Teraz jest sobota, 19 października 2019, 22:00

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Modernizacja PC pod Sony Movie Studio Platinum 13 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Modernizacja PC pod Sony Movie Studio Platinum 13
Myślałem ostatnio o modernizacji mojego PC konkretnie pod program Sony Movie Studio Platinum 13. Obrabiam na nim pliki z kamery Sony FDR-AX53 oraz Sony FDR-X1000V w full HD 50p (XAVC S). PC ma mi służyć tylko i wyłącznie do tego celu. O ile praca w programie idzie w miarę sprawnie to eksport projektu zajmuje już dużo czasu. Proszę więc o poradę co zmienić w zestawie lub w ustawieniach aby eksport był szybszy a praca bardziej komfortowa? Dodam jeszcze, że czasami zdarza się materiał 4K z tychże kamer.

Oto konfiguracja mojego PC:
Intel i7 4771
Radeon HD 7870 2GB OC
MSI Z87I Gaming AC
2x8GB 2400 MHz
Samsung 850 Pro 256GB

Jest on podłączony Gigabit Ethernet do WD Cloud 3TB, na którym trzymam surówkę. Co mogę zrobić aby usprawnić pracę w Sony Movie bez wymiany całego sprzętu?

Bardzo dziękuję za pomoc.

poniedziałek, 3 lipca 2017, 12:31
Moderator
Moderator

Post Re: Modernizacja PC pod Sony Movie Studio Platinum 13
Myślę że masz absolutnie wystarczający i silny komputer do zadań które mu dajesz. Nawet jakby sprawdzić na przykład w menedżerze zadań, to się "nudzi" w czasie pracy.
Jedyne co widzę, to że nie dostaje w porę danych do pracy i nie ma miejsca na odbiór jej wyników. Poczytaj sobie kilka pierwszych postów z tego działu: LINK, o roli systemu dysków twardych w montażu i eksporcie wideo.
Najszybszy, najlepszy dysk powinien być zamontowany na najszybszym łączu bezpośrednio w komputerze i to on powinien być miejscem pracy montażysty. Ma zwierać surówkę, dźwięk, grafikę i inne materiały potrzebne do montażu.
Powinien być też w komputerze dysk na system i programy, oraz - może być zewnętrzny w ostateczności, ale na szybkim łączu dysk na eksport. To minimum.
Poczytaj. :D

poniedziałek, 3 lipca 2017, 14:36
Nowy
Nowy

Dzięki kotin za pomoc. Poczytałem o dyskach i w głowie urodził mi się pomysł aby dołożyć do PC dwa kolejne dyski SSD. Po przeanalizowaniu wszystkich moich projektów stwierdziłem, że pojedynczy projekt z wszystkimi plikami do niego potrzebnymi zajmuje maksymalnie 100GB. Pracuję zawsze na jednym projekcie do czasu jego ukończenia. Chciałbym doposażyć PC o następujące SSD:

opcja pierwsza - 2 x Adata SU900 256GB (3D MLC)
opcja druga - 1 x Samsung 850 Pro 256GB + 1 x Adata SU900 128GB

Przy opcji pierwszej obydwa dyski Adaty przeznaczone byłyby na surówkę. Przy opcji drugiej obydwa dyski Samsunga (jeden już posiadam) przeznaczone byłyby na surówkę a Adata poszłaby na system i programy. WDCloud w obydwu przypadkach służyłby za miejsce docelowe dla pliku wynikowego oraz archiwizację już zakończonego projektu.

Teraz pytania:
1. Czy pomysł o dokupieniu kolejnych dwóch dysków SSD jest uzasadniony?
2. Która z powyższych opcji byłaby najbardziej wydajna?
3. A może obydwa warianty obarczone są błędem i należałoby to zrobić zupełnie inaczej?

Czekam na pomoc i propozycje jak to ugryźć i dokonać optymalnego zakupu.

[edit]
Dodam jeszcze, że moja płyta główna obsługuje RAID 0, 1, 5, 10.

niedziela, 9 lipca 2017, 12:39
Moderator
Moderator

Zaczął bym od dokupienia jednego SSD na system i programy. Według potrzeb 120 / 240 GB. Masz już dysk który dobrze sobie daje radę z dużymi plikami - Samsung PRO. Przeznacz go na edycję, (o ile pojemnością wystarczy na jeden montaż - mnie taki wystarcza). Ocenisz jakie masz przyśpieszenie w pracy. Takie rozwiązanie absolutnie nie ogranicza przyszłej rozbudowy. Pojedynczy dysk radzi sobie doskonale z projektami Full HD i prostszymi 4K. Przy bardzo skomplikowanych projektach, czy materiale o niskim stopniu kompresji, dsa takie dyski do montażu w RAId jeszcze przyśpieszają pracę, ale sam sobie musisz powiedzieć na jakim materiale pracujesz. Ja w praktyce poza H264 i coraz rzadziej mpeg2 HD nie wychodzę i jeden dysk do montażu w FullHD całkowicie mi wystarcza. 4K używam na razie okazjonalnie - materiał z Panasonica Lumixa DMC FZ1000 - nawet ciężko mi teraz ocenić czy i na ile jeden dysk sprawę opóźnia.

niedziela, 9 lipca 2017, 21:19
Nowy
Nowy

Rzeczywiście mogę spróbować z zakupem jednego dysku. Zamówię coś na system i programy i spróbuję co z tego wyjdzie. Nie wiem tylko o jakiej pojemności miałby on (SSD) być. Tzn. wiem, że w zupełności wystarczyłby mi 120GB jednak jak powszechnie wiadomo są one zazwyczaj zauważalnie wolniejsze od swoich większych braci.

Zastanawiam się jeszcze nad kwestią wyboru konkretnego modelu, który będzie przeznaczony na system i programy.

Samsung 850 Pro
Adata SU900
A może wersja budżetowa Adata SU800?

Dwa pierwsze są na kościach MLC natomiast ostatni na TLC.

Bardzo dziękuję kotin za dotychczasową i mam nadzieję przyszłą pomoc :)

poniedziałek, 10 lipca 2017, 00:48
Moderator
Moderator

Jaki dysk kupisz na system i programy - ma niewielki wpływ na sam montaż. Ma na swobodę instalowania większej ilości programów, na wygodę korzystania z komputera, a na montaż tylko wtedy gdy nie mamy jakiegoś małego, starego SSD na pliki tymczasowe programu do montażu. Wszystko więc zależy od pieniędzy jakie planujesz wydać. Może być "po taniości" jakiś 128 GB, a może być drugi taki sam Samsung Pro, żeby mieć możliwość spięcia ich w RAID gdyby zaszła taka potrzeba - a system przenieść razem z programami na coś nowego. (Trwa taka operacja z pół godziny teraz przy dyskach SSD, darmowym programem, jak niedawno robiłem).

poniedziałek, 10 lipca 2017, 09:58
Nowy
Nowy

Wystarczy, mam podobny zestaw.

czwartek, 13 lipca 2017, 23:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]