Teraz jest wtorek, 22 maja 2018, 12:22

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Sony DCR-SR50E -> Panasonic NV-GS280 czyli ...HDD czy Min 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Sony DCR-SR50E -> Panasonic NV-GS280 czyli ...HDD czy Min
Witam wszystkich.

Sony DCR-SR50E -> Panasonic NV-GS280

Pewnie każdy teraz myśli kolejny, który nie potrafi czytać, ale proszę o pomoc. Czytam to forum od miesiąca, czytam wszystkie inne możliwe fora, opinie i tp. źródła wiedzy.
Przez miesiąc przmyśleń doszedłem do... niczego.
Na początku zachwycony dziennym obrazem z 3CCD Panasa 280-tki nie brałem pod uwagę niczego innego (nie widziałem do tej pory jej nocnego obrazu) ale teraz zaczęła się we mnie odzywać nutka sknery.
Panaconic:
1) Koszt dobrej kasetki lekko 25zł za sztukę na all...o.
2) Nie wiem jak jest ze zgrywaniem filmów z Panasonica - czy robi się to przez USB czy potrzebne jest FireWire? Bo jeżeli tak to dodatkowa karta do kompa (nie posiadam wejścia takowego).
3) Dysk na kompie pozwoli na max.udotępnienie 20GB (czyli zgrywanie paru kaset naraz odpada lub ewentualnie dodatkowe koszty na nowy dysk).

Soniak:
1) Dysk 30GB pozwala na dużo, dużo nagrań - kosztów brak.
2) Zgranie przez USB - kosztów brak.

Reasumując:
1) Panasonic, fakt wysoka jakość, ale dużo zabawy, a ja potrzebuję kamerki do nagrań typowo domowych (dziecko mi się rodzi;-) ) imprezki rodzinne itp. Fakt montaż może wchodzić w grę, ale myślę że różnica pomiędzy obrazem z HDD a MiniDv nie jest aż tak bardzo widoczna dla zwykłego zjadacza chleba. Myślę..., ale nie jestem tego powien. Czy ktoś może mi naświetlić sprawę. Czy mpeg2 jest aż tak kiepskie do obróbki? Czy dostępne obecnie programy nie radzą sobie z tym? Z tego co widzę producent dostarcza oprogramowanie do obróbki materiału z kamerki Sony. Z kolejnej strony mam swoisty tryb pracy który nie pozwoli mi na spędzanie wiele czasu przy montażu.Aczkolwiek chciałbym czasami rodzicom podesłać wnuczę do oglądnięcia na drugi koniec Polski. Chciałbym także dodać coś od siebie do każdego takiego filmiku, napisy, efekty etc.

2) Zależy mi jednocześnie na tym żeby jak najmniej naruszyć domowy budżet. Wiem, że do Soniaka będzie niezbędny drugi akumulator, zresztą do Panasonica także.Ciągle jednak nie wiem co z dodatkowych akcesoriów będzie mi tak na prawdę niezbędne.

3) Czy te 3mln.pixeli Panasonica to aż tak wielka różnica w kontekście 1,07mln Soniaka? Czy warto brać te dodatkowe pixele czy może pewność bardzo dobrych nagrań przy słabym oświetleniu ale przy 1,07pixelach. Czy stabilizator optyczny Panasa czy elektroniczny Soniaka? Wszystko jest strasznie zagmatwane.

CO WYBRAĆ SUMA SUMARUM!!!???Pomóżcie proszę bo dziecko jest już bardzo blisko a ja ciągle stoję w miejscu.

poniedziałek, 1 stycznia 2007, 21:47
Nowy
Nowy

Post Re: Sony DCR-SR50E -> Panasonic NV-GS280 czyli ...HDD czy Min
W porównaniu tych kamer powinieneś raczej wziąć pod uwagę nie ilość mega pikseli lecz fakt, że Panasonic posiada 3 matryce (3CCD) w przeciwieństwie do podanego przez Ciebie modelu SONY. Dlaczego?
- Efektywne wykorzystanie pikseli w każdej z tych kamer będzie podobna, czyli nieco ponad 600 tys. w trybie nagrywania (w Panasonicu x3), jednak różnica polega na czymś zupełnie innym:
a) SONY (wybrany przez Ciebie model) będzie przetwarzał obraz na jednym przetworniku, gdzie kolory: czerwony, zielony i niebieski (RGB) będą przetwarzane właśnie tylko przez ten jeden przetwornik (w proporcjach: R=25%, G=50%, B=25%)
b) PANASONIC (wybrany przez Ciebie model) będzie przetwarzał każdą z w/w barw (RGB) na "swoim" oddzielnym przetworniku (gdyż posiada oddzielny przetwornik dla każdej z podstawowych barw = RGB)

- co się tyczy wyboru między zapisem na HDD a MiniDV, to napiszę tylko tyle, że archiwizując nagrania ("surówki") na kasetach MiniDV będziesz miał możliwość po kilku latach powrócić do tych nagrań i stworzyć kilka ciekawych i oryginalnych montaży: na przykład krótki umont z dorastania Twojego dziecka przez okres kilku ostatnich lat. Będziesz miał wówczas dostęp do oryginalnego, nie przetwarzanego materiału. Dane z HDD wcześniej czy później będziesz zmuszony gdzieś przekopiować a z części (ze względu na rosnącą pojemność) będziesz moźe nawet musiał zrezygnować (usunąć). Kasety nie są drogie a z czesem te kilka złotych wydane na ich kupno "zwróci" Ci się w postaci zgromadzonych archiwalnych nagrań, które po latach są nie do przecenienia.
- Pamiętaj także o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie nie baw się w zagrywanie taśm po kilka razy. Tracisz po prostu cenne (z upływem czasu) nagrania oszczędzając kilka złotych. Myślę, źe tylko zupełny amator może sobie na takie coś pozwolić.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w tych 2 kwestiach :)
Pozdrawiam

poniedziałek, 18 lutego 2008, 06:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

wybrałbym jednak kasety, właśnie dlatego, że chodzi o nagrania, które mają być oglądane i za 5, i 10, i 25 lat. Żadna płyta dvd (nawet ta z "bajerami" scratch-proof, pokryta złotem itd itd) nie da tej pewności, co kaseta.
Jeśli chcesz oszczędzić, to kup raczej tańszą kamerę Mini-DV i światełko na kamerę.
pozdrawiam!

poniedziałek, 18 lutego 2008, 11:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A ja jeszcze dodam, że NV-GS280 ma tą unikalną zaletę, że potrafi zgrywać w pełnej jakości DV poprzez złącze...USB. Tak, tak w tej kamerze nie musisz inwestować w FireWire. Jedyny wymóg to windows XP z co najmniej SP1 i odpowiedni soft. I tu też nie musisz inwestować ponieważ windowsowy Movie Maker znakomicie dogaduje sie z kamera w ten sposób. Z innych softów: Ulead Videostudio od wersji 10, Ulead Media Studio 8 i Nero Vision.

środa, 20 lutego 2008, 09:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]