Teraz jest czwartek, 18 lipca 2019, 02:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 FireWire - USB 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post FireWire - USB
Witam
Pytania moze laickie, ale od czegos trzeba zaczac
Z kamery (miniDV) material moge zgrywac do kompa przez USB (kabel z kamera) lub przez FireWire (kabla brak)
Plusem tego drugiego jest to, ze dziala w obie strony (DV in/out), USB tylko do kompa
Ale zastanowila mnie jedna rzecz - szybkosc transmisji.
Zdaje mi sie (moge sie mylic), ze USB 2.0 zapewnia wieksze szybkosci niz FireWire. Jezeli jest to prawda, to czy nie lepiej korzystac z takiego rozwiazania ?
W kompie mam zlacza USB 2.0 i IEEE. Warto wiec dokupic kabel, czy nie ?
Prosze o oswiecenie :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 10:40
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Z kamery materiał się zgrywa za pomocą firewire co nie oznacza że nie potrzebujesz kabelka...
Kabelek najczęściej 4-6pin(małe gniazdo kamera4pin- duże komp6pin) choć są i kompy wyposażone w małe gniazdo firewire...
USB w kamerach jest do zgrywania obrazów nieruchomych(czyt.zdjęcia)...
Skoro masz w kompie już gniazdo firewire to tylko musisz dokupić kabelek koszt kilkanaście złociszy.

Ps. tylko sobie sprawdź jakie masz gniazdo w kompie a poza tym lektura tego forum, było pisane o tym nie raz...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
Maxtor 80GB +Samsung 160GB
liteon 851S

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 11:19
Bywalec
Bywalec

niestety sie mylisz! Firewire wrzuca obraz na kompa 1:1, a przez USB wiele dluzej! wiec radzilbym Ci kupic kabel Firewire (ale powinienes miec go z kamera)!!

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 11:19
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

(ale powinienes miec go z kamera)!!

Który producent daje kabelek firewire z kamerą?
A jeśli nawet daje to jest to wyjatek od reguły...

Athlon XP 2600+
1GB TwinMos
GF5500 128MB
Maxtor 80GB +Samsung 160GB
liteon 851S

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 11:27
Stały bywalec
Stały bywalec

USB 2 zapewnia mozliwość przepływu wiekszego strumienia niż
FIRE WIRE ( nie mylić z USB1).
Uzywane jest tylko ze względów na przyzwyczajenie,tzn najpierw powstało
złącze Fire Wire a póżniej USB2.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 11:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szybkość transferu danych przy zgrywaniu filmu poprzez Fire-Wire lub USB 2,0 powinna być podobna, gdyż odbywa się to w czasie rzeczywistym - kamera odtwarza film z prędkością 25 frames/s, a sygnał przesyłany jest jednym lub drugim sposobem do kompa. Na jakość również to nie wpływa, kodowanie odbywa się najczęściej bezstratnym kodekiem DV. Tak więc moim zdaniej są to rozwiązania równoważne z punktu widzenia jakości i szybkości procesu.
Pozdrawiam

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 12:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
USB 2 zapewnia mozliwość przepływu wiekszego strumienia niż
FIRE WIRE ( nie mylić z USB1).
Uzywane jest tylko ze względów na przyzwyczajenie,tzn najpierw powstało
złącze Fire Wire a póżniej USB2.

no coz, troche mnie rozczarowaliscie (pierwszy raz na forum jestem) :D

troche posprawdzalem
przez USB 2.0 idzie 480 Mbps
przez IEEE1394 400Mbps

Teoretycznie wiec USB bedzie szybsze. Poza tym z kamery DV przez USB mozna zgrywac filmy, a nie zdjecia, jak pisal ktorys z kolegow :?

Ale znalazelm cos takiego: http://www.cwol.com/firewire/firewire-vs-usb.htm
wynika z tego, ze w tescie szybsze bylo IEEE1394.....
nie mam co prawda zaufania do takiego testu, jest malo wiarygodny

Moze ma ktos jakies informacje MERYTORYCZNE ?

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 12:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dajcie sobie spokoj z ta bezsensowna dyskusja. nie wiem jaka masz kamere, ale w 95% dostepnych modeli przez ich interfejs usb2 nie zgrasz filmu w jakosci DV. nie wiem skad sie to producentom wzielo, ale generalnie stosuja zasade ze film bezstratnie mozesz zgrac tylko przez FW, a przez usb2 jest kompresowany (mala rozdzielczosc, mniej klatek itp). jak ktos zna modele w ktorych da sie juz uzyc usb2 do normalnej transmisji video to moglby podac konkretnie. i to ze w specyfikacji usb2 "wydoli" to nie znaczy ze tak to zostanie zrealizowane w rzeczywistosci.
jak chcesz 100% potwierdzenia to podaj model kamery jaka posiadasz, choc i tak na wyrost moja rada: kupuj kabel FW i kontroler jesli nie masz.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 13:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
dajcie sobie spokoj z ta bezsensowna dyskusja. nie wiem jaka masz kamere, ale w 95% dostepnych modeli przez ich interfejs usb2 nie zgrasz filmu w jakosci DV. nie wiem skad sie to producentom wzielo, ale generalnie stosuja zasade ze film bezstratnie mozesz zgrac tylko przez FW, a przez usb2 jest kompresowany (mala rozdzielczosc, mniej klatek itp). jak ktos zna modele w ktorych da sie juz uzyc usb2 do normalnej transmisji video to moglby podac konkretnie. i to ze w specyfikacji usb2 "wydoli" to nie znaczy ze tak to zostanie zrealizowane w rzeczywistosci.
jak chcesz 100% potwierdzenia to podaj model kamery jaka posiadasz, choc i tak na wyrost moja rada: kupuj kabel FW i kontroler jesli nie masz.

ciekawe to :) a moglbys podac zrodlo, z ktorego wynika ta transmisja stratna ? Bo przy USB 1.1 jestem w stanie zrozumiec, nie byl to za dobry standard. W USB 2.0 jest juz inaczej, co nie znaczy, ze producenci kamer cos zmienili.
Kabelek FireWire na pewno zakupie, chocby dlatego, zeby porownac sobie USB i IEEE.
Kamera to Panasonic GS150, w instrukcji nie ma nic na temat jakosci sygnalu przez poszczegolne zlacza, jest tylko napisane, ze USB musi byc w standardzie 2.0 (HIGH SPEED)

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 14:33
Nowy
Nowy

Podobno Panasoniki GS35 i GS75 też oferują zgrywanie w trybie rzeczywistym i bez straty przez USB2.0.
Czy ktoś miał przyjemność sprawdzić to?

Kiki w tobie nadzieja! Rozwiej wątpliwości.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 15:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Należy sprawdzić w jaki standard USB wyposażona jest kamera cyfrowa.
Przypuszczam, że większość kamer cyfrowych posiada port USB 1.1 i choćby komputer miał USB 2.0 to i tak transfer będzie taki jak przy USB 1.1 i tu jest pies pogrzebany.
Czytałem, że kamery z zapisem DVD mają już porty USB 2.0 i można zgrywać przez ten port do MPEG-2.
Pozdrawiam.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 18:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Witam.
Należy sprawdzić w jaki standard USB wyposażona jest kamera cyfrowa.
Przypuszczam, że większość kamer cyfrowych posiada port USB 1.1 i choćby komputer miał USB 2.0 to i tak transfer będzie taki jak przy USB 1.1 i tu jest pies pogrzebany.
Czytałem, że kamery z zapisem DVD mają już porty USB 2.0 i można zgrywać przez ten port do MPEG-2.
Pozdrawiam.

Panasonic GS150 ma USB 2.0,
Mysle, ze "slabsze" GSy, te z aktualnej ofert tez (tego akurat nie jestem pewien)
Do jakiego formatu mozna zgrywac filmy przez USB nie wiem, nie instalowalem jeszcze aplikacji MotionDV, ktora jest z kamera. W instrukcji pisza, ze dostepne funkcje dla USB i FireWire sa te same, z tym, ze przez USB transmisja jest tylko jednokierunkowa (do komputera), przez IEEE mozna "jechac" w obie strony

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 19:58
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Jeśli kamera posiada USB 2.0 to i owszem jakimś dedykowanym programem dostarczonym wraz z kamerą pewnie film można zgrać. Zaś popularne programy edycyjne do przychwytywania wymagają portu zgodnego ze sterownikami OHCI a o ile się nie mylę USB 2.0 nie jest zgodne z OHCI tylko chyba z EHCI. W każdym razie póki co Windows przypisuje OHCI tylko do FireWire a programiści nie kwapią się do zaaplikowania w programach edycyjnych pełnej obsługi portów zgodnych z innymi sterownikami.

Tak tylko przypuszczam.

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 20:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

USB 2.0 = 480 Mbit/s = teoretycznie 60 MB/s
FIREWIRE = 400 Mbit/s = teoretycznie 50 MB/s

A faktyczne zapotrzebowanie w czasie zgrywania filmu to około 3,6 MB/s, czyli jest BAAAAAAAARDZO duży zapas transferu.

Jednak jakoś tak się składa ( nie wiem dlaczego :lol: ) , że aby wszystko było OK ze strony oprogramowania jak i kamery, to w czasie zgrywania należy jednak użyć FIREWIRE

Być może to się zmieni, a może już się zmienia, ale nic mi o tym nie wiadomo.

Ostatecznie, jeżeli kamera pozwala na transfer z pełną jakością DV poprzez USB 2.0 i oprogramowanie także (ale które ?), to co za problem spróbować i podzielić się tym na forum !?

poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 21:49
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

szybki: tez tak podejrzewam ze chodzi o ohci, bo zadne inne wyjasnienie nie przychodzi mi do glowy. nie znam wlasciwie zadnego softu ktory kopiuje material przez usb2 bezstratnie (DVavi). teoretyzowanie na ten temat na podstawie specyfikacji i opisow instrukcji uwazam za idiotyczne. jesli ktos skopiowal tym portem material z kamery to niech rzuca konkretnie model i program, tak zeby inni sobie sprawdzili. przypominam tym mniej zorientowanym - najlatwiejszy sposob rozpozanania czy plik zrzuciliscie w jakosci DV (PAL): ma miec rozdzielczosc 720x576, 25 klatek na sekunde i jedna godzina materialu zajmuje mniej wiecej 13 GB.

wtorek, 19 kwietnia 2005, 00:29
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona