Teraz jest środa, 24 października 2018, 07:16

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Kamera SONY HDR-SR1E czy inny model? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kamera SONY HDR-SR1E czy inny model?
Witam.

Na samym poczatku stwierdzam, ze jest to bardzo ciekawe forum i mozna wiele sie tutaj nauczyc jak i uzyskac wiele pomocy.

Jak wielu profesjonalistow a takze i amatorow rowniez i ja staje przed dylematem kupienia kamery. Od razu dodam, ze bedzie to moja pierwsza kamera :)

Bedzie ona sluzyc przede wszystkim do celow niekomercyjnych ale nieraz bawilem sie juz "nieswoim" sprzetem wideo i krecilem nawet 2 razy i obrabialem komunie swieta powiedzmy po amatorsku dla "swoich". Poza tym jestem bardzo wymagajacym audiowodeofilomanem w stosunku do siebie jak i innych.

Ale do rzeczy. Stajac przed wielkim dylematem wybralem sobie kamere SONY HDR-SR1E. Po pierwsze chcialem miec kamere z dyskiem twardym i tu pojawia sie pierwszy problem:

1. wielu uzytkownikow forum twierdzi, ze jest problem ze zgraniem i montazem (bo rowniez zapewne "lykne bakcyla" i bede chcial sie bawic w montazyste) wlasnie materialu z dysku twardego kamery anizeli w przypadku kaset miniDV.

2. Drugim problemem okazuje sie fakt, ze wielu z Was twierdzi iz nowy format HDV jest wogole nie potrzebny obecnie gdyz wielu odbiorcow nie posiada telewizorow HDV i ze dopiero za pare lat bedzie sens ladowac sie w ten format jak dopracuja szczegoly. W sumie to chcialbym kupic kamere, ktora posluzy mi pare lat. Nie wiem co mi odbije po jakims czasie i moze bede chcial zmienic te kamere ale obecnie chcialbym posmakowac HDV i wielu innych jej opcji. Czy HDV wart jest swojej funkcji?

Czy ktos z Was posiada te kamere? Chcialbym poznac jej wady i zalety i prosze nie dyskryminowac mnie, ze zaczynam amatorksie wideofilmowanie gdyz wielu z Was kiedys zaczynalo od czego a jak juz wielu uzytkownikow wspominalo nie chcialbym eksperymentowac na swoim portfelu tylko na Waszym doswiadczeniu.

Co do budzetu, gdyz to tez bardzo wazna sprawa to powiedzmy mam zamiar przeznaczyc jakies 5000 zl. A jesli nie ten model Sony to co polecacie? (zapewne typowe pytanie kazdego amatora).

Dolacze tu jeszcze maila jaki wyslalem do sklepu w tej sprawie z zapytaniem o kamere - on wypelni do konca moje zapytanie do Was i dylematy wiazace mnie z dokonaniem jakze waznego wyboru.

Dzieki z gory za wszelkie odpowiedzi (nawet te zebym sobie wpierw wzial prysznic zanim takie glupie posty wypisuje :) )

eltomas

Cytuj:
Witam.

Mam male zapytanie.
Jestem zainteresowany i rozwazam zakup kamery cyfrowej do celow amatorskich. Jednakze jestem dosc wymagajacym audiofilomanem. Zastanawiam sie wlasnie nad zakupem Sony HDR - SR1E kamery cyfrowej. Tylko nie wiem czy nie przeplacam, tzn. chodzi mi czy warto dac prawie 5 tys. zl za kamere posiadajaca HDV czy moze jednak to nie jest az taki cenny bajer wart owej ceny i skusisc sie na kamerki o niemalze polowe tansze bez tej opcji? Jesli chodzi o pieniazki to stac mnie na zakup TEJZE kamery czy
tanszej ale zastanawiam sie wlasnie czy to jest naprawde rewelacyjna jakosc obrazu i dzwieku HDV Ready. Prosilbym o kilka doslownie slow porady. Zalezy mi napewno aby kamera miala dysk twardy aby nie bawic sie z innymi nosnikami. Czy byc moze w/w kamera posiada jeszcze jakies inne rewelacyjne cechy, ktore przemawiaja za jej zakupem? Prosze mi tez powiedziec jakie sa warunki gwarancji, gdyz przeczytalem gdzies tam na stronie, ze moze ona trwac do 5ciu lat? Jakie sa wowczas koszty i jakie sa
warunki serwisu gwarancyjnego? Czy w razie usterki kamera musi byc wyslana i na czyj koszt do Was czy do jakiegos ogolnokrajowego serwisu SONY?
Przebywam obecnie zagranica i kamera wyslana bylaby na moj polski adres, pod ktorym zamieszkuja moi rodzice - oczywiscie dokonalbym elektronicznej przedplaty na Panstwa konto. Jak dlugo trwa wysylka oraz jak jest z dostepnoscia tej kamery u Was w magazynie?

Oczekujac na wyczerpujace odpowiedzi oraz inne porady w sprawie zakupu tej czy innej kamery łączę wyrazy szacunku.

Z powazaniem

Tomasz Jarmuz

(P.S. - Chcialbym poznac zarowno opinie oficjalne eksperta jak i rowniez osobiste ;) )

A oto jaka uzyskalem odpowiedz ze sklepu:

Cytuj:

Witam!
Dziękuję za zainteresowanie naszą ofertą.

"Tylko nie wiem czy nie przeplacam, tzn. chodzi mi czy warto dac prawie 5 tys. zl za kamere posiadajaca HDV czy moze jednak to nie jest az taki cenny bajer wart owej ceny i skusisc sie na kamerki o niemalze polowe tansze bez tej opcji? "
- Myślę, że to Pan powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie. Pan najlepiej wie czy jest Pan wymagającym filmowcem i czy oferowana przez SR1 jakośc, będzie Panu potrzebna.

"Jesli chodzi o pieniazki to stac mnie na zakup TEJZE kamery czy
tanszej ale zastanawiam sie wlasnie czy to jest naprawde rewelacyjna jakosc obrazu i dzwieku HDV Ready. Prosilbym o kilka doslownie slow porady."
- Nie filmowaliśmy ją. Sony Polska ma bardzo skąpe dostawyt - z zamawianych przez nas 20 kamer - przychodzi 1 szt, raz na jakiś czas. Dlatego nie mieliśmy nawet sposobności dokładniej się jej przyjrzeć. A kupić ją bez zamówienia i odczekania kilku chwil- nie sposób.
Co do porady - to sądzę, że dobre forum o tematyce kamer HD, będzie w tym przypadku lepszym źródłem wiedzy - może ktoś kto już ją kupił - będzie w stanie podzielić się wrażeniami ?

"Czy byc moze w/w kamera posiada jeszcze jakies inne rewelacyjne cechy, ktore przemawiaja za jej zakupem?"
- Ciężko to stwierdzić z ww powodów.

"Prosze mi tez powiedziec jakie sa warunki gwarancji, gdyz przeczytalem gdzies tam na stronie, ze moze ona trwac do 5ciu lat? Jakie sa wowczas koszty i jakie sa
warunki serwisu gwarancyjnego?"

Firma Sony Polska, jako jedyna, oferuje możliwość odpłatnego przedłużenia czasu trwania gwarancji, do 3 i do 5 lat, kosztuje to odpowiednio:

3 lata - 119 zł
5 lata - 319 zł.

Klient ma 2 tygodnie od daty zakupu, na skontaktowanie się z firmą Sony Polska w celu dopełnienia formalności.

"Czy w razie usterki kamera musi byc wyslana i na czyj koszt do Was czy do jakiegos ogolnokrajowego serwisu SONY? "
- FAQ: Gwarancja, rękojmia, serwis.

" Jak dlugo trwa wysylka oraz jak jest z dostepnoscia tej kamery u Was w magazynie?"
- Na to pytanie już wyżej odpowiedziałem - generalnie wszędzie się na nią czeka ( mówię nie o kamerach z prywatnego imoprtu, tylko o tych z dwarancjąSony Polska ) - bez zamówienia wcześniejeszego nie da się jej kupić.

Pozdrawiam.
Jakub Zowsik

UWAGA: proszę o nie kasowanie historii korespondencji.

(PS. pousuwalem linki ktore otrzymalem w odpowiedzi gdyz wiem, ze ich umieszczanie jest chyba zabronione na forum)

wtorek, 13 marca 2007, 03:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

pół roku temu też postanowiłem kupić kamerę (trzecią w moim życiu). Zdecydowałem się na HDV bo (i) trzeba iść z postępem, (ii) zamierzam kupić HDTV oraz (iii) pojemne dyski wymienne nadciągają.

W zasadzie miałem wtedy wybór między Sony HC3 i Canon HV10. Poszedłem do salonu Sony i trafiłem na polską premierę SR1. Bardzo mi się podobała i zdecydowałbym się na nią zamiast HC3 (łatwiejsza obsługa nastawień manualnych, jack do zwykłego mikrofonu zewnętrznego), ale...

Format zapisu to AVCHD i wtedy żaden edytor NLE nie obsługiwał tego formatu. Niestety nie mogłem czekać z "produkcją" i kupiłem HC3 czego nie żałuję.

Zdolność do edycji materiału to kluczowa sprawa. Z tego co czytam na innych forach ludzie konwertują AVCHD (m2ts, mts) do MPEG2 czyli takiego formatu jaki jest na taśmie HDV. Dopiero skonwertowany materiał edytują dowolnym edytorem. Oczywiście w momentcie kiedy podejmowałem decyzje nie wiedziałem, że tak można zrobić ale nawet jak bym wiedział to też chyba nie zdecydowałbym się na SR1 - konwersja pochłania czas i moc peceta.

Podobno Sony Vegas od wiosny 2007 ma wspierać AVCHD. Inni producenci też zapowiadali wsparcie. Powinieneś, moim zdaniem, najpierw określić jak będziesz pracował z materiałem z SR1; jakie programy będziesz wykorzystywał. Jak znajdziesz satysfakcjonujący ciebie workflow to nie pozostaje nic innego jak zakup kamery.

wtorek, 13 marca 2007, 10:36
Nowy
Nowy

Post re
Dziekuje Vivaldi za odpowiedz. Czekam jeszcze na inne opinie - zalezaloby mi tez na opinii kogos kto tej kamery uzywa (choc zapewne jest niewielu takich) - rozumiem jednak, ze jest coraz wiecej wsparcia dla tego formatu nowego i mozna sie skusic zeby sie nim pobawic (nie bede jej napewno uzywal do celow zarobkowych zatem terminy mnie nie gonia). Apropo's sprzetu PC to mam mocnego PCta oraz laptopa takze mysle, ze z tej strony dam rade. Jestem dosc przekonany do tej kamery, dlatego chcialbym uslyszec od kogos o jakis jej wadach co by mi dalo troszke do myslenia.

Pozdrawiam

eltomas

wtorek, 13 marca 2007, 15:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]