Teraz jest poniedziałek, 24 września 2018, 01:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Ręczne ustawianie parametrów naświetlania 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Ręczne ustawianie parametrów naświetlania
Witam wszystkich,

Jestem nową osobą na tym forum i nowym w świecie wideofilmowania. Od wielu lat jestem zapalonym fotografem, ale ostatnio zamierzam spróbować swoich sił z kamerą DV. Mam pytanie techniczne:
Robiąc zdjęcia zwykle wykorzystuję ręczny tryb ustawiania przesłony i czasu migawki. W tym celu posługuję się ręcznym światłomierzem. Wskazania światłomierza uzależnione są od czułości filmu, którą akurat używamy. Czułość filmu fotograficznego wyrażana jest w ISO.
Niektóre kamery miniDV mają możliwość ręcznego ustawiania parametrów ekspozycji - przysłony i czasu migawki. W jaki sposób mierzyć światło aby móc ręcznie ustawić te parametry w przypadku kasety miniDV? Czy istnieje coś analogicznego do czułości ISO zwykłego filmu w przpadku DV? Jak zmierzyć światło, aby ręcznie móc ustawić przesłonę i czas w kamerze?

Pozdrawiam,
Maciek

środa, 21 sierpnia 2002, 14:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post naświetlanie
Ocywiście czułość przetwornika w kamerze nie ma nic wspólnego z czułością filmu. Poza tym przy słabym oświetleniu włącza się jeszcze tak zwane wzmocnienie elektroniczne. Ustawienie parametrów naświetlenia w kamerze która nie posiada funkcji "zebry" jest w zasadzie intuicyjne i wynika z doświadczenia. W prostych kamerach przysłona z migawką są zintegrowane i ustawia się jeden parametr zwany ekspozycją. W większości przypadków można polegać na automatyce kamery, oglądać obraz na dobrym telewizorze i bacznie obserwować efekty. Funkcja "zebry" w dobrych kamerach polega na zakreśleniu właśnie tym efektem miejsc prześwietlonych i w ten sposób można ręcznie dobrać ekspozycję. Ale... na przykład biała suknia panny młodej powinna być lekko przeswietlona a czarny garnitur pana młodego powoduje przesterowanie automatyki kamery etc.. Tak wię tylko doświadczenie, baczna obserwacja i wyciąganie wniosków. Kamery Sony te tańsze podczas odczytu taśmy mają funkcję DATA CODE, która podaje parametry naświetlenia takie jak przysłona, migawka i wzmocnienie w dB. Np dla kamer Digital8 takie parametry przy słabym oświetleniu jak F1.6 migawka 100 wzmocnienie 9dB dają jeszcze względny obraz.

czwartek, 22 sierpnia 2002, 11:20
Nowy
Nowy

Post Naświetlanie
Dziękuję Daro za odpowiedź.

W międzyczasie przeprowadziłem eksperyment z kamerą Canon XM-1.
Ustawiłem ręczny tryb naświetlania i prowadziłem pomiar światła z oświetlonej światłem słonecznym tzw. "szarej karty", używanej do pomiarów światła w fotografii. Wskazania światłomierza kamery (po ręcznym ustawieniu czasu a następnie przesłony tak, by wskazanie było idealnie "na środku") były praktycznie identyczne ze wskazaniem ręcznego światłomierza (odczyt brany po przyłożeniu światłomierza do szarej karty, w kierunku patrzenia kamery) gdy czułość ustawiona była na 200 ISO a kamery na 0dB. Zwiększenie czułości kamery na 3dB odpowiadało zwiększeniu czułości ISO do 320. i dalej proporcjonalnie. Czyli przynajmniej w przypadku kamery XM-1 jej czułość, w bardzo dobrym przybliżeniu, w zakresie 0dB do 12dB odpowiada zakresowi 200 do 400 ISO.
Jestem ciekaw, czy może ktoś przeprowadzi taki eksperyment i zaprezentuje swoje obserwacje?

Maciek

P.S.
A po co "cały ten zgiełk" na ten temat? Otóż w/g mnie lekkie niedoświetlenie nagrania, powoduje iż kolory są bardziej nasycone i, przynajmniej dla mnie, obraz jest wtedy przyjemniejszy. Jeżeli przy tym chcemy kontrolować głębię ostrości i sposób rejestacji światła sceny, to tryb ręczny ustawień jest niezastąpiony. Sama funkcja "zebry" nie wystarcza.

czwartek, 29 sierpnia 2002, 16:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Maciek nie przejmuj sie :)
Maciek,
nie przejmuj sie, nas poprzedni kolega pomieszal troche pojecia, ale dziekujemy mu za zaangazowanie i dobre checi... oczywiscie ze istnieje wielka analogia pomiedzy rejestracja elektoniczna i fotochemiczna obrazu... sa nawet wyodrebnione galezie nauki o tej problematyce: sensytometria i eksponometria... zachecam do lektury literatury fachowej na ten temat Ciebie i innych milych kolegow , ktorzy sciemniaja tu na temat zebry w kamerze :)
vbx

poniedziałek, 30 września 2002, 21:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]