Teraz jest środa, 23 maja 2018, 07:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kupno kamery 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kupno kamery
witam,

Rozważam kupno nowej kamery cyfrowej dokwoty 2000 pln. Z jednej strony jest duzy wybór na runku, ale z drugiej...to własnie utrudnia decyzję, zwłaszcza, że nie jestem znawcą temtu.

Oto moje preferencje, wymagania, cechy itp., które chciałbym, abyście wzięli pod uwagę doradzając co mam kupić.

-marka - raczej sprawdzona, znana i lubiana
-zoom optyczny min.25x
-stabilizator obrazu
-pilot
-lampa/mikrofon
-aparat fotograficzny (robienie zdjęć w trakcie filmowania)
-więcej niż standardowe 800 mln pix (chodzi o lepsza jakość filmu w słabym oświetleniu)
-punktowe ustawianie ostrości itp. (manualne też)

Takie cechy pamiętam. Dylemat mam jednak taki, czy lepsze dvd, czy miniDV. Zdania sa podzielone, a główny argument rózniący jaki najczęściej jest uzywany, to sprawa obróbki materiału. Pisze się, ze kamera na dvd jest dla osób, które nie chcą obrabić materiału (czy też obrobia go na kamerze), a miniDV, to mozliwość obróbki na kompie i dopiero przegranie na dvd.

Ja się nie orientuje w kilku sprawach i proszę o streszczenie i przybliżenie mi paru spraw:

-jak to jest z nosnikami: płyty dvd, miniDV (kasety?), twarde dyski kamery; czy nie jest tak, że kamera dvd ma też jakąś swoją pamaięć?
-co z niejaka kompresją itp.? - jak osiągnąć jak najdłuższy film przy jak najmniejszej wadze pliku - jakie formaty czym się cechują?; czy zawsze trzeba na kompie kompresować filmy?
-co z ta obróbką - co jest tak naprawdę ograniczeniem, bo czytałem, dvd też można obrobić po wyjęciu z kamery, ale należy uzywać specjalnych płyt do kręcenia; jak to jest z tymi płytami?
-na co jeszcze z praktycznego pkt. widzenia poinienem zwrócić uwagę wybierając kamerę: mozliwości połączenia z tv, kable usb, położenie mikrofonu, itp. itd. - liczę na praktyczne wskazówki z Waszego doświadczenia.
-jakie akumulatory najdłużej trzymaja? - i ich żywotność...
-jak jest z długością filmów w czasie przy różnych formatach jakości, zwłaszcza tym formacie najlepszym?
-czy da się nakręcić na jedną płytę dvd od razu kamerą 60 minutowy film o jakości jaka ogladamy na płytach dvd w telewizji?

Nie zalezy mi na wielu bajerach w kamerze. Potzrbuję jej do celów prywatnych, ale i do nagrywnia klipów i całych filmów nadających sie do wrzucenia w internecie (stąd mała waga klipu przy dobrej jakości).

Jaki budżet: najchętnie do 2.000 pln, max 2.500.

Bardzo proszę nie odsyłać mnie do przyklejonych tematów; chodzi o zebranie odpowiedzi w tym temacie w pigułce; skorzystaja też inni :). Mile widziana dyskusja co i dlaczego byście proponowali, a dlaczego odradzali.

Dziekuję i czekam.

czwartek, 8 marca 2007, 21:29
Nowy
Nowy

Panasonic NV-GS280 vs Sony DCR-HC94/96

Na ten temat byly tony wypowiedzi, takze poszukaj sobie. Ale nawet jak kupisz w ciemno ktoras z nich to i tak bedziesz zadowolony. te kamery sa jakosciowo tak podobne, ze spieranie sie ktora jest lepsza moze przypominac odwiecxzna klotnie Intel vs AMD.

Zabawne ze jakies 2 miesiace temu sam stalem przed takim wyborem - identycznym. Wybralem panasonica i jestem bardzo zadowolony.

Juz niedlugo wchodzi nowy model panasonica - NV-GS320. To wlasciwie to to samo co model 280, z tymze obsluguje karty pamieci SD HC, a 280-siatka jedynie SD. To wiadmosc z panasonic polska, gdy do nich dzwonilem. Oprocz tego jest roznica w kolorze samej kamery. 280 jest cala srebrna, a 320 ma czarna pokrywe kasety, a reszte srebrna. Takze nie czekaj specjalnie na 320, patrz raczej na ceny. Ja za swoja 280 dalem 2390 zl.

czwartek, 8 marca 2007, 21:48
Moderator
Moderator

Post Re: Kupno kamery
Rada przemo77 bardzo rozsądna i wyważona, brawo, ale nie będę udawał że po to się odzywam. Mam ochotę na mały Off topic 8). Oto on:
TomFF napisał(a):
Bardzo proszę nie odsyłać mnie do przyklejonych tematów; chodzi o zebranie odpowiedzi w tym temacie w pigułce; skorzystaja też inni :). Mile widziana dyskusja co i dlaczego byście proponowali, a dlaczego odradzali.

No już widzę następnego nowego kolegę jak wali: "tylko nie odsyłajcie mnie do starej dyskusji z TomFF :mrgreen: , aaa pewnie jeszcze napisze że "mile widziana dyskusja" i że "czeka". :wink:
pozdrawiam

czwartek, 8 marca 2007, 22:16
Nowy
Nowy

Wiesz - akurat temat kamer do 2500 zl jest vchyba najczesciej poruszanym tematem i zostal wyczerpany w calosci. Ja sam jak szukalem takiej to czerpalem wiadomosci glownie ze starych watkow.

Dam koledze pare linkow, z ktorych sam korzystalem:

http://www.videozona.ru/video_tests/hc96-gs300/
http://www.camcorderinfo.com/content/So ... Review.htm
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread ... #post71245
http://www.forumwideo.pl/viewtopic.php? ... 201c1c1a61

czwartek, 8 marca 2007, 22:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

-jak to jest z nosnikami: płyty dvd, miniDV (kasety?), twarde dyski kamery; czy nie jest tak, że kamera dvd ma też jakąś swoją pamaięć?
-co z niejaka kompresją itp.? - jak osiągnąć jak najdłuższy film przy jak najmniejszej wadze pliku - jakie formaty czym się cechują?; czy zawsze trzeba na kompie kompresować filmy?
-co z ta obróbką - co jest tak naprawdę ograniczeniem, bo czytałem, dvd też można obrobić po wyjęciu z kamery, ale należy uzywać specjalnych płyt do kręcenia; jak to jest z tymi płytami?
-na co jeszcze z praktycznego pkt. widzenia poinienem zwrócić uwagę wybierając kamerę: mozliwości połączenia z tv, kable usb, położenie mikrofonu, itp. itd. - liczę na praktyczne wskazówki z Waszego doświadczenia.
-jakie akumulatory najdłużej trzymaja? - i ich żywotność...
-jak jest z długością filmów w czasie przy różnych formatach jakości, zwłaszcza tym formacie najlepszym?
-czy da się nakręcić na jedną płytę dvd od razu kamerą 60 minutowy film o jakości jaka ogladamy na płytach dvd w telewizji?

witam

ad1. na każdy z tych nośnikow zapisuje się inny format zapisu :miniDV - avi dv, DVD i HD - mpeg2, a na karty najczęsciej mpeg4. Każda z kamer o ile zrozumiałem ma swoją 'pamięć systemową' i niektore z kartami do zapisu zdjęć lub obrazu.
ad2. każdy format zapisu jest już z kompresją: avi dv 5:1, DVD i HD jeszcze 'większą', mpeg4 największą. Wszystko zależy od rozdzielczości, jakości obrazu i dzwięku jaki chce się otrzymać.
ad3. obrobka. Dla amatora najlepiej i najprościej obrabia się avi dv, ponieważ większość programow do NLE wczytuję ten format jako podstawowy. Poźniej można go już wyeksportować do innych formatow. Natomiast DVD i 'inne' do obrobki trzeba najpierw przekonwertować, a to wiąże się już ze stratą na jakości (co pradwa częściowej, ale jednak).
ad4.praktyczne wskazowki. Optyczny zoom (ok16-20 lub lepiej), na cyfrowy nie zwracać uwagi, manualne nastawy balansu bieli, (migawki), stabilizacja obrazu, max.portow wej/wyj. Nie zapominaj, że to przecież nie są 'profesjonały'.
ad5. akumulatorki. Każda kamerka ma swoje zamienniki, ale podtrzymująca pracę ciągłą do 3h już jest zadowalająca. Większe (czytaj grubsze) są i ciężkie i wystają poza kamerkę w dość widoczny sposob.
ad6. długość filmow. Na minidv nagrasz 1h(2h w LP) lub 1.5h(3h w LP), DVD ograniczenie wielkości płyty, HD wielkość dysku, mpeg4 wielkość kart pamięci.
ad7. godzinny film się nakręci, natomiast jakość będzie się rożnić (jakich kamer używają producenci HOOLYWOD')?

pozdrawiam

czwartek, 8 marca 2007, 23:07
Bywalec
Bywalec

wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi, nawet Twoją Kotin :]; szczególne podziekowania za ulubiona forme odpowiedzi na moje pytania kieruje do...Robusa

W sumie, to jeszcze mozna analizować wybór pod kontem kosztów eksploatacji: serwis, nosniki, baterie itp.

Niestety proponowane modele maja tylko 10x zoom optyczny, a to zdecydowanie za mało. MIn. 25x mnie interesuje. Zastanawiam sie tez, czy rezygnacja z aparatu w kamerce ułatwia Waszą sugestie modelu...

I jeszcze jedno laickie pytanie (nigdy nie mialem z tym do czynienia :oops: ): te nosniki miniDV, to jakieś kasety są; jakie proponujecie np. do sony? na co zwrocic uwagę? I co sie z tym robi po nagraniu sesji: podłącza kamerę do komputera i obrabia na nim? Czy coś trzeba miec do odtwarzania tych kaset? Czy się zrzuca z kamery nagranie na kompa i tam obrabia? Czy z .avi po edycji trzeba przekonwertowac na ktores .mpeg, zeby zmniejszyc format? tyle sie jeszcze musze nauczyc...

Dzieki za cierpliwosc i pomoc, z góry :)

piątek, 9 marca 2007, 15:53
Nowy
Nowy

wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi, nawet Twoją Kotin :]; szczególne podziekowania za ulubiona forme odpowiedzi na moje pytania kieruje do...Robusa

W sumie, to jeszcze mozna analizować wybór pod kontem kosztów eksploatacji: serwis, nosniki, baterie itp.

Niestety proponowane modele maja tylko 10x zoom optyczny, a to zdecydowanie za mało. MIn. 25x mnie interesuje. Zastanawiam sie tez, czy rezygnacja z aparatu w kamerce ułatwia Waszą sugestie modelu...

I jeszcze jedno laickie pytanie (nigdy nie mialem z tym do czynienia :oops: ): te nosniki miniDV, to jakieś kasety są; jakie proponujecie np. do sony? na co zwrocic uwagę? I co sie z tym robi po nagraniu sesji: podłącza kamerę do komputera i obrabia na nim? Czy coś trzeba miec do odtwarzania tych kaset? Czy się zrzuca z kamery nagranie na kompa i tam obrabia? Czy z .avi po edycji trzeba przekonwertowac na ktores .mpeg, zeby zmniejszyc format? tyle sie jeszcze musze nauczyc...

Dzieki za cierpliwosc i pomoc, z góry :)

Jezeli chodzi o koszty ekspoloatacji to do mojego panasa kupuje kasety panasonica za 9,90, albo TDK, tez za 9,90. Nie skarze sie na jakosc. bateria - zamiennik 2040 mAh kosztowal mnie 79 zl. Dziala pewno troszke krocej niz oryginalny, ale cena tez 4 razy mniejsza. Z serwisem nie mialem nic do czynienia, ale przy wyborze wyczytalem opinie ze Sony ma najgorszy serwis z mozliwych - co by sie nie stalo to zawsze jest twoja wina. Serwis panasonica podobno cieszy sie lepsza opinia.

Piszesz ze chcesz zoom minimum x25. A utrzymasz to w reku ? Bo ja szczerze mowiac nie moge utrzymac x10 z wlaczonym megaOIS, a co dopiero x25. no chyba ze nastawiasz sie na statyw, ale to juz inna bajka. Z aparatu w kamerze mozesz zrezygnowac, bo jak mawiaja starzy gorale "jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego". Kamera to nie aparat, telefon to nie kamera itp... Choc inna sprawa ze rezygnacja z aparatu nic IMHO nie da, bo w tej klasie chyba wszystkie kamery maja taki bajer. IMHO zupelnie niepotrzebny.

Po nagraniu podlaczasz kamere do kompa przez FireWire, nigdy przez USB (najlepiej karta oparta na chipsecie Texas Instrument, z VIA sa podobno problemy) i nastawisz ja w tryb odtwarzania. Nastepnie ja uzywam Pinnacle Studio 10 Plus PL, program IMHO domyslny do bolu. W programie mozesz albo od razu nagrac plyte DVD, albo dostosowac sobie nagranie do wlasnych wymagan. Poradzisz sobie. Program jest naprawde bardzo domyslny. Ja swoim Panasoniciem steruje juz za pomoca programu. W ostatecznosci mozna kupic jakas ksiazke do Pinnacla. Ale z podstawowymi czynnosciami w programie poradzisz sobie w zupelnosci sam bez zadnej pomocy.

Jeszcze co do wyboru kamery. Ja wybralem sobie Panasonica, a nie Sony z paru powodow, a mianowicie, Sony ma bardzo duzo dnerwujacych wad, skazujacych u mnie te kamere na porazke, a mianowicie:
- nie trawie jego dotykowego menu
- panasonic ma menu bardzo intuicyjne, w sony trzeba sie go nauczyc.
- rozwiazanie ze stacja dokujaca , podobno bardzo awaryjna, a nowa to ok 400 zl(po kiego to zrobili - nie lepiej podlaczac
kabelki bezposrednio do kamerki, tak jak w panasonicu)
- koniecznosc dokupienia ladowarki do aku, bo ladowanie baterii w kamerze,
przez stacje dokujaca to rozwiazanie do d.... (a co, w przypadku jak bede
chcial cos krecic i w tym czasie naladowac zapasowy aku ? )
- rozwiazania typowe dla sony, tzn: preferowanie wlasnych, niestandardowych
rozwiazan
- Sony jest firma ktorej wyjatkowo nie lubie (jest to sprawa gustu - ja po
zakupie mp3 playera tej firmy, model NW-A608 stwierdzilem ze nie kupie juz
nigdy nic firmy Sony - zrazilem sie po prostu )

piątek, 9 marca 2007, 17:55
Bywalec
Bywalec

dzieki Przemo, to konkrety z przykladami;

co do '"jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego" - jestem tego samego zdania; dlatego uzywam komorki, ktora jest tylko komorka itp.; dlatego aparat w kamerze nie jest dla mnie wazny (myslalem o tym tylko pod kontem robienia fotek podczas filmowania, czasem przydatne), bo mam oddzielny aparat;

w kwestii zoomu - oczywiscie, ze mam statyw i tylko z nim dam rade cos w takim zoomie nakrecic (sprobuje ;) )

-czy to prawda, że: albo przetwornik 3CCD albo duzy zoom optyczny?
-które kamery maja opcje zdejmowanego akumulatorka, który mozna podłaczyc do ładowarki, a naładowany do kamery-firma?
-o czym trzeba pamiętać przy zakupie kamery miniDV: np. o kablu FireWire, o karcie w komputerze...o czym jeszcze?
-co sadzicie o tych kamerach:
http://www.dommarket.pl/jvc-grd360-p-8943.html
http://www.sony.pl/view/ShowProduct.act ... SDH+MiniDV

piątek, 9 marca 2007, 21:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]