Teraz jest poniedziałek, 14 października 2019, 22:44

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Prośba o pomoc w dylemacie.. I5 czy I7 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Prośba o pomoc w dylemacie.. I5 czy I7
Jest to mój pierwszy post na tym forum, zatem..
Witam wszystkich serdecznie !!!

Zwracam się do fachowców o poradę w branży obróbki foto i video.

Fotografuje lustrzanką Nikona, zdjęcia obrabiam w Photoshopie CS4/CS5, do prezentacji używam ProShow Producer. Wkrótce ukarzą się nowe lustrzanki NIKONa z trybem video 1080p - po cichu liczę na efekt końcowy jak u Canona. Chciałbym się rozwijać i spróbować sil programach typu Adobe Premiere, Sony Vegas, After Effects, itp.

Sprzęt komputerowy "pogoniłem", pozostał jedynie laptop (jakiś core2duo 2,2GHz, 4GB, GF 320M itd.)

Ze względu na niezbyt zasobny portfel postanowiłem sięgnąć do poniższej konfiguracji

1. Procesor: I5-750 2,66 z możliwością podkręcenia do 4 GHz
2. Wymiana BOX'owego wentylatora na Scythe Mugen v2 + pasta AS5
2. Płyta główna: Gigabyte P55A-UD3 (USB 3.0), bądź ASUS P7P55D-E P55 s.1156 (USB 3.0)
3. K.graficzna: Gigabyte GTS250 1024MB 256Bit PCI-E DDR3 OC - zawsze wolałem ATI, ale NVIDIA ze względu na wsparcie CUDA
4. Dysk twardy: 2x Samsung 500GB 16MB HD502HJ F3 sATA-2 (Raid) dla systemu i pozostałego softu - w przyszłości jakieś 1TB F3 Samsung do pozostałych zastosowań
5. Zasilacz: OCZ StealthXStream OCZ500SXS-EU 500W
8. Pamięci: 2x2GB DDR3, wiem że im więcej tym lepiej, stawiam ze względów finansowych na razie na 4GB

Monitor: na razie zostanie IYAMA HM204DT 22" (pozostałość po starym komputerze)
Obidowa prawdopodobnie: Fractal Design Define R2 Black Pearl (ponoć dobrze fabrycznie wygłuszona i wentylowana)

Całość w okolicach 3 300,00 zł

Teraz prosiłbym Was o wypowiedź.. czy ta pozornie ciekawa (modna) konfiguracja ma sens we wspomnianych zastosowaniach?

I5-750 to ciekawa propozycja i z reguły dobrze się kręci, ale nie ma HT.
Czy zakładając, że się sprężę finansowo i dołożę np. do I7-860 z HT dużo zyskam? czy warto dopłacać jakieś 400,00 zł do I7 z HT, czy pozostać bez HT na i5@4GHz ??

Bardzo Was proszę o radę..

Pozdrawiam
Sunorb

sobota, 12 czerwca 2010, 13:07
Nowy
Nowy

Post Re: Prośba o pomoc w dylemacie.. I5 czy I7
Wiem, że jest gorąco i nie chce się siedzieć przed komputerem.. może wieczorem znajdą się chętni..
Chciałbym w poniedziałek zamówić sprzęt. Wkrótce kolejna prezentacja do zrobienia, a sprzętu brak (starego już niema).

Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi

sobota, 12 czerwca 2010, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

sunorb napisał(a):
Wiem, że jest gorąco i nie chce się siedzieć przed komputerem...

Coś mi mówi, że to nie to. Fakt faktem jest sobota, a do tego sezon w pełni... ten weselny :wink:
Osobiście niewiele mogę pomóc, sam jestem na etapie wybierania konfiguracji więc staram się studiować wszelkie wątki na ten temat.
Pozdrawiam.

sobota, 12 czerwca 2010, 20:11
Nowy
Nowy

S_naf napisał(a):
Coś mi mówi, że to nie to. Fakt faktem jest sobota, a do tego sezon w pełni... ten weselny :wink:

I to mnie martwi, albowiem jutro muszę zamówić config..
Może jednak ktoś się wypowie.. S_naf, a Ty obrałeś już jakąś drogę?

Pozdrawiam

niedziela, 13 czerwca 2010, 13:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No cóż, póki co, obstaję przy I7. Choć w najtańszej wersji (ewentualnie potem trochę OC, ale niekoniecznie). Nie wiem czemu, ale jakoś nie mam przekonania co do płynności I5 i AVCHD. To oczywiście tylko moje rozważania teoretyczne na podstawie czytania wątków o sprzęcie, nie musisz się tym sugerować. Na tą chwilę celuję w kwocie 4-4,5tyś zł na jednostkę, plus monitor do tego.

niedziela, 13 czerwca 2010, 13:50
Nowy
Nowy

S_naf napisał(a):
Nie wiem czemu, ale jakoś nie mam przekonania co do płynności I5 i AVCHD.

Teoretycznie.. zasadnicza różnica pomiędzy i5, a i7 to HT (4 vs 8 wątków) - pytanie ile z niego pożytku w praktyce.. Niestety w Internecie nie doszukałem się informacji, które potrafiłyby jednoznacznie odpowiedzieć (pomijając slogan reklamowy INTELa itp.) - dlatego liczyłem na wypowiedzi osób praktykujących :-(. Gdyby te "niewielkie" gabaryty "skarbonki" dylemat byłby mniejszy ;-)

Pozdrawiam

niedziela, 13 czerwca 2010, 14:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
dozbieraj do i7, wątki HT zależnie od zastosowania przyśpieszają pracę o jakieś 20% to istotne jak robisz parę rzeczy na raz szybciej przepychają się taski...

pozdro
Muchomor

poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:08
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]