Teraz jest poniedziałek, 23 listopada 2020, 18:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Jaka pamięć SDRAM do BX133 ? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jaka pamięć SDRAM do BX133 ?
Może mi ktoś podpowie jakie zastosować pamięci do płyty głównej BX133 Raid. Niestety mogę 3 x 256, bo tak przewidział ABIT, teraz mam 3 x 128, kupowane w różnym czasie i różnych firm , i po zainstalowaniu wi 2k są problemy - a mianowicie nie może się włączyć komputer, (blu screen)- nawt kilka resetów. jak się włączy to działa już w miarę poprawnie.
Może ktoś w związku z tym wie jakie pamięci zastosować ( jaką firmę ),
żeby działały z ABIT-em poprawnie

czwartek, 30 października 2003, 10:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To jest bardzo niewdzięczne zagadnienie, bo to może wcale nie pamięci. Ja akurat mam bardzo złe doświadczenia z ABITami SA6R i kolejnym modelem (chyba SE6 czy jakoś tak). Używałem wcześniej płyt Ausa i nie miałem problemów, potem wróciłem do Asusa i tez juz nie miałem problemów. Oczywiście, że najlepiej by pamięci były tego samego typu, ale niekoniecznie. Sprawdź czy wyciągając którąś z pamięci sytuacja się poprawia.

czwartek, 30 października 2003, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re
Witam,
Do płyt głównych ABITa (BXPC133 i podobnych) nadają się bardzo dobrze pamięci w modułach 256 MB firmy HYNIX.
Niestety cena tych "kości" jest dosyć wysoka, ok. 330 PLN.
Pozdrówka.

czwartek, 30 października 2003, 22:34
Nowy
Nowy

prawda jest taka ze to win 2000 jest bardzo czuly co do pamiatek jesli mozesz to zainstaluj xp tam nie powinno byc problemow a co do pamieci to najepuiej sprzedaj wszystkie i kup pc 133 jednej firmy nie powinny byc to kingstony bo gryza sie z abitami i epoxami tobrym wyborem sa twinmoss czy nawet samsungi

piątek, 31 października 2003, 00:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Raczej nie zawracałbym sobie głowy win XP. Jeżeli win 2000 ma jakieś problemy (z pamięciami?) to XP także będzie je miał. Win 2000 jest bardzo stabilnym systemem i jeżeli takie cuda się dzieją to musi to być coś poważnego - pewnie kłopoty sprzętowe (tutaj pamięć). Spróbuj "pożąglować" pamięciami w slotach, tzn. pozamieniaj je miejscami może to coś pomóc, zwróc uwagę na dobre ich dociśnięcie.

piątek, 31 października 2003, 08:20
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Jaka pamięć SDRAM do BX133 ?
To niekoniecznie jest pamięć. Miałem podobne objawy. w win 2000 i xp non stop miałem jakieś blue screeny, w win 98 było lepiej ale bardzo często po uruchomieniu uruchamiało sie odtwarzanie rejestru windows i wywalało wszystkie zainstalowane sterowniki. W moim przypadku winny był kontroler Raid. W biosie wyłączyłem Raid ( w Integrated Peripherals - ATA 100 Raid IDE Controller ustawiłem na Disable), następnie wszystkie dyski twarde przełączyłem na IDE 1 a cdrom został na IDE2 (IDE 3 i 4 wyłączone), po uruchomieniu usunąłem sterowniki do RAID z systemu. Oczywiście wadą tego rozwiązania jest to że IDE 1 i 2 działają na UDMA 33. Od tej zmiany wszystko zaczeło działać idealnie, żadnych zwisów. Sprawdź czy w twoim przypadku jest to samo. Jeżeli się poprawi to najlepiej jak kupisz dodatkowy kontroler ATA100 lub 133 w zależności jakich dysków używasz, wtedy w pełni będziesz mógł wykorzystać ich szybkość. Ja zmieniłem płytę na ASUSA Tusl2c i z tymi samymin pamięciami, grafiką, dyskami, nie miałem żadnych problemów.
Z doświadczenia wiem, że w sporej większości płyt BX133R występuje ten problem. Poprostu ABIT jej niedopracował a w szczególności RAIDU.

czwartek, 6 listopada 2003, 22:45
Nowy
Nowy

Witam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum.

Miałem do niedawna zestaw z PIII800 zbudowany właśnie w oparciu o płytę Abit BX133. Byłem z niej b. zadowolony, kontroler HPT działał bez zastrzeżeń (dyski IBM i Seagate, nie używałem RAID). Na kanałach EIDE obsługiwanych przez chipset działały napędy CD i CDRW.

Płyta miała jednak jedną denerwującą przypadłość. Otóż po obsadzeniu więcej niż 1 slotu pamięci - znikało z systemu 128 MB RAM! Miałem 3 DIMMy (133MHz) po 256 mega, różnych producentów - i niezależnie od tego czy obsadzałem 2 czy 3 sloty, w jakiej kolejności i które - efekt był zawsze ten sam: miałem o 128 MB pamięci za mało. Przy czym każda z kości włożona osobno bez problemów działała jako 256 MB...

Żeby było ciekawej: kiedy kupowałem ostatnią kostkę RAMu sprzedawca uprzedził mnie, że na Abicie mogą być z pamięcią problemy - nie był w stanie jednak wytłumaczyć dlaczego.

Nie przeszkadzało mi to zbytnio - z płyty byłem zadowolony, pamięci mi pod Win98 nie brakowało a wszelkie usterki usprawiedliwiałem tym, że legendarny chipset BX pracował tu z ustawieniami grubo powyżej fabrycznej specyfikacji.

Jeżeli więc pamięci są sprawne a taktowanie pamięci w BIOSie jest ustawione poprawnie to jedyne moje wytłumaczenie będzie: "ten typ tak ma..."
Prawdopodobne jest jednak, że nawet jeśli nominalne taktowanie pamięci jest takie samo (133MHz) to mogą mieć np. różne parametry CAS - i płyta odczytując w trybie Auto ich dane wg tego co podaje zaszyty w pamięciach SPD zaczyna "durnieć". Proponowałbym w takim przypadku ustawić taktowanie pamięci nie w trybie Auto ale ręcznie - i to niezbyt agresywnie, np. 3-3-3.

No i oczywiście aktualizacja BIOSu... ja już niestety ostatnią, z trudem wyszukaną wersję z dysku wyrzuciłem.

Pozdrawiam,
Tymek

piątek, 7 listopada 2003, 22:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]