Teraz jest wtorek, 1 grudnia 2020, 19:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Zgrywanie - wybór grabber'a 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Zgrywanie - wybór grabber'a
Wiatm,
Wiem, że temat był pewnie wałkowany - ale oczekuje pomocy przy podjęciu decyzji co kupić.
Chcę zgrać materiał z kamery na kompa.
Mam dwie kamery - DV (z FireWire) - i tu bez problemu - dję sobie radę.
Mam też starszą kamerę Hi8'(Sony CCD-TR550E) - bez wyjść USB/FireWire itp.
Aby zgrać materiał z tej kamery musze kupić grabber. Są różne wersje - np. EasyCAP dostępne na allegro za ok.50zł oraz urządzenia np, z HDP.com.pl - ale warte już blisko 200zł. W czym tkwi różnica - czy warto przepłacać? NIe chodzi mi o soft - a samo urządzenie. Czy różnica w jakości przechwytywanego materiału będzie zauważalna i warta przepłacenia?

poz daras

PS. Zauważyłem, że "wpasowałem się" chyba nie do tego wątku. W razie czego proszę o przeniesienie na właściwe miejsce.

wtorek, 17 lutego 2009, 20:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Zgrywanie - wybór grabber'a
jeżeli to jest Hi8 jak piszesz to ma FireWire - chyba, że coś pokręciłeś i jest to analog Video8

pg

DZIEŃ ŚWIRA

czwartek, 19 lutego 2009, 16:06
Moderator
Moderator

Hi8 to to samo co Video8 tylko z większym pasmem - czyli nadal analogowo.
dopiero Digital8 to rozwiązanie cyfrowe.

co do tematu to nie pomogę, przypomnę tylko, że możesz skorzystać też z karty graficznej z video-in lub tunera.

pozdrawiam

czwartek, 19 lutego 2009, 16:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Daras napisał(a):
.......
Chcę zgrać materiał z kamery na kompa.
Mam dwie kamery - DV (z FireWire) - i tu bez problemu - dję sobie radę.
Mam też starszą kamerę Hi8'(Sony CCD-TR550E) - bez wyjść USB/FireWire itp.
......
Jeżeli cyfrowa kamera ma wejście analogowe, to możesz skorzystać z tego dobrodziejstwa. Wtedy podłączasz wyjście analogowej kamery do wejścia analogowego tej cyfrowej kamery, a dalej to już tradycyjnie, czyli firewire kamery do firewire komputera. Działa super.

Z tym, że najprawdopodobniej kamera cyfrowa ma być ustawiona jako odtwarzacz, ale bez kasety w środku. Ale to już trzeba doczytać w instrukcji obsługi określonej kamery.

czwartek, 19 lutego 2009, 18:17
Moderator
Moderator

O ile kamera cyfrowa posiada takie wejście i zadziała ona jako konwerter z "analoga na cyfrę" rozwiązanie to jest najlepsze z możliwych, do dzisiaj w ten dokładnie szybki i prosty sposób digitalizujemy stare materiały z VHS itp, lecz podałeś Daras symbol kamery analogowej zapominając o podaniu symbolu cyfrówki, można by szybko dowiedzieć się, czy potrafi ona to zrobić.

czwartek, 19 lutego 2009, 23:17
Moderator
Moderator

najlepsze rozwiązanie to wrzucić kasetę Hi8 do kamery Digital8 i zgrać od razu cyfrowo. ktoś ze znajomych może taką mieć.

pozdrawiam

czwartek, 19 lutego 2009, 23:50
Bywalec
Bywalec

Dzięki za odpowiedzi i sugestie.

Moja cyfrówka - jest dość leciwa, ale może sobie poradzi. To stare Sony PC100. Mam też jakiś stary tuner TV (zewnętrzny) ale ...
Zależy mi zgraniu materiału ze starych taś analogowych bez kolejnych strat jakości. Przepuszczając to przez tuner (może jest kiepski, może to wina załączonego softu) dostaję kiepski wynik końcowy. Film z kamery oglądany na TV jest bez porównania lepszej jakości niż tez zgrany przez tuner na kompa i oglądany na kompie. Dlatego kupując grabbera chcę mieć pewność, że osiagne lepsze rezultaty niż z tunerem.
To samo dotyczy zgrywania poprzez cyfrówkę - boję się że na tych wszystkich przejściach, kabelkach itp stracę zbyt wiele na jakości i efekt końcowy bedzie równie kiepski jak aktualnie z tunera.
Stąd zrodził się pomysł kupna grabbera - tylko czy to coś pomoże...?

Zatem w dalszym ciagu liczę na wskazówki i pomoc.

poz daras

piątek, 20 lutego 2009, 16:59
Moderator
Moderator

Daras napisał(a):
dotyczy zgrywania poprzez cyfrówkę - boję się że na tych wszystkich przejściach, kabelkach itp stracę zbyt wiele na jakości

Tu właśnie mylisz się, konwersja na DV (digitalizacja) pozwoli Ci uzyskać najlepszy z możliwych efektów. Zgrywanie odbywa się w systemie DV poprzez kabel FireWire.
Możliwość zgrywania za pomocą tunera jest uważam czystym gadgetem jeśli chodzi o karty graficzne i tu nie ma mowy o dobrej jakości, gdyż nawet pełnej rozdzielczości nie są one w stanie przechwycić, a zgrywanie analogowe to nie postęp, lecz cofanie się.

piątek, 20 lutego 2009, 17:18
Moderator
Moderator

ważny jest sposób postępowania z przechwyconym materiałem. najlepiej gdybyś przechwycał do DV, konwertował z jak najlepszymi parametrami do mpeg2 i dopiero wtedy po wypaleniu na DVD i obejrzeniu materiału na TV oceniał jakość. VHS ma taką rozdzielczość, że ewentualna różnica może być całkowicie niezauważalna. ja też mam leciwy tuner na BT878 i nie narzekam kiedy jest potrzebny. klucz to zachować odpowiedni sposób postępowania.

pozdrawiam

piątek, 20 lutego 2009, 17:22
Bywalec
Bywalec

Witam,
Temat powraca - w dalszym ciągu nie mogę zgrać materiału z kam.analogowej na komputer. Próbowałem przez tuner TV - ale jakość mnie nie zadowala.
Zaciekawił mnie pomysł Montażysty Darka A.
Jak wspomniałem moja cyfrówka to Sony DCR-PC100E.
Podłączyłem kamerę analogową do cyfrówki (bez kasety DV) i ... na ekranie LCD widzę filmik uruchomiony z analoga. Zatem .... jest dobrze [?].. ale nie do końca. Gdy cyfrówkę łączę kablem FireWire z kompem wyświetlacz cyfrówki robi się niebieski (nie widać filmu z analoga). Windows wykrywa podłączona kamerę cyfrową jednak nie mogę zrzucić obrazu z cyfrówki bo Windows stwierdza, że cyfrówka nie ma kasety. [no i to jest prawda]. Jak to obejść,
Jak sobie poradzić z tym problemem?
Cyfrówka pokazuje, że jest w trybie DV IN - w menu jest możliwość przestawienia na DV OUT - ale jak to zrobić? Czy to rozwiąże problem?

czekam na Waszą pomoc - green

niedziela, 8 marca 2009, 19:20
Moderator
Moderator

Dokładnie tak, przestaw na DV-Out.
Cyfrówka przyjmuje sygnał gniazdem analogowym, a do komputera wysyła gniazdem i'link.

niedziela, 8 marca 2009, 21:50
Bywalec
Bywalec

... no właśnie teraz w tym jest problem!!!
Nie mogę przestawić na DV OUT!!! Kombinuję na wszystkie sposoby, włozyłem nawet (do cyfrówki) czystą kasetę i nic!! Cyfrówka stale jest w trybie DV IN i nie daje się przestawić na DV OUT. Czytam instrukcję, postępuję (niby) zgodnie z nią i ... NIC. Co robię nie tak? Czy jest jakiś specjalny "kruczek" o którym nie wiem?

PS. Oczywiście zgrywanie bezpośrednio z cyfrówki na kompa przez FireWire przebiega bez kłopotów i z tym dawałem i daję sobie radę. Problem jest gdy cyfrówkę chcę potraktować jako konwerter sygnału. Analoga z cyfrówką łączę (chinch-audio, chich- video w analogu ----> minijack w cyfrówce). Bez podłączenia się FireWire do kompa widzę obraz na LCD cyfrówki - więc chyba to połączenie (analog-cyfrówka) jest OK. Jeśli łączę cyfrówkę (bez podłączonego analoga) z kompem poprze FireWire - to też jest OK bo mogę zrzucać filmy z kaset miniDV.

poniedziałek, 9 marca 2009, 08:30
Bywalec
Bywalec

... i jeszcze jedno - instrukcje można zobaczyć tutaj:
http://esupport.sony.com/US/perl/model- ... l=DCRPC100

... jednak jak z niej wynika przestawienie trybu DV IN na OUT nie jest możliwe na czystym kawałku taśmy [str.56-57?!]. Nie wiem po co mi taśma w cyfrówce i jeszcze zapisana!. Obawiam się, że w takiej sytuacji mogę dostać na kompie zmiksowany obraz z obu źródeł [??]

poniedziałek, 9 marca 2009, 08:53
Moderator
Moderator

Jeśli kamera przełączona jest na rekorder zmień na Player, lub odwrotnie, być może wtedy wyśle ona sygnał do komputera, przechodząc jednocześnie na DV Out, różne kamery, różnie mają, sygnał analogowy podaj jeśli masz taką możliwość do gniazda S-Video.
Ostatecznie pozostanie zgrywanie materiału na miniDV, a następnie Capturing przez FireWire, tak jak standardowy film z kamery cyfrowej.

poniedziałek, 9 marca 2009, 16:38
Bywalec
Bywalec

Wszystkie operacje przeprowadzam z cyfrówką w trybie PLAYER. Tylko w tym przypadku pojawia się możliwość przełączenia trybu DV-IN na DV-OUT.
Gdy cyfrówka jest w trybie CAMERA - nie ma możliwości przełączenia DV-IN/OUT - gdyż opcja ta wcale się nie pojawia w MENU. Widać to w cytowanej dokumentacji.
Co jeszcze mogę zrobić ....

poniedziałek, 9 marca 2009, 17:51
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona