak w rzeczywistosci. To samo dotyczy sie gdy chce sfilmować strome podejscie albo zejscie którym ide i na filmie ( zdjęciu ) wygląda jagbym szedł prawie po płaskim terenie.

Jakich sztuczek użyć żeby film pokazał że góra jest tak wysoka jak w rzeczywistosci ?

Dlaczego ludzkie oko widzi prawdziwą wysokosc i potege gór a aparat czy kamera bardzo je obniżają, spłaszczają, odbierają potęgę i wysokosc gór. To samo tyczy sie stromizn.

Z gory dzięki.

niedziela, 14 lipca 2019, 13:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jak pokać w filmie PRAWDZIWĄ WYSOKOŚĆ góry, STROMIZNĘ stoku
Aparat/kamera ma takie ujęcie jakie ustawi operator :) Są różnego rodzaju perspektywy, za pomocą których możesz zmienić odbiór obrazu np. żabia
Obrazek Kolejnym elementem jest ogniskowa, która również wpływa na odbiór obrazu. Inaczej obiekt wygląda w obiektywie szerokokątnym a zupełnie inaczej będzie wyglądał gdy użyjesz np. obiektywu standardowego, który mniej więcej odpowiada perspektywie ludzkiego oka. Dla FF (24x36) jest to ogniskowa 50mm. Jeżeli używasz kamery/aparatu z mniejszą matrycą to wtedy jest tzw. crop w/g którego przeliczasz ogniskową (w zaokrągleniu) - APS-C crop 1,5, m4/3 crop 2. Biorąc za przykład m4/3 (bo łatwiej) 25mm odpowiada 50mm w FF - crop x2. Odpowiednio łącząc ujęcie z ogniskową na pewno uzyskasz zadowalające efekty.

niedziela, 14 lipca 2019, 16:00
Bywalec
Bywalec

Dzięki wielkie.
Tak też myślalem żeby uźyć ogniskowej 50 dla FF , bo takie jest pole widzenia jednego ludzkiego oka. Tylko skoro góry są daleko ode mnie ( np 3 km ) to niezaleznie czy zrobie zdjecie z perspektywy żaby, czy z perspektywy naturalnej to to nie wpłynie na zmiane odbioru wysokosci gór ( tak myslę )

A co gdyby zrobic z wysoka ? Np wejsc na wieże o wysokosci 100 m. albo wejsc na inny stok gory na wysokosc 200 metrow wyzej niz robic je z poziomu morza ? Czy wtedy góry oddalone o 3 km wydawaly by sie wyższe ( morze i gory - mam na myśli Szkocję )

wtorek, 16 lipca 2019, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Bez testów w terenie się nie obejdzie :) Tu możemy tylko "akademicko" rozmawiać. Można w kadr wkomponować jakiś obiekt by mieć skalę odniesienia. Zdjęcie zazwyczaj jest mniejsze od tego co widzisz w naturze. To jest tylko kawałek papieru lub monitor No chyba, że szarpniesz się na zdjęcie w skali 1:1. Wtedy na pewno widz odczuje skalę :)

wtorek, 16 lipca 2019, 15:02
Moderator
Moderator

Nie ma właściwie tu już co dodawać, ale: :D
Filmowanie z góry w dół stoku, nawet bardzo stromego, nigdy nie odda tego, co widzimy swoim wzrokiem w trójwymiarze, więc polujemy na ujęcie z boku. Tak żeby było widać stromiznę. Kąt z jakim zbocze opada.
Gdy raz nie miałem takiej możliwości, zrobiłem coś, do czego zniechęcają wszystkie reguły filmowania - "pompowanie" zoomem. No częściowo, tylko w jedną stronę: Zacząłem od ujęcia osoby na dole (filmując z góry) na pełnym zoomie i ciągłym ruchem "oddaliłem się" od niej.
W ogóle wbrew pozorom, a przynajmniej tak mi się wydaje, ujęcia ogólne, z dużej odległości, mimo że mniej efektownie oddają "wrażenie przepaści", albo wielkiej wysokości, to często różnice wysokości oddają wierniej, niż zoom, czy ujęcia z bliska. Namieszałem? Mniejsza jest wtedy różnica w porównaniu do patrzenia gołym okiem.

wtorek, 16 lipca 2019, 16:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]