Teraz jest niedziela, 27 maja 2018, 11:37

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 wybór kamery: Panasonic GS-400 czy coś tańszego? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post wybór kamery: Panasonic GS-400 czy coś tańszego?
Witam,

sprawa ma się następująco: postanowiłem wreszcie dokonać zakupu kamery. Moje ambicje sięgają daleko poza zabawę w "kamerowanie" ;-) rodziny czy uroczystości okolicznościowych : mam zapędy reportażowe, dokumentalne, a nawet fabularne. Czuję, że stanie się to moją pasją. Do tej pory sporo fotografowałem, w tym temacie jestem, nieskromnie przyznam, dość zaawansowany. Robiąc zdjęcia, pracuję prawie wyłącznie na ustawieniach manualnych, mam pojęcie o kompozycji, światle, filtrach, etc.

Po przestudiowaniu dostępnej wiedzy padło na kamerę Panasonic GS-400. Odnoszę wrażenie, że da mi ona satysfakcjonującą jakość obrazu oraz dużą swobodę ustawień ręcznych. Optyczna stabilizacja, prawdziwy tryb 16:9, wygodny pierscien do ustawiania ostrosci i innych parametrow, hot shoe etc to są rzeczy, które mnie przekonały.

Moje pytanie brzmi: czy się nie porywam z motyką na słońce? Czy do moich zastosowań nie wystarczy tańsza kamera, np. GS-250 albo GS-140, a nawet GS-75? Wyczytałem na forum, że GS-400 jest dla bardzo zaawansowanych filmowców. Nie chciałbym jednak po pół roku wymieniać sprzętu. No więc?

Pozdrawiam
diablo

niedziela, 12 czerwca 2005, 23:23
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja wybralem 140 bo ... kasa ale jak mozesz to sie nie zastanawiaj.
140 jest dobra ale to malenstwo, ktore ledwo widac z dloni.
Poza tym stabilizacja optyczna to jest piekna rzecz (GS-400).
W 140 masz elektroniczna ktora w trybie 16:9 nie dziala.

No i nie przesadzaj z tym ze jest dla zaawansowanych, lepiej miec
pewien zapas mocy.

poniedziałek, 13 czerwca 2005, 10:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za odpowiedz. Rzeczywiscie, doczytałem już, że 140-ka jest sporo słabsza. Ale mój dylemat to głównie 400 vs 250. 250-ka też ma optyczną stabilizację, dobre opinie i jest ok. 1 tys PLN tańsza. No i mniejsza, co umożliwia bardziej dyskretne filmowanie, np. na ulicy.

Co mi da GS-400 czego nie ma GS-250? Aha, funkcja aparatu foto w kamerze w ogóle mnie nie interesuje :lol:

pzdr
diablo

poniedziałek, 13 czerwca 2005, 10:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Otwórz sobie półstrony z kan 250 i pół z 400 .B łatwo idzie porownanie. Dla Twoich potrzeb NV GS 250 - wystarczy w zupełności. Nie musisz przepłacać .
pozdrawiam

poniedziałek, 13 czerwca 2005, 21:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No dobrze, to teraz 2 dodatkowe pytania :wink:

1. Gdzie w Polsce kupię nową GS-250 z gwarancją za cenę poniżej 4 tys?

2. Czy wie ktoś kiedy wyjdzie następca GS-400 (GS-450?), wyczytałem na necie, że podobno miał być w 2005 roku, prawda to?

diablo

poniedziałek, 13 czerwca 2005, 21:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
A ile chcesz wydać na kamerę? Bo wiesz...... do robienia prawdziwych reportaży GS400 będzie chyba za cienka w uszach. No bo np- co zrobisz z dźwiękiem? Przecież wejść XLR toto nie ma, etc etc. Panas może i tak, ale chyba 100? I nie lepiej zainwestować więcej, jak masz tak poważne zamiary?
Gadam tak, bo sam pracuję w TV i kupiłem sobie kilka dni temu Panasa 140... Etiudy to może mozna robić na tej kamerce, do domowych zastosowań też rewelacja. Jak będzie pożar czy wypadek- fotki nadają się do telewizji. Ale.... jak na reportaż sporo, oj sporo brakuje.

wtorek, 14 czerwca 2005, 14:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Łopal, pisząc o reportażu nie miałem na myśli od razu poziomu profesjonalnego. Jestem i długo jeszcze będę amatorem :) Poza tym intersuje mnie przede wszystkim dokument i małe formy fabularne, reportaż w dalszej kolejności. To będzie moja pierewsza kamera, więc nie chcę się porywać od razu na Panasa 100, zarówno z powodów finansowych, jak i merytorycznych. GS-400 wydaje mi się rozsądnym kompromisem między jakością a ceną. Moja wątpliwość polega na tym, czy nie warto kupić modelu niższego tj. 250, no i czy nie pojawi się niedługo następca 400-ki... Nie znaczy to, że chcę go od razu kupić, ale może dzięki temu taniej kupię 400. Na kamerę planuję wydac 4000 +/- 700 zł (oczywiście bardziej - niż +).

Co do dźwięku, to myślałem o jakimś zewnętrznym mikrofonie podpiętym go hot shoe, nie wystarczy?

dzięki i pzdr
diablo

wtorek, 14 czerwca 2005, 15:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No tak, rozumiem, ale... nadal mam wątpliwości, czy kupno 400-tki jest najlepszym pomysłem. 250-tki, hm, no również. Dlaczego? Nie wiem, ile chcesz dać za 250-tkę, różnice w cenach są wielkie. Wybierając te modele, najwyraźniej masz na myśli pewne miłe opcje, które te kamerki mają. Ale pamiętaj, to są w sumie maleństwa amatorskie z ładnym zacięciem (mówię to jako posiadacz Panasia, ale wiem, gdzie jestem w szeregu). Ile kosztuje 400? Bo jeśli około 6-7 tysięcy, to czy za te pieniądze nie lepiej kupić czegoś używanego? A co do dźwięku... Mikrofon z gorącej stopki jest rozwiązaniem niezłym, ale... amatorskim. Heh. Wiem, można wybrzydzać, no i długo szukać... Życzę wytrwałości. Myślę, że jak na początek zabawy nawet 140 przyniosłaby Ci dużo frajdy i zabawy. Liczą się dobre pomysły i wyobraźnia filmowa. Nawet najlepsza kamera nie zrobi za nas ciekawego filmu. (Od razu przypominam sobie film "Że życie ma sens", zrobiny na zwykłej S-VHS...)

wtorek, 14 czerwca 2005, 15:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po kolei: Panasia 400 mogę kupić za 4700-5000, a 250kę za 4000, więc sporo taniej niż piszesz. Za tą cenę nie kupię używanej kamery z segmentu semiprofi.

Poza tym nie kupuję ze względu na "przyjemne opcje", gdyż tzw. bajery w ogóle mnie nie interesują. Interesuje mnie jakość obrazu, jakość w słabym świetle, manualne wygodne ustawienia, niezawodoność, jakość optyki, czas pracy baterii. Praktycznie nic więcej.

A 140ka... jednak z opisów wynika, że jest spora róznica w jakosci obrazy zarowno miedzy 140 a 250, juz nie mowiac o 400-ce.

No i ostatnia sprawa: kamery semiprofi sa duże, owszem, coś za coś, ale na początek wolę dyskretniejszy sprzęt. No chyba, ze ktos ma do sprzedania tanio :)

Dzięki za info w sprawie mikrofonu. GS400 ma też gniazdo mic-out, jak wygląda jakość z mikrofonu zewnętrznego podłączonego do niego?

"Że życie..." bardzo mi się podobał :)

pozdrawiam
diablo

wtorek, 14 czerwca 2005, 17:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
No to jeśli 250 możesz kupić za 4000, to chyba nic lepszego za tę cenę nie kupisz. To jest dobra inwestycja. Co do gorącej stopki- kwestia jest techniczna, jeśli mikrofon nie jest dodatkowo zasilany (jak w przypadku gniazd XLR), to zawsze będzie zwykłym wyłapywaczem dźwięków. Zapomnij o super-dialogach, o tego typu rzeczach. Zawsze będzie to grane dość amatorsko. Chociaż np przy akcji jakiejś- powinno wystarczyć. Ach, no i jeszcze jedna ważna sprawa- z tego, co wiem, dostępność do akcesoriów, które można znaleźć np w katalogu Panasa, jest bardzo ograniczona. Wiele z tych rzeczy nie trafia w ogóle do Polski, więc można się rozczarować.

wtorek, 14 czerwca 2005, 17:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Będę miał możliwość zakupu akcesoriów za granicą w tym roku. Rozumiem, że do PAL i NTSC akcesoria są identyczne?

A co z mikrofonem w gnieździe mic-out? Działa lepiej niz stopka?

pozdrawiam
d

wtorek, 14 czerwca 2005, 19:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]