Teraz jest sobota, 20 października 2018, 23:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kamera DVD, dlaczego "Be"? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera DVD, dlaczego "Be"?
Witam Wszystkich.

Jestem pierwszy raz na tym forum i mam nadzieje - nie ostatni. Jak zauwazylem, to chyba najlepsze i najwieksze tego typu forum, choc malo uzytkownikow kamer DVD jak zdazylem zauwazyc.

Mam do Was goraca prosbe: pomozcie totalnej nodze w swiecie kamer cyfrowych wybrac to co dobre...

Posiadam aparat cyfrowy (Canon S2 IS), potrafiacy nagrywac filmy w rozdzielczosci 640x480, 30kl/s - jakosc jest dla mnie w 100% wystarczajaca (na monitorze nie wyglada to zbyt imponujaco, ale na tv - jak dla mnie - rewelacyjnie). Niestety, zre to karte SD na potege i na 1GB zmiesci mi sie w najlepszej jakosci jakies 8min (jedna sekunda to jakies 2MB).
Przyklad tego typu filmu mozna sciagnac z http://img2.dpreview.com/reviews/S3IS/MVI_0639.AVI (choc to krecone bylo na S3 - ale jakosc na S2 jest identyczna).

Zamarzyla mi sie kamera cyfrowa, tak - aby aparat byl do fotografowania, a kamerka - do filmowania.

Sklaniam sie do zakupu dvd, poniewaz:
- _edycje_ materialu zrobie raz na 6 miesiecy, bardziej bedzie interesowalo mnie wybranie okreslonych plikow i wpakowanie ich na duza plyte DVD bez zadnych dodatkowych zabiegow,
- nie bede musial tracic czasu na zrzucanie materialu z kaset na komputer, ich dzielenie i kompresowanie. ew. male plyty szybko przegram nagrywarka w komputerze na dysk, pozniej wloze jedna duza (lub DL 9.4) i nagram sobie wszystko z malych - bez ceregieli typu poswiec godzine na zrzucenie godzinnego materialu z miniDV, pozniej poswiec nastepne 2h, zeby to przejrzec i przekonwertowac na jakiegos mpeg,
- domyslam sie, ze mozna w kamerze wymusic jak najmniejsza kompresje obrazu, tak wiec - ew. 20 minut na jedna plyte 1.4GB wystarczyloby mi spokojnie

Zastosowanie:
- rejestracja chwil z codziennosci - mysle, ze 15 / 30 minut materialu tygodniowo maksymalnie, ew. raz na miesiac jakas godzinka dodatkowa w plenerze, czy np. planowane wczasy - ale takie ekstremum (godzina materialu dziennie x 14 dni) zdazy sie wylacznie raz w roku,
- ogladanie zazwyczaj na tv 32" 16:9, duzo zadziej na ekranie komputera,
- mozliwosc robienia zdjec cyfrowych jest dla mnie funkcja calkowicie zbedna (mam aparat), bardziej kuszaca jest mozliwosc rejestracji dzwieku przestrzennego.

Moje pytania:
1. czy znacie jakakolwiek kamere na duza plyte DVD (12cm)? naszukalem sie i nic nie znalazlem (jedyne po czym moglem porownywac to ew. wysokosc kamery - zawsze mniejsza niz 12cm ;) to byloby dla mnie idealne rozwiazanie - nagrac bezsposrednio na duza plyte DVD-R, wyciagnac z kamery i odlozyc na polke,
2. ktore kamery obsluguja plyty DL (czyli miniDVD o pojemnosci 2,8GB)?
3. czy material w najwyzszej jakosci na plytach miniDVD (18 minut z tego co pamietam) nadaje sie w miare dobrze do dalszej obrobki na komputerze (nie jest to slaba maszyna AMD64 3000+, 1GB RAM, 250GB na szybkim dysku)?
4. jaka jest jakosc nagran uzyskanych na kamerach dvd, rozkompresowanych, zmontowanych - i na spowrotem zrzuconych do dvd? Jesli taka jak na http://img2.dpreview.com/reviews/S3IS/MVI_0639.AVI - to jest to dla mnie w zupelnosci wystarczajace.
5. za czym sie rozejrzec? bardzo ujmuja mnie panele dotykowe w soniakach (bo zawsze to bardziej poreczne, niz przyciski), nagrywanie w trybie 16:9, 0lux w nocy, czy tez dzwiek 5.1. zoom optyczny x10 wystarczy w zupelnosci. na kamere poczatkowo mialo isc do 2000PLN, mysle, ze nie wydam wiecej niz 2500, no ewentualnie - gdybym mial 'niebo a ziemie' to moglbym wydac 3500PLN, ale tak jak pisze: zalozmy cene zaporowa w wysokosci 2500PLN.
6. czy mozna gdzies znalezc sample orginalnego materialu z kamery dvd i juz skompresowanego do skladowania na plycie materialu z miniDV? bo ciagle slysze ze orginal miniDV jest lepszy jakosciowo (co jest naturalne dla mnie) ale pozniej przeciez nikt nie trzyma na jednej plycie DVD 4.7 20 minut orginalnej DV, tylko kazdy kompresuje do wlasciwego formatu - czyli DVD.
7. Ciekaw jestem faktyczych trudnosci z obcieciem 1 minuty z przed i po klipu - czy to faktycznie jakies cudowne zabiegi i czy nie mozna tego zrobic bez dekompresowania materialu?

Z gory dziekuje za wszystkie sugestie i informacje. Mam nadzieje, ze powyzszy opis wystarczy w zupelnosci, aby zrozumiec moje potrzeby i planowany wybor oraz doradzic to i owo.
Wiem, ze przekupowanie ludzi nie jest czyms milym, ale nagradzanie - i owszem. Do rozdysponowania mam 20 dobrych browarow - z sercem na reku - wysle je osobie, ktora najlepiej mi doradzi - a jesli bedzie ich kilka - podziele np. na trzech najpomocniejszych (w sumie 60PLN to dosc sporo mniej niz 2500PLN w plecy na niewlasciwy wybor).

pozdrawiam,
Kamil
--
kiss me! i'm polish // chico programador
Webjay

środa, 14 czerwca 2006, 01:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kamera DVD, dlaczego "Be"?
webjay2 napisał(a):
Moje pytania:
1. czy znacie jakakolwiek kamere na duza plyte DVD (12cm)? naszukalem sie i nic nie znalazlem (jedyne po czym moglem porownywac to ew. wysokosc kamery - zawsze mniejsza niz 12cm ;) to byloby dla mnie idealne rozwiazanie - nagrac bezsposrednio na duza plyte DVD-R, wyciagnac z kamery i odlozyc na polke,
7. Ciekaw jestem faktyczych trudnosci z obcieciem 1 minuty z przed i po klipu - czy to faktycznie jakies cudowne zabiegi i czy nie mozna tego zrobic bez dekompresowania materialu?

1.nie ma kamer na 12cm plyty

7.material i tak bedziesz musial wczytac do jakiegos programu edycyjnego, obciac to co chcesz, no i niestety zeby byl z tego nowy plik z wycietymi scenami, wiaze sie to z ponowna kompresja...

środa, 14 czerwca 2006, 09:37
Moderator
Moderator

niestety zeby byl z tego nowy plik z wycietymi scenami, wiaze sie to z ponowna kompresja...

nie nie, są spoko programiki, które rekompresują tylko to co konieczne (przejścia) a materiał można układać na takim niby-tajmlajnie.
jeśli nie zamierzasz cudować z tym materiałem to na pewno rozwiązanie będzie wystarczające.
nie miałem okazji oceniać, ale zainteresuj się kamerami z HDD.

pozdrawiam

środa, 14 czerwca 2006, 11:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A nie lepiej kupić ze dwie karty sd 2 GB po ok. 200zł za sztukę? Ja właśnie zamierzam kupić lumixa, który też rejestruje filmy w 640x480x30. I pewnie sprzedam camcorder. Zauważyłem, że jest bardzo wiele sytuacji , w których nie chce mi się brać kamery, a aparat- tak. Pozostawiam to do przemyślenia i pozdrawiam!

środa, 14 czerwca 2006, 11:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moim zdaniem powinien kupić kamere aparat powinien służyć do robienia zdjęć, a nie kręcenia filmów, tym bardziej, że obraz z kamery jest o wiele lepszy jakościowo dźwięk także no chyba, że ktoś ma strasznie drogi aparat, ale i to nie zawsze pomaga :P. I jeżeli chodzi Ci tylko o to, aby filmować codzienne sytuacje później tego nie przerabiać bo materiał mpeg, mpeg2 jest sam w sobie dość kłopotliwy w obróbce (chyba się nie myle, to moje zdanie ;]), to wtedy kamera DVD jest idealnym rozwiązaniem, natomiast jeśli później będziesz nagrany materiał obrabiał na twoim miejscu kupiłbym kamere (jak do użytokowania domowego) miniDV. Popierwsze dlatego, że przy kompresji np. z DV do dvix będziesz miał lepszą jakość niż z mpeg do dvix, xvid, czy też innych. Wadą natomiast kamer DV jest to, że nagrane sceny zajmują strasznie dużo miejsca (ale masz pojemny dysk) i trzeba poświęcić troche czasu na zgranie tego.

środa, 14 czerwca 2006, 20:17
Nowy
Nowy

dzieki za informacje... tak sobie dzis rano myslalem, ze jestem przeciez totalnym amatorem... dla mnie video z Canona S2 jest zadowalajace (pomijam fakt, ze to jedne z najlepszych video w kompaktach), ale...

stwierdzilem, ze szukalbym tak dlugo i do tego stopnia sprzet, ktory bylby dla mnie najlepszym z mozliwych, az skonczyloby sie na jakiejs kamerze na miniDVD/HDD z 3xCCD, trylionem funkcji za 3500-5000PLN... tylko... po co?

idac po rozum do glowy - stwierdzam, ze kupie jakas kamerke miniDV za gora 1300 - 1500PLN, po roku, jak juz bede kims wiecej niz amatorem bede mogl sobie stwierdzic: tak, mozesz teraz wydac pieniadze na porzadny sprzet. potrzebna jest pokora, do wlasnego braku doswiadczenia w temacie i czym dluzej o tym mysle, tym wydaje mi sie to sensowniejsze ;)

dysk 250GB kosztuje 300PLN, to tyle co prawie nic (drozej wychodzi w przeliczeniu na GB plyta miniDVD, ba - wychodzi taniej niz trzymanie kopii na tasmach miniDV) - zmiesci sie na takim dysku 20h materialu, ktore _moze_ wyprodukuje w ciagu roku ;)

z tego co czytam, to jedyne co mozna kupic to albo Soniak albo Panasonic. Soniaki podobno maja lepsza optyke (Zeiss), sa ladniejsze (tez mi chalo ;) ) - ale w podobnych cenach to bardzo zblizone do siebie modele, ktore pozwalaja cieszyc sie na maxa.

poszukam czegos w kwocie 1300-1500, zwroce uwage na dotykowy ekran i to chyba tyle - wczesniej poczytam wszystko na tym forum i nie bede zawracal ludziom gitaty ;)

dzieki za pomoc! ps. moge Panom powyzej wirtualnie postawic po 3 piwka - jesli ktos reflektuje, prosze o numer konta na pm :) (mimo, ze sie usmiecham - mowie powaznie)

środa, 14 czerwca 2006, 23:10
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]