Teraz jest środa, 20 listopada 2019, 11:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Dwa systemy operacyjne, Windows2000 i XP 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Dwa systemy operacyjne, Windows2000 i XP
Mam prośbę o pomoc w konfiguracji mojego PC-ta. Kupiłem niedawno kamerę Sony TRV22 i chciałbym się pobawić w montaż nieliniowy na kompie. W tej chwili mam Celerona 1,8 GHz, 256 DDR Ramu, 20Gb dysk, karta graficzna GeForce 32MB, kartę FireWire (chipset NEC) wraz z oprogramowaniem Ulead Video Studio 5.0 SE i płytę główną MERCURY KOB845 NDFSX z socketem 478 i USB 2.0. Mam zamiar dokupić twardy dysk 80 lub 120 GB (7200, 8Mb cache itd - przy okazji łożyska olejowe mają znaczenie? czy to oznacza cichszą pracę dysku? są bardziej niezawodne? a to czy talerz czy nie ma jakiejkolwiek znaczenie?(np znalazłem dysk 160Gb, w tym talerz 80Gb, o co chodzi?) Co polecacie: Maxtor, Segate czy Western Digital?). Wybór dysku twardego to nie jest takim dużym problemem, pewnie wszystkie spełnią moje oczekiwania, chociaż chętnie posłucham waszych uwag w tym temacie, głównie proszę o podpowiedź w następującym temacie:
mam zamiar jeszcze dokupić 256 DDR ramu i zrezygnować z Windowsa 98, zastępując go 2 systemami Windows2000 Professional i Windowsem XP Professional (z kilku powodów chcę mieć oba). Chciałbym mieć przy każdorazowym uruchomieniu kompa do wyboru np:
1. Windows 2000
2. Windows XP
i po default time 10 sekund uruchamia się np: Windows XP. Jak to zrobić technicznie? (pewnie są jakieś programy, które to realizują? można też samemu ustawić w autostarcie i configu, ale jak?) Czy najpierw instalować Win2000, a później na to WinXP? Pomocy ???
Czy instalować systemy na mniejszym dysku? (większy docelowo ma być do montażu filmów z kamerki), czy po jednym systemie na każdym dysku? Czy może na odwrót? Czy ten większy dysk ma być slave'm? Co byście zrobili na moim miejscu?
Z góry dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

piątek, 23 maja 2003, 16:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Czy za dużo tłumaczenia? Może jakieś krótkie wskazówki? Dzięki.

niedziela, 25 maja 2003, 12:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tak ogólnikowo:
Miałem u siebie swego czasu 98se i XP pro i było cacy, ale z czasem został tylko XP.
Zainstaluj pierwszy Win2000 a potem XP Pro na oddzielną partycję.
Partycje systemowe to minimum 15GB. Na materiał video minimum 80Gb.
Nie jestem fachowcem w kompach, ale jak wiem to powiem... na GG
Pozdrówko.

niedziela, 25 maja 2003, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re...
Witaj,
podziel ten 20 GB dysk na dwie partycje. Najpierw zainstaluj system Windows 2000 a następnie Windowsa XP. Ostatni instalowany system utworzy na Twoim dysku tzw. "boot loadera", który umożliwi Ci wybór systemu operacyjnego podczas startu kompa. Dobrze byłoby aby plik wymiany pamięci wirtualnej umieścić na szybszym dysku, inny niż systemowy, ale to już inna bajka. "Duży" dysk na video nie dziel na partycje, ale zformatuj go w całości i koniecznie ustaw system plików NTFS....
To na razie tyle
Powodzenia.

niedziela, 25 maja 2003, 18:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dziękuję bardzo za podpowiedzi, z tego co się zorientowałem to najlepiej będzie jeśli oba systemy operacyjne będą na mniejszym dysku, natomiast na większym dysku (do montażu) tylko sformatować jako NTFS (wtedy nie ma dodatkowych operacji związanych z systemem, plikami wymiany itd.), a jeśli "padnie system" to dane na dysku pozostaną zachowane, wystarczy tylko zainstalować ponownie system na mniejszym dysku. Wszystko jasne. Mój szybszy dysk to będzie właśnie ten większy, a więc
1. gdzie ustawia się ten "plik wymiany pamięci wirtualnej" (czy już podczas instalacji czy można to ustawić później?) ?.

Wolałbym mieć 1 dużą partycję, ale słyszałem też że należy dość często defragmentować ten dysk do montażu wideo, stąd moje pytanie: będę miał 120 GB Segate Barracuda(7200 RPM, 8MB cache):
2. może lepiej byłoby podzielić ten dysk na 2 partycje po 60GB?(deftragmentacja takiego dużego dysku chyba trwa kupę czasu?)
3. czy ten drugi, większy i szybszy dysk ustawić jako slave? Będzie on automatycznie widziany przez oba systemy operacyjne?
Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.

poniedziałek, 26 maja 2003, 10:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za podpowiedzi, szkoda tylko, że Pan Bogusław nie odpowiedział na maila i prywatną wiadomość. Jakoś sobie poradziłem i teraz już wszystko hula jak należy.
Cześć wszystkim forumowiczom!

czwartek, 5 czerwca 2003, 23:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re
Witam,
Sorki, za brak odpowiedzi. Niestety złamałem nogę i muszę się teraz tłuc po lekarzach .....
Ale jakby co /teraz mam trochę więcej czasu.... :)) /
to zapraszam na private.
Pozdrówka

piątek, 6 czerwca 2003, 08:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Przykro mi, ja też skręciłem nogę i miałem ją 2 tyg. w gipsie, dlatego miałem teraz trochę więcej czasu żeby pogrzebać na kompie. Nie ma sprawy, dzięki mimo wszystko. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Pewnie się jeszcze nie raz "spotkamy" na tym forum.

piątek, 6 czerwca 2003, 11:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Kilka systemów.
Ja poradziłem sobie z kilkoma systemami instalując System Commander! Ten programik jest genialny. Przykładowo instaluje Win 98 na partycji C (400mb) i w tym tylko Sys Com! następnie partycja D (30 Gb) jako partycja bez systemu, E (10 Gb) Win XP, F (10 Gb) win 2000. Teraz włączajac komputer pojawia mi sie okno wyboru systemu. Jeżeli wybiore Win 2000 program automatycznie zamienia mi litere partycji z F na C i to samo jakbym chciał zrobic z Win XP też zamieni z E na C. Poprostu ten system który wybiore jest zawsze oznaczony jako C. Żeby miec zabezpieczenie systemu robie poprostu Ghost'a :wink: Polecam!
Wiecej informacji moge udzielic na gg 1445980.
(Proszę o cierpliwość, obecnie rzadko bywam)

poniedziałek, 4 sierpnia 2003, 22:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]