Teraz jest sobota, 28 listopada 2020, 07:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Komputer do montażu video-wyposażenie dodatkowe. 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Komputer do montażu video-wyposażenie dodatkowe.
Witam
Nowy na forum wiec pozdrawiam weteranow! I przepraszam za brak polskiej trzcionki.

Z jednej strony stary wyga jestem, fotograf. I doswiadczony w montazu, ale jeszcze liniowym, profesjonalnym, na sprzecie systemu Betacam. Z drugiej strony wiele sie jeszcze musze dowiedziec o wspolczesnym warsztacie montazysty. Cos wiem ale znacznie wiecej nie wiem.

Ok. Skladam wlasnie budzetowy komputer do montazu w oparciu o uzywany procesor i karte. Bedzie podkrecany w granicach stabilnego dzialania.

Zadania:

Montaz i kodowanie HD 1080p w 2D + 920p w 3D (rzadko). Adobe Premiere CC przede wszystkim ale nie pogniewalbym sie gdyby i w Movie Maker poszlo(1/10 czasu potrzebna na zlozenie prostych, dobrze skreconych projektow!)
Pliki zrodlowe przewaznie AVCHD 50p 28Mbps i HDV 25p/50i (rzadko). Czesc materialu pochodzic bedzie z Gopro (czasem w ustawieniach maksymalnych co chyba daje tam strumien 45Mbps)
Nie filmuje w RAW jak na razie, wiec komputer nie do tego.

Budzetu nie podaje bo to droga do nikad. Maszyna ma byc tania wystarczajaco i dobra wystarczajaco. To jest jedno z wielu narzedzi dla mnie (wcale nie najwazniejsze). Istotny jest wspolczynnik "Jakosc-uzytecznosc-wydajnosc/cena". Wiem ze subiektywny ale wiem ze niektorzy praktycy jak i osoby skanujace internet jakby bardziej konkretnie moga sie na ten temat wyrazic.
Cena ponizszego, uzywanego procesora i GPU wskazuje w jaka polke cenowa celuje.
Zakupy moga byc rowniez na Allegro lub Aliexpres(z Chin tylko to co moze poczekac, podstawa ma byc teraz). Uzywki lub nowe.

Mam:
1.AMD Phenom-II X6-1090T na plycie Gigabyte GA-890GPA-UD3H
2.GPU Nividia GTX580 1,5GB
3.Zasilacz Crosair AX-850
4.Pamieci Crosair 2 komlety duo po 2x4GB CL9 1600MHz (razem 16GB)
Kupione, jedzie do mnie:
5. Obudowa midi Zelman Z1
Kupie
6. Stacje dokujaca dyskow HDD 2,5 i 3,5" ICY MB971SP-B

Pytanie o nastepne skladniki:

1. Zacznijmy od teoretycznie najprostszego(moim zdaniem najtrudniejszego) elementu: Wewnetrzny czytnik kart pamieci. Zalezy mi najbardziej na stabilnosci. Mam zle doswiadczenia z tym elementem, zamontowany w dotychczsowym Dell Studio (fabrycznie skaladany do montazu 8 lat temu byl) jest czesto nie widziany przez system, jak widziany to transfery slabe. Wiec jaki stabilny? Czy istnieja takie bez zbednych otworow na kurz, czyli zbednych gnazd? Uzywam tylko CF, SD i microSD (P2 bylo by ok ale i tak akurat ich nie ma) i te inne gniazda tylko mi przeszkadzaja. Czy sa czytniki ze zdublowanymi(lub wiecej niz podwojnymi) gnazdami SD microSD? Wachlowanie jest upierdliwe. Jakies propozycje? Z teorii lub lepiej z doswiadczenia?

2. Nagrywarka Blu Ray, nie wiem czy czesto bede uzywal, jakos nie zaistnial ten system w wideo za bardzo. Chyba tylko dystrybutorzy wielkiego przemyslu filmowego sa zainteresowani. Ale jak juz to jaka i dlaczego?

3.Co jeszcze warto?

4. OK. Nie nie zapomnialem o systemie dyskowym ;) Raczej odwrotnie, przykladam do niego najwieksza wage, dlatego na koncu. Tylko ze uwazam ze to co prezentuje wiekszosc opisywanych w necie kompow do montazu lacznie z tzw. stacjami roboczymi jest co najmniej dziwne... Naprawde mieszcza sie oni na tych kilku terabajtach wewnatrz puszki??? A stacji dokujacych brak...
Jako roboczy na poczatek 1xSSD+2xHDD (jakie z najwyzszym cena/jakosc-wydajnosc wspolczynnikiem?) Potem rekonfiguracja w 3SSD+1HDD.
Jako archiwalne to tylko gole HDD i dock ma chyba sens ekonomiczny?
Jakich pudelek na gole dyski oraz njakich szafek/polek do przechowywania archiwow uzywacie? Jak opisujecie/etykietujecie dyski?

Co z aplikacji (oprocz oczywiscia programow montazowych) trzeba a co warto miec zainstalowane?

Co jeszcze powinienem wziac pod uwage?

Prosze choc o minimalne(oczywiscie lepiej maksymalne!) uzasadnianie porad i wypowiedzi. Z checia poczytam nie tylko praktykow ale tez ludzi ktorzy wczesniej poswiecilli czas na rozpoznanie tematu i maja sporo madrego do powiedzenia.

Z gory dziekuje za zaangazowanie sie w watek.

pozdrawiam
Robert Dariusz K.

piątek, 4 marca 2016, 17:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Komputer do montażu video-wyposażenie dodatkowe.
Poszukaj używanych PC.
Przykład, bo dokładne googlowanie używek nie ma sensu, ktoś je może kupić. Opis bardzo skromny
Cytuj:
Dell 3020 i5-4570 32GB 1000GB GTX 970 2499 zł

Na zdjęciu GPU 4GB.
Dzwonić i targować się, bo jeszcze trzeba dokupić dyski.
Moje typy Samsung EVO 850. Dobra cena i wydajność.
Toshiba DT01ACA300. Sam mam, będę kupował następne.
Sata to USB.
Droga, ale fajna. Tańsze, fajne. A sam posiadam jakieś takie ustrojstwo, kupowane z plastikową obudową 2.5`. Tanie brzydkie działa...

Oprogramowanie hmmm każdemu według potrzeb. Np do premiere frameserwer... Zależy co potrzebujesz, jakie masz plany, potrzeby i ambicje... W cholerę tego jest...

piątek, 4 marca 2016, 19:29
Bywalec
Bywalec

Dzieki!
Ale sie nie zrozumielismy... Podstawe komputera to ja zloze w oparciu o to co w poczatkowym poscie. Mi chodzi glownie o peryferia.

1. Jaki czytnik kart pamieci???
2. Jaki Blu Ray, najtanszy czy inny?
3. Jakie opakowania na gole dyski 2.5 i 3.5"? Gdzies widzialem plastikowe takie. Ale moze konkrety?
4. Jakie inne jeszcze peryferia warto?

Dzieki za polecenie dyskow. Ale prosze o 2 slowa na temat: Whay?
Z dyskow roboczych to ja szukam szybkich i tanich ;), ale nie koniecznie duzych i na mur niezawodnych! Ma sie zmiescic 1-3 aktualnych projektow na nich. To NIE maja byc dyski archiwizujace. Od tego bedzie dodatkowy, wewnetrzny, jak najwiekszy HDD w ktorym bedzie liczyc sie tylko cena za GB i niezawodnosc a predkosc bedzie na dalszym miejscu. Poza tym gole dyski zewnetrzne i dock.

Jakie SSD 256 na system i programy i 128 GB (tempy) na ta chwile polecacie?

I jak zawsze: choc kilka slow uzasadnienia. Blagam... na kolanach ale blagam!

sobota, 5 marca 2016, 13:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale co tu blagac, to wszystko bylo po stokroc ile razy mozna walkowac te same tematy, wyszukiwarka nie dziala?

sobota, 5 marca 2016, 14:20
Moderator
Moderator

Pytania 1 i 2 - ciężko o odpowiedź. Mało kto z nas ma doświadczenia aktualne z czytnikiem, czy nagrywarką Bluray. Najczęściej ma się to od dawna, już przeważnie nie produkowane, rzadko kupuje się nowe.
3 Opakowania na dyski - http://www.skapiec.pl/cat/3118-etui-na-twarde-dyski.html, czy dowolne inne, nie ma to znaczenia.
4 System dyskowy - ilu nas tyle szkół, ile programów, tyle potrzeb. Do Twoich potrzeb, najbardziej będą dostosowane rady kolegi Degenerado. Najwięcej czasu poświęcił na zestawienie systemu dysków pod Adobe ze specyficznymi, wysokimi wymaganiami Premiere i Aftera. Wyjdź nawet tylko od przeczytania przypiętych tematów w dziale konfiguracja komputera i Adobe Premiere.

sobota, 5 marca 2016, 14:52
Bywalec
Bywalec

Ok, ludzie maja czytniki wewnetrzne od zawsze i wszystko hula? Takie za 5zl + 15pln przesylka? Tylko ja mam traumatyczne przezycia? Moze pecha mialem, choc ten od Della za piataka nie byl...

Jezeli Blu Ray stary u wiekszosci siedzi to wnioskuje ze nie wazne jaki, byle byl? A moze nawet niekoniecznie byl? Duzo projektow oddajecie w formie Blu Ray?

Na kolanach to ja o uzasadnienia prosze... bo ja to wierzacy jestem... w madrych ludzi wierze, w prawdy objawione niestety nie ;)

Z konfiguracja dyskow to i ja czuje sie dobrze w miare ale chodzi mi o konkretne dyski(czyt. linki) na dzien dzisiejszy (5.03.16):
1.Ktory SSD 264G ? (Wydajnosc/cena)
2.Ktory SSD 128G ? (Wydajnosc/cena)
3.Ktore 2xHDD 500G ? (Wydajnosc/cena, nieusypianie co chwila)

Wiem, wiem moge sprawdac ceny, czytac review etc. I robie to. Ale sa ludzie ktorzy maja to niemal w palcu, bo wlasnie przeorali internet i wyrobili sobie zdanie juz wczesniej. Nazwal bym ich... ekspertami (jezeli to nikogo nie obrazi). Ja tez przeoralem internet. Zeby ich znalezc. I stwierdzilem ze jak ich gdzies znajde to wlasnie tu, na tym forum...

sobota, 5 marca 2016, 15:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A poklikałeś, bo tam linkowane jest. Nie ma niezawodnych dysków, wszystkie potrafią się popsuć. Od jakiegoś czasu pojawiają się rankingi zawodności stary, nowszy

Obrazek
*Backblaze

sobota, 5 marca 2016, 18:18
Moderator
Moderator

RobertzOslo napisał(a):
Ok, ludzie maja czytniki wewnetrzne od zawsze i wszystko hula? Takie za 5zl + 15pln przesylka? Tylko ja mam traumatyczne przezycia? Moze pecha mialem, choc ten od Della za piataka nie byl...

Jezeli Blu Ray stary u wiekszosci siedzi to wnioskuje ze nie wazne jaki, byle byl?

Tylko Ty. Tak przyjmijmy dla uproszczenia.

Może i ważne, ale w czasach gdy kupowano je masowo, działała giełda opinii, teraz mało kto kupuje, giełdy nie ma, idziesz na ryzyko.
Tak - są rzadziej niż kiedyś używane, ale jakąś komputerową nagrywarkę trzeba mieć. Kupisz - zrecenzuj na forum.
(Wieczorem w poniedziałek podzielę się opinią kolegów z zaprzyjaźnionego sklepu komputerowego, na obydwa powyższe tematy.)

RobertzOslo napisał(a):
Z konfiguracja dyskow to i ja czuje sie dobrze w miare ale chodzi mi o konkretne dyski(czyt. linki) na dzien dzisiejszy...

To miłe. Samopoczucie jest ważne. Robertnik podał linki. Teraz podał graficznie statystyki niezawodności, gdybyś szukał dodatkowo sam, a ja może jednak, mimo że jesteś w tym mocny,, namówię Cię na lekturę chociaż paru wątków, z przyklejonymi na czele, na temat konfiguracji i typów dysków?

niedziela, 6 marca 2016, 20:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jeśli chodzi o czytniki wew. to polecam firmę akasa, są dość drogie ale dużo dziur, bezawaryjne, dość duży wybór w zależności od potrzeb na sloty/port

http://allegro.pl/akasa-multi-panel-czy ... 12168.html

wpisz w allegro "czytnik akasa"

dyski:
pod system i tempy to najtańsze dyski ssd, jeśli nie grasz w gierce i loadingi między levelami nie mają znaczenia to wszystkie dyski będą działać tak samo, ponieważ pod system i tempy dyski są zajeżdżane na maxa to bierz to co najtańsze bo założenia pierwsze padnie albo będzie wymieniane z czasem

dyski do video ssd:
Goodram seria c40
najtańsze i przyzwoite, trzymają transfer jak producent przykazał oczywiście w wersji 240 i większe i najlepiej na dobrym kontrolerze

z droższych to Samsungi ale seria pro, w żadnym razie nie evo, problemy ze spowolnieniami, mikroprzycięciami, do dupy firmwarey, od 120 po terabajtówki

napędy br wewnętrzne to najlepiej sprawują się LG, najdłużej na rynku, dobra kompatybilność z płytami, można dostać w dobrej cenie z oprogramowaniem dodatkowym
z zew. br - polecam ten konkretny model
http://allegro.pl/nagrywarka-zewn-blu-r ... 41439.html

używam od dłuższego czasu, pięknie chodzi na usb 2.0 i 3.0 zero problemów z wypalonymi płytami

na małe dyski bay do miejsca na napę
http://allegro.pl/hit-kieszen-5-25-4x-h ... 20511.html

własne chłodzenie, nie ma żadnych ograniczeń dla sata 3 , pełne transfery na raidach mam

zew. na duże dyski
http://www.microstar.pl/content/view/425/254/
drogie ale spełnia wszystkie oczekiwania, natomiast potrzebuje sensownego kontrolera z wyjściem lub przejściówką, zobacz allegro dell perc h200

poniedziałek, 7 marca 2016, 01:19
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
dyski do video ssd:
http://allegro.pl/akasa-multi-panel-czy ... 12168.html
najtańsze i przyzwoite, trzymają transfer jak producent przykazał oczywiście w wersji 240 i większe...

Zmieniłem Ci link na Goodramy, bo Akasę powtórzyłeś, zamiast dysk podać... :wink:

poniedziałek, 7 marca 2016, 08:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://www.morele.net/dysk-ssd-sandisk- ... 25-661294/

a to nie wiem, to mialo byc, goodram moze byc ale te sa lepsze, zwlaszcza jak nie cudujemy zeby soe zmiescic w jakims malym budzecie

poniedziałek, 7 marca 2016, 09:11
Moderator
Moderator

Tamte też podawałeś kiedyś. Grunt że są teraz dobre podane. :D

poniedziałek, 7 marca 2016, 09:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tak spoko, tylko różnica w cenie między jednymi a drugimi była większa i nie opłacało się brać sandisków wydając dodatkowe 200zł , przy tak małej różnicy w cenie to wolę sandiski chociaż mam raida i na jednych i na drugich i specjalnie różnicy w pracy nie ma, bm test pokazuje różnicę w zapisie ale to przy pracy w rt nie ma znaczenia

ewentualnie długość gwarancji może być czynnikiem decydującym, nie wiem jak z goodramem na ten moment ale sadisk daje 3 lata

poniedziałek, 7 marca 2016, 09:40
Bywalec
Bywalec

Dziekuje za konkrety, dobrze wiedzialem ze tu znajde tych co wiedza!

Ja sie moze wytlumacze dlaczego na czytniki napieram: Doswiadczenie mam bardziej z fotografii ale w pewnym sensie mozna przeniesc na produkcje filmowa. Ok. 40% procent mojej pracy to analiza wstepna i selekcja przyniesionego materialu. U mnie 1-3% procent (fotografia) idzie do kopiowania, dalszych rozwazan i obrobki, reszta pod format.
Wiec moje marzenie scietej glowy: Przegladanie materialu na kartach pamieci z predkoscia swiatla. Najlepiej na kilku na raz. Najlepiej miniaturki na wielkim ekranie 4k. Tak jak kiedys fotografowie slajdy przegladali na podswielanych skrzynkach, setkami na raz.
Akasa- mialem go na celowniku a po pozytywnej opinii Degenerado kupie ale ta wersje z wejsciem na HDD 2,5".

Dyski SSD: czy ja dobrze rozumiem? Ze osiagaja one optimum wydajnosci dopiero powyzej 240GB pojemnisci? Co jest przyczyna?

Ostatnio edytowano poniedziałek, 7 marca 2016, 21:59 przez RobertzOslo, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 7 marca 2016, 10:56
Bywalec
Bywalec

Jeszcze to zalecenie o SSD: najlepiej po dobrym kontrolerze.
O co konkretnie chodzi i ktory kontroler dobry?
Bo ja to taki naiwny bylem i myslalem ze sie po SATA III prosto do plyty wepne...

poniedziałek, 7 marca 2016, 11:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona