Teraz jest sobota, 19 października 2019, 20:01

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Niskobudżetowa modernizacja komputera 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Niskobudżetowa modernizacja komputera
Witam Was serdecznie! ;-)
3 lata temu zakupiłem komputer o następującej specyfikacji
(niestety czas naglił i nie miałem czasu aby komputer sobie złożyć. Zdałem się na sklep):

Płyta główna MSI FM2-A55M-P33
Procesor 4 rdzenie AMD A8-6600K Black Series 3,9 GHz
Grafika zintegrowana Radeon HD 8570
8 GB RAM (dual) 1333 MHz DDR3
Dysk HDD 500 GB

Do montażu hobbystycznego nadawał się całkiem dobrze, choć nie było rewelacyjnie. Teraz jednak mam sporo zleceń, montuję codziennie. I co za tym idzie trochę zacząłem narzekać na komfort pracy oraz przede wszystkim na czas renderu... A budżet zerowy nie pozwala mi na inwestycję w nowy komputer. Dlatego próbuję za to co mam w kieszenie trochę go "podciągnąć".

I tak na początek wymieniłem serce komputera czyli zasilacz na Corsair VS550. Wymieniłem płytę główną na GIGABYTE GA-F2A88XM-D3H (Rev.3.1). Włożyłem 64 GB dysk SSD na którym zainstalowałem Windowsa oraz Sony Vegas Pro (na którym pracuję najwięcej). Dołożyłem kolejne dyski HDD na surówki - 1,5 TB 7200 obr/min (3,5 cala) oraz 1 TB 5400 obr/min (2,5 cala). Włożyłem również kartę grafiki MSI Radeon R7 240 (2GB, DDR3, 128 bit) aby nie korzystać ze zintegrowanej. Dołożyłem 2 x 4 GB RAM. Procesor podkręciłem z 3,9 do 4,2. Założyłem cooler CPU ZALMAN CNPS80F. System operacyjny to Windows 7 Home Premium 64-bit. Wszystko zamknąłem w obudowie Akyga AKY313 (wentylator 12 cm na froncie, 12 cm na boku oraz 8 cm na tyle obudowy). Wszelkie rzeczy nie związane z montażem oraz obróbką foto zainstalowałem na dysku przenośnym, tak aby na HDD w komputerze były tylko i wyłącznie programy i pliki związane z edycją foto-video.

W przyszłości chcę jeszcze włożyć mocniejszą kartę graficzną. Minimum 2 GB, 196 lub 265 - bit, DDR5. Chciałbym dołożyć dysk SSD tak aby sam Windows był na jednym a Vegas i Adobe Premiere (na którym co jakiś czas robię zlecenia) były na drugim. Jeszcze ewentualnie mógłbym wymienić wentylator z tyłu obudowy z 8 cm na 10 cm, ale nie wiem czy wtedy wyprowadzanie ciepła polepszy się jakoś zauważalnie...

Oczywiście wszystko to zrobię za... jakiś czas, bo w tej chwili nie mam na to środków finansowych.

Generalnie pracuję na plikach AVCHD, mp4 oraz mov. Rozdzielczości Full HD 1920x1080. I w związku z tym macie może jakieś pomysły co mógłbym jeszcze zrobić w granicach tego co posiadam? Sugestie? Podpowiedzi lub sprawdzone patenty na to aby trochę przyśpieszyć np. proces renderu?

Ostatnio edytowano piątek, 24 czerwca 2016, 10:47 przez Hubert-Bak, łącznie edytowano 1 raz

wtorek, 14 czerwca 2016, 11:57
Nowy
Nowy

Post Re: Niskobudżetowa modernizacja komputera
jeśli chcesz przyśpieszyć rendering filmu montaż powinienieś iś w karte graficzna Nvidia Quadro K4000 lub mocniejszą one są właśnie do takich naszych prac co do procka tylko Procesor: Intel i7-5960X
ale może inaczej polecał bym ci poskładać coś takiego zapewniam cie ze będziesz kiedyś zadowolony jak to poskładasz mam to i jest odjazd

Procesor: Intel i7-5960X
Chłodzenie Procesora: Be Quiet! Dark Rock PRO 3
Płyta główna: ASUS ROG Rampage V Extreme
Karta Graficzna: ASUS STRIX GeForce GTX 980Ti
Dysk SSD: Intel Dysk SSD 750 1200GB 2,5″ PCI EXPRESS
Pamięć RAM: (4x4GB) HyperX 16GB DDR4-3000 CL15
Zasilacz: Be Quiet! Dark Power Pro 10 850W Platinum
Karta Dźwiękowa: ASUS Xonar Phoebus
Karta do nagrywania Video: SC-512N1-L/DVI
Obudowa: AeroCool GT-S

wtorek, 14 czerwca 2016, 23:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

podałeś chyba najbardziej bezsensowny ale za to najmniej opłacalny konfig...

980ti nigdy nie było opłacalne, nie jest i nie będzie, zwłaszcza do obliczeń gpu, bo to kiepska architektura jest

dyski na pci express są nieopłacalne, w miejsce jednego takiego wynalazku można przeważnie zmontwać raida 4xssd

4x4 gb ram ? jak będzie chciał zwiększyć ilość to co ? będzie się bawił w sprzedawanie zamiast dokupić kolejne (pomijam płytę bo nie chce mi się sprawdzać co ona obsługuje a co nie)

karta msx to jest może dla graczy ale do montażu nic nie wniesie, zwykły budżetowy crap

w cenie podanego procesora, można złożyć konfig w renderingu szybszy o 70% a w pracy na timeline to samo czyli RT

optymistycznie zakładam, że to był żart

środa, 15 czerwca 2016, 00:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 21337.html tu są opisane wydajności do vegasa

środa, 15 czerwca 2016, 00:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ten test to jest zwykły bullshit, po pierwsze nie ma samego projektu z materiałem, żeby cokolwiek można było porównać i się do tego odnieść a po drugie autorzy nie rozumieją na czym polegają różnice w architekturze poszczególnych generacji gpu i wypisują bzdury takie jak to:
"Zasada jest prosta - im nowsza i wydajniejsza karta graficzna tym przyśpieszenie będzie większe"

jeśli karta ma 1500 shaderów ale jedną operację liczy blok 128 jednostek a z drugiej strony jest karta starsza dwie generacje która ma 700 shaderów ale dwa liczą pojedynczą operację to która szybciej zadanie wykona ?

no i właśnie dlatego żadna redakcja nie zamieszcza projektu testowego bo by wyszło w praniu, że albo powielają z innych portali testy sami ich nie robiąc albo mają metodykę z powietrza, bo w testach video w zależności od projektu można wszystko wykazać a nie sądzę, żeby się chciało komuś zgłębiać zagadnienie jak można zrobić wrzutkę nie do sprawdzenia i po kłopocie

środa, 15 czerwca 2016, 00:43
Nowy
Nowy

Dzięki za wszystkie wypowiedzi :)

Póki co - tak jak pisałem na początku - nie będę przesiadał się na inny komputer, muszę pracować na tym co mam. I obawiam się, że póki nie wymienię procesora oraz karty graficznej to nic więcej nie uzyskam.

A myślicie, że przesiadka na inny soft trochę by pomogła?

No i sprawa dysków. W tej chwili mam dysk SSD 64 GB na system oraz oprogramowanie do edycji foto/video. Mam 1,5 TB HDD o prędkości 7200, 500 GB o prędkości 7200 oraz mały (2,5 cala) 1 TB o prędkości zapisu 5400.

Jak byście je wykorzystali? Co do czego? SSD to system, na pewno. 1,5 TB na surówki. 500 GB na gotowe projekty. Ale przydałoby mi się coś na tempy oraz na sam render. I na sam render najlepiej jakiś większy SSD.

środa, 22 czerwca 2016, 21:18
Moderator
Moderator

Hubert-Bak napisał(a):
A myślicie, że przesiadka na inny soft trochę by pomogła?

Szybki jest Cyberlink PowerDirector, ale jeżeli chodzi o możliwości, nie dorównuje Vegas Pro, więc zostań przy tym sofcie, bo jako jeden z niewielu lubi karty AMD. Płytę główną zakładam że masz AMD A88X - GA-F2A88XM-HD3 (rev. 3.2/3.3), a nie to co napisałeś, więc kliknij sobie na nią i zobacz procesory, jakie do niej pasują. Rewelacji to tu nie ma i chyba z czasem przejdziesz na i5 intela z najnowszym Radeonem 480. Taki zestaw będzie mocniejszy od obecnego, a kasa akceptowalna.

czwartek, 23 czerwca 2016, 09:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może to po prostu zbieg okoliczności ale nie znam nikogo kto miałby do montaźu głównego kompa opartego na AMD. Jakoś na początku lat 2000 przez trzy dni Duron u mnie był - wymieniłem bardzo szybciutko po czym zapomniałem o istnieniu tej architektury na zawsze... Polecałbym Ci jednak inwestycję w intela.

KRAN 6m auto AIM

czwartek, 23 czerwca 2016, 19:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ja mam... od ponad 15 lat łącznie

czwartek, 23 czerwca 2016, 20:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A czy większość najpopularniejszych programów montażowych nie są przypadkiem optymalizowanych pod intela, bo takie rzeczy też gdzieś słyszałem - chodzi o jakieś instrukcje maszynowe, i takie tam... I żeby nie było to się nie upieram tylko zastanawiam :-)

KRAN 6m auto AIM

czwartek, 23 czerwca 2016, 23:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To się wtrącę......mam i7 2600K do sprzedania, kręci sie do 4.7ghz i jest stabilny w sam raz na modernizacje dla autora wątku:)

Ostatnio edytowano czwartek, 23 czerwca 2016, 23:12 przez pawelvideo, łącznie edytowano 1 raz

czwartek, 23 czerwca 2016, 23:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

tylko edius i to nie tyle jest optymalizowany co instalator sprawdza jaki procesor i nieznane mu id wywala

z pojedynczych procesorow intela w renderingu dopiero i7 skylake 6700k zrównał się osiągami z moim konfigiem w którym opterony mają 10 lat

czwartek, 23 czerwca 2016, 23:11
Nowy
Nowy

Co do płyty głównej to dobrze napisałem, mam GIGABYTE GA-F2A88XM-D3H (Rev.3.1)

A odnosząc się do oferty kolegi pawelvideo, to kuszące, nawet bardzo ;) Mimo wszystko - póki co - muszę odmówić ;-)

Ostatnio edytowano piątek, 24 czerwca 2016, 10:48 przez Hubert-Bak, łącznie edytowano 3 razy

czwartek, 23 czerwca 2016, 23:58
Moderator
Moderator

Mrugaj sobie mrugaj, ale wpisz to co napisałeś w Google i zobaczysz że wyskoczy Ci tylko to co podałem - F2A i parę innych literówek.
No chyba że Gigabyte nie wie co robi. :wink:

piątek, 24 czerwca 2016, 07:45
Nowy
Nowy

Fakt, umknęła mi literka "A" przy pisaniu nazwy. Co nie zmienia faktu, że nadal jest to inna płyta główna od tej którą podałeś ;)

1. płyta którą podałeś - http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=5354#ov

2. i płyta którą mam ja - http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... d3hrev_31/

piątek, 24 czerwca 2016, 10:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona