Teraz jest środa, 2 grudnia 2020, 15:53

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Ratowanie bootblocku przy dwoch Windowsach 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Ratowanie bootblocku przy dwoch Windowsach
Mam zainstalowane na dysku dwa systemy, Xp32 i Viste 64 bit (na jednym dysku), bylo zrobione menu gdzie przy bootowaniu mozna bylo wybrac system, aktualnie nic sie nie bootuje, partycje sa widziane jakby im nic nie dolegalo pod innymi systemami

czy jest jakis program ktory pozwoli odzyskac mbr/boot czy co tam potrzeba ? albo czy jest cos co zrobi nowy dzialajacy boot ?

wtorek, 3 lutego 2009, 10:33
Moderator
Moderator

Post Re: Ratowanie bootblocku przy dwoch Windowsach
Sam tego nigdy nie musiałem robić, ale jak nabroiłeś, to zobacz może tu: LINK. :wink:

wtorek, 3 lutego 2009, 13:18
Moderator
Moderator

Jeśli nie dając Ci wyboru systemu uruchamia się Win XP, to kliknij prawym na ikonie Mój komputer i wybierz Właściwości, przejdź do zakładki Zaawansowane i w sekcji uruchamianie i odzyskiwanie naciśnij na Ustawienia,
Zaznacz pole o nazwie Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych: i ustal liczbę sekund określając w ten sposób czas na podjęcie decyzji wyboru systemu.
Zatwierdź wszystko i uruchom ponownie komputer.

środa, 4 lutego 2009, 22:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dzieki za zainteresowanie ale sposob odzyskania tego byl taki zagmatwany ze ustalilismy ze reinstal na osobnych dyskach , bootowanie z boot menu i backup acronisem na wszelki wypadek

środa, 4 lutego 2009, 23:14
Moderator
Moderator

Nie ma prostszego sposobu niż opisałem, parametry te znajdują się w pliku "boot.ini" znajdującym się luźno na dysku z systemami. Wystarczy plik otworzyć, zmienić wpisy i zamknąć zapisując zmiany. Jest to plik ukryty.

środa, 4 lutego 2009, 23:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zgadza sie tylko ze ten plik byl nienaruszony

czwartek, 5 lutego 2009, 01:19
Moderator
Moderator

Przy okazji zapytam czy wiesz co takiego zrobiłeś że przestało Ci się botować? Też mam XP i Vistę64bit na jednym dysku. Instalowałem najpierw XP, potem Vistę. Kolejność jest ważna(!), bo Vista rozpoznaje XP jako "starszy system" i bez problemów robi sama pole wyboru. Jeżeli ma się to do czegoś przydać, to opiszę bardziej szczegółowo instalację. Dysk 74 GB. Najpierw na dysku utworzyłem partycję 4 GB. Zainstalowałem XP i z pod niego utworzyłem 2 pozostałe partycje, (pełny format NTFS oczywiście). Powstał układ 4 GB, 40 GB i ok 17 GB. Teraz zainstalowałem XP jeszcze raz, ale na trzeciej partycji i nazwałem ją D: To ważne, bo Vista lubi bardzo literkę C: i taką dostała w czasie instalacji na partycji 40 GB. Na pierwszej partycji 4 GB utworzyłem wspólny plik wymiany dla obydwu systemów, pozostawiając na ich partycjach tylko minimalną ilość SWAP - żeby tylko na mnie nie krzyczały.
Wiem że to dużo roboty, ale teraz jak mam prawidłowy układ, to mogę go jednym ruchem odzyskiwać z kopii, więc raz się mogłem pobawić dłużej. Czemu 2x instalacja XP? tak sobie wymyśliłem, żeby wszystkie partycje były utworzone jako podstawowe. Można od razu instalować XP na trzeciej partycji, ale wtedy tylko ta pierwsza - mała będzie podstawowa. Też będzie wszystko działało, ale... Można też partycje przygotować zewnętrznym programem, tyle że też tego nie lubię i już. Sparzyłem się kiedyś i to nie tylko ja, więc teraz wszystko co mogę na dysku, robię narzędziami systemowymi. Dla Visty te 40 GB na moim dysku oceniam jako minimum. Zaznaczyłem żeby system dokonywał kompresji na dysku, a mimo to mam zajęte 20 GB na C: Ubocznym skutkiem kompresji dysku jest przyśpieszenie Visty. Tak! Wytłumaczono mi to na innym forum w ten sposób że procesor i tak radzi sobie w locie z dekompresją, a zmniejszenie powierzchni zajmowanej na C: (przed kompresją trochę ponad 30 GB) powoduje szybsze odczytywanie z dysku, co Viscie bardzo służy.
Nie mierzyłem, ale "na oko" taki układ powoduje że na Q6600 i 4 GB RAMu, Vista 64bit działa równie szybko jak XP. Układ jest stabilny i teoretycznie (jeszcze nie musiałem), łatwy do odzyskania z kopii. W sumie nie ma cudów, musi działać.

czwartek, 5 lutego 2009, 11:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

to nie ja zrobilem, nie mam zielonego pojecia, generalnie gosc chcial to wszystko zabckupowac acronisem czy czyms takim i tak mu sie zrobilo, jak bylo na prawde nie wiem

kolejnosc instalacji byla xp, potem vista, jak sie systemy uruchamialy to:
bootowany xp - xp mial C, bootowana vista - vista miala C, wszystko gralo

czwartek, 5 lutego 2009, 11:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]