Teraz jest czwartek, 3 grudnia 2020, 21:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Komputer do Magix'u z możliwością rozbudowy w przyszłości 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Komputer do Magix'u z możliwością rozbudowy w przyszłości
Witam, po długich rozmyślaniach i zastanawianiu się na co powinienem rozpocząć odkładać fundusze aby na poważnie zacząć przygodę z tworzeniem filmów zdecydowałem, że komputer to jest to od czego własnie muszę zacząć.

Obecnie pracuję na laptopie:
Intel(R) Core (TM) i3-6006U CPU@ 2,00GHz
Ram 4,00GB
System Windows 10 Home.

Póki co wszystko mi starcza gdyż nagrywam głównie full hd telefonem lub sporadycznie Nikonem d3400 również w full hd. Posiadam wersję Premium programy Magix gdzie ustawienia podglądu na Proxy daje radę.

Przestałem się oszukiwać, że "to co mam daje radę" bo nie daje. Oglądając to co jest w sieci zdałem sobie sprawę, że to co mam starcza co najwyżej na filmy "wakacyjne".

W głowie urodził mi się plan żeby w przyszłości robić równe filmy na zlecenia. Mam koło 30-tki więc mam czas aby się rozwijać i zainwestować w siebie bo widzę w tym potencjał.
Dlatego proszę o pomoc w skompletowaniu komputera pod montaż własnie w programie Magix (bardzo mi on podszedł i dobrze mi się w nim montuje). budżet? Generalnie nie mam nic ustalonego, a że słabo się znam na komputerach to znalazłem się własnie tutaj. Póki co mam leżące 2 tysiące i podejrzewam, że to pół lub nawet mniej kwoty jaka będzie mi potrzebna na dobry komputer. Wiadomo, że im mniej wydam tym lepiej ale jeśli mam wydać 4 tys. na średniaka a 5 tys. na coś dobrego to wolę poczekać. Może to być wszelkiego rodzaju komputer używany czy po-leasingowy.

czwartek, 12 lipca 2018, 10:33
Moderator
Moderator

Post Re: Komputer do Magix'u z możliwością rozbudowy w przyszłości
Zacznijmy od nowego sprzętu. Komputer stacjonarny, bez nagrywarki, dysk SATA na system, dysk NVME M.2 na film źródłowy i jako miejsce montażu. Monitor na razie jeden.
Po kliknięciu obrazek z konfiguratora sklepu Gral, dzieli się na 2 większe obrazki. Sklep przykładowy, pewnie można gdzieś taniej złożyć.
Zestaw oparty tylko na karcie graficznej Intela. Inne są na razie przesadnie drogie.
Obrazek
Obrazek

czwartek, 12 lipca 2018, 12:28
Bywalec
Bywalec

a karta graficzna? Kwora 4 tys. mnie nie przeraża. Liczę się z takimi kwotami :)

czwartek, 12 lipca 2018, 14:27
Moderator
Moderator

Karta graficzna wspomaga zabawę z filmem na dwóch płaszczyznach:

Montaż / podgląd. Im więcej wrzucisz na timeline przejść, efektów, korekcji kolorów, filtrów, tym ciężej procesorowi wyświetlać to wszystko w czasie rzeczywistym podczas montażu. Zacięcia w podglądzie i komunikat z programu, najczęściej w postaci zabarwienia timeline na kolory idące do czerwonego, świadczyć będą że potrzebna jest karta graficzna, dobre jej ustawienie, (w uproszczeniu - na najwyższą jakość obrazu), albo na pogorszenie jakości podglądu, do trybu proxy włącznie, albo renderowanie projektu. Karta Intela jest tu słaba, ale kasa...

Drugie zastosowanie karty graficznej to eksport. Tu wspomaganie się kartą Intela ma sens, bo robi to ona bardzo dobrze, przyśpieszając eksport projektu, do gotowego, końcowego pliku, najczęściej kilkukrotnie w stosunku do pracy samego procesora.

W opisie programu do montażu, często jest opis jakie karty graficzne są polecane (najczęściej chodzi o eksport i własne filltry / przejścia zawarte w programie). Często jednak wspomagamy się jakimś dodatkowym zestawem filtrów, przejść, efektów i wtedy (dotyczy to ewentualnej konieczności renderowania podczas montażu), dobieramy wtedy kartę do tych dodatkowych programów, bo one najbardziej obciążają komputer.

Dla Ciebie na razie musi(?) wystarczyć Intel.
"Porządną" kartę grafiki kupisz, gdy natłok klientów zmusi Cię do szybszej pracy. :wink:

czwartek, 12 lipca 2018, 15:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dodatkowa karta do Magix to tylko i wyłącznie nVidia. Ostatnie aktualizacje dały wsparcie do przeliczania HEVC. Robi robotę. Ze starszych to tylko 980/980Ti. Ponoć niższe nie działają. Mam 980 i śmiga nieźle. Obecnie przeliczam tylko do HEVC. Pewnie widziałeś https://www.youtube.com/watch?v=sKTxS7w-CDA
Generalnie Magix zaleca karty z "rodziny" 10xx w górę
Procek też warto brać od Intela z integrą.

czwartek, 12 lipca 2018, 15:36
Bywalec
Bywalec

A jakbym jednak chciał coś więcej niż intel? Jakiego rzędu większe są to pieniądze? Patrząc, że co miesiąc mogę około 1 tys. dołożyć może to nie wyjdzie zbyt dużo i nie obciąży zbytnio budżetu.

czwartek, 12 lipca 2018, 15:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

By trzeba było poszukać po forum Magix-a jak sprawują się nowe procki np. AMD. Gdzieś mi uciekł wątek z niemieckiego forum gdzie robiono testy z integrą w procku i bez. Z tego co pamiętam procesory bez integry mimo, że posiadały dużą ilość rdzeni nie radziły sobie przy podglądzie. Zaznaczam, że w PC była zamontowana dodatkowa karta graficzna i niby też miała wspierać "podgląd". Nie wiem jak teraz sprawa wygląda bo juz trochę czasu minęło.

czwartek, 12 lipca 2018, 16:21
Moderator
Moderator

Do poczytania LINK, tłumaczenie i tak w ogóle LINK. :wink:

czwartek, 12 lipca 2018, 16:30
Bywalec
Bywalec

Rozumiem, że w przyszłości do tego zestawu będę mógł dołożyć dodatkowa kartę graficzną?

czwartek, 12 lipca 2018, 17:14
Moderator
Moderator

Tak.

czwartek, 12 lipca 2018, 19:44
Bywalec
Bywalec

a co powiecie na takie coś?

https://www.olx.pl/oferta/komputer-ryze ... wCQkl.html

sobota, 14 lipca 2018, 10:18
Moderator
Moderator

Nie mam, jeszcze nikt prawie nie ma, doświadczenia z Ryzenami w prawdziwej pracy.
Po drugie jak na używany zestaw jest za drogi według mnie. Ten co podałem - nowy, z gwarancją na wszystko, kosztuje 500 złotych mniej(!)
Porównując obydwa zestawy - ten z OLX ma nieco lepszą obudowę, :mrgreen: teoretycznie mocniejszy nieco procesor (ale są już nowsze Ryzeny), lepszą (nie we wszystkim) kartę graficzną, gorszy dysk na cele montażu wideo i nie wyjaśnioną sprawę gwarancji.
Twój wybór.
Jeżeli na ten używany (na jego elementy) jest jeszcze oficjalna gwarancja, tak z rok chociaż, a sprzedawca zrobi na Tobie dobre wrażenie i upuści z ceny, to może warto.

sobota, 14 lipca 2018, 12:33
Bywalec
Bywalec

rozumiem, mi po prostu chodzi o to, żebym nie musiał po kilku latach zmieniać procesora :) a ktoś mi własnie taki polecił. A czy intel i7 będzie robił różnicę czy nie warto w niego inwestować?

wtorek, 17 lipca 2018, 14:02
Moderator
Moderator

Po latach to zmienisz i tak procesor, płytę, pamięci, kartę graficzną, a dokupisz więcej dysków...

i7 jak najbardziej warto, o ile będziesz miał akurat wolne środki, a tempo montażu wpływa wyraźnie na Twoje samopoczucie, lub będziesz miał tylu klientów, że tempo montażu i eksportu, zadecyduje o zwiększeniu dochodów, lub gdy przejdziesz na bardzo wymagający wobec sprzętu pakiet Adobe. Wtedy nie zastanawiaj się ani sekundy.

wtorek, 17 lipca 2018, 16:50
Bywalec
Bywalec

Zasugerowałem się ta wypowiedzią stąd moje pytania.

https://image.ibb.co/fkpQwy/Bez_tytu_u.png

wtorek, 17 lipca 2018, 17:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona