Teraz jest niedziela, 6 grudnia 2020, 04:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 GTX275 1792MB proszę o wyjaśnienie 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post GTX275 1792MB proszę o wyjaśnienie
witam,
właśnie konfiguruje komputer przystosowany do amatorskiego montażu video,
myślę o tej karcie (geforce gtx 275 lub 260 ) prosił bym o wyjaśnienie czy pamięć na karcie ma jakieś wielkie znaczenie ?
te karty występują w dwóch opcjach 896 mb i druga opcja 1792 mb .
ja nie bardzo rozumiem jak działa ta pamięć i jak ma się one w pracy z połączeniem ze zwykłym ramem na płycie głównej ,
z góry dzięki za odpowiedź

niedziela, 6 grudnia 2009, 14:37
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: GTX275 1792MB proszę o wyjaśnienie
Ja odpowiem na przykładzie gier. Pamięć karty graficznej służy głównie do przetwarzania/wyświetlania tekstur. Jeżeli ustawimy sobie w jakiejś grze wysoką rozdzielczość ekranu, np. Full HD, to mając 512MB może się zdarzyć (zależy jak to programiści gry rozwiązali), że tekstury będą wyświetlane w tej rozdzielczości, ale będą gorszej jakości, skompresowane itp. Gra nie pozwoli na ładowanie tekstur wysokiej jakości. Albo - gra pozwoli na ładowanie takich tekstur, ale przez małą ilość pamięci, doświadczymy spadku wyświetlanych klatek/sekundę (FPS). Często się jednak zdarza, że te 512MB dają radę w 8/10 gier bez znaczenia jaką rozdzielczość wybierzemy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/VRAM

Tak więc głównie tak ogromna ilość pamięci byłaby potrzebna do bardzo zaawansowanych graficznie gier (np. Crysis). A jeżeli nie gramy, to nie ma sensu brać karty z więcej jak 512-1024MB.
Nigdy nie spotkałem się z tym, żeby soft do montażu wykorzystywał tak dobrze karty graficzne i ich pamięć. Chociaż powoli się to zmienia, ale nadal efektów w praktyce za bardzo nie widzimy.

A co do porównania pamięci na karcie do pamięci RAM - mogę nie mieć pełnych informacji, ale system operacyjny na pewno nie łączy tych pamięci. Także przy 4GB ramu, z tą kartą nie będziesz miał 4,8 albo 5,7. :)

poniedziałek, 7 grudnia 2009, 23:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie do konca prawda, zobacz ze bardzo duzo filtorw wykorzystuje open gl, nawet cale softy takie jak combustion i after fx
coraz mocniejsze karty sa potrzebne i im wiecej ramu to mozna w lepszej jakosci miec podglad sceny czy kompozycji, mozna film hd nalozyc na bryle itp.

ramu nigdy za duzo, czy to zwyklego czy dla gpu :)

poniedziałek, 7 grudnia 2009, 23:26
Nowy
Nowy

dzieki za odpowiedz , więc jest możliwe że może mi się ta pamięć przydać , generalnie działam w afterze , nie robię czystego video a raczej motion graphic . Chyba że ktoś ma propozycje jakiejś innej karty to prosze o post

wtorek, 8 grudnia 2009, 01:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

no jak pracujesz w afterze to juz sam sobie odpowiedziales :)
a czy wybrac inna, zobacz na allegro ile tego jest, poronaj parametry, zwroc uwage na pobor mocy, gabaryty i magistrale, porownania typow geforcow masz na benchmark.pl

wtorek, 8 grudnia 2009, 11:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]