Teraz jest sobota, 21 kwietnia 2018, 21:21

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 EKSPERCI KAMER - jak filmować? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post EKSPERCI KAMER - jak filmować?
Witam
Jestem na tym forum już pół roku i wiele się dowiedziałem. Zauważyłem jednak, że ciężar dyskusji przeniesiony jest na temat "jaką kamerę wybrać?". Mało jest dyskusji co dalej. Prawda jest taka, że w kamerach amatorskich o zbliżonych cenach różnice jakości obrazu są minimalne, ale uzyskane z nich nagrania mogą być albo dobre albo beznadziejne. Przecież to człowiek filmuje a nie kamera.
Mam więc prośbę do ekspertów o dobre rady jak filmować? Nie chodzi o wesela, ale o wakacyjne filmy (myślę, że to najpowszechniejsze zastosowanie). Czy możecie polecić jakieś strony lub dobre książki? Od czego zacząć, żeby zrobić wakacyjny film (reportaż), po obejrzeniu którego goście/rodzina będzie się jeszcze do nas odzywać ;-).
Dla przykładu niech będzie to film/reportaż z wakacji w Chorwacji, gdzie obok siebie są tak różne plenery jak góry, morze i piękne miasta.

Pozdrawiam

Searching

czwartek, 5 sierpnia 2004, 08:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie jestem ekspertem, ale spróbuję coś doradzić! To, co napisałeś o Chorwacji to prawda i daje ci to bardzo wiele "naturalnych" możliwości zrobienia dobrego filmu. Podstawowe zasady to zmiana planów, dobre kadrowanie i niezbyt długie ujęcia. Staraj się przestrzegać tych zasad, a nagrany film będzie ciekawy. Nie "lataj" z kamerą jak wariat tylko wybierz odpowiednie miejsce, z którego można odpowiednio pokazać filmowany obiekt lub zdarzenie. Nie nadużywaj zoomu. Zmieniaj plany i kąt widzenia kamery. Wydarzenia lub obiekty pokazuj krótkimi wieloma ujęciami zamiast jednym długim. Jeśli już robisz panoramę to od poczatku do końca, nie przerywaj w połowie by zacząć od drugiej strony. To naprawdę bardzo podstawowe zasady, ale ich przestrzeganie na pewno da w miarę dobry efekt.
Pozdrawiam.
Sławek

czwartek, 5 sierpnia 2004, 09:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano czwartek, 30 września 2004, 17:32 przez jam3, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 5 sierpnia 2004, 09:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
smieszne pytanie

agrywaj jak leci
a jak wiesz co się działo i przejzysz co masz nagrane
zrób sobie mały scenariusz
a potem pobaw w się w montaz
(czyli autocenzura)
dodaj pare efektów wg uznania

Aż mnie zatrzęsło.
Amatorka na maxa.
:|

A jak ktoś zapyta "jak prowadzić auto?" to odpowiesz:
"Siądź za kierownicą. Jedź przed siebie. Jak potrącisz to uciekaj. Jakoś to będzie."

czwartek, 5 sierpnia 2004, 11:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano czwartek, 30 września 2004, 17:33 przez jam3, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 5 sierpnia 2004, 14:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Kolega jam3 ma napisane 322 posty!!! Z tego wnioskuję, że ma duże doświadczenie. Proszę jeszcze raz przeczytać mój post, bo już qwa nie wiem jak mam pisać, żeby czegokolwiek się dowiedzieć.
Napiszę prościej:
1. Książki, linki do stron www o filmowaniu
2. Rady, porady, wskazówki o filmowaniu (wakacyjnym)
kolega slavid, który ma tylko 3 posty, dał mi przynajmniej podstawowe rady, za które dziękuję i udzielił sensownej odpowiedzi.
Zadałem w mininym tygodniu na forum z 5 pytań i odpowiedzi są z gatunku
"nagrywaj jak leci"
a o XVID najlepszej jakości - "dr divx" o i widzę, że to post kolegi jam3.
Czy ktoś jeszcze może coś dopowiedzieć.
Searching

piątek, 6 sierpnia 2004, 11:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano czwartek, 30 września 2004, 17:33 przez jam3, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 6 sierpnia 2004, 11:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Generalnie uważam że to jak filmować, zależy od tego do jakiego celu chcesz uzyskać film końcowy. Jeżeli chcesz nakręcić film do muzyki, "wideoklip" to musisz mieć pomysł, wizję, a jeśli chcesz nakręcić zwykły film akcji to oprócz pomysłu musisz mieć szczęście i okazję (żeby nakręcić jakiś wypadek, zjawisko, wydarzenie) ewentualnie fundusze i ludzi żeby to zdarzenie zasymulować.
Generalnie lepiej zrobić zdjęcie drzewa niż je filmować, (chyba że kręcisz film przyrodniczy) i lepiej filmować karambol samochodowy niż pstrykać tysiące zdjęć :) Dlatego zdecydowałem się zawsze zabierać kamerę ze sobą.
Napisałem na temat??
Pozdro

piątek, 6 sierpnia 2004, 12:00
Moderator
Moderator

Dodam coś od siebie: dla mnie kopalnią wiedzy jak kręcić przeróżne filmy jest... telewizja ! Serio ! Odkąd kupiłem sobie kamerkę i zakochałem się w filmowaniu nie patrzę już tak samo na ekran TV jak kiedyś. Łapię sam siebie na tym, że po obejrzeniu jakiegoś dokumentu czy reportażu nie wiem za bardzo o czym on był a wiem dokładnie jakie były ujęcia, długość ujęć, przejścia, światło, kąt widzenia, głębia ostrości, tor kamery, dynamika ruchu... Doszedłem sam do tego, że odpowiednie połączenie tego wszystkiego daje nam profesjonalnie nakręcony film. Pozatym już przed kręceniem staram się myśleć o szczegółach montażu - warto... Ech - długo by pisać... Uczmy się wszyscy od lepszych od nas !
Pozdrawiam !

piątek, 6 sierpnia 2004, 21:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

piątek, 6 sierpnia 2004, 22:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Znalezłem jeszcze taką stronę - http://sfx.histo.pl/index.html z efektami specjalnymi oraz etapami realizaci filmu.
1. Jeżeli chodzi o filmowanie, to kręcenie panoramy wygląda fatalnie po przerobieniu na Divx. Nie wiem jak coś takiego zrobić, żeby przyzwoicie wyglądało. Powiedzmy, że jestem w górach i chcę sfilmować widok ze szczytu góry. Jak to zrobić najlepiej?
2. Przybliżenia - faktycznie kiepsko to wygląda. Oglądając filmy przyrodnicze zauważyłem, że praktycznie nie wykorzystuje się tego efektu!!!! Więcej jest ruchu kamery niż zoomowania. Czy mam rację w tej kwesti?

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
Searching
[/url]

poniedziałek, 9 sierpnia 2004, 09:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Znalezłem jeszcze taką stronę - http://sfx.histo.pl/index.html z efektami specjalnymi oraz etapami realizaci filmu.
1. Jeżeli chodzi o filmowanie, to kręcenie panoramy wygląda fatalnie po przerobieniu na Divx. Nie wiem jak coś takiego zrobić, żeby przyzwoicie wyglądało. Powiedzmy, że jestem w górach i chcę sfilmować widok ze szczytu góry. Jak to zrobić najlepiej?
2. Przybliżenia - faktycznie kiepsko to wygląda. Oglądając filmy przyrodnicze zauważyłem, że praktycznie nie wykorzystuje się tego efektu!!!! Więcej jest ruchu kamery niż zoomowania. Czy mam rację w tej kwesti?

Pozdrawiam
Searching

poniedziałek, 9 sierpnia 2004, 09:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pozdrawiam
Searching

poniedziałek, 9 sierpnia 2004, 09:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pozdrawiam
Searching

poniedziałek, 9 sierpnia 2004, 09:38
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

chciałbym tylko wyrazić poparcie dla jam3 odnośnie metody "filmuj jak leci", wbrew pozorom jerst to dobra metoda. Ja po każdym obejrzeniu nagranego materiału wiem czego nie robić następnym razem. film nagrany kilka mięsięcy po kupnie kamery jest dużo lepszy od poprzednich, bez czytania książek czy innych mądrych rzeczy (dla jasności - czytać należy). Nierozumiem oburzenia co niektórych na odpowiedź jam3. Człowiek inteligentny uczy się również na podstawie wniosków z analizy tego co już zrobił, niekoniecznie musi mieć napisanego przez innych gotowca. Porównywanie kręcenia filmów z jazdą samochodem jest trochęnie na miejscu i jest objawem szczekactwa. Wyjście z kamerą w plener czy filmownie zwykłego dnie rodziny żeby sobie to potem obejrzeć i wyciągnąć wnioski nie spowoduje takich skutków jak zderzenie tir-a ze szkolnym autobusem.

pozdrawiam

wtorek, 10 sierpnia 2004, 12:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona