Teraz jest piątek, 18 października 2019, 03:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Początki trudne dlatego pytam. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Początki trudne dlatego pytam.
Witam Was. To mój pierwszy post także się przedstawię. Jestem Przemek i pochodzę ze Śląska. Fotografuję analogiem i sam wywołuję, od pewnego czasu posiadam Panasonica NV-GS280 i przyszedł czas na przeniesienie filmów z kaset DV a następnie obróbkę. Po przeczytaniu kilku artykułów i tutoriali wiem, że wiem mniej niż przed.
Może opiszę konkrety, zaopatrzyłem się na początek w VirtualDub 1.6.5 i na tym stanęło. Dodam, że jestem w tym wszystkim zielony jak Shrek i proszę Was o pomoc w wytłumaczeniu lub skierowaniu w odpowiednim kierunku bym mógł stworzyć dobrze wyglądający film o niewielkich rozmiarach na dysku twardym.
Zainstalowałem pare kodeków min. Mpeg-4, FFDShow ale za Chiny nie wiem co z nimi zrobić. Gdy wybieram w VirtualDubie Capture to AVI a następnie Compression i wybieram FFDShow to nie mogę w polu Encodera znaleźć MPEG-4.
Przepraszam jeśli napisałem w zlym dziale ale bardzo zależy mi na tej operacji. Proszę o pomoc i z góry dzięki.

poniedziałek, 27 lutego 2012, 11:15
Moderator
Moderator

Post Re: Początki trudne dlatego pytam.
http://www.filmowiec.pl/artykuly/kategoria/2_dla_poczatkujacych
http://www.swiatobrazu.pl/forumwideo/viewtopic.php?f=8&t=26098
http://www.videoaudio.pl/artykuly-audio-video.htm
http://www.100fps.com/
Przy tworzeniu DVD opuść w ogóle etap Divx itp. Im mniej konwersji, tym lepiej.

poniedziałek, 27 lutego 2012, 13:19
Nowy
Nowy

Ale ja dalej nie wiem od czego zacząć. Jaki twoim zdaniem powinienem kodek ściągnąć? A może paczkę kodeków, a może ani jedno ani drugie. W sumie nie wiem nawet czy posiadam odpowiedni program (VirtualDub).

poniedziałek, 27 lutego 2012, 16:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W tej sytuacji najbardziej odpowiedni program to Windows Movie Maker.
Nie piszesz jaki system operacyjny posiadasz w komputerze, ale albo masz już w nim ten program (XP,Vista), albo do Windows7 ściągniesz stąd:
http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/products/features/movie-maker

poniedziałek, 27 lutego 2012, 23:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zainstaluj triala Adobe Premiere Elements 10

poniedziałek, 27 lutego 2012, 23:46
Nowy
Nowy

Korzystam z Windows Vista 32bit. Program programem ale z tego co widzę pownienem się zaopatrzyć w odpowiedni kodek ponieważ to on odpowie za jakość nagrania - czy nie mam racji?
Może zacznijmy od tego w jaki sposób zrzucić ten film z DV - kamera jaką posiadam to Panasonic GS-NV280. Nie wiem czy zrzucać go w AVI czy MPEG-1 CZY 2. Pewnie najmądrzej jest go zrzucić w wersji jak najbardziej surowej aby dopiero potem go obrobić. Czego Waszym zdaniem potrzebuję do tej operacji?

wtorek, 28 lutego 2012, 09:12
Nowy
Nowy

Właśnie się zrzuca film za pomocą Windows Movie Makera. Cała godzina to okolo 15GB - potem będę musiał to pewnie obrobić. Czyli ten pierwszy etap mam powiedzmy za sobą. Powiedzmy, że skorzystam z VirtualDuba, więc pewnie muszę zaopatrzyć się w kodeki itp. I tutaj pytanie do Was - w jakie?

wtorek, 28 lutego 2012, 09:52
Moderator
Moderator

gylynder napisał(a):
Właśnie się zrzuca film za pomocą Windows Movie Makera. Cała godzina to okolo 15GB - potem będę musiał to pewnie obrobić. Czyli ten pierwszy etap mam powiedzmy za sobą. Powiedzmy, że skorzystam z VirtualDuba, więc pewnie muszę zaopatrzyć się w kodeki itp. I tutaj pytanie do Was - w jakie?

gylynder napisał(a):
Może zacznijmy od tego w jaki sposób zrzucić ten film z DV - kamera jaką posiadam to Panasonic GS-NV280. Nie wiem czy zrzucać go w AVI czy MPEG-1 CZY 2. Pewnie najmądrzej jest go zrzucić w wersji jak najbardziej surowej aby dopiero potem go obrobić. Czego Waszym zdaniem potrzebuję do tej operacji?

Napisz że wreszcie chłopie co zamierzasz osiągnąć. :evil: Przechwyt z kamery DV najlepiej do AVI DV, (tak jak zdaje sie to zrobiłeś i dobrze, ewentualnie do mpeg2 CBR). Montaż w tej postaci w jakiej przechwyciliśmy. Najlepiej to zrobić w Twoim wypadku w Windows Movie Makerze. Potem eksport / kompresja do - hulaj dusza:
- authoring do DVD (na płytkę)
- magazynowanie na HDD w łatwym do edycji mpeg2
- magazynowanie na HDD w mp4, czy innym trudniejszym do edycji kodeku, ale oszczędnym jeżeli chodzi o zajmowane miejsce.
Kompresji dokonaj we Freemake Video Converter na przykład.

Nie po to wcześniej podałem linki, żebyś nie czytał. :mrgreen:

PS Nadmiar kodeków w systemie, to kłopoty w edycji wideo, a nie dobrodziejstwo.

wtorek, 28 lutego 2012, 15:03
Nowy
Nowy

Chcę osiągnąć to by móc po zgraniu do AVI DV za pomocą odpowiedniego kodeka skompresić materiał tak aby nie utracić na jakości oraz by rozmiar nie był ogromny, wiem że jedno z drugim się często gryzie. Chcę ten materiał zgrać potem na płytę/dysk - celem archiwizacji i/lub skompresować do formatu, który pozwoli mi umieścić materiał w serwisie youtube/vimeo ewentualnie wysłać mailem - chociaż tutaj istotnę role gra rozmiar.

Co udało mi się osiagnąć:
Zgrałem materiał do AVI DV co dało 1h - 13GB.
Potem kompresja, usuniecie przeplotu, zmniejszenie rozmiaru do 720x404px 25kl/sek. Kodek Xvid Mpeg-4. Profil Xvid home, Encoding type: Single pass, target quantizer 2,75.
Godzina materiału ma teraz 1,6GB co mi odpowiada bo wynik mogę posłać do klienta po nagraniu na płytę DVD.
Co teraz w sytuacji gdybym chciał to umieścić w internecie. Jakich rozdzielczości i ustawień radzisz użyć.
Mam nadzieję, że coś niecoś już wiem.

Ostatnio edytowano środa, 29 lutego 2012, 11:32 przez gylynder, łącznie edytowano 1 raz

środa, 29 lutego 2012, 11:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Osobiście gdybym miał dawać materiał na DVD to nagranie nie traktowałbym Xvid-em itp. Lepiej wyeksportować materiał do mpeg2 bez skalowania rozdzielczości - czyli zostawił bym 720x576. Co prawda kompresja jest mniejsza ale spokojnie na jednowarstwowej płycie można zmieścić 1,5 h materiału. Wysyłając materiał na YT można użyć Quick Time np. tak Klik tutaj

środa, 29 lutego 2012, 12:45
Moderator
Moderator

...lub tak:
http://img864.imageshack.us/img864/1629/przechwytywaniean.jpg

środa, 29 lutego 2012, 14:38
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]