Teraz jest czwartek, 3 grudnia 2020, 22:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 PC vs Mac-Istnieje wiele mitów, ale jaka jest prawda? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post PC vs Mac-Istnieje wiele mitów, ale jaka jest prawda?
Cześć,
Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad fenomenem "domniemanej wyższości Mac nad PC" jeśli chodzi o zagadnienia foto-wideo. Od zawsze siedziałem na PC, większość na Windowsie XP. Kilka miesięcy temu przesiadłem się na Windowsa 8. Nie ukrywam, że z chęcią kupiłbym MacBook'a Pro 15", a że się przymieżam do nabycia laptopa to jest to prawdopodobne (choć cena zabija).
Najpierw jednak chciałbym się dowiedzieć czy faktycznie opłaca się o tym myśleć. Pomijam względy estetyczne itp, bo choć dla mnie istotne to jednak nie o tym chciałbym teraz mówić. Wiem, że OS X to system UNIXowy, a to oznacza szybkość i stabilność, ale z drugiej strony najnowsze Windowsy to już nie te "stereotypowe".
Jak to jest? Na pewno wielu z was korzysta z Maków i może coś na ten temat powiedzieć ;)
Martwi mnie tylko to, że Apple coraz bardziej odchodzi od rynku profesjonalnego.

niedziela, 24 listopada 2013, 23:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: PC vs Mac-Istnieje wiele mitów, ale jaka jest prawda?
Pracowałem 1.5 roku na FCP 7 i gdyby nie polityka Apple pewnie dalej by tak było. System bardzo stabilny i bardzo przyjazny użytkownikowi ( w win trzeba troszkę więcej wiedzy aby wszystko śmigało ) . FCP bardzo dopracowany i przemyślany. Jednak FCPX odstraszył mnie skutecznie. Być może za szybko zrezygnowałem... W tej chwili pracuję na win 8 i Ediusie 6.5 i muszę powiedzieć że w tej chwili też nie mam żadnych problemów ze stabilnością. Sprzęt Apple jest zawsze droższy. Fakt że jest dopracowany, ale płacisz przede wszystkim za markę . Polityka Apple odnośnie programów jest nastawiona w tej chwili na jak największy zysk. Łatwiej i korzystniej sprzedać tańszy program dla mas w dużych ilościach niż specjalizowany, drogi program w ilościach kilkaset razy mniejszych.
Nie oczekuj że ktoś za Ciebie podejmie decyzję. Musisz sam u kogoś potestować i ocenić czy warto.
Odnośnie Twojego pytania w temacie - "Każdy swój ogonek chwali" a " Prawda leży pośrodku"

poniedziałek, 25 listopada 2013, 02:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

sprzęt się kupuje pod konkretne zastosowania, robotę, urządzenia
więc najpierw trzeba określić co do czego a potem decydować czy mak czy pc
no chyba, że mówimy o preferencjach designerskich i modzie...

poniedziałek, 25 listopada 2013, 03:48
Bywalec
Bywalec

Mam tutaj na myśli główne pracę z takimi programami jak Adobe Photoshop zy After Effects i głównym aspektem jaki mnie interesuje jest OS X. Windows 8.1 Pro to dobry i szybki system, ale Microsoft coraz silniej stara się go połączyć z Windows Phone co mnie osobiście coraz bardziej przeraża, więc zastanawiam się nad alternatywą. Jak wiadomo Linux odpada, ponieważ nie ma na niego potrzebnego mi oprogramowania, a na dodatek, aby w nim wszystko działało to trzeba znać go dobrze.

poniedziałek, 25 listopada 2013, 21:20
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Kubik napisał(a):
Microsoft coraz silniej stara się go połączyć z Windows Phone co mnie osobiście coraz bardziej przeraża

A nie przeraża Cię fakt, że apple coraz silniej stara się połączyć mac osx z ios? :twisted:

poniedziałek, 25 listopada 2013, 23:33
Bywalec
Bywalec

carlo napisał(a):
Kubik napisał(a):
Microsoft coraz silniej stara się go połączyć z Windows Phone co mnie osobiście coraz bardziej przeraża

A nie przeraża Cię fakt, że apple coraz silniej stara się połączyć mac osx z ios? :twisted:

Wbrew pozorom robią to inaczej niż Microsoft. Ostatnio (chyba) szef ds. iOS wypowiedział się, że nigdy nie połączą obu systemów, bo to nie jest właściwa droga. Smartphone i komputer to 2 różne urzadzenia. To mnie trochę uspokoiło.
Chce się dowiedzieć dlaczego Maki są uwarzane za komputery dla grafików i jaka jest różnica w działaniu softu na nich. Kilka lat temu były podobne wątki, ale jak wiadomo one się szybko przedawniają. Nie chce tu czytać fanbojskich i hejterskich wypowiedzi, bo one nic nie wnosza do tematu, który jest popularny i wiele osób szuka na niego odpowiedzi ;)

wtorek, 26 listopada 2013, 00:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Chce się dowiedzieć dlaczego Maki są uwarzane za komputery dla grafików i jaka jest różnica w działaniu softu na nich"

soft działa tak szybko jak pozwoli najszybszy mac, 2x szybszego peceta zlozysz w tej samej cenie (albo i lepiej), wszystko się skupia wokół pracy i formatow, jeśli masz uzywac natywne kodeki, projekty fcp lub cokolwiek co jest tylko na maca albo pod nim chodzi lepiej to kupujesz maca, jeśli to nie jest wymogiem składasz dużo szybszego peceta, proste

wtorek, 26 listopada 2013, 01:07
Stały bywalec
Stały bywalec

Prawda jest taka, że oba systemy mają swoje wady i zalety. Nieprawdą jest, że Mac jest droższy. Inne firmowe systemy jak HP czy DELL kosztują tyle samo a nawet i więcej. Można złożyć 2x tańszy i 2x szybszy PC zamiast HP czy della ale tak samo można złożyć 2x tańszy i 2x szybszy hackintosh. Czy jest w tym sens? Pewnie jakiś tak. Jednak jeżeli maszyna ma służyć zarabianiu kasy to nie wiem czy bym był w stanie zaufać składakowi. Czas to pieniądz, nie ma co go tracić, lepiej mieć support producenta.

Dlaczego graficy pracują na Mac? Nie jest to do końca prawda, bo sporo pracuje pod Windows. OS X od dawna natywnie wspiera profile icc pozwalając na dowolną ich zmianę w dowolnym momencie. To, że na MAC wyszedł pierwszy photoshop też miało spore znaczenie. Podobnie z Premiere było. Po dziś dzień z własnego doświadczenia widzę, że Premiere śmiga lepiej na macu niż na pc. Za każdym razem jak wychodzi nowy Windows z nadzieją sprawdzam jak to chodzi. I za każdym razem stwierdzam, że to nie jest system dla mnie. I już chyba nie będzie, możliwe że dopiero Windows oparty na nowej architekturze coś zmieni. Wszystkie nowości w systemie jakie tam są to ja mam rok/dwa wcześniej u siebie. Za mało innowacyjny jest na razie Microsoft.

Wygoda pracy w samych programach podobna. Jednak OS X ma takie możliwości, że ułatwiają one pracę. Są to duperele, ale potrafiące przyspieszyć codzienne czynności oraz je zautomatyzować. Czas to pieniądz, nie mam czasu na zabawę.

Co kupić? Sprawa jest prosta. Najpierw należy się zastanowić pod jakimi programami będziemy pracować. Następnie należy się zastanowić czy zarabiamy na tym czy idziemy drogą przetargów gdzie jedyne kryterium to cena. Jeżeli Windows to brałbym coś z Dell albo HP, Jeżeli OS X to tylko mac. Więc tak naprawdę dużego wyboru nie ma.

Nie raz musiałem wysłuchiwać klienta i się tłumaczyć z opóźnień bo mi się sterowniki pogryzły po update, bo jakiś wirus z pena klienta wlazł i narobił mimo programu antywirusowego małego zamieszania w systemie, nie raz program, który wieczór działał rano wywalał jakiś błąd i nijak nie szło go odpalić. Miałem trochę przebojów, z każdym Windows, nawet 7ką. Z OS X nie miałem problemów nigdy, bez reinstalacji na mac pro chodzi mi od 2009 jak nówka. Włączam - pracuję - zarabiam. Tyle z moich osobistych doswiadczeń, każdy może mieć inne.

wtorek, 26 listopada 2013, 19:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Hmm, mi jakos Win7 dziala bezproblemowo, zadne programy sie nie wysypuja, jesli komp zlozony z dobrych sprawdzonych komponentow i odpowiednio zoptymalizowany, bedzie dzialal rownie stabilnie jak OS X, typowa gadka fanboya ogryzka, wszyscy wysuwaja podobne argumenty, co dla mnie jest totalna bzdura, oczywiscie w zaden sposob nie neguje zalet Macow. Gotowe zestawy Della czy HP to raczej do biura, nie montazu.

wtorek, 26 listopada 2013, 20:13
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Nie raz musiałem wysłuchiwać klienta i się tłumaczyć z opóźnień bo mi się sterowniki pogryzły po update, bo jakiś wirus z pena klienta wlazł i narobił mimo programu antywirusowego małego zamieszania w systemie, nie raz program, który wieczór działał rano wywalał jakiś błąd i nijak nie szło go odpalić."

to przykre ... jak cały ten post, ale to jest właśnie klient applea... u niego nawet przy programie antywirusowym z pena wirus miesza w systemie...

wtorek, 26 listopada 2013, 20:43
Bywalec
Bywalec

Degenerado napisał(a):
to przykre ... jak cały ten post, ale to jest właśnie klient applea... u niego nawet przy programie antywirusowym z pena wirus miesza w systemie...

Prawda jest taka, że przy każdym programie czasem może się dostać wirus i to akurat wiem z doświadczenia, bo zajmujemy się sprzedażą takiego oprogramowania. Może to nie jest odpowiednie porównanie, ale z antywirusami jest trochę tak jak z środkami antykoncepcyjnymi :P

Co do wypowiedzi "dreamer" to z niej dowiedziałem się więcej niż z innych. Szukam odpowiedzi dlaczego Maki tak dobrze weszły w środowisko graficzne. Są używane przez największe studia postprodukcyjne (ot, choćby Industrial Light & Magic), a to wystarczający dowód na to, że nie jest to "fajnboyska moda".

Sam złożyłem sobie stacjonarny komputer kilka miesięcy temu. Działa świetnie, ale prawda jest taka, że mogą się za to brać osoby, które się na tym znają, bo inaczej mogą sobie tylko zaszkodzić. Kolejną wadą tego typu rozwiązania jest serwis. Jeżeli któryś podzespół padnie to trzeba go odsyłać do jego producenta, czyli jeden komputer jest serwisowany w co najmniej kilku firmach. To nie jest coś akceptowalnego dla firm, więc decydują się na gotowe rozwiązania, które pomimo, że droższe, są wygodniejsze i pewniejsze.
Tak, samodzielne złożenie PCta to opcja, która ma najlepszy stosunek ceny do jakości, ale tylko dla użytkowników prywatnych i najlepiej nie takich w przypadku których dzień zwłoki może się zakończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami. Ja jeszcze nie realizuję takich projektów, dlatego nie zależy mi na "absolutnej sprawności" (co nie oznacza, że mój komputer co chwila nie działa-przeciwnie, do tej pory nie było z nim problemów).

Osoby, które znają się na systemach operacyjnych dobrze wiedzą, że systemy UNIXowe (Linux, OS X) działają szybciej i stabilniej od Windowsa (choć już od W7 różnica nie jest tak ogromna). Większość systemów informatycznych jest postawiona na Linuxach, ponieważ gwarantują większe bezpieczeństwo. Mac OS X dodaje do tego wygodny interfejs i powstaje odpowiednia mieszanka. Problem w tym, że jest on dostępny tylko na produktach Apple, dlatego nie wszędzie może znaleźć zastosowanie.

Dlaczego więc nie przesiąść się na stacje robocze z Linuxem? Mały wybór oprogramowania graficznego. Nie ma chociażby pakietów firmy Adobe.

Do tego dochodzą wnioski napisane przez "dreamer" (pierwszy Photoshop był na OS X, a na Windowsa był przepisywany, przez co działał wolniej i mniej stabilnie itd.) i mamy już szerszy obraz sytuacji.
Główna wada? Polityka Apple, która w niektórych przypadkach może przeszkadzać.

wtorek, 26 listopada 2013, 22:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pierwszy photoshop był na mac os ale szybciej chodzil na emulatorze tego osa na amidze...

"Prawda jest taka, że przy każdym programie czasem może się dostać wirus" - dziwne, używam kasperskiego , od wielu lat i nigdy mi się nic takiego nie przydazylo chociaż klienci na penach przynoszą jakies smieci, zawsze wykrywa o ile się samemu go nie wylaczy albo na cos zezwoli - trzeba myslec po prostu

cala reszta to tez jeden wielki bzdet bo sklepy oferują gwarancje zalatwiana od reki bez czekania na serwis przy składanych komputerach, tylko kosztuje to drożej, co nie zmienia faktu ze i tak wychodzi taniej niż jakikolwiek dell, hp, czy mac

"Są używane przez największe studia postprodukcyjne (ot, choćby Industrial Light & Magic), a to wystarczający dowód na to, że nie jest to "fajnboyska moda". - studia te uzywaja setek innych rozwiazan, wasze argumenty to fanbojska moda

cos mi się wydaje ze ten temat to była tylko proba wsadzenia kija w mrowisko bo jak do tej pory nie padl żaden prawdziwy argument za makami tylko same ogólno-popularne pierdoły

a co do polityki applea....
http://www.youtube.com/watch?v=InEnWwzCxcw

wtorek, 26 listopada 2013, 22:21
Stały bywalec
Stały bywalec

Degenerado, ja mam głęboko gdzieś czy mój komp to Apple, Srapple, Google, Dell czy Noname spod Kaczych Dołów. To ma pracować tak jak powinno według moich zasad. I te zasady spełniło Apple i w dalszym ciągu spełnia. Przestanie spełniać to poszukam innych rozwiązań programowo-sprzętowych działających wg mojego widzimisie.

Prawda jest taka, że nawet jak wypiszesz mi plusy Windows + PC to ja je obalę. Wypiszesz mi minusy Mac to je z łatwością również obalę. Tak samo jak ja opiszę wady Windows + PC a zalety Mac + OS X to Ty też je obalisz. Ta dyskusja ani ten temat nie ma raczej sensu. Wolny kraj i każdy kupuje co chce. Mogę nawet robić na kalkulatorze z XIX wieku jeżeli spełni me oczekiwania i nic nikomu do tego. Ja nie przekonuję, tylko wyrażam swą prywatną opinię. A To co Ty piszesz to nie można nazwać wyrażaniem opinii. W sumie tyle w temacie, nie ma sensu więcej nic pisać bo będzie się to ciągnąć latami a i tak każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Podobnie jak kiedyś Amiga vs Atari ST czy Atari XE/XL vs Commodore64. Obie platformy dają to samo, każda ma swe wady i zalety. Zależy od człowieka co mu do pracy jest potrzebne.

wtorek, 26 listopada 2013, 22:41
Bywalec
Bywalec

Degenerado napisał(a):
pierwszy photoshop był na mac os ale szybciej chodzil na emulatorze tego osa na amidze...

"Prawda jest taka, że przy każdym programie czasem może się dostać wirus" - dziwne, używam kasperskiego , od wielu lat i nigdy mi się nic takiego nie przydazylo chociaż klienci na penach przynoszą jakies smieci, zawsze wykrywa o ile się samemu go nie wylaczy albo na cos zezwoli - trzeba myslec po prostu

cala reszta to tez jeden wielki bzdet bo sklepy oferują gwarancje zalatwiana od reki bez czekania na serwis przy składanych komputerach, tylko kosztuje to drożej, co nie zmienia faktu ze i tak wychodzi taniej niż jakikolwiek dell, hp, czy mac

"Są używane przez największe studia postprodukcyjne (ot, choćby Industrial Light & Magic), a to wystarczający dowód na to, że nie jest to "fajnboyska moda". - studia te uzywaja setek innych rozwiazan, wasze argumenty to fanbojska moda

cos mi się wydaje ze ten temat to była tylko proba wsadzenia kija w mrowisko bo jak do tej pory nie padl żaden prawdziwy argument za makami tylko same ogólno-popularne pierdoły

Proszę mi uwierzyć, że większość zwykłych użytkowników potrafi zaprzepaścić pracęnawet najlepszych antywirusów. To, że Pan, czy ja nie dopuszczę wirusa do komputera to nie oznacza, że 10 innych osób tego nie zrobi, bo robią, a czasem aż proszą (a raczej błagają) o niego swoim zachowaniem, również w firmach.

Proszę Pana, aby być fanboyem to trzeba kupować produkty danej firmy. Nie mam żadnego Maka, więc nie mogę nim być.

Zbieram materiały do artykułu i chce się dowiedzieć dlaczego rynek profesjonalny zdecydował się na rozwiązania firmy Apple. Wiem, że ILM ma sprzęt nie tylko tej firmy, bo oni pracują zarówno na Windowsie, Mac OS X, Linuxie (głównie Red Hat). Sam ich o to pytałem pod ich filmami na YouTube. Na Makach pracuje u nich cały "art department".

Sklepy oferują serwis. Niestety, ale własnoręcznie składane komputery nie są w nich mile widziane, dlatego napisałem wcześniej to co napisałem.

Nie jest to żadne wsadzanie kija w mrowisko. Widzę, że ciężko będzie mi zgłebić ten temat, ponieważ od razu jestem atakowany i na prawdę nie wiem dlaczego.

wtorek, 26 listopada 2013, 22:52
Moderator
Moderator

Kubik napisał(a):
...Widzę, że ciężko będzie mi zgłebić ten temat, ponieważ od razu jestem atakowany i na prawdę nie wiem dlaczego.

No tak już jest.
Jak mawiał prof. Stanisławski o wyższości Wielkanocy nad Świętami Bożego Narodzenia, Nvidii nad AMD, Cracowii nad Wisłą i PC nad Makiem się nie powinno dyskutować, ale się zawsze dyskutuje.
Jeżeli dyskusja zbliży się poziomem do polityki, to temat leci.
Dyskutantów serdecznie pozdrawiam.

środa, 27 listopada 2013, 00:07
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona