Teraz jest poniedziałek, 28 maja 2018, 03:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Który model lepszy NV GS500 czy HDR HC3? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Który model lepszy NV GS500 czy HDR HC3?
Zastanawiam sie nad powyższym wyborem.
Obie kamerki są w podobnej cenie.
Panasonić ma 3CCD a Sony nagrywa w formacie HD.

Kamerki potrzebuję do półprofesjonalnego zajęcia a niestety nie stać mnie obecnie na droższy sprzęt.

Jakie jest Wasze zdanie?

piątek, 30 czerwca 2006, 10:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kiedyś napisałem na tym forum, że kamerze HC-3 wróżę fantastyczną karierę. Testuję ją od kwietnia nagrałem ok 12 kasetek i w dalszym ciągu podtrzymuję to co powiedziałem. Pomimo, że jest to kamera amatorska rejestruje bajeczne klipy. Brakuje jej wielu funkcji, które można by ustawiać, ale to też może być zaletą (trudniej popełnić błąd). Rejestruję zawsze w formacie HDV a następnie w programie edycyjnym tworzę obraz płyty DVD i wypalam płytkę. Rezultat jest dobry. Czyli mam materiał taki jak z kamery DV a na lepsze czasy zostaje mi materiał w wysokiej rozdzielczości zarejestrowany na kasetkach.
Konwerteruję też do formatu WMVHD i tu już jest materiał bez utraty jakości (1920x1080).
Zdjęci HC-3 robi słabę, gdzieś na poziomie aparatu 2mp, ale ma fajną funkcję wychwycenia w dosyć dobrej jakości klatki podczas filmowania. Jest lekka i bez statywu trudno coś nakręcić.
Mogę też odpowiedzieć na szczegółowe pytania, oczywiście jeśli będę wiedział .

Pozdrawiam.

piątek, 30 czerwca 2006, 19:51
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Obraz z HC3 w hd jest nieostry w stosunku do tego jak mógłby być, kolory są kompletnie wyblakłe. Mimo wszystko chyba jednak zdecydowałbym sie na kamerę HD, mimo jej wad.

piątek, 30 czerwca 2006, 20:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Czy widziałeś? Czy może tylko słyszałeś że tak jest z tymi kolorami?
Ja widzę zupełnie co innego.

Pozdrawiam.

piątek, 30 czerwca 2006, 22:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

porównaj testy
http://www.videozona.ru/video_tests/gs500/
http://www.videozona.ru/video_tests/hc1-3/

http://www.videozona.ru/video_tests/hc1 ... ia1956.jpg
http://www.videozona.ru/video_tests/gs5 ... ia1956.jpg

Z funkcji i mozliwości obróbki i korzystanie - ja obstaję przy kamerze Panasonic
pozdrawiam

piątek, 30 czerwca 2006, 23:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie chce mi się czytać tej cyrylicy, ale z tego co widać na obrazkach to 4mp aparat fotograficzny bije w fotografii obie te kamery. Tutaj nasuwa się wniosek, że konstruktorzy w obu tych kamerach niezbyt rozsądnie wykorzystali krzem w przetworniku. Np w hc-3 przetwornik ma proporcję 4:3 i z tego powodu znaczna część pikseli odpoczywa w czasie filmowania. W HC-1 jest jeszcze gorzej bo ma 2,9 mp a do filmowania używa ok 1,6 mp. Gdyby proporcja była 16:9 a matryca składała by się z 1440x1080 pikseli plus zapas na stabilizację obrazu, to piksel mógłby być większy. Większy piksel to dwie korzyści. Po pierwsze może zgromadzić większy ładunek (większa czułość), po drugie obraz byłby zogniskowany na większej powierzchni co poprawiło by sprawność optyki. Dzisiaj aparat robiący takie zdjęcia jak te kamery kosztuje parę groszy, więc czy jest sens montować go w kamerze pogarszając jednocześnie szansę na lepsze klipy filmowe?
Widać też, że z kolorami nie jest tak źle jak ktoś wcześniej pisał.

Pozdrawiam

[ Dodano: Sob Lip 01, 2006 1:44 am ]
Przeprzszam, zboczyłem z tematu. Nie dotykałem nigdy tego Panasonica, ale ma on jeden plus. Trzy matryce!!!

Pozdrawiam.

sobota, 1 lipca 2006, 00:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Porównajmy te dwie kamery przy założeniu że Sonym nie kręcimy HD. Tak żeby im dać równe szanse.

Czy te kamery nadają się do użytku półprofesjonalnego, np. kręcenie wesel?

poniedziałek, 3 lipca 2006, 09:00
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

HC3 NIE - kompletny automat
HC1 - juz bardziej - przynajmniej mozna kontrolowac dzwiek podpiac mikrofon i ustawic troche opcji manualnych obrazu - ale to nie jest nastepca VX i ie mozna jaej tak traktowac. Te kamery blyszcza jak moga pokazac duza rodzielczosc.
Pozatym Ruskie testy odstaja sporo od Camcorderinfo.com

poniedziałek, 3 lipca 2006, 09:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Żeby to sprawdzić to trzeba te kamery założyć na jedną szynę i filmować w równych warunkach.
Kamera z trzema przetwornikami ma przewagę nad kamerą jednoprzetwornikwą. Matryca w kamerze jednoprzetwornikowej jest uczulona według następujęcej proporcji: 50% na kolor zielony. 25% na kolor czerwony i 25% na kolor niebieski. Co to w praktyce oznacza? Otóż jeśli filmujesz obiekt, który jest zielony masz 50% prawdziwej informacji a resztę uzupełnia procesor. Jeśli filmujesz coś co jest czerwone lub niebieskie masz tylko po 25% informacji dla koloru a resztę pikseki uzupełnia procesor. Problem polega na tym, że nie zawsze procesor trafia z pikselami prawidłowo, przez co pogarsza się ostrość. Kamera z trzema prztwornikami rejestruje 100% informacji dla każdego koloru i nie potrzebuje procesora, który by coś uzupełniał. To tyle teorii. W praktyce może być inaczej i należy to sprawdzać. Jest kamera jednoprzetwornikowa rejestrująca w HD wykonana przez grupę "zakręconych" z matrycą 2/3", która nie daje szans żdnnej kamerze z trzema przetwornikami w DV. ale to są przypadki szczególne i należy je rozpatrywać osobno. Ja zachęcając innych do formatu HDV kieruję się następującą zasadą. Najgorsza kamera w wysokiej rozdzielczości jest lepsza od dobrej kamery w rozdzielczości SD. Wchodzi się również do pierwszej ligi.

Pozdrawiam

poniedziałek, 3 lipca 2006, 09:52
Bywalec
Bywalec

Dokładnie tak jak opisane wyżej, dwie kamery na jednym statywie, nagrywaja ten sam materiał, tylko ze obok HC-3 , jest HC-1
Polecam strone, http://www.fxsupport.de/hc1/hc1_9.html (zdjęcia , filmy)
Sam mam zamiar kupic to maleństwo

Do PanJacek-czy to pokretło z boku zastępujące pierścień sprawdza sie w praktyce czy tylko zbędny dodatek, jak bardzo duża jest strata materiału hd skompresowanego( ostrość, jakość, kolory) i wypuszczonego na 1 płyte DVD, (czy można użyc taki materiał w celach komercyjnych np: reportaż dla tv, chyba że przyjeliby bezpośrednio hd) mogłbys porównać obraz wyjściowy(bez kompresji i z kompresją) do sony vx-2100, jesli masz taką możliwosc.
Pozdrawiam

poniedziałek, 3 lipca 2006, 14:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To pokrętło w HC-3 nie jest tak wygodne jak pierścień przysłony w innych kamerach. Mo ono kilka funkcji, które można przyporządkować. Obok pokrętła jest przełącznik, którym wybiera się co ma być regulowane np. przysłona , ostrość, balans bieli i inne. Wydaje mi się że można przyporządkować jednocześnie cztery parametry i piąty reset. Sama regulacja nie jest wygodna bo ten przełącznik jest bardzo mały, ale co zrobić. Używam go, podam przykład: włączam funkcję zebry, a do pokrętła przyporządkowuję ręczną ekspozycję. Kiedy pojawiają się prześwietlone obszary pokrętłem zmniejszam przysłonę. Inny. Przyporządkowuję mu funkcję regulacji ostrości i przenoszę ostrość z pierwszego planu na drugi. Zastosowań może być wiele.
Przy konwersji z HD do SD jest pogorszenie jakości jeśli ogląda się na dużej matrycy. Na zwykłym telewizorze jakość DVD jest dobra. Natomiast do klipów zarejestrowanych przez HC-3 w wysokiej rozdzielczości VX-2100 nie ma żadnych szans. Są ostre, barwy są soczyste i wyglądają pięknie. Z telewizją nie wiem czy by chcieli. Jest to dobrej jakości DV.
Vx w DV może mieć lepszą jakość ponieważ ma trzy przetworniki. Nie mogę tego porównać bo nie mam VX-2100 ale mogę nagrać płytkę DVD z klipami i wysłać jeśli ktoś miałby takie życzenie.

Pozdrawiam

wtorek, 4 lipca 2006, 01:25
Nowy
Nowy

@Krystian_H wszedłem na tę stronkę, którą podałeś i fajnie filmiki, wreszcie :) mam jedno pytanie:
nie mogłem odtwarzać filmików swoimi playerami, więc ściągnąłem ten VLC i działa, ściągnąłem filmiki i...

...filmiki wyglądają koszmarnie, podejrzewam, że to wina tego vlc, ale na filmikach dla hc3, hc1, fx1 każdy drobny ruch (chociażby dziecka w filmie z fontanną) ukazuje mi coś a'la przeplot, gdyby to co widze miało decydować o wyborze kamerki, nie wziąłbym żadnej.

Czym odtwarzasz te filmy i czy tez widzisz wspomnianą ciekawostkę?

btw tu link do innej części stronki, po angielsku, i również z filmikami:
http://babelfish.altavista.com/babelfis ... %2f03.html

[ Dodano: Czw Lip 20, 2006 3:03 pm ]
Już wiem o co biega, filmiki oglądałem w skali 1:1, czyli bez skalowania i wyglądają do d... zaś w formacie 1:2 / (half-size) jest ok, :) jak dla mnie super

czwartek, 20 lipca 2006, 13:54
Nowy
Nowy

Mam pytanie dotyczące kamery HC-3. Noszę się z zamiarem kupna ale mam kilka dylematów. Kamery używam jako środka rejestrującego, przeważnie zero ingerencji w materiał zrobiony. Czy uzyskanie jakości HDV jest tylko w przypadku odtwarzania z kasetki czy też można to przegrać na jakiś nośnik i odtworzyć w telewizorze.Mam telewizor HD ready więc jeden składnik jest czy potrzebne inne.

sobota, 22 lipca 2006, 16:45
Nowy
Nowy

Mam pytanie dotyczące Panasonica GS500 i Sony HDR-HC3 lub HC1. Prosiłbym o konkretną odpowiedź - która kamera jest lepsza. Będę filmować studniówkę i potrzebuję drugiej kamery. Potrzebuję kamery która dobrze rejestruje w relatywnie ciemnych pomieszczeniach. Mam dodatkowe oświetlenie, ale wiadomo - to nie wszystko. Sony interesuje mnie ze względu na HDV. Chciałbym zasięgnąć opinni osób które mają/miały doczynienia z w/w sprzętem.

Z góry dziękuję

środa, 13 grudnia 2006, 11:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]