Teraz jest niedziela, 23 września 2018, 16:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 montaż na Macu... czy warto? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post montaż na Macu... czy warto?
Witam
Czy warto wydać trochę więcej kasy na PowerMaca G5 i do tego soft Final Cut Express lub Final Cut Pro?
Czy pracuje ktoś na tym?
jakie są za i przeciw?

komputer ma być wyłącznie do montażu (wesela, studniówki, filmy reklamowe, teledyski).
Szczerze powiedziawszy to PC już mnie dobił, częste zawieszki, wirusy, itp....

Pozdrawiam
Marcin

wtorek, 18 maja 2004, 12:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powiem jedno slowo napisane specjalnie duzymi literami NAPRAWDE WARTO jesli Cie stac. Kiedys to tylko mozna bylo spotkac montaz wideo na maczkach skonfigurowanych z AVIDem. Teraz G5 robi bardzo duzo rzeczy w czasie rzeczywistym w polaczenie z Final Cut PRO. Nie masz problemow z konfiguracja sprzetu, stabilnoscia pracy, a co za tym idzie wygoda. Final Cut PRO jest opracowny dla potrzeb postprodukcji przez co posiada profesjonalne rozwiazania. Chcesz wiedziec wiecej to zapraszam http://www.polteknik.com.pl lub poprostu http://www.apple.com.pl/

wtorek, 18 maja 2004, 19:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jak kolega Kermit - jesli masz kase to nie zastanawiaj sie.
Prawie 4 lata temu przesiadlem sie na Maci i w tej chwili nie widze sensu kupowac cos innego do montazu video jak PowerMaca G5 (najlepiej dual) + Final Cut Pro + DVD Studio Pro.
Tylko to koztuje i to sporo - jak masz robote, ktora cenisz a klienci dopisuja to kika miesiecy i sptrzet zaczyna zarabiac na ciebie.

W czerwcu we warszawce ma byc imprezka organizowana przez SAD (Apple Polska) - Warsztaty Cyfrowej Kreacji czy cos takiego.
Warto sie wybrac i samemu zobaczyc co naprawde Maci potrafia.

Pozdrawiam
Kaziu

środa, 19 maja 2004, 15:25
Nowy
Nowy

Od 5-ciu lat używam G3 blue, od kilku Final Cut Pro 2.0. Działa zajebiście, nigdy się nie wykrzaczył, robię na tym filmy (mam za nie kilka nagród na festiwalach filmów amatorskich, ale również produkcje reklamowe robię) i "hałturki". I działa i chodzi jak ta lala. Po co zaraz G5 dual? Mastering DVD, kompresje ok - mam do tego PC. Za G3 blue zapłacisz na Allegro 1000 zł, kupisz orginał FCP2.0 z drugiej ręki, dokładasz dysk i masz prawie profesjonalne stanowisko montażowe.

Masz pytania, no to: mislaw@interia.pl

środa, 19 maja 2004, 17:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
mialem G4 dual 450 MHz - obecnie G4 dual 867 i G5 dual 1.8 - i widze roznice - to co kiedys mi renderowalo ok 60min teraz ma w 3-4 min (G5 dual 1.8 OSX 10.3.3 Final Cut Pro HD)

jezeli chodzi o authoring DVD to jestem ciekawy jaka jakosc obrazu uzyskujesz na PC stosujac legalne codeki i w jakim czasie?

pozdrawiam
Kaziu

środa, 19 maja 2004, 17:52
Nowy
Nowy

Ok. wiadomo że szybciej to lepiej. Zgadzam się z tym i to nie podlega dyskusji. Chciałem tylko powiedzieć że jeśli chodzi o cenę jest taka alternatywa. Wiesz do zmontowania czegoś w FCP i obejrzenia całości nie muszisz renderować wszystkich efektów i filtrów. Montujesz, oglądasz, jest ok, zapuszczasz renderowanie na noc i dziesz spać. Taki mam system pracy i to się sprawdza.

jezeli chodzi o authoring DVD to nie wypowiadam się bo tego nie robię.

środa, 19 maja 2004, 18:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Wiesz do zmontowania czegoś w FCP i obejrzenia całości nie muszisz renderować wszystkich efektów i filtrów. Montujesz, oglądasz, jest ok, zapuszczasz renderowanie na noc i dziesz spać. Taki mam system pracy i to się sprawdza.

U mnie taki system sie nie sprawdzi - zbyt duzo roboty dlatego pracuje na dwoch niezalezych zestawach.

Jezeli chodzi o tansze rozwiazania to owszem mozna kupic uzywanego ale minimum jakie proponuje to G4 500 dual (roznica w uzywanym sprzecie 500 dual / single moze byc ok 300-400zl a w wydajnosci jest to 2x)
na poczatek do montazu wystarczy final cut express ale w miare jedzenia apatyt rosnie ......

pozdrawiam
Kaziu

środa, 19 maja 2004, 18:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
MAC fajny sprzęt tylko kosmicznie drogi. Ceny sprzętu Appla nijak się mają do ich wydajności. Na porównywalną konfuguracje z PC trzeba zapłacić co najmniej dwa razy więcej.
Co za to zyskujemy?
Stabilność?
Tak Mac jest stabilny ponieważ wszystkie komputery robi jedna firma, nie ma zwykłych składaków jak w przypadku PeCeta, a od jakiegos czasu nie ma nawet klonów Maca. Stabilność Maca wynika przede wszystkim z jego ZAMKNIETEJ architektury . Producent korzysta z trzech płyt głównych, a także z niewielkiej liczby kart graficznych czy muzycznych. Wszystko jest przetestowane już w fabryce Appla. Przypadkowe "żle poskładane" Makówki nie istnieją. Klient nie może sobie wymyślać "swojej" konfiguracji.

Natomiast prawda jest również iż dobrze skonfigurowany PC jest równie stabilny jak Mac. Musi go jednak zrobić prawdziwy fachowiec , a nie zwyczajni "składacze komputerów". Nie narzekajmy na stabilność PeCetów gdy poskładaliśmy go z przypadkowych podzespołów , a "informatyk" postawił nam system chociaż sam nie ma pojęcia o video.
Swiat komputerów PC to setki płyt głównych, setki kart graficznych i setki możliwych konfiguracji. Przypadkowość w doborze tych podzespołów daje efekt w postaci "wieszających" się kompów.

Czy system operacyjny Maca jest lepszy od Windows XP?
Nie nie jest lepszy. Windowsa XP naprawde ciężko zwiesić na dobrze skonfigurowanym kompie. Zwalanie wszystkiego na system to lamerstwo, a czasy Windy 98 mamy już dawno za sobą.

Pozostaje kwestia oprogramowania. Tutaj Pecet bije na głowe Maca w dostępności softu do oprogramowania NLE. Zwłaszcza w produkcjach weselnych gdzie ważne są tzw. efekty specjalne.

Kupowanie Maca to albo drogie hobby , albo też inwestycja firm dla których jest to opłacalne (np.poligrafia) . Przeciętny wideofilmowiec z makówki nie wyżyje. Trzeba wziąść też pod uwage ceny specjalistycznych kart video które w wydaniu na Maca są czasami dwa razy droższe od takiego samego sprzętu na PC.

Trzeba jednak przyznać, iż posiadanie najnowszego Maca w pięknej obudowie to nobilitacja i szpan. A to że robimy na nim rzeczy takie jak na zwykłym PC to już inna sprawa...

pozdrawiam

środa, 19 maja 2004, 19:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Pozostaje kwestia oprogramowania. Tutaj Pecet bije na głowe Maca w dostępności softu do oprogramowania NLE. Zwłaszcza w produkcjach weselnych gdzie ważne są tzw. efekty specjalne.

PC bija Maca w dostepnosci oprogramowania zwlaszcza tego nielegalnego - 99% czytelnikow tego forum jak i innych, posiada po czesci lub w calosci soft pochodzacy z kradziezy :(.
Pracowal Pan kiedys na Final Cut Pro? - pweniw nie - a ja Panu powiem ze mialem ta nieprzyjemnosc pracowac na Premiere, media studio, avidzie i zdecydowanie wole FCP.

Piotr S napisał(a):
Kupowanie Maca to albo drogie hobby , albo też inwestycja firm dla których jest to opłacalne (np.poligrafia) . Przeciętny wideofilmowiec z makówki nie wyżyje. Trzeba wziąść też pod uwage ceny specjalistycznych kart video które w wydaniu na Maca są czasami dwa razy droższe od takiego samego sprzętu na PC.

Panie Piotrze co Pan bredzi ??? powiem tak jestem zwyklym filmowcem w 90% robiacym wesela itp. Jakos stac mnie na Maci z softem i to wszytsko legalne !!!! zarejstrowana dzialalnosc itp... Wazne jest to jak sie robi i jak sie wycenia swoja prace!!!
Drogie karty do Maca ??? hmm ... w standardowym wyposazeniu Powr Mac posiada 2 zlacza FW400 i jedno FW800 - wystarczy tylko kabelek i mozemy montowac, wypalac na DVD bez wiekszych problemow. Slyszal Pan cos o pakiecie oprogramowania iLife'04?
Wracajac do kart - o jakiego typu karty Panu chodzi? HD/SD 8/10Bit?
Ceny tego typu kart na Maca zaczynaja sie od 500$ powtarzam od 500$

Piotr S napisał(a):
Trzeba jednak przyznać, iż posiadanie najnowszego Maca w pięknej obudowie to nobilitacja i szpan. A to że robimy na nim rzeczy takie jak na zwykłym PC to już inna sprawa...

co Pan rozumie pod pojeciem zwykly PC? taki z MM za 999zl???

środa, 19 maja 2004, 20:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Odnosnie cen Power Maca to najnowsze dane ze strony appla:

"PowerMac G4 1.25 GHz, 1MB L3, 256 MB RAM, dysk twardy 80 GB, napęd Combo, karta grafiki ATI Radeon 9000. Systemy operacyjne Mac OS 9 & Mac OS X
cena
brutto:
6 830,78. "

Na uwage zasługuje tylko 256 MB Ramu, jeden dysk 80GB, słaba karta graficzna . Na stacje edycyjną jeszcze się nie nadaje , choćby z braku drugiegi dysku na video. czy też nagrywarki DVD. Naprawde skromnie to wygląda, a kase chcą za to konkretną.
Procesor 1.25 GHz nawet jeśli przyjmiemy, iż jest dwa razy szybszy od Intela czy AMD (w co nie wierze) to wychodzi na jakieś 2.4GHz Intel, a więc już żadna rewelacja.

Za tą cene mamy naprawde wypasionego Peceta albo dwie przeciętne maszynki.

Jeśli chodzi o karty video do Maca to miałem na myśli karty analogowo/cyfrowe, ewentualnie z funkcjami RealTime. Odpowiedniki Pinnacla czy Matroxa do Maca kosztują sporo. To samo dotyczy kart graficznych do Maca .
Kontroler FiWi które ma Mac posiada już co drugi pecet na płycie albo na karcie PCI za 60 zł. Do zgrywania na kasete VHS trzeba używać kamery cyfrowej, albo kupić konwerter.

Nie wygląda to najlepiej. Apple przespał swoją szanse nie decydując się na sprzedaż licencji na tańsze klony Maca. Produkty Apple są za drogie . Pozostaje tylko marketing który ma za zadanie wmówić klientom że to sprzet wyjątkowy i super wydajny. A sprzęt jest przeciętny (albo wręcz słaby), a wydajność dorównuje średniej klasy Pecetowi.

pozdrawiam

środa, 19 maja 2004, 22:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Popieram zdanie kol. Piotra S. Maki fajnie wygladają na biurku, ale jeśli chodzi o wydajność to zostają w tyle. Mam porównanie bo od czasu do czasu coś rzeźbie na jabłku w firmie, z którą współpracuje. Moje zdanie o Makach:
1. Stabilność - mit. W rękach lamera potrafi się wieszać 3 razy na godzinę (ja nie jestem lamerem, ale są w tej firmie takie 2 montażystki, które Maka zarzynają bez problemu i psioczą przy tym niemiłosiernie)
2. Oprogramowanie - Final Cut Pro - podoba mi się ale Premiere nie jest zły. Powiem, że jest lepszy jeśli kupiony w komplecie z kartą montażową z modułem RealTime. Ja lubie szybki montaż - odzwyczaiłem się od czekania na rendering i szlak mnie trafia jak siadam do tego fullwypas Maka. Kaziu napisał o piractwie - znam wielu Makowców i w firmie owszem pracują na 2-3 programach legalnych, ale w domu chulaj-dusza 100% warez. Za tę różnicę w cenach Maka i Peceta można sobie pozwolić na oryginały.
3. Cena - kosmiczna. Jeśli zajrzeć do Maka, można odnieść wrażenie, że 90% jego ceny to procesor, płyta główna i ładna obudowa. Reszta to przecież podzespoły takie jak w Pecetach. Zauważyłem, że Makowcy wolą zopatrywać się w podzespoły do swoich maszyn w sklepach dla PC (tam jest sporo taniej nawet jeśli kupuje się markowe produkty).

Na koniec - jeśli postawić równość w cenie Maka i Peceta otrzymamy - dobry komputer montażowy i wysokiej klasy stabilną i super wydajną stację roboczą (oczywiście z legalnym oprogramowaniem). Tak to już jest, że Makowcy z komputerami pow. 5000 zł lub kilkanaście tys. zł wolą porównać się z Pecetami za 2000 zł. Dobra konfiguracja PC z Win XP Pro pracuje u mnie już 7 miesięcy bez żadnego zwisu.

Pozdrawiam

środa, 19 maja 2004, 23:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Panowie widzę, że rozgorzała dyskusja co lepsze.
Podjąłem już decyzję –od czerwca przechodzę na Maca – dlaczego od czerwca – ponieważ Apple ma wprowadzić nowsze maszyny a obecne będą tańsze (takie informacje uzyskałem u jednego z dystrybutorów Maców).

PC już nie chcę – rok temu kupiłem w jednej z firm specjalizującej się w składaniu PC do montażu video, wydałem ponad 4tyś za komputer z softem (bez monitora) i co? Więcej z tym problemów niż pożytku... Nie jestem super znawcą w konfiguracji PC i wzywane do każdej awarii serwisanta już mnie dobijało. Nie wspomnę, że już dwa razy musiałem świecić oczami klientom po tym jak wirus doprowadził do utraty danych :(

Kaziu można się z Tobą jakoś skontaktować na priva?

Pozdrawiam
MarcinS

czwartek, 20 maja 2004, 08:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
MarcinS - jak masz jakies pytania to pisz na kaziu@mac.com

Pozdrawiam
Kaziu

czwartek, 20 maja 2004, 10:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Z tego co Pan pisze Panie Marcinie był to zapewne komputer z samym kontrolerem cyfrowym. Prawde mówiąc nie wyobrażam sobie zwisów na samym Fire Wire i Premierze.
Komp taki bez specjalistycznej karty video jest stosunkowo prosty do konfiguracji.
Czy próbował pan zwrócić sie o pomoc do innej firmy? Czesto mi się zdarza oglądać kompy "skiepszczone" przez "fachowców". Zwykle pomaga optymalizacja systemu pod video.

W każdej szanującej się firmie robiona jest kopia systemu programem Ghost, w razie awarii można odzyskać wszystko w 10 minut. Nie trzeba nic wiedzieć o systemie . Nie potrzeba wzywać serwisanta i dodatkowo płacić.
Wirusy w komputerze to już sprawa samego użytkownika. Są programy antywirusowe.

Zresztą sam Pan zadecyduje co kupić, ale ja bym pochopnie nie kupował Maca.

pozdrawiam

czwartek, 20 maja 2004, 12:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]