Teraz jest wtorek, 26 marca 2019, 22:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Komputer do montażu video i obróbki zdjęć max 6500zł 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Komputer do montażu video i obróbki zdjęć max 6500zł
Witajcie. Z góry zaznaczę, że jestem w temacie świeżakiem, więc proszę o wyrozumiałość dla moich błędów. Potrzebuję komputera do montażu video i obróbki zdjęć. Sprzęt ma służyć stowarzyszeniu, które zapraszać będzie gości i nagrywać z tych spotkań filmy + zdjęcia oraz coś na kształt vloga. Druga kwestia to nagrywanie reportaży i filmików, timelapsów w terenie i późniejsza ich obróbka. Na początek Full HD, nie myślimy w tej chwili o 4K. W przyszłości chcemy stworzyć internetową tv.
Sprzęt musi być nowy, na fakturę. Żadne używki nie wchodzą w grę. Wydajność przede wszystkim, nie są ważne żadne rgb i inne bajery.
Ile chcemy wydać? Możliwie jak najmniej, bo stowarzyszenie nie ma zbyt wielu środków. Wydamy tyle, ile będzie trzeba, by montaż nie trwał wieki. Górna granica to 6500zł z monitorem i systemem, ale miło by było, gdyby dało się taniej.

Jakim programem będą montowane filmy? Tutaj również proszę o Waszą radę, ponieważ wszystko budujemy absolutnie od podstaw - potrzebny w miarę tani program, ale oferujący wszystko co potrzebne, z legalnego źródła, prosty w obsłudze dla początkującego. sprzęt dla początkujących, którzy z czasem chcą rozwinąć swoją działalność. Na program oddzielny budżet. Znalazłam dwie, ciekawe moim zdaniem propozycje, a mianowicie: DaVinci Resolve i DaVinci Resolve i MAGIX Vegas Movie Studio 14. Który z nich będzie lepszy dla początkujących? Mamy chłopaka, który ogarnia montaż, a reszta będzie się na razie uczyć.

Do obróbki zdjęć planujemy zakupić Adobe Lightroom 6.

Materiał będzie nagrywany Canonem EOS M50 i kamerką DJI Osmo X3 (planowane zakupy).
Planujemy zakup:
Canon adapter EF-EOS M
Obiektyw Canon EF 50mm f/1.8 STM (0570C002)
Obiektyw Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM (7568B005)
Hoya Kit Zestaw Filtrów 52mm
Obiektyw Canon EF-M 22mm f/2 STM (5985B005)
Statyw Manfrotto 290 Xtra, 3 sekcje, aluminiowy, głowica wideo 128RC
Joby GorillaPod 1K KIT z głowicą kulową (STA000365)
Rode Videomic Rycote
Rode Osłona na mikrofon DeadCat (do NTG1, NTG2, VideoMic Rycote)
Rode Tripod statyw mini tripod, obrót 360°, adapter 1/4 do 3/8″, do dowolnego mikrofonu
Softbox (???)
Zielone tło na tulei 1.6m x 5.0m z systemem zawieszania
Blenda fotograficzna 5w1 100/150 GOLD
Czy to wszystko trzyma się kupy? Dokonywałam wyboru przeglądając sprzęty vlogerów, więc mogą tam być jakieś głupstwa, za które z góry przepraszam :)

Przejdźmy teraz do meritum, czyli komputera. Złożyłam coś takiego:
Intel i7-8700 3.20GHz 12MB BOX
ASRock B360 Pro4
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB)
Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro
Crucial 240GB 2,5" SATA SSD BX500
Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500
LaCie Rugged Mini 1TB USB 3.0 (LAC301558)
MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 8GB
SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black
Monitor 29” LG 29UM69G
Microsoft Windows 10 Home PL 64bit OEM DVD

Proszę o porady, czy to wszystko ma sens. Kasa jest dla nas duża, nie ma miejsca na pomyłki.

czwartek, 14 lutego 2019, 10:44
Moderator
Moderator

Post Re: Komputer do montażu video i obróbki zdjęć max 6500zł
Tylko o komputerze: Sprawę chipsetu płyty głównej przemyślałeś?(EDIT przemyślałaś). Bo taka sama płyta Asrock Pro 4 występuje z nowszym chipsetem, serii Z. Dyski - ten na M.2 rozumiem na montaż, a większy Crucial na eksport / odtwarzacz? Może inaczej?
Dla jasności - ten zewnętrzny dysk na archiwum się nadaje, ale na eksport nie.

Program. Jeżeli chcecie zacząć pracę dziś, bez nauki, to rozważ "wyrzucenie w błoto" ok. 300 złotych na prosty, nie wymagający nauki https://www.movavi.com/pl/suite/. Tego typu prosty program przyda się również do działań na szybko, nawet jeżeli będziecie mieli już poważniejszy program, albo gdy zachoruje montażysta i ktoś w zastępstwie będzie ogarniał temat.

Program podstawowy, bardziej rozbudowany. Tu mamy dylemat. Darmowy na początku, (albo na stałe, ale wtedy z pewnymi ograniczeniami) Da Vinci Resolve, albo od razu płatny https://www.magix.com/pl/, lub Vegas, (też od Magix).
Da Vinci kusi ceną, wieloma tutorialami w necie. Magix kusi opiniami kolegów z forum, Vegas lubi grafikę AMD, którą planujesz, ale kiedyś był powolny. Nie wiem jak teraz. Decyzję musisz podjąć w porozumieniu z przyszłym Waszym montażystą.
Oczywiście te trzy programy to nie jedyna możliwość, ale nie sądzę żeby wyliczanie kolejnych coś Ci dało. :wink:

piątek, 15 lutego 2019, 10:41
Nowy
Nowy

@kotin serdecznie dziękuję za uwagi dotyczące programów. Nie pomyślałam faktycznie o tym, kto ogarnie montaż w przypadku choroby montażysty. Kupimy na pewno movavi. Podobno kto nauczy się montażu na jednym programie, nie będzie miał większych problemów z pozostałymi. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale na taką opinię trafiłam na jednym z vlogów.

Poczytałam trochę i postanowiłam rozwiązać sprawę dysków tak:
Samsung 970 Evo 250GB M.2 (MZ-V7E250BW) - na system i programy?
Samsung 970 Evo 250GB M.2 (MZ-V7E250BW) -
GOODRAM SSD IRDM Pro 2,5" 480GB IRP-SSDPR-S25B-480
Toshiba 1TB 7200obr. 64MB P300 - na magazyn?
(Ewentualnie talerzowca zamienić na jeszcze jeden SSD, tj. BIWIN 240GB 2,5'' SATA A3 Series
Co powinno się znaleźć na poszczególnych dyskach? Gdzie system, tempy, surówka, eksport itd.

Płytę zmieniłam na MSI Z370 SLI PLUS.

Całość wyglądałaby następująco:
Intel i7-8700 3.20GHz 12MB BOX
MSI Z370 SLI PLUS
SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2
Patriot 16GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)
Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold BOX
Samsung 970 Evo 250GB M.2 (MZ-V7E250BW)
Samsung 970 Evo 250GB M.2 (MZ-V7E250BW)
GOODRAM SSD IRDM Pro 2,5" 480GB IRP-SSDPR-S25B-480
BIWIN 240GB 2,5'' SATA A3 Series
Gigabyte Radeon RX 580 GAMING 8GB GDDR5
SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black
Monitor Dell U2415
Microsoft Windows 10 Home PL 64bit

Gdzie powinnam zapytać o sprzęt, który wymieniłam w pierwszym poście, tzn. aparat, obiektywy, światło itd. Tutaj nie uzyskałam żadnej odpowiedzi, podobnie jak na forum filmuser.

Ostatnio edytowano piątek, 15 lutego 2019, 13:42 przez Akita87, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 15 lutego 2019, 12:02
Moderator
Moderator

Degenerado powiedz że lepiej na trzech forach, niż w trzech działach jednego. :D Możesz też zlecić u Degenerado zbudowanie Twojej stacji montażowej, zbudował niejedną.

Nierozwojowa - starszy chipset, w dodatku nie pozwalający na OC. (Ovelocking i montaż nie zawsze idą w parze, ale możliwość warto mieć). Poza tym przy skomplikowanych montażach, przydaje się większa ilość - no właściwie wszystkiego. PciEx, dysków, pamięci, jeszcze lepiej chłodzone mostki... ale z drugiej strony to kosztuje, więc nie można dać się zwariować. Zobacz może https://www.x-kom.pl/p/385882-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z370-pro4.html.
Dysk na eksport zamiast większego Cruciala może być ten:
https://www.ceneo.pl/60016028
lub
https://www.ceneo.pl/60016027 (Przy niedużych / średniej wielkości projektach, wystarczy, a lekko mniejsza szybkość niż w pięćsetce, nie ma tu znaczenia).
Na tematy związane z kamerami / aparatami / obiektywami... poczekajmy na kolegów.

piątek, 15 lutego 2019, 13:25
Nowy
Nowy

Trochę zmieniłam - wszystko w poście wyżej.

piątek, 15 lutego 2019, 13:44
Moderator
Moderator

W naszej śmiesznie na dwa fora rozciągniętej dyskusji, wyszło że nie czytasz dokładnie. Nie Evo, a Pro, bo lepiej znosi długotrwałe obciążenie transferu, na przykład zapis eksportu. Evo byłby świetny na system, ale szkoda kasy. Moim zdaniem na system i programy wystarczy nawet ADATA SU800 / SU900. Ten pierwszy mam na system. To szybki, chłodny dysk (mimo że na TLC) jest dobry w zastosowaniu do szybkiego odczytu i rzadszego zapisu wielu małych polików (czyli typowa obsługa systemu). Na montaż, czyli na surówkę + dodatki według mnie może być ten ADATA M.2, jaki chciałaś od początku, ale myślę że Degenerado może wskazać lepszy. Jeżeli chcesz czwarty SSD na tempy, to dowolny. W programach typu Magix tempy można mieć też na dysku systemowym. Dysk zewnętrzny na archiwum po uważaniu.

sobota, 16 lutego 2019, 11:03
Nowy
Nowy

Przepraszam, ale jestem nieco zmęczona ilością informacji, a trzeba wziąć pod uwagę, że zabrałam się za temat, o którym mam nikłe pojęcie :)
Degenerado zwrócił mi uwagę, że Evo nie jest na MLC, a informacje na stronie producenta, to zwyczajny marketing. Wezmę na system Adatę, tak jak radzisz.

sobota, 16 lutego 2019, 11:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Akita, odpoczęłaś już?
Generalnie doceniam wysiłek który włożyłaś sama do tej pory. Szacunek.
Jest to jednak taka sytuacja, gdy ktoś całe życie będący na surowej diecie próbuje w parę dni zjeść zaległe obiady z kilku poprzednich lat. Jak to się może skończyć?
Mam więc nadzieję, że nie musisz wydać wszystkich pieniędzy "już natychmiast".
Próbuję analizować co zamierzacie robić - i niestety wychodzi mi że "wszystko".
To tak nie działa. Żeby robić "wszystko", trzeba mieć wszystkie narzędzia, a nie kilka i to tych najtańszych. Nakreśl proszę jakiś realny plan. Pokaż może filmiki z Youtuba - przykładów - co chcecie osiągać.

Z wizji ostatecznego produktu wynika oprogramowanie, które pozwoli ten efekt uzyskać.
Dobór oprogramowania określa wymagania konfiguracji komputera. Drugim czynnikiem - jeśli chcemy pracować na plikach natywnych, prosto z kamery - są wymagania obliczeniowe użytego kodeka i format. Jeśli wybierasz kamery zapisujące 4k w zaawansowanym kodeku - to komputer musi pozwalać na jego rozkodowanie i płynny podgląd. Od oprogramowania natomiast wynika z jakiej architektury wsparcia sprzętowego ono korzysta.
To są puzzle, i jeśli pomieszasz je z różnych pudełek, to żadnego sensownego efektu nie ułożysz.

Podobnie rejestracja na planie. Na przykład mikrofon reporterski do pracy w terenie może się nie sprawdzić w warunkach studyjnych, a na pewno się nie sprawdzi kiedy będziesz próbowała nagrać nim grupę osób rozmieszczonych na większej przestrzeni.

Zawsze warto używać więcej niż jednej kamery, bo to czyni montaż ciekawszym i łatwiejszym - ale pod warunkiem że obraz z nich da się ujednolicić wizualnie. To trudne, kiedy są to zupełnie różne sprzęty różnych producentów.

Jeśli główna kamera ma być używana do filmowania reportażowego - to można zapomnieć o wymiennych obiektywach. Z praw Murphiego wiemy, że to co najciekawsze i najbardziej warte uwiecznienia dzieje się w czasie wymiany obiektywu.

Szkicuję Ci w ciemno jakieś wyrywkowe problemiki, które czekają Was w przyszłości i gorąco zachęcam do stałego udziału w forum Ciebie i pozostałych stowarzyszonych.

poniedziałek, 18 lutego 2019, 23:48
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]