Teraz jest wtorek, 15 października 2019, 20:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Modernizacja laptopa Sony Vaio f13z1e 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Modernizacja laptopa Sony Vaio f13z1e
Witam serdecznie. Po przeczytaniu większości postów dotyczących składania pc pod adobe premiere przystąpiłęm do szukania elementów. Jednak cena jaka mi wyszła to około 8 tysięcy co na chwilę obecną jest kwotą za wysoką. Postanowiłem więc, że zmodernizuję mojego laptopa. Na dzień dzisiejszy jak obrabiałem 4 minutowy film bez żadnych efektów i kolorowania to podgląd szedł całkiem w porządku, ale trzeba było stosować taki myk: play => stop => play i szło płynnie nawet w 100% Pliki z kamerki sportowej 1920x1080 60p

Na tą chwilę mam Sony Vaio f13z1e:
Procek: Intel Core i7-740QM 1.73 GHz,
Grafika: GeForce GT 425M 1024 MB, rdzeń: 560 MHz, pamięć: 800 MHz,
Pamięć: 8192 MB DDR3-1333 (2x4GB)
Dyski twarde: Sata II Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB
, 7200 obr/min, Zewnętrzny WD my passport ultra 1tb.
USB 3.0 x2

Najprościej wydaje mi się będzie wymienić dysk na SSD. Później ewentualnie pamięci na 2x8. Pytanie ogólne czy jest sens? Kosztowo na pewno, bardziej chodzi mi o działanie. Czytając różne tematy na tym forum wnioskuję, że system powinien mieć oddzielny SSD na system, tempy/cache, preview/proxy i export. Jak to się ma do sytuacji z laptopem? Czy po USB 3.0 będzie to wszystko fajnie śmigać? Czy można takie zewnętrzne dyski spiąć w raid?

Wymyśliłem sobie dwie opcje.

Opcja I + aktywny hub USB + 2x przystawki dla dysków USB 3.0 <=> Sata III
1xSSD wewnętrzny 250 GB - system (jakiś z wyższej półki)
1x SSD 500 GB (po USB 3.0) - preview/proxy, tempy/cache, surówka
1x zewnętrzny (po USB 3.0) - WD my passport ultra 1tb - export
1x Sata II Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS (po USB 3.0), 500 GB - magazyn wszystkich innych moich plikow

Opcja II + aktywny hub USB + 2x przystawki dla dysków USB 3.0 <=> Sata III

1x SSD wewnętrzny 500 GB - system, tempy, cache
1x zewnętrzny (po USB 3.0) - WD my passport ultra 1tb - preview/proxy, export
1x Sata II Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS (po USB 3.0), 500 GB - magazyn wszystkich innych moich plikow

W obu przypadkach ewentualnie zamienić Seagate z WD.

Bardzo proszę o poradę ;)
Pozdrawiam.

wtorek, 13 grudnia 2016, 14:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Modernizacja laptopa Sony Vaio f13z1e
Wydaje sie to rozsadne rozwiazanie, ale nie wiem jak a USB 3.0 bedzie. Brakuje mi portow sata juz i tez sie zastanawiam zeby jakis dysk na usb 3.0 dolozyc, ale nie wiem jak to sie spisuje w praktyce, Degenerado co o tym sadzisz?
Na system nie musisz pakowac ssd z wyzszej polki na ten moment, chyba najbardziej oplacalne sa te- http://allegro.pl/dysk-ssd-240gb-goodra ... 47493.html (przyzwoite dyski i co wazne maja 5 lata gwarancji)

wtorek, 13 grudnia 2016, 15:24
Moderator
Moderator

Pozostaje jeszcze napęd w razie czego. Nie wiem jak jest w Vayo podłączony, ale jeżeli jest to SATA (nawet wersja 1), to można by pomyśleć nad przeniesieniem tam dysku systemowego. Na początek niech to będzie Momentus, bo jest. Na montaż jakiś lepszy SSD wewnątrz.
Na eksport wystarczy chyba dowolny SSD, tylko pojemny, na USB 3.
Na tempy najtańszy używany nawet SSD na USB 3.

wtorek, 13 grudnia 2016, 15:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wlasnie dokladnie nie pamietam, ale kiedys byla mowa o eksporcie i gubieniu klatek na dysku ssd tylko nie pamietam o jakie modele chodzilo. Co do napedu mam nawet takie ustrojstwo, dziala - http://allegro.pl/kieszen-na-drugi-dysk ... 75258.html

wtorek, 13 grudnia 2016, 16:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja bym zrobił inaczej, kupiłbym duzy dysk ssd 512/1T, najszybszy możliwy czyli coś koło 550/550 na sata 3.
Podzieliłbym go na partycje, system, video, tempy. I o ile nie będzie projektów przekraczających ilość ramu i nie będzie zajeżdżona wirtualna to można coś porobić, nowy premiere mało tempów robi, można przejść na mniej zasobożerny soft jak nowy magix/vegas czy power director.

Wydaje mi się, że wszystkie inne rozwiązania to walka z wiatrakami, teoretycznie można kupić małego pena zatyczkę do portu i na nim zrobić system ale ... też wirtualna musi być na ssd bo pen zdechnie inaczej.

Jeśli się nie da pracować to z ssdekiem sprzedać i kupić della 7150 :) to maszyna na której wszystko można

zew. dyski do montażu to na thunderbolcie, cała reszta to może przy krótkich i prostych materiałach da radę ale jakieś avchd czy mjpeg nowy i pozamiatane

wtorek, 13 grudnia 2016, 16:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A co sadzisz o drugim dysku ssd w miejsce napedu, nie testowalem tego na montazu, ale ogolnie dziala niby ok.

wtorek, 13 grudnia 2016, 16:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

działać, działa ale tak wolno że sam wywaliłem to caddy u siebie i jednak wsadziłem napęd, takie sata 1

wtorek, 13 grudnia 2016, 16:43
Nowy
Nowy

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi ;)

jacekxyz napisał(a):
Na system nie musisz pakowac ssd z wyzszej polki na ten moment, chyba najbardziej oplacalne sa te- http://allegro.pl/dysk-ssd-240gb-goodra ... 47493.html (przyzwoite dyski i co wazne maja 5 lata gwarancji)

Dziękuję za polecenie dysku ;) Na pewno wezmę pod uwagę.

kotin napisał(a):
Pozostaje jeszcze napęd w razie czego. Nie wiem jak jest w Vayo podłączony, ale jeżeli jest to SATA (nawet wersja 1), to można by pomyśleć nad przeniesieniem tam dysku systemowego. Na początek niech to będzie Momentus, bo jest.

W pierwszej chwili ucieszyła mnie taka możliwość. Nie jestem teraz pewien jakie tam jest złącze. Znalazłem taką nagrywarkę na USB ale tutaj raczej będzie SATA. Muszę to rozkręcić i zobaczyć. Z tego co pamiętam to jedna śrubka. Choć szkoda bo to jedyny czytnik BluRay jaki mam w domu (choć i tak bardzo rzadko korzystam).
A co do zastosowania Momentusa to zależy mi też żeby system chodził szybciutko stąd chęć wyrzucenia go na wszystkie inne pliki.

jacekxyz napisał(a):
Co do napedu mam nawet takie ustrojstwo, dziala - http://allegro.pl/kieszen-na-drugi-dysk ... 75258.html

W tym miejscu zachwytu ciąg dalszy, nie przypuszczałem, że takie są rozwiązania i brałem pod uwagę dodatkowe urządzenia poza laptopem na blacie.

Degenerado napisał(a):
działać, działa ale tak wolno że sam wywaliłem to caddy u siebie i jednak wsadziłem napęd, takie sata 1

I czar prysł ;) Jeżeli faktycznie tam jest SATA1 to może lepiej nie ruszać tego napędu.

Szukając informacji o tym napędzie zorientowałem się, że mam wejście eSata/USB (prawdopodobnie 2.0) o którym całkowicie zapomniałem, bo nigdy go nie używałem. Teraz nasuwa się pytanie czy to lepsza opcja jak USB 3.0?

Degenerado napisał(a):
Ja bym zrobił inaczej, kupiłbym duzy dysk ssd 512/1T, najszybszy możliwy czyli coś koło 550/550 na sata 3.
Podzieliłbym go na partycje, system, video, tempy. I o ile nie będzie projektów przekraczających ilość ramu i nie będzie zajeżdżona wirtualna to można coś porobić, nowy premiere mało tempów robi, można przejść na mniej zasobożerny soft jak nowy magix/vegas czy power director.

Czyli generalnie najbliżej do opcji II z tym, że wszystko skierować na SSD a na pozostałych dwóch, które mam to machnąć sobie pliki prywatne.

Obecny teraz momentus jest na SATA2 kupując dysk SATA3 z tego co czytałem nie ma problemu, jedynie nie wykorzystam pełni mocy, no ale będzie już pod nowego kompa w przyszłości. Dobrze myślę?

Degenerado napisał(a):
Wydaje mi się, że wszystkie inne rozwiązania to walka z wiatrakami, teoretycznie można kupić małego pena zatyczkę do portu i na nim zrobić system ale ... też wirtualna musi być na ssd bo pen zdechnie inaczej.

No z tym penem to odpuszczę chyba :)
Degenerado napisał(a):

Jeśli się nie da pracować to z ssdekiem sprzedać i kupić della 7150 :) to maszyna na której wszystko można

Hehehe, lapek zostaje bo już go mam ;) Jak doczekam (dozbieram) na zamianę to będzie zamiana na stacjonarkę.
Degenerado napisał(a):

zew. dyski do montażu to na thunderbolcie, cała reszta to może przy krótkich i prostych materiałach da radę ale jakieś avchd czy mjpeg nowy i pozamiatane

A jakie masz zdanie o tym porcie eSATA (takie złącze to jest odpowiednik SATA2?), które własnie wyczaiłem. Będzie to chodzić tak samo jak wewnętrzny dysk?

Jest jeszcze jedna rzecz, z której nigdy nie korzystałem a jest to port Expresscard. Czy w tym przypadku możnaby wrzucić tam kontroler SATA3 x2 ? Znalazłem takie coś https://www.startech.com/Cards-Adapters ... d~ECESAT32 ale nie wiem czy można to dostać.

Uwzględniając Expresscard i eSATA całkowicie by się wszystko zmieniło. Dzięki wam na to wpadłem, ale jeżeli się mylę to proszę o sprowadzenie na ziemię ;)

1xSSD wewnętrzny (po SATA2) 240 GB - system (wstępnie GOODRAM Iridium Pro )
1x SSD 500 GB (po SATA3 z kontrolera) - preview/proxy, tempy/cache, surówka
1x zewnętrzny (po USB 3.0) - WD my passport ultra 1tb - export
1x Sata II Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS (po eSATA), 500 GB - magazyn wszystkich innych moich plikow

EDIT:
Mam jeszcze wejście s400 (firewire?) może też sie nada?

wtorek, 13 grudnia 2016, 22:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dyski podłączone przez expresscard albo esata nadają się do bootowania systemu, chodzi to nie do odróżnienia od dysku podłączonego w środku, natomiast eliminuje to mobilność laptopa bo trzeba na przejściówce albo jakimś innym pająku podpinać dysk

jeśli chodzi o dysk do video, działać będzie ale w osiągach daleko mu będzie do byle dysku zwykłaego na sata 2, o ile transfer ciągły to jeszcze ujedzie, to skakanie po timeline będzie na zasadzie, stop, start, czekamy, stop start, rusza i leci zacinając się, zatrybia i jest ok

polecam jednak duży dysk ssd i podzielenie go na 3 partycje, więcej pożytku z tego będzie, ewentualnie zew. usb 3.0 albo esata na backupy

ewentualnie w caddy wsadzić najprostszy dysk ssd na system z partycją na eksport a drugi dysk ssd (jak największy i najszybszy) na video z partycja wydzielona na tempy i cache

to by było rozwiązanie 120+256/512 w sumie nie za drogo i będzie dzialac bardzo przyzwoicie a pająki sobie odpuść, chyba że na backupy

wtorek, 13 grudnia 2016, 23:08
Nowy
Nowy

Całkiem fajnie idzie to ogarnąć tak jak mówisz. Myślałem po prostu, że lepiej mieć oddzielne dyski niż robić partycje. Duża jest różnica?

Generalnie mam problem z gniazdem ładowania i lapka nigdzie nie noszę więc teraz używam go jak stacjonarki raczej. W tym przypadku jak eSATA nie będzie robiło różnicy do wewnętrznego dysku to bym skorzystał z tego.

wtorek, 13 grudnia 2016, 23:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jak Ci nie robi różnicy to podepnij sobie kabelkiem dysk ze środka na esata, (jest taki kabelek esata+usb do zasilania za 7zl) do środka daj najlepszy możliwy ssd, adata ma dyski 512 na MLC w normalnych cenach i już

koszt całości to szbki i duży ssd plus kabelek do bootowania z esata

http://allegro.pl/adata-ssd-sp920-512gb ... 21399.html

zobacz czy można taniej kupić

p.s. możesz jeszcze rozebrać laptopa (nie mam instrukcji serwisowej) i sprawdzić, czy nie ma gdzieś wyprowadzenia sata dodatkowego (bo zakładam, że msata nie ma :)

ostatnio się spotkałem z takim przypadkiem w dellu i wystarczyło kupić mniejszą gabarytowo baterię i normalnie podłączyć drugi dysk bo się tasiemka odsłoniła

wtorek, 13 grudnia 2016, 23:33
Nowy
Nowy

Dziwnie to zrobili, bo obok eSata nie ma gniazda usb zeby zasilanie podpiąć. USB mam po drugiej stronie. no ale zasilanie da się ogarnąć jakimś dłuższym kablem.

Lapka już rozbierałem (czyszczenie, wymiana past, i wymiana gniazda ładowania) więc sobie mogę jeszcze raz go rozebrać i poszukać ;)

Dzięki bardzo za pomoc ;)

Powiesz mi jeszcze jak duża jest różnica między SSd z partycjami a dyskami SSD w większej ilości podpiętymi po SATA?

wtorek, 13 grudnia 2016, 23:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jeśli masz optymalne warunki czyli osobne podłączenia do dysków pod najszybszy kontroler to oczywiście kilka dysków jest lepszym rozwiązaniem niż jeden, nie ma o czym gadać, szybkość, czas dostępu, kombinacje z raidami

natomiast kiedy podłączasz je przez kolejne wąskie gardła to trzeba się zastanowić czy zadziałają lepiej niż jeden przyzwoity dysk, w tym przypadku moim zdaniem nie warto rzeźbić, główny argument to to, że premiere (soft też jest ważny) zdecydowanie mniej plików pomocniczych tworzy od wersji 2015

wtorek, 13 grudnia 2016, 23:56
Nowy
Nowy

Ok to tak zrobię ;) Jeden duży SSD na partycje i wsadzam go do środka. Stary dysk na backupy (ewentualnie postawię sobie na nim ubuntu, bo jak nie obrabiam nic to wlasnie korzystam z tego systemu) a zewnętrzny WD na moje pierdoły wszystkie.

Premiera mam CC więc zawsze najwyższa wersja.

Jak będzie dobrze śmigało to będzie na tyle, a jak nie to będę kombinował aż kupię stacjonarkę całą hehe.

Dzięki za linki i szybką pomoc na wysokim poziomie!
Pozdrawiam

EDIT:

Degenerado napisał(a):

można np tutaj: https://www.morele.net/dysk-ssd-adata-p ... -c-732094/

środa, 14 grudnia 2016, 00:07
Nowy
Nowy

Degenerado napisał(a):
polecam jednak duży dysk ssd i podzielenie go na 3 partycje, więcej pożytku z tego będzie, ewentualnie zew. usb 3.0 albo esata na backupy

Hej mam już dysk teraz trzeba to podzielić. Kupiłem ten 512gb który mi poleciłeś :)
Masz jakieś sugestie po ile na partycję? Na system chyba wystarczy 150gb? Win 10 mam.
A co z resztą? :)

czwartek, 15 grudnia 2016, 16:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona