Teraz jest poniedziałek, 14 października 2019, 22:50

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Komputer do montażu Mac cz PC - dylemat ? (chyba długie) 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Komputer do montażu Mac cz PC - dylemat ? (chyba długie)
Witam, stoję przed decyzją wymiany sprzętu. Obecnie pracuje na G4 dual i Pececie. Programy które lubię to After Effects, Vegas i Final Cut.
Chciałbym mieć jednego kompa: nowego stabilnego wydajnego no i tanio :?
Mam dwie opcje:
Złożyć stabilnego peceta (Intel Core2 Quad Q9450 2,66 GHz + jakaś karta GForce 9600/1024 MB, dyski - może w raid 2 x350 + 350 na system, RaM (patriot) 4 GB min z możliwością do więcej) do /tego Vista 64 bit).
Miałbym możliwość pracy tylko na Vegasie i AE.

Ale! Jakbym kupił maka :
http://cortland.pl/43936_Apple_Mac_Pro_ ... 00XT_.html

to mógłbym jeszcze mieć FC.
Mógłbym też mieć na nim Vistę a na niej Vegasa. Tylko czy warto ?

Pytania.
Problem leży w cenie. Bo Pecet o większej wydajność jest tańszy niż ten mac (chyba że się mylę) i mógłbym od biedy zrezygnować FC.

Chyba, że warto zainwestować w maka, ale nie wiem czy FC jest 64 bitowy i czy jest ten mac na tyle wydajny jak pecet złożony taniej.
I czy Vegas na Viście na Macu ma sens ?

Co byście zrobili ?

pozdrawiam
muza

niedziela, 27 kwietnia 2008, 20:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Komputer do montażu Mac cz PC - dylemat ? (chyba długie)
Odpowiadam zupełnie subiektywnie:

ja bym wybrał Mac'a i FC.

Jest to technologia Unixowa. Jej architektura jest dedykowana głównie do pracy z grafiką i materiałem wideo. Mac bedzie zawsze wydajniejszy niż PC.

Systemy Mac OS X Leopard - posiadają obsługę technologii 64-bit. Mało tego, na tej samej platformie obsługują także 32-bitowe.

Final Cut Studio 2 - to "kombajn" (zawiera: Final Cut Pro 6, Motion 3, Soundtrack Pro 2, Compressor 3, DVD Studio Pro 4) - do montażu i authoringu. Miałem okazję na tym pracować i wiem, że kolejną stacją montazową będzie właśnie MAC.

niedziela, 27 kwietnia 2008, 22:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mac po zmianie procesora na Intel stał się potężną maszyną. Ludzie chwalą stabilność i niezawodność. Ja dostrzegam przewagę plików mov nad avi oraz dobrą współpracę z produktami Aja, BlackMagic i innymi. Jest trochę drogi, trudno go modernizować tak jak peceta, ale może nie ma takiej potrzeby. Może próbować kupić go w Stanach? Tam powinien być dużo tańszy.

niedziela, 27 kwietnia 2008, 22:56
Bywalec
Bywalec

ao napisał(a):
Systemy Mac OS X Leopard - posiadają obsługę technologii 64-bit. Mało tego, na tej samej platformie obsługują także 32-bitowe.
64-bitowe windowsy też to potrafią.

Ja czekam na sytuacje, kiedy bede mógl kupic i zainstalować mac os na PC bez łamania postanowień licencji.

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 07:59
Nowy
Nowy

Jak dla mnie Maczek, sam teraz pozbywam sie PC w domciu i juz jedzie do mnie MacPro.
Windows mnie zmęczył i tyle... od zawsze w domu byl piec, a w robocie Mac, teraz czas na jabłko w domu.

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 09:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Hej

wybierz maca

ao napisał(a):
Odpowiadam zupełnie subiektywnie:

Jest to technologia Unixowa. Jej architektura jest dedykowana głównie do pracy z grafiką i materiałem wideo. Mac bedzie zawsze wydajniejszy niż PC.

To nie ma nic do rzeczy, pecet to taki sam komp jak mac, ważny hest system operacyjny, wiadomo, że os x oparty na BSD, będzie wydajniejszy od windowsa, ale nie zależy to od samego komputera... opterony i xeon wraz z linuxem np. w shake'u mają większą wydajność niż na macu...

Tak więc najważniejszy jest tutaj system operacyjny, tym bardziej, że teraz maci mają procesory intela...

Vista to szit, ten system nie nadaje się do pracy, jest co prawda opcja odchudzenia instalacji, ale mimo tego zabiera samą sobą zbyt wiele zasobów sprzętowych.

Siostra próbowała ostatnio na nowym laptopie odpalać pod vistą pliki matrioski, sprawdziła kilkanaście playerów, generalnie jeśli już się udało odpalić to żabką naprzód, postawiłem jej ubuntu 8.04 lts, zadziałało od razu.......

W takiej alternatywie najlepiej wybrać maca, polityka microsoftu jest bandycka, poza tym nie działa ich technologia a słono się za nią na każdym kroku płaci... BSD jest na maksa stabilnym i bezpiecznym systemem operacyjnym, pod maca poza tym w polsce jest tańszy soft...

Następnym komputerem w moim parku ;) będzie mac...

pozdrawiam

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

@ Muchomor :)

Nie zamierzam z Tobą się spierać, wiem że od dawna siedzisz w Linuxie :D
Kilka razy miałem przyjemnosć pracować na MAC Pro - i jestem pod wrazeniem :idea: Nie znałem zupełnie FC, ale popatrzyłem i praktycznie zupełnie intuicyjnie zacząłem montaż bez żadnych problemów ... wszystko jakby naturalnie było pod łapką:) Także przymierzam sie do zakupu MAC Pro.

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 12:29
Nowy
Nowy

Dziękuję za wszystkie posty.
Jeszcze mam pytanie na temat takiego imaca
http://cortland.pl/35684_Apple_iMac_20% ... 56RAM.html

czy ktoś na tym pracuje?
Karta graficzna mało ramu ma, czy do wideo staczy?
Filmy od 10 do 40 minut.

pozdrawiam
muza

poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 19:21
Nowy
Nowy

Grafika do fimów moim zadaniem jest ok, natomiast zdecydowanie za mało pamięci RAM, uważam że dla samego OsX to minimum 2GB. Jak będziesz miał 4GB to będzie ładnie chodzić, do tego jakiś dysk zewnętrzny bo te 320GB to szybko Ci się skończy :)

wtorek, 29 kwietnia 2008, 12:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]