Teraz jest środa, 21 października 2020, 23:42

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Brak płynności przy odtwarzaniu filmów 4k - throttling. 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Brak płynności przy odtwarzaniu filmów 4k - throttling.
Posiadam laptopa Asus Zenbook Pro Duo z procesorem i7-9750H, kartą RTX 2060, pamięcią RAM 32 GB, dyskiem SSD.
Problem jaki mam to brak płynności przy odtwarzaniu filmów 4k (mp4, H264).
Sprawdzałem na kilku programach do odtwarzania (PotPlayer, GOM Player, Windows Media Player) i problem braku płynności w mniejszym lub większy stopniu występuje w każdym z tych programów. W PotPlayer podczas odtwarzania jest wykorzystywana karta RTX 2060, pozostałe programy wykorzystują kartę zintegrowaną. Podczas odtwarzania nie widać, żeby któryś z zasobów (procesor, karta, dysk) był w pełni wykorzystany. Przykładowo przy odtwarzaniu w PotPlayer wykorzystanie jest na poziomie: procesor do 20%, karta RTX 2060 do 50%.

Co może powodować taki brak płynności ? Siedzę już kilka dni na tym i nie mam już pomysłów.

czwartek, 2 lipca 2020, 09:05
Moderator
Moderator

Post Re: Brak płynności przy odtwarzaniu filmów 4k
Może to kwestia odtwarzacza?
Może sprobuj:
https://www.dobreprogramy.pl/Media-Player-Classic-Home-Cinema,Program,Windows,12469.html
i / albo
https://www.videolan.org/vlc/index.pl.html
Bo obydwie karty nie powinny mieć kłopotu ze wspomaganiem tego.
https://developer.nvidia.com/video-encode-decode-gpu-support-matrix
W ogóle specyfikacja że hej. :D

czwartek, 2 lipca 2020, 10:45
Stały bywalec
Stały bywalec

No właśnie nie jest to chyba odtwarzacza bo oprocz tych ktore podałem sprawdzałem jeszcze trzy inne i wszędzie problem.
Film na YT tez się przycina na kompie a na TV odtwarzany jest płynnie.

czwartek, 2 lipca 2020, 17:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pierwsza myśl to, że się laptop grzeje no i dla bezpieczeństwa zbijane jest taktowanie CPU/GPU no i mamy przycinki. Druga to profil energetyczny ustawiony na oszczędzanie a nie na wydajność.

czwartek, 2 lipca 2020, 21:27
Stały bywalec
Stały bywalec

Sprawdziłem temperatury procka i karty. Nie ma throtlingu - procesor ok 55 stopni, karta 50 stopni. Profil zasilania ustawiony na "Najwyższa wydajność".

sobota, 4 lipca 2020, 22:08
Moderator
Moderator

Sprawdziłeś te odtwarzacze które podałem? Jak nie lubisz darmowych, to podaję też taki za 80 dolarów: https://www.cyberlink.com/products/powerdvd-ultra/features_en_US.html?affid=2581_1361_727_45604_0_ENU :D

niedziela, 5 lipca 2020, 09:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dość dziwna sytuacja. Sprawdziłem jak to jest u mnie z 4K z drona. CPU 15%, GPU 8 % Materiał na HDD. Odtwarza się płynnie. Z włączoną akceleracją GPU RTX 2060S CPU 4-8% a GPU ok 16%. Odtwarzacz ALLPlayer

U ciebie jeszcze YT przycina :? Jeszcze bym sprawdził jak to wygląda gdy wyłączymy jedną z kart - integrę lub Nvidie. No i oczywiście sprawdził bym sterowniki.

niedziela, 5 lipca 2020, 10:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

XGrzesX napisał(a):
Sprawdziłem temperatury procka i karty. Nie ma throtlingu - procesor ok 55 stopni, karta 50 stopni. Profil zasilania ustawiony na "Najwyższa wydajność".

Throttling polega właśnie na tym, że obniżana jest temperatura kosztem wydajności. Spada taktowanie podzespołów i efekty są właśnie takie jakich doświadczasz.

Ten laptop to eksperymentalny gadżet, marketingowo napakowany wszystkim co się dało upchnąć - wszystko kosztem chłodzenia - i z inżynierskiego punktu widzenia nie nadaje się do pracy pod obciążeniami. To jest zabawka, która absolutnie nie nadaje się do działania w obszarze wideo.

Moja rada: pobaw się i oddaj dziecku albo sprzedaj - i kup coś innego.

W tym laptopie nawet obudowa nagrzewa się tak, że parzy.

Załącznik:
ProDuoTemp.jpg
ProDuoTemp.jpg [ 368.04 | Przeglądane 33 razy ]

A pod względem throttlingu to już masakra.

Załącznik:
ProDuoThrCPU.jpg
ProDuoThrCPU.jpg [ 192.64 | Przeglądane 38 razy ]

niedziela, 5 lipca 2020, 18:20
Moderator
Moderator

XGrzesX napisał(a):
Nie ma throtlingu

Ze wstydem przyznam że popełniłem ten sam błąd. Zawierzyłem że poważny producent w tej cenie bubla nie wypuści i też do głowy mi nie przyszło że są takie spadki taktowania.

Dla przestrogi przykleiłem wątek, żeby ostrzec przed zjawiskiem, producentem i modelem laptopa.

niedziela, 5 lipca 2020, 20:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Brak płynności przy odtwarzaniu filmów 4k - throttling.
To mowa o laptopie za ok 11 tys ?
Obrazek

niedziela, 5 lipca 2020, 21:42
Moderator
Moderator

Tak Kolejna wygrana księgowych z inżynierami. :mrgreen:

niedziela, 5 lipca 2020, 21:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Spadki taktowania są znaczne, ale pod większym obciążeniem. Piszę o tym w pierwszej kolejności bo rozmawiamy na forum wideo. Na tym lapku da się zagrać, pewnie nawet na dość wysokich ustawieniach, kiedy pracują 1-2 rdzenie. Pewnie da się obrabiać fotografie. Są obszary w których te wady nie będą miały większego znaczenia. Ale nie praca z obróbką wideo.

Podzespoły są mocne i patrząc w specyfikację łatwo się nabrać. Niestety wsadzono to w za ciasną obudowę, ze słabiutkim chłodzeniem, wszystko jest mocno upakowane i wzajemnie się podgrzewa. I w testach to od razu wychodzi, w obu wersjach - zarówno z procesorem 7 jak i 9 generacji.

Tu jest też jakaś zagadka, bo 4k to się odtwarzało płynnie na o wiele słabszym sprzęcie. Tyle że ciężko się diagnozuje takie eksperymentalne konstrukcje. Mają zwykle autorskie sterowniki i różne inne patenty. Różne testy mogą być zafałszowane jakimś czynnikiem, który wcale nie jest oczywisty.
Zerknąłem naprędce w kilka opisów testerów - i zgodnie piszą że jest to konstrukcja niestabilna w działaniu. Powiem szczerze, że sam nie wiem jak do tego podejść w tej sytuacji, od której strony zacząć. I jakich narzędzi użyć.
Spróbuję jeszcze poszperać w necie, zebrać więcej wiedzy.

niedziela, 5 lipca 2020, 22:05
Stały bywalec
Stały bywalec

Pisałem wcześniej, że w moim przypadku temperatury są niskie i nie ma powodu, żeby throttling występował. Poniżej zrzut ekranu z HWInfo zrobiony w trakcie odtwarzania. Czy widzicie tam jakieś nieprawidłowości, które mogą wpływać na płynność odtwarzania ?

Obrazek

poniedziałek, 6 lipca 2020, 07:47
Stały bywalec
Stały bywalec

kotin napisał(a):
Sprawdziłeś te odtwarzacze które podałem? Jak nie lubisz darmowych, to podaję też taki za 80 dolarów: https://www.cyberlink.com/products/powerdvd-ultra/features_en_US.html?affid=2581_1361_727_45604_0_ENU :D

Na VLC też brak płynności.

poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:05
Stały bywalec
Stały bywalec

Przyjrzałem się jeszcze informacją pokazywanym w HWMonitor w trakcie odtwarzania.
Widzę, że są momenty gdzie karta RTX 2060 jest wykorzystana w 100%. Co dziwne w Menedżerze zadań Windows w tym samym momencie pokazane jest wykorzystanie karty 66%.

Obrazek

poniedziałek, 6 lipca 2020, 09:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona