Teraz jest środa, 19 września 2018, 23:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Filmowanie w miejscach publicznych 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Filmowanie w miejscach publicznych
Wolno czy nie ? Jak sie ma do tego prawo ?

piątek, 21 listopada 2003, 17:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wolno ale pod warunkiem że ludzie których chcecie filmować nie sprzeciwią się. Również telewizja podlega takim zasadom.

piątek, 21 listopada 2003, 18:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Został poruszony ciekawy temat. Pytanie do Witka - jak jest z prawem do filmowania obiektów architektonicznych. Czy można filmować obiekty użyteczności publicznej i prywatnej bez żadnych ograniczeń ? A jeśli takie ograniczenia są to jakie ?

Piotrek

piątek, 21 listopada 2003, 20:28
Bywalec
Bywalec

To moze byc Ciekawa dyskusja. Mysle ze rowniez wykorzystywanie muzyki podlega pewnym zasadom. Ktos wie cos wiecej na ten temat? Jezeli sfilmuje miejsce ogolnie dostepne, gdzie nie ma widocznych zakazow filmowania i wykorzystam to zarobkowo. Czy lamie jakies prawa?

piątek, 21 listopada 2003, 22:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli obiekty są publiczne to bez problemów, również prywatne jeśli nie zastrzeżono. Jeśli realizuje się komercyjną produkcję to należy ustalić czy brak zastrzeżeń.

piątek, 21 listopada 2003, 23:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jeszcze jedno pytanie. Czy taka sama zasada dotyczy obiektów zabytkowych przedstawiających dużą wartość historyczną ? Mam tu na myśli sytuację w której osoba prywatna będąca właścicielem budynku nie wyraża zgody na upublicznienie wizerunku filmowanego obiektu.

Piotrek

sobota, 22 listopada 2003, 00:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Trzeba brać pod uwagę zastrzeżenia właściciela. Zależy też w jakim celu obiekt jest filmowany, jeśli chodzi o ratowanie zaniedbanego zabytku to cel uświęca środki i raczej właściciel procesu nam nie wytoczy.A gdyby to cel który nam przyświecał pozwoli na logiczną obronę. Tyle mogę doradzić, jak coś więcej to proszę podać więcej informacji ewentualnie na prw.
Pozdrawiam

sobota, 22 listopada 2003, 13:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za odpowiedź. Na szczęście na razie nie spotkałem się z takim przypadkiem, ale wielokrotnie zastanawiałem się nad taką sytuacją.

pozdrawiam
Piotrek

sobota, 22 listopada 2003, 19:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano piątek, 1 października 2004, 01:03 przez jam3, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 27 listopada 2003, 13:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No to sobie poczytałem i muszę powiedzieć że jestem po kursie w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym, na którym wyraźnie było zaznaczone że kościół wręcz domaga się rejestrowania uroczystości liturgicznych ale tylko w sposób godny i ustalony z zachowaniem wszelkich wartości danego wydarzenia liturgicznego, zwracając szczególną uwagę by służba liturgiczna i zgromadzeni wierni mogli w skupieniu i bez jakichkolwiek przeszkód brać pełny udział w uroczystości. Zasad filmowania jest dość sporo, a wielu amatorów i zawodowców (z fałszywkami) zapomina o podstawowych, dlatego może nas ksiądz wyprosić jeżeli uzna że nasza obecność zbyt ingeruje w spokojny przebieg danej uroczystości (przykład - podczas chrztu gdzie było dziewięcioro dzieci, babcia jednego uklękła na balaskach (to taki płotek odgradzający prezbiterium (to tam gdzie ołtarz) od reszty kościoła i robiła fotki, wszystkich zamurowało).
Kwestia miejsca robienia zdjęć czy realizacji materiału filmowego jest bardzo złożona, miałem sporo różnych przygód zagranicznych i stwierdzam im bardziej profesjonalny sprzęt tym większe kłopoty, natomiast podczas liturgii im mniej się rzucamy w oczy tym lepiej (zwróćcie szczególną uwagę na ubiór i momenty w których się przemieszczacie po kościele).
Co do osób którym robimy zdjęcia lub je filmujemy zasady są dość złożone, ale jedna jest bardzo ważna - nie robimy ujęć osobą które wyraźnie tego sobie nie życzą, jeszcze inna sprawą jest publikacja materiałów tu musimy być bardzo ostrożni żeby nie przedstawiać osób w ośmieszających lub obraźliwych momentach bo możemy nawet zostać pozwani a szczególnie chodzi o osoby niepubliczne.
To tyle w głębokim skrócie.

pozdrowionka
FStyl

czwartek, 27 listopada 2003, 13:59
Bywalec
Bywalec

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 08:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Czyszczenie
Pozwoliłem sobie wykorzystać moją moc sprawczą i wyrzuciłem tą niepotrzebną dyskusję nt. wiary itp.
Proszę o posty "na temat".

emes

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 10:18
Bywalec
Bywalec

Post Re: Czyszczenie
emes napisał(a):
Pozwoliłem sobie wykorzystać moją moc sprawczą i wyrzuciłem tą niepotrzebną dyskusję nt. wiary itp.
Proszę o posty "na temat".

emes

Dzieki :D
Teraz powiedzcie mi czy ktos wie jak sie zachowac: W duuuuzym domu towarowym zona i dziecko siedza obok fontanny. Nagrywam ich, wode, rybki gdy nagle podchodzi do nas ochroniaz. Informuje mnie zebym przestal nagrywac. Przestaje, ale pozostaje zal (i wszystko co do tego momentu nagralem ;-) ) Dlaczego nie ma znaku zakazujacego nagrywanie? Czy istnieje jakies prawo regulujace takie sytuacje. Jezeli istnieje to gdzie go szukac? Czy naprawde fontanna jest obiektem ktorego nagrywanie stanowi zagrozenie? Terrorysci nie beda nagrywali tak "oficjalnie" ...

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 15:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Dziwne
Ciekawa rzecz.
Tak z innej beczki to ostatnio oglądałem jakiś program na TVN gdzie właśnie pokazywali jakie są problemy w Moskwie z filmowaniem. Od razu znajduje się tajna policja i trzepią gości. Nawet wtedy jak masz oficjalne zezwolenie na filmowanie wszystkiego i na dodatek reprezentujesz poważna stacje telewizyjną. Nie ma wybacz...
Budynki np. Hotel - tylko z zewnątrz. I to też może być problematyczne bo mogą tego zabronić. A nigdzie nie ma oficjalnego zakazu...

ze sklepami się nie dziwię. Ktoś może filmować pracę ochroniarzy, sklepów itp aby później planować sobie skok itp. I myślę że różnica pomiędzy dużym domem towarowym a małym sklepem nie jest zbyt duża i po prostu właściciel może sobie tego po prostu nie życzyć.

Pozdrawiam

emes

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 16:10
Bywalec
Bywalec

Post Co zrobic?
Co zrobic gdy w takiej sytuacji "ochrona" zarzada tasmy? Jakie mam prawo odmowic? Znajduje sie na tej tasmie powiedzmy pierwszy samodzielny kroczek mojej corki. Nie publikuje tych zdjec, nie robie tego w celach reklamowych ani zarobkowych. Nie widze tez zadnych zakazow. w miejscu akcji.
Jakis pomysl? Jezeli spokojna persfazja nie ma szans na powodzenie co zrobic Waszym zdaniem?

poniedziałek, 1 grudnia 2003, 16:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]