Teraz jest poniedziałek, 18 lutego 2019, 04:55

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Komputer do montażu pod Kdenlive 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Komputer do montażu pod Kdenlive
Witam
Kilka miesięcy temu rozpocząłem swoją poważniejszą przygodę amatorskiego montażu filmów, głównie z wakacji i rodzinnych imprez. Ponieważ na dotychczasowym komputerze (Intel Core 2 Quad CPU Q9300 2.50GHz) mam zainstalowany 32-bitowy Ubuntu 14.04, to jakoś tak naturalnie wybór padł na Kdenlive (wersja 0.9.6), bo jest on dostępny w tej dystrybucji. (Wcześniej tylko wycinałem i sklejałem fragmenty scen oprogramowaniem od kamery „Panasonic HD Writer” zainstalowanym na Windows XP, więc efekt nie był zbyt ciekawy).
Wydaje mi się, że Kdenlive jest dość niszowym oprogramowaniem, ale ponieważ jest darmowy, to może temat zainteresuje osoby, które montują swoje filmy hobbistycznie. Mnie się na razie podoba.
Materiał z kamery mam w formacie AVCHD 1080 50p z bitrate 28 Mbps. Co do montażu i stosowanych efektów: oprócz przejść zdarza mi się dokładać na sceny po kilka efektów korygujących kolor. Na razie się jeszcze uczę i eksperymentuję.
Na starym komputerze radzę sobie, używając proxy. Niestety, rendering 1,5-godzinnego filmu z korekcją bieli, zmianą jasności kontrastu i kolorów trwał 2 dni, więc pomyślałem, że czas coś zmienić.
Nie chciałbym wydawać zbyt dużo na sprzęt, który będzie służył do realizacji hobby. Na początek przejrzałem forum i postanowiłem złożyć z używanych części konfiguracje polecane na forum kilka lat temu typu I5-4670K na płycie GA-Z87X-UD3H socket 1150. Ale ponieważ intele w zeszłym roku strasznie podrożały, pomyślałem, że w podobnej cenie będę miał szybszy AMD ma nowych częściach. Z przeglądanych postów wynika, że konfiguracje z AMD nie są na forum zbyt popularne, ale może ktoś się znajdzie i coś doradzi.

Wymyśliłem sobie taki zestaw:
Procesor AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz, 16MB, BOX (YD2600BBAFBOX)
Płyta główna Asus PRIME X370-PRO
Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15)
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)
Dysk na system SSD ADATA SU800 256GB SATA3 (ASU800SS-256GT-C)
Na tempy/cache drugi taki sam ADATA SU800 – mam taki i przełożę go ze starego komputera
Na wideo SSD ADATA XPG SX6000Pro 256GB PCIe x4 NVMe (M2-ASX6000PNP-256GT-C)
Na export 1 TB Toshiba P300 - (HDWD110UZSVA)
Obudowa be quiet! Pure Base 600 (BG022)
Zasilacz be quiet! SYSTEM POWER 9 700W (BN248)
Do tego mam jeszcze starą nagrywarkę BluRay LG.

Na początek planuję przełożyć swoją starą kartę graficzną GeForce 6600 GT,
a docelowo nastawiam się na kupno używanej GTX 980 TI.

Na tym zainstaluję 64-bitowe Ubuntu 18.04 z najnowszym Kdenlive.
Planuję potem trochę pokombinować i uruchomić dla karty GTX 980 TI sprzętowe wsparcie renderowania dla kodowania H.264.

No i nie do końca wyszło mi niestety najtaniej. Powyższy zestaw bez karty graficznej wychodzi około 3200PLN.
Podzespoły starałem się dobierać pod kątem ceny. Płyta jest najtańszą, jaką udało mi się znaleźć z ośmioma złączami SATA III, pamięć też najtańsza, jaką znalazłem z tych zawartych w specyfikacji płyty dla tego procesora.

Jeżeli byłby ktoś tak miły i zerknął, czy nie popełniam jakiegoś błędu w tej konfiguracji, to byłbym bardzo wdzięczny. Trochę się rozpisałem, ale gdyby były potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe informacje, to oczywiście dopiszę.

sobota, 2 lutego 2019, 14:27
Moderator
Moderator

Post Re: Komputer do montażu pod Kdenlive
Nie rozstrzygnę Twoich problemów. Za wiele lat minęło od kiedy używałem Kdenlive właśnie pod Ubuntu. Mogę na bazie coraz mniej aktualnego doświadczenia coś tylko podpowiedzieć. :wink:
- i5 8400 nie jest dużo droższy LINK, a jest wydajniejszy:LINK.
Nie demonizował bym, ale: LINK i LINK.
Nie upieram się że mam rację. Opieram się tylko na wyczytanych "mądrościach" w tym wypadku. :D

sobota, 2 lutego 2019, 16:41
Nowy
Nowy

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Właśnie na tego typu komentarze liczyłem, pisząc ten post.
Co prawda trochę sprawdzałem tego Ryzena pod kątem ewentualnych problemów, jakie może sprawić pod Ubuntu 18.04, ale teraz zamierzam dokładniej się temu przyjrzeć.

Nie myślę jakoś specjalnie bronić AMD, tylko nie do końca rozumiem stwierdzenie „że i5 8400 jest wydajniejszy”. Co prawda w teście pod załączonym linkiem jest sprawdzany szybszy procesor Ryzen 5 2600X, od którego Ryzen 5 2600 bez X jest wolniejszy, ale w wielu testach i5 8400 był gorszy nawet od procesora Ryzen 5 1600. Na przedstawianych tam wykresach mierzonym parametrem jest chyba czas (w jednostkach [s]), więc zgodnie z opisem wykresów mniej=lepiej.

Brałem też pod uwagę procesor i5 8400, ale do niedawna kosztował chyba powyżej 1000 zł, więc to studziło moje zainteresowanie tym procesorem.
Może jeszcze trochę poczekam i zobaczę, czy nie spadnie do cen sprzed roku, przed podwyżkami.

sobota, 2 lutego 2019, 22:27
Moderator
Moderator

Z tym "wydajniejszy" może trochę przesadziłem. Obraz z czytanych przelotnie internetowych "mądrości" może mylić, a sam nie testowałem Ryzenów. Przejrzyj po prostu w necie czy Ryzeny i Linuks to nie jest zapowiedź katastrofy :wink: i jeżeli nie, to właściwie nie ma przeszkód. Zestaw tani, ale do 1080p wydaje się OK. Na pewno wielokrotnie szybszy będzie Ryzen od i5 czwartej generacji, to nie ulega wątpliwości. SSD pod system znam. Popieram. SSD do montażu nie znam, ale do 1080p nie powinien sprawiać kłopotów. HDD na eksport - pierwsza połowa jego pojemności powinna bez kłopotów przyjmować eksport 1080p w H264 na bieżąco. Na płytach głównych pod Ryzeny się nie znam. Wiem tylko że są nowsze chipsety. X470 zdaje się. W tym co masz musi być zaktualizowany bios, albo już w sklepie, albo jak masz dostęp do Ryzena 1600, czy innego 1 generacji, to zrób to sam. Poszukaj płyty z jak najwyższym taktowaniem pamięci - przykład. Oczywiście o ile Linux jest już łaskaw z nimi współpracować. :wink: Obudowy nie znam.Chłodzenia są podobno cichsze, ale dużo więcej jest głośniejszych i mniej wydajnych. Zawsze sprawdzaj czy pod / obok coolera wejdą pamięci i czy domkniesz obudowę. Zasilacz nawet na wyrost, ale to nie wada. Nic nie wiem o wspomaganiu Kdenlive przez GPU, ale nie sądzę żeby przydała się Tobie mocniejsza karta graficzna. Czy już mówiłem że nie pomogę za bardzo? Masz jednak niszowe oprogramowanie, więc nawet pogadać sobie - musi pomóc. :D Nie zamykajmy jednak kolegom drzwi, może ktoś przeżył niedawno taką przygodę?

niedziela, 3 lutego 2019, 00:24
Nowy
Nowy

Co do systemu i procesora, tak właśnie mam zamiar postąpić. Zanim cokolwiek kupię, upewnię się, że nie będzie sprawiać problemu. Mam też świadomość potrzeby aktualizacji biosu i dopasowania wielkości wszystkich elementów, by się pomieściły między sobą oraz w obudowie.

Co do wspomagania eksportu przez GPU, to mam wiedzę tylko teoretyczną. Chodzi o to, że można ustawić Kdnlive do korzystania z ffmpeg w dowolnej lokalizacji w systemie. Z dokumentacji NVIDII DesignWorks LINK wynika, że daje się zbudować ffmpeg, które korzysta ze sprzętowego wsparcia GPU NVIDII. Jest też wersja dla mniej zaawansowanych LINK :).
No i teraz chciałem dobrać do tego kartę graficzną.
Ogólnie opierałem się na zdaniu Degenerado np. z wątku LINK, gdzie bardzo polecał gtx 980ti, ale było to w kontekście bardziej profesjonalnego podejścia do montażu.

Na tej podstawie wymyśliłem tą 980ti, ale gdyby się okazało, że do moich potrzeb wystarczy gtx 780, byłaby to dobra wiadomość, bo są sporo tańsze :), a i wymagają mniej mocy do zasilania, więc mógłbym wybrać zasilacz 650W.

niedziela, 3 lutego 2019, 17:14
Moderator
Moderator

Widzę że Nvidia poważnie cały czas podchodzi do Linuksa, mają duży plus u mnie za to, jednak z pierwszego czytania wynika że może lepiej będą się sprawowały karty z nowszych generacji? Degenerado wymieniając tą kartę, prawdopodobnie o Linuksie nie myślał. Swoją drogą napisz do Niego. Pewne rzeczy jak rodzaj płyty głównej, dysków, zasilacza, doradzi na pewno doskonale, niezależnie od używanego systemu i programu.

niedziela, 3 lutego 2019, 20:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A może wystarczy ci taki? https://www.olx.pl/oferta/komputer-stacjonarny-i7-CID99-IDxGnQP.html

poniedziałek, 4 lutego 2019, 09:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]