Teraz jest środa, 16 października 2019, 12:12

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Jeden cel - filmowanie samochodów (wewnątrz / zewnątrz) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jeden cel - filmowanie samochodów (wewnątrz / zewnątrz)
Witam wszystkich serdecznie. mam nadzieję że dzień mija dobrze :)

Niestety nie jestem profesjonalistą w dziedzinie fotografowania oraz filmowania, dlatego uderzam do Was drodzy forumowicze.

Planuje zająć się filmowaniem aut, wewnątrz jak również zewnątrz. Wszystko będzie odbywało się w jednym, niezmiennym, zamkniętym pomieszczeniu przy sztucznym świetle. Filmowanie zewnętrzne będzie robione na prowadnicy, na całej długości, każdej strony auta, tak aby najdokładniej "obejrzeć" auto. Natomiast filmowanie wewnętrzne, będzie robione na elektrycznie sterowanej obrotowej głowicy (Hague Pan & Tilt Power Head). Dodam tylko, że filmowanie musi odbywać się dość szybko i sprawnie.

Z racji tego, że mój budżet jest ograniczony, prosiłbym o w miarę przystępne cenowo propozycję. Pomijając prowadnice, głowicę, statywy itp. które częściowo mam lub są w drodze, to chciałbym zapytać tylko o sprzęt do filmowania, a dokładniej o obiektyw tylko, ponieważ aparat (EOS Rebel T3i) już mam od dawna.
Posiadam standardowy obiektyw 18-55mm, którym próbowałem nagrać próbne sesję przy różnych ustawieniach, ale dość kiepsko to wygląda, a nie ukrywam, że chciałbym aby całość prezentowała się profesjonalnie.

Jaki moglibyście polecić obiektyw do tego typu filmowania panowie?

Moim zdaniem wchodzi w grę tylko zmienno-ogniskowy, ponieważ dość mocno jest ograniczone miejsce ustawienia aparatu wewnątrz auta, więc takim obiektywem, mógłbym dobrze wykadrować obszar który chcę filmować.
Zastanawiam się też, jak będzie wyglądać sprawa z ostrością. Chodzi mi o to, że filmowanie wewnętrzne, jak już wspomniałem, odbywać się będzie na obrotowej głowicy, w miejscu przybliżonym gdzie znajduję się głowa kierowcy i pasażera, z tego miejsca będzie filmowany kokpit. Jest to około 90cm odległości i około 5cm różnicy między środkowym punktem a lewym/prawym. Czy potrzebna będzie korekta ostrości przy takiej różnicy?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i życzę miłego dnia.

Pozdrawiam.

środa, 28 sierpnia 2019, 11:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jeden cel - filmowanie samochodów (wewnątrz / zewnątrz)
emillo83 napisał(a):
Posiadam standardowy obiektyw 18-55mm, którym próbowałem nagrać próbne sesję przy różnych ustawieniach, ale dość kiepsko to wygląda, a nie ukrywam, że chciałbym aby całość prezentowała się profesjonalnie.

Możesz podwiesić gdzieś w chmurkę oryginalne pliki z tej próbnej sesji?
I dokładniej opisać co dla Ciebie znaczy "kiepsko" - i co chciałbyś osiągnąć.
Trudno się wszystkiego domyślać, z opisu wstępnie wygląda że nie jest to problem obiektywu. Ale mogę się mylić. Trzeba to zobaczyć.

środa, 28 sierpnia 2019, 22:20
Nowy
Nowy

Posiwiały napisał(a):
Możesz podwiesić gdzieś w chmurkę oryginalne pliki z tej próbnej sesji?
I dokładniej opisać co dla Ciebie znaczy "kiepsko" - i co chciałbyś osiągnąć.
Trudno się wszystkiego domyślać, z opisu wstępnie wygląda że nie jest to problem obiektywu. Ale mogę się mylić. Trzeba to zobaczyć.

Dzięki za odpowiedź.

Pliki z próbnych sesji niestety zostały wykasowane, ale z chęcią wrzucę tutaj nowe "próbki" tak szybko jak tylko się da. Nie wiem kiedy dokładnie to nastąpi, ponieważ na dniach przyjdzie na świat bobas, a co się z tym wiąże to urwanie głowy :D

Jesteś drugą osobą którą sugeruję że, standardowym obiektywem mogę nagrać porządny klip. Chyba odejdę narazie od pomysłu zakupu obiektywu, a poszukam pomocy i skupie się na tym co mam.

Co mi się nie podobało w moich nagraniach? Obraz nie był płynny, tak jakby się lekko rozmazywał. Ostrość nie była zadowalająca. Podczas filmowania wnętrza, przy słonecznym dniu, mimo że wydawało się wystarczająco światła w środku, obraz wydawał się ciemny, regulacja ISO niby rozjaśniała obraz, ale wtedy jasne elementy wnętrza były za jasne. Generalnie obraz wyglądał jakby był nagrywany tanim smartfonem.

Przejżałem kilka tutoriali, jak ustawić aparat do filmowania, próbowałem różnych ustawień i niestety bez rezultatu. Najprawdopodobniej robię coś źle, ponieważ jak już wspomniałem, jestem laikiem w tych sprawach.
Robiłem też test w domu. Położyłem kilka przedmiotów na stole, butelki, wazony itp. tak żeby dobrze kontrastowały z tłem. Postawiłem aparat na sliderze i filmowałem przesuwając aparat w lewo i prawo. Problem był w tym że te przedmioty się rozmazywały, ale to nie była smuga tylko jakby przycięcia.

Jak już wspomniałem, będę miał czas to nagram próbne kawałki z dokładnym opisem.

Byłbym bardzo wdzięczny i zadowolony, jkby ktoś mnie wyprowadził na prostą z tym problemem.

Dzięki i pozdrawiam

piątek, 30 sierpnia 2019, 10:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nagrywasz prawdopodobnie 25 klatek/sek jaki czas migawki? Spróbuj nagrać w 1280 x 720 (60 kl./s)

piątek, 30 sierpnia 2019, 13:00
Moderator
Moderator

Twoje oczekiwania wobec równomierności jasności obrazu są wygórowane, ale zrozumiałe. Wzrok i umysł ludzki rejestrują poszczególne partie obrazu, dostosowują średnicę źrenicy i potem łączą w mózgu w spójny obraz. Rejestrując więc różnice w oświetleniu, nie odczuwamy ich więc tak silnie jak kamera. (Bo taką rolę tu pełni Twój Canon).
Środki zaradcze są dwa.
Kadrowanie. Umieszczanie w jednym ujęciu tylko ciemniejszych, lub tylko jaśniejszych fragmentów filmowanego wnętrza.
Oświetlenie. Dodanie źródeł światła / blend, zmniejszających różnice w oświetleniu.

piątek, 30 sierpnia 2019, 13:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zedgrajewo napisał(a):
Spróbuj nagrać w 1280 x 720 (60 kl./s)

W Canonie tą rozdzielczość bym odpuścił. Już 1080p jest średnie a 720p to porażka pod kątem rozdzielczości.

sobota, 31 sierpnia 2019, 02:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]