Teraz jest czwartek, 13 grudnia 2018, 15:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Koncert 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Koncert
A w zasadzie nie tylko koncert....

W najblizszym czasie bede krecil teledysk zaprzyjaznionego zespolu. Czesc zdejc bedzie pochodzila z koncertu. Czego potrzebuje zeby uzyskac w takich warunkach dobra jakosc dzieku i obrazu kamera miniDV?

Wiem ze na forum tematy podobne byly poruszane ale wyczerpujacej odpowiedzi na interesujace mnie pytania nie znalazlem.

Sprecyzuje teraz problem.
Prawodopodobnie potrzebuje lampy jakiejs. Domyslam sie tez, ze nie bardzo mozna sobie na koncercie pozwolic na rozstawienie halogenu 500W ze statywem, podlaczonego do pradu itd.
W zwiazku z tym, pozostaje lampa na kamere. Z tego co sie zdazylem zorientowac, lampy z zasilaniem z baterii maja maksymalnie 100W. Czy taka moc zapewni przyzwoita jakosc obrazu? (konkretnie mowie o lampach Unomat)

Widzialem tez lampy na kamere 150W, ale juz z kablem. Nigdy nie krecilem koncertu, ale 5m kabel ciagnacy sie za mna moze byc problemem, i bedzie ograniczal ruchy.

Nie chcialbym tez wyadac pieniedzy na lampe ktorej uzyje raz czy dwa razy w zyciu. Czy wspomniana lampa 100W nadaje sie tez do krecenia noca na ulicy? W takim wypadku to chyba tez jedyne rozwiazanie bo przeciez nie ma podlaczenia do pradu.

To tyle jesli ochodzi o swiatlo. A teraz mikrofon. Postanowilem kupic Yoge EM-2700. Czy zapewni on dobra jakosc przy takim natezeniu dziweku, jaki jest na koncercie? Oczywiscie, moge nagrywac na Minidisca, ale nie wiem czy znajde pomocnika jakiegos.

Ekspertow i wszystkich ktorzy mieli z tym jakies doswiadczenia prosze o w miare szybka odpowiedz.

środa, 21 kwietnia 2004, 15:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wiadomo ze wygodniej z osw zasilanym z baterii, tylko ze przy takiej mocy musisz zwrocic uwage na pojemnosc akumulatora, przy 100W i 12V pobor pradu bedzie wynosil ponad 8A
przy typowej zelowce do osw (ok 7Ah), optymalnych warunkach i 100% pojemnosci akumulatora lampa ci poswieci ponizej godziny czasu, jesli masz zamiar filmowac sporo krocej niz ten czas to taka bateria ci starczy, jeli jednak czas dzialania lampy ma wyniesc mniej wiecej czas wyliczony lub go przekroczyc musisz albo pomyslec o innym akumulatorze albo o baterii na wymiane

nie jestem fachowcem w nagrywaniu koncertow ale jak to juz pisali ludzie najlepiej sie wpiac minidisc'iem do konsoli, niestety nie bedzie wtedy slychac za bardzo reakcji publiki,

środa, 21 kwietnia 2004, 15:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po pierwsze troche malo informacji, zeby cos więcej powiedzieć na temat oświetlenia. Przede wszystkim musisz pamiętać, że na nic Ci lampa nawet 500W na kamerze jak bedziesz chciał filmować z pewnej odległości. Jeśli to będzie koncert to zakładam, że nie będziesz stał ciągle na scenie. Kolejna sprawa to dym (czy co to jest :) ) jeśli będą te śmieszne maszynki do "produkowania oparów" to jak poświecisz światłem z kamery z pewnej odległości to chyba nie wiele zobaczysz :)
Ale na koncercie zwykle nie jest bardzo ciemno. Muzycy są chyba niezle oświetleni tylko bedziesz musial ustawic manualnie kamerke i zablokowac przyslone zeby nie robilo sie jasniej i ciemniej jak migaja swiatla.
Co do dzwięku to naturalnie ze lepiej nagrywać z miksera ale po co skoro to ma być teledysk a nie relacja z koncertu? Zmontuj i podlóż dzwięk z oryginału. A jeśli już będziesz nagrywał mikrofonem to postaw mikrofon w miejscu i nie spaceruj z nim bo wyjda smieszne efekty :)
Nie wiem czy to jest to co chciałes wiedzieć.
Jakby co to w miarę wiedzy służe pomocą

środa, 21 kwietnia 2004, 19:01
Nowy
Nowy

No tak. Rzeczywiscie lampa ma ograniczony zasieg. Ale tak jak powiedziales (Orange), na scenie bedzie w miare jasno, ale przydaly by sie tez ujecia rozszalalej publiki - w tym wypadku 100W lampa chyba jakis efekt da? Z drugiej strony, czy taka lampa nie bedzie zbytnio ludzi razila?

Jesli postawie mikrofon na scenie, a jest to mikrofon kierunkowy, to przeciez nie bedzie slychac krzykow publiki itd.

Dzieki za wszelka polemike.

środa, 21 kwietnia 2004, 23:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Masz racje z tym mikrofonem, nie bedzie slychac publiki (chociaż z drugiej strony zależy gdzie postawisz mikrofon i jak go ustawisz,może uda Ci się zrobić tak, że publike bedzie fajnie w tle slychać i ciągle tak samo a o to w sumie chodzi), ale jak z mikrofonem kierunkowym bedziesz "latal" to bedziesz mial kiepski efekt i ja osobiscie nie polecam.
Możesz zgrać na mini disca zespół a mikrofonem kierunkowym jak juz masz mozesz nagrywać publike, albo z mikrofonu zbieraj zespół a tlum nagrywaj kamerką.
Najlepiej jakbyś sam to przetestował na próbie zespołu np.
Ale ja z doświadczenia wiem, że jak się chodzi z mikrofonem, to przy dużym natężeniu dżwięku wychodzą efekty (jak przechodzisz między kolumnami, odwracasz się tylem do nich itp)

Co do lampy to też rożnie być może. 100W to z jednej strony nie wiele a z drugiej bedzie razić :)
Najlepiej jakbyś popróbował sobie i z tym mikrofonem i z lampą.
Ja bym zrobił tak:
Zespół nagrałbym na mini diska a do tego niezaleznie nagrywal mikrofonem publike.
Wtedy miałbyś 2 źródła dzwięku i mógłbyś to złożyć w fajną całość.
Np. dzwięk 4-ro lub 5cio kanalowy i w takim przypadku te efekty które byś uzyskał chodząc z mikrofonem świetnie wpasowałyby Ci się jako np. to tylne stereo przy dolby digitalu.
Pozdrawiam

czwartek, 22 kwietnia 2004, 09:17
Nowy
Nowy

Chyba masz racje z tym dzwiekiem. Tak wlasnie zrobie.

No to pozostaje jeszcze peroblem z lampa. Nie chce ludziom psuc zabawy swiecac im po oczach halogenem. A lampy o slabej mocy nic nie dadza pewnie. No i chyba sie zdecysuje na 100W lampe na kamere, bo innego wyjscia nie widze. A moze slabsza troche?

czwartek, 22 kwietnia 2004, 11:39
Nowy
Nowy

Jeżeli chodzi o światło to zorientuj się może jak będzie oświetlona scena.
Na koncertach na których bywałem z kamerą, oświetlenie sceniczne oświtlało też kilka rzędów publiki, tej najbliżej sceny, przeważnie najbardziej żywiołowej, czyli najlepiej oddającej atmosferę.
W takich sytuacjach nie potrzebowałem dodatkowego światła na kamerze.
Musisz również brak pod uwagę inny fakt, jeżeli dopalisz np. 100W lampką w tłum to albo przepalisz pierwszy plan, albo będziesz miał dobrze oświtlony pierwszy plan a tył =czarna dziura.
Co do dźwięku to zgadzam się że powinieneś nagrać z konsoli np. na mini disc a na kamerę efekt, bądź na kamerę na jeden kanał z konsoli na drugi efektowo z mikrofonu.
W przypadku koncertu musisz wziąć pod uwagę jeszce inne rzeczy:
jeżeli chcesz to zrobić jedną kamerą to musisz uwzględnić fakt że będziesz miał utrudnione poruszanie, czyli jeżeli decydujesz się być na scenie to będziesz miał kłopot ze zrobieniem kilku neutralnych szerokich planów, które to ujęcia na 90% moga przydac się podczas montażu.
Pozdrawiam i życzę udanych ujęć.
Jacek

czwartek, 22 kwietnia 2004, 17:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy nagrywaniu konertów ważny jest efekt publiki. Dźwięk nagrywaj oczywiście z konsoli ale wcześniej z akustykiem trzeba uzgodnić żeby postawił jeden mikrofon skierowany na publiczość inaczej nagranie będzie mało koncertowe. Jeśli chodzi o światło to z reguły to ze sceny jest wystarczające. No a jak to ma być teledysk to wypadało by kręcić na 2 kamery, jedna z daleka pełny plan, a druga z bliska, nawet ze sceny z przed samych muzyków. Ujęcia z daleka koniecznie ze statywu, najlepiej stanąć sobie gdzieś wyżej. A jeśli chodzi o publikę to las głów w cieniu sceny oddaje atmosferę konceru.

A przy okazji pytanie. Sam montuję clip dla zespołu i potrzebuję kilka wstawek czy ktoś ma lub wie jak zdobyć - wybuch bomby jądrowej i widok płonącego lasu najlepiej z uciekającymi zwierżętami lub zgliszcza lasu? :)

wtorek, 27 kwietnia 2004, 11:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]