Teraz jest poniedziałek, 21 października 2019, 12:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Laptop do obróbki filmów - Dell Inspiron 5748? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Laptop do obróbki filmów - Dell Inspiron 5748?
W poprzednim poście poradziliście mi żeby nie zajmować się modernizacją komputera a jedynym wyjściem jest zakup nowego. Żeby nie robić bałaganu napisze pytanie co do laptopa w nowym poście.

Mianowicie, czy Dell Inspiron 17 5748 to dobry wybór?
Specyfikacje:
Procesor Intel® Core™ i7 4gen 4510U 2 - 3,1 GHz
Liczba rdzeni 2
Pamięć podręczna CACHE 4 MB
Ekran 17,3'', WXGA++ 1600 x 900 pikseli
Pamięć RAM 8 GB, DDR3
Dysk twardy 1000 GB, SATA
Grafika nVidia® GeForce 840M
Pamięć karty graficznej 2048 MB

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo ... bhtml#opis

Czy do obróbki filmów w Vegas Pro 13 taki laptop będzie dobrym zakupem, czy komputer posiada jakieś słabe punkty? Mam nadzieję przyspieszyć render i uniknąć zacinania na podglądzie przy przejściach czy efektach graficznych.
Dzięki z góry każdemu kto zechce pomóc :)

środa, 14 stycznia 2015, 15:24
Moderator
Moderator

Post Re: Laptop do obróbki filmów - Dell Inspiron 5748?
marcia2000 napisał(a):
...
Czy do obróbki filmów w Vegas Pro 13 taki laptop będzie dobrym zakupem, czy komputer posiada jakieś słabe punkty?
...
Mam nadzieję przyspieszyć render i uniknąć zacinania na podglądzie przy przejściach czy efektach graficznych.
Dzięki z góry każdemu kto zechce pomóc :)

Ten laptop ma słabe punkty i owszem. 2 rdzenie procesora, to mało. Jedno wyjście HDMI i brak jakiegokolwiek innego na zewnętrzny monitor. Matryca TN 1600 x 900 utrudnia ocenę montowanego materiału. Wolny, i tylko jeden dysk twardy. Mało złącz (1 - USB3 i 2 - USB2).

W stosunku do czego oczekujesz przyspieszenia? Lepszą grafiką do Vegasa są prawdopodobnie Radeony AMD, ale niech to potwierdzą koledzy aktualnie pracujący na nim.

środa, 14 stycznia 2015, 16:13
Bywalec
Bywalec

Mój wybór padł na tego laptopa z powodu korzystnej oferty w stosunku do (wydaje mi się) dobrej specyfikacji. Być może powinnam spojrzeć na to z drugiej strony i zapytać się jaki laptop w okolicach 3000zł byłby dobry do obróbki w Vegasie?
kotin napisał(a):
W stosunku do czego oczekujesz przyspieszenia? .

Mówię o przyspieszeniu w stosunku do starego komputera z tego wątku viewtopic.php?f=30&t=40352 z powodu problemów z nim rozglądam się za czymś nowym.

Nie wiem jaka karta graficzna jest dobra w połączeniu z jakim procesorem, nie wiedziałam też że dysk w tym laptopie jest wolny, jaki zatem musiałby być? Zastanawiam się czy w podobnej cenie znajdę lepszego laptopa.

środa, 14 stycznia 2015, 17:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

marcia, prawda jest taka, ze bladzisz po omacku w tematach w ktorych raczej slabo sie orientujesz, dobry laptop do montazu kosztuje niestety sporo wiecej. Moim zdaniem, najrosadniej bylo by okreslic budzet i dogadac sie z kims kto ci zlozy dzialajaca maszyne (do ewentualnej rozbudowy w przyszlosci) pogadaj z Degenerado

środa, 14 stycznia 2015, 18:28
Moderator
Moderator

Tak sobie wyobrażam komputer dla Ciebie:
https://proline.pl/?fn=koszyk&1:CORE+I5 ... +SP+7+600W
Gdyby cena była za duża, można jeszcze pomyśleć. Laptop o podobnych osiągach będzie sporo droższy.

środa, 14 stycznia 2015, 22:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://allegro.pl/dell-m6600-i7-8gb-gwr ... 07004.html

środa, 14 stycznia 2015, 22:31
Moderator
Moderator

...albo i nie będzie droższy. :D W smakowitej cenie tego 6600 znalazłeś.

środa, 14 stycznia 2015, 22:52
Bywalec
Bywalec

Dzięki za propozycje kotin i Degenerado :) Jednak zostaje przy opcji zakupu laptopa, ponieważ zależy mi na mobilności. Kolejna sprawa to jest jednak zakup nowego, tak więc wiąże się to chyba ze zwiększeniem budżetu. Narazie w oko wpadły mi:

http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo ... w8-1.bhtml
http://www.karen.pl/product/248464/Elek ... _16GB.html
http://www.x-kom.pl/p/213753-notebook-l ... x850m.html
http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netboo ... w8-1.bhtml

Czy któryś z powyższych to dobry wybór? Zastanawiam się czy warto dopłacać do karty GeForce 860M czy kupić taki z 850M oraz jak się ma ta 4gb w stosunku do tej 2gb. Co do procesorów to chyba tylko i7?

czwartek, 15 stycznia 2015, 00:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://allegro.pl/kadlubek-17-3-clevo-p ... 83716.html

czwartek, 15 stycznia 2015, 00:52
Bywalec
Bywalec

Niestety tego ASUSa już nie ma i jestem w kropce. Po długiej lekturze paru wątków i porównań chyba muszę pójść na jakiś kompromis. Mogę kupić:
- 15 cali FHD z 4 rdzeniami i7, GTX860M, dyskiem 7200 obr. i 8gb ram
- albo 17 FHD z 4 rdzeniami i7, GTX850M, dyskiem 5400 obr i 8gb ram
Mając do wydania około 4000 i kupując na raty chyba innej opcji nie mam. Zależało mi na 17 z windowsem, myślicie że warto czekać na okazję czy karta 850 i wolniejszy dysk przy renderze i obróbce wypadnie dużo gorzej?

czwartek, 15 stycznia 2015, 15:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

15 cali do pracy się nie nadaje, przy full hd to wypadną Ci oczy, chyba ze chcesz podpinac do dużego monitora.

Generalnie majac na 12 miesięcznej gwarancji workstation della, który bije na leb wszystko co podajesz w linkach to rzeźbisz i docelowo kupisz laptopa , który nie będzie dzialal tak jak Ci się wydaje ze powinien.

Poza tym nie jest kwestia co myslimy, nie da się pracować w obrebie jednego dysku, jeśli to 5400 rpm to w gole się do niczego nie nadaje, niektórzy to by i systemu na tym nie postawili, przy takich konfiguracjach , kompletnie nie ma znaczenia jaka grafikę weźmiesz ... i tak nie będzie dzialac poprawnie calosc.

czwartek, 15 stycznia 2015, 15:38
Bywalec
Bywalec

W porządku chyba rozumiem ;) Mam tylko jedno pytanie. Jaki dysk byłby dobry, bo ja myślałam że chodzi o wielkość obrotów a tu okazuje się że ma być dysk ssd a nie sata, a teraz widzę jeszcze sata2, sshd i już nie wiem. Zakup laptopa odłożę w czasie, żeby się trochę doinformować i rozejrzeć bo jak kolega wyżej napisał trochę na ślepo na razie to wybieram. Więc pytanie o dysk to jaka jest różnica pomiędzy nimi kupując laptopa z jednym i dopinając usb3 na dane?

czwartek, 15 stycznia 2015, 18:04
Moderator
Moderator

Niedawno pisałem:
kotin napisał(a):
... Dyski minimum HDD 7200 obr/ min. nie w wersji EKO, czy innej ze sterowaniem obrotów (a tym samym transferu) dla zmniejszenia zużycia energii. Wybieraj raczej te wydajne http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/dyski-twarde-hdd-polecane.html, http://www.notebookcheck.pl/ranking-dyskow-w-laptopach.31542.0.html, lub SSD po prostu.

marcia2000 napisał(a):
W porządku chyba rozumiem ;) Mam tylko jedno pytanie. Jaki dysk byłby dobry, bo ja myślałam że chodzi o wielkość obrotów a tu okazuje się że ma być dysk ssd a nie sata, a teraz widzę jeszcze sata2 i już nie wiem...

SATA (1, 2, 3...) to interfejs łączący dysk twardy (obojętnie czy HDD, czy SSD) z resztą komputera.
- HDD dysk talerzowy tradycyjny.
- SSD oparty o komórki pamięci (jak w pendrive na przykład), szybszy, ale droższy.
Konstrukcja Dell 6600 pozwala na zamontowanie drugiego dysku wewnątrz i na dopięcie trzeciego na USB3. Układ pracy na nich (maksymalnie uproszczony jak na potrzeby wideo) może wyglądać tak:
1. SSD na system, program.
2. HDD wewnątrz na materiały filmowe, dodatki, dźwięk...
3. HDD na USB docelowe miejsce na eksport / magazyn.
Dzięki takiemu rozłożeniu pracy HDD z materiałem filmowym podczas montażu tylko czyta dane, podobnie podczas eksportu gotowego projektu.
Transfer dysków nie spowalnia więc komputera.
To oczywiście najmniej wydajny system dyskowy do wideo i to przedstawiony w dużym uproszczeniu.

czwartek, 15 stycznia 2015, 18:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

każdy program ma inne wymagania co do dyskow ale wszystkie zaczynają się od niezbędnego minimum czyli jeden dysk na system (może być ten wolniejszy) i jeden na video (najszybszy możliwy, najlepiej ssd na innym kontrolerze nic sandforce)

ALE! takie oprogramowanie jak np. premiere potrzebuje jeszcze cos na dodatkowe smieci, czyli tempy, preview, conformingi i tu tez potrzebny jest dysk z jak najmniejszym czasem dostępu czyli jakiś ssd, może być mniejszy i wolniejszy

w dellu jest miejsce na dysk - msata , na którym można postawić system, dwa miejsca na dyski sata 3 i ewentualnie w miejsce napedu można w specjalnym caddy wstawić jeden dysk
w clevo na dzień dobry jest 2xm-sata i 2xzwykly dysk

majac odpowiednio dobrane dyski , każdy z programów będzie już dzialal przy takim mocniejszym procesorze, natomiast wtedy przyglądamy się grafice, im wieksza przepustowość magistrali, więcej jednostek renderujących, tym więcej się wyciągnie, czyli będzie płynniejszy podgląd i przyspieszenie w liczeniu timeline/eksport pod warunkiem , ze uzyjesz oprogramowania, które wykorzysta dana grafikę i tutaj znowu, clevo i dell - masz do wyboru do koloru, karty do grania, karty oparte o cuda i karty oparte o open cl
czyli możesz dopasować te rodzaje laptopow pod wlasciwie wszystko co wymyślisz , do maxymalnie rozbudowanego della czy clevo dopiero można porownywac bardzo mocne jednostki stacjonarne, montaż 4K z GH4 działa w czasie rzeczywistym, montaż z 4 lustrzanek w czasie rzeczywistym, eksport godziny takiego materialu trwa 30 minut do h264 br, jeden przebieg cbr

i chodzi o to żeby kupic laptopa bazowego takiego , który umożliwi rozbudowę i wykonanie pracy a nie takiego gdzie prace będziesz dopasowywać pod konfik bo tego czy tamtego nie da się zrobić albo trzeba wymyslac sposoby "na okretke" (proxy) bo normalnie nie działa

p.s. tak a propos, czekam na przyjazd quadro k5000m, jednej z najmocniejszych kart mobilnych co wrzuce porównanie do stacjonarki.

czwartek, 15 stycznia 2015, 19:49
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
każdy program ma inne wymagania co do dyskow ale wszystkie zaczynają się od niezbędnego minimum czyli jeden dysk na system (może być ten wolniejszy) i jeden na video (najszybszy możliwy, najlepiej ssd na innym kontrolerze nic sandforce)

ALE! takie oprogramowanie jak np. premiere potrzebuje jeszcze cos na dodatkowe smieci, czyli tempy, preview, conformingi i tu tez potrzebny jest dysk z jak najmniejszym czasem dostępu czyli jakiś ssd, może być mniejszy i wolniejszy...

Pełna zgoda, ale...
Dla zupełnie początkujących dysk na którym jest program, jest też domyślnie miejscem zapisywania projektu, tempów itp, dlatego podałem taki jak wyżej, niekoniecznie doskonały podział pracy dysków. Z resztą programy typu Vegas Movie, Magix, Cyberlink, Video Studio... radzą sobie dobrze nawet w tym, nie do końca wydajnym środowisku. Premiere to drugi kraniec wymagań programu wobec sprzętu. Tu zapewne uproszczone rozwiązania nie mają racji bytu.

czwartek, 15 stycznia 2015, 21:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona