Teraz jest środa, 2 grudnia 2020, 15:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Monitor LCD czy CRT? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Monitor LCD czy CRT?
Witam.

Zanim zdecydowalem sie poruszyc ten temat przejrzalem zawartosc kilku forów i jakos nie znalazlem ciekawych uwag. Moge sie mylic - jesli ktos z Was wie, gdzie sa informacje, ktore moga mi pomoc, bede wdzieczny za sygnal.

Zastanawiam sie jaki typ monitora bedzie najlepszy do montazu filmow. Niby CRT jest wielki i ma kilka innych wad (obraz z wiazki, itd...) a LCD poreczny i nie meczacy oczu, to jednak nie wydaje mi sie, aby wybor zalezal tylko od kwestii porecznosci.

CRT blizszy jest w konstrukcji i zasadzie dzialania telewizorowi niz LCD, a to ma znaczenie jesli efekty swojej pracy bedzie sie ogladac czesciej na TV niz np. z laptopa i projektora... Poza tym charakterystyczne jest to, ze w studiach (graficznych, montazowych) pracuje sie prawie w 100% na CRT...

Nie mam zbyt duzej wiedzy w tym temacie a chcialbym dobrze wybrac. Jesli macie jakies przemyslenia/doswiadczenia, chetnie sie z nimi zapoznam.

Pozdrawiam,
sebek

piątek, 7 stycznia 2005, 14:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Monitor LCD czy CRT?
sebek napisał(a):
CRT blizszy jest w konstrukcji i zasadzie dzialania telewizorowi niz LCD, a to ma znaczenie jesli efekty swojej pracy bedzie sie ogladac czesciej na TV niz np. z laptopa i projektora... Poza tym charakterystyczne jest to, ze w studiach (graficznych, montazowych) pracuje sie prawie w 100% na CRT...

Monitorom LCD daleko jeszcze do CRT z wielu powodów. Po pierwsze rozdzielczość, tylko największe panele LCD (30-calowe) mogą się poszczycić rozdzielczością przekraczającą 1600x1200, a w studiach graficznych najważniejszy jest przecież obszar roboczy. Ten już zapewnia dobry 19-calowy monitor CRT, nie mówiąc o monitorach 24-calowych. Kwestia ceny jest gwoździem do trumny dla paneli LCD, 30-calową panoramę LCD kupisz za 15 tysięcy, a wysokiej klasy monitor 24 calowy CRT za 1/4 tej ceny.
Druga sprawa to wciąż nie wyeliminowane smużenie w panelach LCD. trzecia trwałość tychże paneli, w obróbce graficznej, często bardzo statycznej, piksele LCD ulegną szybkiemu wypaleniu.
Jedynym argumentem za LCD jest właśnie ta nieporęczność gabarytowa monitorów CRT, bo jeśli dysponujesz wysokiej klasy monitorem jak ja (SONY FD TRINITRON) to wpatrując się w ekran nawet 24h/dobę nie odczujesz żadnego zmęczenia wzroku.
I jeszcze jedno na koniec, żadnemu z monitorów nie jest bliżej do telewizora, a juz na pewno nie powinno się oglądać przygotowanego materiału do TV na podglądzie wewnętrznym monitora. Materiały TV charakteryzuje przeplot, a monitory zarówno CRT jak i LCD wyświetlają obraz bez przeplotu.

Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru,
Mariusz

piątek, 7 stycznia 2005, 14:58
Bywalec
Bywalec

Ja uważam że monitor CRT dobrej firmy jak np EIZO i dotego powiedzmy 20-kilku calowy jest zdecydowanie leprzy
po pierwsze obsługuje zdecydowanie wikszą roździelzość
Dłuższą żywotność kineskopu
LCD jak gdzieś czytaem podczas testów stracił po 2000 godzin użytkowania kolory
Jest tylko jedna wada monitorow CRT zajmują dużo miejsca.

piątek, 7 stycznia 2005, 20:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ja uważam że monitor CRT dobrej firmy jak np EIZO i dotego powiedzmy 20-kilku calowy jest zdecydowanie leprzy
po pierwsze obsługuje zdecydowanie wikszą roździelzość
Dłuższą żywotność kineskopu
LCD jak gdzieś czytaem podczas testów stracił po 2000 godzin użytkowania kolory
Jest tylko jedna wada monitorow CRT zajmują dużo miejsca.

Eizo własnie robi panele LCD do montazu wideo. Ponadto w ofercie tej firmy nie ma juz CRT.

piątek, 7 stycznia 2005, 22:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kiepski moment na kupno monitora. ten rok (jak i poprzedni) jest przejsciowym okresem w czasie ktorego LCDki sie bardzo upowszechnia - czyli spadna jeszcze ich ceny. od strony technicznej do video nie ma tak wielkich roznic pomiedzy wyborem CRT i LCD, widzialem zestawy montazowe zarowno na jednych jak i na drugich tak samo sprawnie dzialajace. w DTP zas chyba ciagle jeszcze bedza uzywane CRT, bo tam rozdzielczosc i wiernosc odtworzenia kolorow jest duzo wiekszym priorytetem. przy montazu video i tak zawsze na koncu stosuje sie podglad na monitorze telewizyjnym. moja rada: kupuj to na co cie stac i co da ci najwyzsza rozdzielczosc i obszar roboczy- im wiecej cali tym lepiej (tylko przy CRT odswiezanie wybranej rozdzielczosci musi byc min. 85Hz).

sobota, 8 stycznia 2005, 10:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja pracuje na 17calowym LCD Samsunga, którego kupiłem dwa lata temu jeszcze wtedy za cięzkie pieniądze. Pracowałem na bardzo wielu monitorach, flatronach, trinitronach, kiepskich LCD za pare złotych i wielkich appleowskich LCD. Wrażenia - jestem zadowolony ze swojego monitora - nigdy nie zauważyłem smużenia o którym się tak dużo mówło i które być może występuje/występowało w tanich LCD kilka lat temu. Twałość ? W studiu w którym pacowałem były trzy monitory LCD, które pracwały 24 h przez... trzy lata no stop - nie zauważyłem nawet jednego wypalonego piksela. :) Nie tylko oczy ale również głowa mniej męczy się przy LCD. Klasyczne kineskopy "promieniują" a w LCD nie ma co :).
Nie twierdze, że LCD jest najlepszy i w ogóle nie ma o czym mówić - jedyne wady, które i tak zostały już wyeliminowane (niestety w panelach, które kosztują jeszcze dużo, dużo) to brak pełnej przestrzeni barw i zmiany w barwach przy zmiennych kątach patrzenia.
Monitory CRT opierają się na wynalazku sprzed 60 lat więc czas najwyższy aby zastąpić je nową technolgią. Narazie polecam napewno podgląd obrobionego materiału na zwykłym monitorze TV .... choć i one niebawem napewno odejdą do lamusa.

sobota, 8 stycznia 2005, 13:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do grafiki zdecydowanie polecam kineskopy (mniejsze kontrasty, lepsze kolory i nie ma problemu z kontem widzenia) - tutaj przedewszystkim polecam firme ELSA (trudno dostac, jest droga, ale moim zdaniem najlepsza)

Do montazu raczej nie ma znaczenia. Kiedys mialem 2 CRT teraz mam 3 LCD podpiete pod matroxa i wlasciwie sluza one jedynie do obslugi aplikacji. Podglad mam zawsze na telewizorze - inaczej sie nie da...

Pozdrawiam,

czwartek, 13 stycznia 2005, 03:07
Nowy
Nowy

Post Dziękuje za pomoc
Witam.

Jak to często bywa, trzeba wybierać między porównywalnymi rozwiązaniami, ważąc plusy dodatnie i plusy ujemne... ;-)

Dziękuje za cenne uwagi i pozdrawiam,

sebek

poniedziałek, 17 stycznia 2005, 12:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]